LUIZJANA

Luizjana w USA. Przewodnik i atrakcje do zwiedzania w tym pięknym stanie na południu USA. Jeśli po pobycie i zwiedzaniu Florydy, postanowicie zabawić trochę dłużej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać inne zakątki tego pięknego kraju. Jeśli tylko macie na to czas i środki. W końcu człowiek nie codziennie bywa po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, można więc tę okazję wykorzystać całkowicie i zwiedzić jeszcze inny kawałek świata.
Szkoda byłoby zmarnować taką okazję, jeśli inne stany byłyby tu zaledwie na wyciągnięcie ręki, a przecież taki wyjazd za wielką wodę nie zdarza się codziennie.

Nowy Orlean USA

Niezwykle interesujący stan w USA

Jeśli poszukamy ciekawych do odwiedzenia miejsc w obrębie samych Stanów Zjednoczonych Ameryki, to możemy wybierać spośród pięćdziesięciu stanów i jednego okręgu.
Już dziś możecie przejrzeć przewodniki i zdecydować się, który stan po Florydzie chcielibyście odwiedzić jako pierwszy. Jednym z ciekawych stanów, znajdujących się podobnie jak Słoneczny Stan nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej jest Luizjana.
 Stan Luizjana położony jest na południu USA i graniczy z Arkansas na północy, Teksasem na zachodzie i Missisipi na wschodzie. Na północy stanu dominuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, na południu natomiast mamy klimat zwrotnikowy morski.

Możecie tutaj przybyć w celu zwiedzania tego stanu, a być może w celu spędzenia aktywnego wypoczynku na wodach Luizjany, a może macie ochotę posłuchać bluesa lub jazzu na odbywających się tutaj festiwalach muzycznych. