Columbia – stolica Karoliny Południowej. Przewodnik po mieście, największe atrakcje turystyczne Kolumbii i zwiedzanie miasta. Columbia w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Karoliny Południowej i całych Stanów Zjednoczonych. Miasto to słynęło z handlu bawełną. Obecnie Columbia znana jest m.in. z uczelni University of South Karolina oraz z centrum szkoleniowego przyszłych żołnierzy Fort Jackson.
Columbia zlokalizowana jest w południowo – wschodnich Stanach Zjednoczonych. To stolica Karoliny Południowej. Funkcję tę pełni od 1786 r. Wcześniej stolicą stanu było Charleston. Columbia usytuowana jest w regionie Midlans przy rzekach Broad River i Saluda. Łączą się one w mieście i tworzą jedną rzekę Congaree River. Columbia należy do regionu Karoliny Południowej zwanego Midlands.
Columbia w Karolinie Południowej
Początkowo teren dzisiejszej Columbii zamieszkiwała ludność amerykańska Congaree. Warto wspomnieć o tym, że ekspedycję po tym obszarze prowadził hiszpański odkrywca Hernando de Soto. Columbię utworzyło w 1786 r. Zgromadzenie Ogólne Karoliny Południowej. Ustanowił ją ówczesny senator stanu Karolina Południowa John Lewis Gervais. Co ciekawe, nazwa „Columbia” została nadana miastu na cześć Krzysztofa Kolumba. W 1816 r. w mieście zamieszkiwało już ponad tysiąc osób. Domostw było ponad dwieście.
Burmistrz, radni i niewolnicy
Columbia miała duży wpływ na rozwój państwa. Prawa miejskie zyskała w 1854 r. Władzę sprawował burmistrz wraz z radnymi. W późniejszym okresie w Columbii utworzono policję. Przemysł miasta opierał się głównie na handlu bawełną.
W 1830 r. w Columbii żyło i podejmowało zatrudnienie ponad tysiąc niewolników. Kilkadziesiąt lat później było ich już ponad trzy tysiące. Niewolnicy służyli miejskim panom, ale także pomagali w różnych instytucjach. Co ważne, ludność ta umiała pisać i czytać. Uczyła nawet tych umiejętności mieszkańców Columbii.
Wojenne zniszczenia
W 1860 r. podczas konwencji secesyjnej odbywającej się w Karolinie Południowej poparto secesję. Podczas wojny secesyjnej w 1865 r. znaczna powierzchnia Columbii uległa zniszczeniu i spaleniu. Udało się ją jednak odbudować.
W 1897 r. w mieście powstało stowarzyszenie CMFA – Columbia Music Festival Association. Stowarzyszenie to jest jednostką kulturalną organizującą różne artystyczne wydarzenia. Początkowo jego siedziba mieściła się w Teatrze Columbia na rogu obecnych ulic Gervais Street, oraz Main Street. Budynek ten pełnił jednocześnie funkcję ratusza. Pożar z 1899 r. zniszczył go. Powstał nowy – opera. CMFA zlokalizowało w nim swoją siedzibę. Obecnie stowarzyszenie mieści się przy ulicy Pulaski Street.
Podział na dzielnice
Columbia dzieli się na poszczególne dzielnice. Wśród nich można wyróżnić m.in.: Earlewood, Heritage Woods, Hollywood Rose-Hill, Old Shandon, Rosewood, Sherwood Forest, Forest Hills. Dzielnica Yorkshire, Melrose Heights, Brookstone, oraz Rockgate. Miasto należy do obszaru metropolitalnego Columbii.
W Columbii dużą rolę przykłada się do edukacji. Są uczelnie, szkoły publiczne i prywatne. Uczelnie to m.in.: Allen University, Columbia College, Columbia International University, Fortis College oraz South Carolina School of Leadership.
Szkoły prywatne to m.in.: Ben Lippen School, Cardinal Newman High School, Colonial Christian Academy, Hammond School, Sandhills School. Columbia Jewish Day School, Timermann School oraz Glenforest School. Natomiast wśród szkół publicznych można wyróżnić Richland County School oraz Lexington & Richland County School.
Prestiżowy uniwersytet
W Columbii znajduje się University of South Carolina – największy uniwersytet w stanie Południowa Karolina. Uczelnia oferuje studia licencjackie i magisterskie. Uzyskać można też tytuł doktora. W University of South Carolina kształci się około 50 tys. studentów. Wśród kierunków można wybrać m.in. inżynierię, biznes, medycynę, prawo i farmację.
