KOLORADO

Kolorado w USA. Wasza wizyta po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego to na pewno wyjazd szczegółowo zaplanowany od A do Z. Nic w tym dziwnego, aby wjechać na teren USA i zwiedzić Stany Zjednoczone będziecie potrzebowali wizy turystycznej. A zdobycie wizy to trochę karkołomny proces, który jeśli jest zakończony sukcesem stanowi dopiero wstęp do wspaniałej przygody. Jeśli chcecie zwiedzić najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca Stanów Zjednoczonych, a być może nawet sprowadzić się tutaj na stałe, musicie wybrać miejsce docelowe swojej podróży.

Kolorado
Kolorado w USA

Oczywiście na pierwszą myśl przychodzą te najbardziej popularne stany czy miasta USA. Jednak Stany Zjednoczone to nie tylko gorąca Floryda, wielki Nowy Jork, czy atrakcyjne, południowe stany, ale również te, które znajdują się w samym centrum tego ogromnego i pięknego, otwartego na turystów kraju.

Przepiękne Kolorado w centrum Stanów Zjednoczonych  ... mid-west USA

Kolorado leży w środkowo – zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki, z racji swojego położenia stan nie graniczy z żadnym innym państwem i nie ma aż tak burzliwej historii jak południowe stany gdzie toczyły się liczne boje o nowe tereny, jednak ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji. Kolorado graniczy z takimi stanami jak Wyoming, stanem Nebraska, Kansas, Oklahoma, Nowy Meksyk i stan Utah. Co ciekawsze, granice stanu nie są wyznaczone naturalnie, jak w wypadku większości amerykańskich stanów, wyznaczają je długość i szerokość geograficzna, przez co granice Kolorado mają kształt czworoboku.

Kolorado nie graniczy z żadnym większym akwenem wodnym i nie może pochwalić się licznymi kurortami nadmorskimi, jednak przyciąga turystów, nie tylko pięknymi miastami tego stanu, ale również licznymi mniejszymi jeziorami, mniejszymi wzgórzami i dużymi górami, pięknymi krajobrazami, które pokazują urok nie tylko tego stanu, ale całych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Historia Kolorado

Historia stanu Kolorado, choć mniej barwna od historii południowych stanów, to nadal jest ona ściśle związana z historią południa Stanów Zjednoczonych. Przed przybyciem Europejczyków tereny Kolorado zamieszkiwane były przez plemiona Indian, którzy osiedlili się tutaj zaraz po zakończeniu epoki lodowcowej.

Hiszpanie przybyli tutaj na początku XVIII wieku, a w 1803 roku znaczna część terytorium na którym dziś mieści się stan, została kupiona od Francji, jako część francuskiej Luizjany. Po wystąpieniu niepokojących nastrojów w Teksasie, kiedy proklamowano powstanie Republiki Teksasu, w jej granicach znajdowały się terytoria Nowego Meksyku, Arizony, stanu Wyoming i właśnie Kolorado.

Kolorado foto

Armia Meksykańska jednak nie odpuszczała swoim północnym sąsiadom, krwawo tłumiono rebelie, jednak ludność Republiki Teksasu nie dawała za wygraną. Kiedy w 1845 roku postanowiono dołączyć Republikę Teksasu do Stanów Zjednoczonych wybuchła wojna amerykańsko – meksykańska, w wyniku której zginęło około 25 tysięcy Meksykanów i 13 tysięcy Amerykanów.

Podpisując traktat pokojowy w Guadeulpe Hidalgo, na zawsze ustalono granice między Stanami Zjednoczonymi, a Meksykiem. Meksyk wówczas oddał połowę swojego terytorium Stanom Zjednoczonym, a wśród oddanych ziem były Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Nevada, Utah, Arizona, Wyoming i właśnie Kolorado. Dalsza historia Kolorado nierozerwalnie wiąże się z odkryciem licznych złóż złota w 1858 roku, oraz z wojnami z Indianami, które miały miejsce w latach 1864 – 1870.

Wielki Kanion Kolorado

Nazwa stanu pochodzi od rzeki Kolorado, która przepływa również przez stany Utah, Nevada, Kalifornia, Arizona, oraz przez Meksyk i wpływa do Zatoki Kalifornijskiej. Długość tej rzeki wynosi 2330 kilometrów, a jej dorzecze to 632 tysiące kilometrów kwadratowych. Rzeka Kolorado, czyli Rio Colorado, znana jest głównie w powiązaniu z Wielkim Kanionem Kolorado, który powstał na skutek przecięcia Wyżyny Kolorado przez rzekę.

Jeśli jesteśmy przy atrakcjach turystycznych i Wielkim Kanionie Kolorado, nietaktem byłoby nie wspomnieć o nim więcej. Jest to przełom rzeki Kolorado przez Płaskowyż Kolorado. Wielki Kanion leży na terytorium krainy geograficznej Kolorado, która administracyjnie znajduje się de facto w Stanie Arizona, jednak jeśli już będziecie w okolicy, warto zboczyć trochę z kursu swojej wycieczki i zobaczyć ten słynny, Wielki Kanion Kolorado.

Grand Canyon
Grand Canyon

Wielki Kanion ma długość około 446 kilometrów i w najgłębszych fragmentach sięga 1600 metrów głębokości, jego szerokość w najwęższym miejscu to zaledwie 800 metrów, w najszerszym 29 kilometrów. Ciekawą atrakcją jest platforma widokowa Skywalk, czyli przeszklona platforma, umieszczona 1219 metrów nad ziemią.

Kolorado idealne na ferie zimowe

Wracając do stanu Kolorado, jego budowa jest wyżynno – górzysta, średnia wysokość to około 2000 metrów nad poziomem morza. Znakomita większość terytorium stanu to tereny górzyste lub przynajmniej wyżynne, leżące powyżej 1500 metrów nad poziomem morza, co ciekawsze, Kolorado jest to jedyny stan, którego cała powierzchnia nie leży poniżej 1000 metrów nad poziomem morza. Najwyższy i bardzo popularny wśród turystów szczyt to Mount Elbert i wznosi się on na wysokość 4399 metrów nad poziomem morza. Teren Kolorado wypełniają Góry Skaliste, Wyżyna Kolorado oraz Wielkie Równiny.
Zobacz także Kolorado na mapie USA.

Temperatury w Kolorado to nie to samo co na gorącej i tłumnie odwiedzanej Florydzie. Lata są tutaj suche i ciepłe, temperatury wahają się od 16 do 21 stopni Celsjusza, zimy natomiast są śnieżne i mroźne. Najbardziej ekstremalną pogodowo jest wschodnia część Kolorado, tutaj temperatury latem mogą sięgać od 30 do 38 stopni Celsjusza, zimą natomiast mogą spaść nawet do -23 stopni Celsjusza. Takie uwarunkowania atmosferyczne i wyżej opisane ukształtowanie terenu, sprawiają, że Kolorado staje się zimowa mekką dla amatorów zimowych sportów.

Najbardziej znanymi zimowymi kurortami Kolorado są Arapahoe Basin, Aspen Highlands, Aspen Mountain, ButterMilk, Copper Mountain, Crested Butte, Eldora, Howelsen, Loveland, Monarch, Powderhorn, Purgatory, Silverton, Ski Cooper, Ski Granby Ranch, Snowmass, Steamboat, Sunlight, Telluride, Winter Park, Wolf Creek i Gems. Nie starczyłoby czasu i miejsca, aby opisać wszystkie te kurorty zimowe, warto wspomnieć, że większość z nich wyposażona jest w trasy narciarskie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy, a infrastruktura jest dobrze rozbudowana i dostosowana do potrzeb licznych turystów.

Aspen Kolorado
Aspen w Kolorado

Atrakcje poza kurortami, niekoniecznie zimą

Ten piękny stan może również pochwalić się wieloma parkami stanowymi, czy narodowymi pomnikami przyrody Stanów Zjednoczonych, a także parkami narodowymi. Te najbardziej znane to Park Narodowy Black Canyon of the Gunnison, Park Narodowy Mesa Verde, Park Narodowy Gór Skalistych, oraz Park Narodowy Great Sand Dunes. Najstarszym z tych parków jest Park Narodowy Gór Skalistych, założony w 1915 roku. Znaczną część tego parku stanowią Góry Skaliste z Kolorado.

Znajdują się tu piękne krajobrazy, różne środowiska i ekosystemy stanowiące schronienie dla wielu dzikich zwierząt. To właśnie w tym Parku Narodowym rosną lasy iglaste, a także tundra wysokogórska. W samym parku znajdziecie 577 kilometrów szlaków, wśród pięknych krajobrazów, 150 jezior i 724 kilometrów strumieni. Najwyższym szczytem w parku jest Longs Peak, który ma wysokość 4346 metrów nad poziomem morza, a poza tym najwyższym, ponad 60 szczytów sięga ponad 12 tysięcy stóp, czyli 3657 metrów nad poziomem morza.

Miasta Kolorado

Jak już zwiedzicie wszystkie zakamarki Kolorado i będziecie mieli zwiedzić część miejską tego pięknego stanu, udajcie się do Denver, Colorado Springs czy miasta Aurora, trzech największych miast tego stanu. Warte odwiedzenia są również inne, mniejsze miasta i miasteczka, które mogą pokazać piękno tego stanu.
Miasto Denver, położone jest u podnóża Gór Skalistych, na wysokości 1609 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu nosi miano Miasta na Wysokości Mili.

Denver Kolorado
Denver w Kolorado

Miasto powstało w 1858 roku, jako centrum wyrobnictwa złota i srebra w okolicy. W Denver znajdziecie takie miejsca jak Colorado Convention Center, Denver Performing Arts Complex, Sakura Square, a także liczne parki i inne miejsca rekreacji. W Denver takich parków znajdziecie ponad 200, w tym 29 centrów rekreacji, są to między innymi Cheesman park, City Park, czy Genesse Park.

Denver to również pewien polski akcent, mieszka tutaj część amerykańskiej Polonii, skupionej wokół parafii Świętego Józefa. Oprócz własnych szkół, polskiego klubu, czy sklepów, Polonia wDenver może się pochwalić wydawaniem polskojęzycznej, bezpłatnej gazety publicystyczno – informacyjnej. Gazeta nie tylko wychodzi w całym Kolorado, ale trafia w takie odległe zakątki Stanów Zjednoczonych jak Alaska czy Hawaje.

Największymi przedmieściami Denver są takie miasta jak Lakewood, Arvada, Aurora, Littleton, Englewood, Wheat Rigde czy Thornton. Bardzo dobrym wyborem byłoby odwiedzić również te miasta.
Wielu z Was na pewno słyszało o Colorado Springs, drugim mieście co do wielkości w Kolorado. Znajduje się ono u styku Wielkich Równin i Gór Skalistych. To właśnie w Colorado Springs rozgrywa się akcja słynnego serialu telewizyjnego Doktor Quinn.

Największe atrakcje

Mimo, że dziś nie spotkacie tutaj Doktor Quinn i bohaterów tego serialu, znajdziecie tutaj dziesiątki atrakcji, które mogą zapaść Wam w pamięć. Biuro turystyczne Colorado Springs naliczyło ich 55, więc będzie w czym wybierać.

Turystów zapraszają między innymi Garden of Gods, publiczny park, utworzony w 1971 roku, w którym możecie podziwiać nietypowe formacje skalne, Cheyenne Mountain Zoo, zajmujący 57 hektarów, ogród zoologiczny otworzony w 1926 roku, Old Colorado City, historyczna dzielnica Colorado City, wpisana do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym, a także United States Air Force Academy, Colorado Springs Fine Arts Center, ANA Money Museum, czy U.S. Olympic Traning Center.

Colorado Springs to nie tylko miejsce, w którym znajdziecie United States Air Force Academy, ale również miejsca równie ciekawe, choć nie będące atrakcjami turystycznymi. Są to baza Sił Powietrznych USA – Peterson Air Force Base, czy Falcon AFB – dziś nazywane Schriever Air Force Base, gdzie znajduje się Główna Stacja Nadzoru systemu GPS. Zobacz także airports in Colorado w USA.

Denver
Denver

Z wizytą w pięknym Kolorado

Jeśli spędzicie w tym stanie kilka dni, na pewno nie będziecie żałować, że wybraliście taki cel swojej podróży. Kolorado to miejsce idealne zarówno na letnie wakacje, jak i zimowe ferie. Jeśli lubicie sporty zimowe, Kolorado będzie idealnym miejscem dla Was, jeśli jednak wolicie spacery po ciekawych miejscach i podziwianie krajobrazów, również nie powinniście się tutaj nudzić. Kolorado to nie tylko stan atrakcyjny turystycznie, ale również idealne miejsce na przeprowadzkę tutaj na stałe.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?