Warto wspomnieć o tym, że początkowo uczelnia nosiła nazwę „South Carolina College”. Z czasem zmieniono ją na „University of South Carolina”. Szkołę zlokalizowano w Columbii w celu integracji mieszkańców regionów Południowej Karoliny Lowcountry oraz Upcountry. Placówka miała też zachęcić do nauki młodych ludzi.
Miasta partnerskie
Miastami partnerskimi Columbii są: Kaiserslautern w Niemczech, Płowdiw w Bułgarii, Czelabińsk w Rosji, oraz miasto we wschodniej Europie – Kluż-Napoka w Rumunii.
Początkiem XX w. w Columbii rozwijała się produkcja tekstylna. W 1907 r. na terenie miasta znajdowało się już sześć fabryk: Granby, Richland, Olympia, Columbia, Capital City i Palmetto. W fabrykach tych zatrudnionych było ponad 3 tys. osób.
Drapacz chmur w Columbia
W 1912 r. w mieście zaczęło powstawać coraz więcej budynków. To właśnie w tym okresie zbudowany został m.in. budynek banku Palmetto – drapacz chmur. Jego projekt wykonał architekt Julius Harder, a budowę kontrolowała firma Wilson, Sompayrac & Urquhart. Wówczas była to najwyższa budowla w Karolinie Południowej.
Warto wspomnieć o tym, że bank Palmetto widnieje na liście amerykańskiego National Register of Historic Places – krajowego rejestru miejsc, które uznawane są za ważne pod względem historycznym.
Nauka w Fort Jackson
W 1917 r. w regionie Midlans powstało centrum szkoleniowe armii Stanów Zjednoczonych „Camp Jackson”, z czasem przekształcone na „Fort Jackson”. W 1968 r. centrum przyłączono do Columbii. Jego nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego generała i prezydenta USA Andrew Jacksona. Zlokalizowane jest ono w połowie trasy z Miami do Nowego Jorku.
Po zakończeniu I wojny światowej Camp Jackson zamknięto. Otwarto go ponownie w okresie II wojny światowej. Po drugiej wojnie centrum planowano zlikwidować, ale z powodu wybuchu wojny koreańskiej Camp Jackson dalej funkcjonował.
Szkolenia cały tydzień
W podstawowych szkoleniach Fort Jackson bierze udział ponad 30 tys. przyszłych żołnierzy. Szkolenia prowadzą amerykańskie brygady piechoty 165th Infantry Brigade oraz 193rd Infantry Brigade.
Nauka trwa przez siedem dni w tygodniu przez dziesięć tygodni. Warto wspomnieć o tym, że w 2009 r. po raz pierwszy dowódcą placówki została kobieta. Była nią Teresa King.
Historyczne muzeum
Fort Jackson prężnie rozwija swoją działalność. Powierzchnia centrum liczy ponad 200 kilometrów kwadratowych i tworzy ją tysiąc budynków. Fort Jackson to nie lada atrakcja dla mieszkańców Columbii, jak i gości odwiedzających to miasto. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwiedzanie Muzeum Podstawowych Walk Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
W muzeum tym zwiedzający poznać mogą historię Fort Jackson od czasów jego utworzenia do stanu obecnego.
Ciekawostką może być fakt, że w 1994 r. w Fort Jackson nakręcono film „Renesansowy człowiek”. W rolach głównych wystąpili Danny DeVito, Stacey Dash oraz Mark Wahlberg.
Park z wodospadem
Turyści i mieszkańcy Columbii bez wątpienie w mieście nie mogą narzekać na nudę. Mogą wybrać się m.in. do imponującego parku Finlay Park. Miejsce to powstało w 1991 r. Początkowo park nosił nazwę „Sidney Park”. Z czasem nazwę zmieniono na „Finlay Park”, by uczcić Kirkmana Finlaya – byłego burmistrza Columbii. Park przyciąga pięknym wodospadem oraz górskim strumieniem wpadającym do jeziora. Nie brakuje też placów zabaw i kawiarni.
Do Finlay Park często udają się całe rodziny. Mogą one obejrzeć filmy w parkowym kinie plenerowym. Poza tym, w parku organizowanych jest wiele imprez. Przykładowo, w maju odbywają się plenerowe koncerty, podczas których prezentowane są różne gatunki muzyczne.
Teatr w Columbii
Mieszkańcy Columbii, jak i turyści lubią spektakle teatralne. Najstarszym teatrem w mieście jest Teatr Miejski. Przedstawienia wystawiane w tym miejscu są bardzo różnorodne. Przeznaczone są dla każdego.
Oprócz Teatru Miejskiego, widzów przyciąga też Columbia Marionette Theatre – oglądać można w nim spektakle marionetkowe. Jest też coś dla miłośników klasyki. W The South Carolina Shakespeare Company wystawiane są sztuki Szekspira. Natomiast Workshop Theatre of South Carolina tworzy musicale wystawiane na Broadwayu.
Centrum kongresowe
Imponująco prezentuje się kongresowe centrum Columbia Metropolitan. Otworzono je w 2004 r. Budynek, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz jest bardzo nowoczesny. Centrum zlokalizowane jest w dzielnicy Congaree Vista – zabytkowej dzielnicy Columbii. Obiekt składa się z głównej wystawowej sali i z pięciu sal konferencyjnych.
W Columbii nie brakuje obiektów sportowych. Znany jest szczególnie stadion piłkarski Williams – Brice Stadium. Co ważne, w miejscu tym odbywają się nie tylko mecze, ale też inne wydarzenia np. koncerty. Na stadionie wystąpili już Guns N’ Roses, Metallica, U2, Paul McCartney czy The Rolling Stones.
Papież na stadionie
Stadion Williams – Brice zbudowany został w 1934 r. Co ciekawe, określa się go jako jedno z najbardziej hałaśliwych miejsc w Stanach Zjednoczonych.
Warto podkreślić, że stadion wciąż jest modernizowany, by spełniać najwyższe jakościowe parametry. To właśnie na stadionie Williams – Brice w 1987 r. tłumy wiernych słuchały przemówienia papieża Jana Pawła II.
Największe przedsiębiorstwa w Columbia
Columbia dobrze radzi sobie z gospodarką. Największymi pracodawcami w mieście i okolicach są: szpital Palmetto, rząd Karoliny Południowej, uczelnia University of South Carolina, Fort Jackson, oraz informatyczna korporacja Computer Sciences Corporation.
Wśród innych większych firm można wyróżnić jeszcze m.in.: United Parcel Service, oraz Colonial Life & Accident Insurance Company. United Parcel Service to firma przesyłkowa. Dostarcza ona dokumenty i paczki do krajów całego świata. Przedsiębiorstwo to rozwija się – swoją ofertę wzbogaciło już m.in. o transport niewielkich ładunków. Natomiast Colonial Life & Accident Insurance Company to firma zajmująca się ubezpieczeniami w Stanach Zjednoczonych.
Grupy wyznaniowe i religie w mieście
Najwięcej mieszkańców Kolumbii należy do Południowej Konwencji Baptystów – Southern Baptist Convention. Konwencja ma ponad 200 zborów i liczy ponad 100 tys. członków. Natomiast do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, United Methodist Church należy ponad 50 tys. członków. Kościół ten ma ponad 120 zborów. Jest jeszcze Ewangelicki Kościół Luterański, który zrzesza ponad 20 tys. członków. Ma około 70 zborów.
W mieście żyją też rodziny katolickie i muzułmańskie. Jest 14 kościołów katolickich, oraz trzy muzułmańskie miejsca do modlitw. Poza tym, w Columbii znajdują się trzy synagogi żydowskie.
Jakie są zimy i lata w Columbia?
Jaka pogoda panuje w Columbii? Kiedy najlepiej wybrać się na zwiedzanie Columbii i odkrywanie miasta. Jaki miesiąc w roku jest najlepszy do odwiedzenia Karoliny Południowej? Miasto leży w strefie wilgotnego klimatu subtropikalnego. Średnia temperatura w lipcu wynosi 32 stopnie Celsjusza, a w styczniu 1 stopień Celsjusza. Opady w ciągu roku wynoszą ponad 1000 mm. Najwięcej pada w okresie letnim, a najmniej w czasach jesiennym i wiosennym. Śnieg występuje w Columbii i w okolicach rzadko.
Tym, co wyróżnia Columbię jest granica między obszarem Piemontu a Atlantycką Niziną Nadbrzeżną. Przepływają przez nią rzeki tworząc piękne wodospady. Dzięki spadającej wodzie funkcjonowały dawniej w Columbii ośrodki produkujące bawełnę. Posiadały one wodne koła które napędzały m. in. maszynerię do produkcji bawełny.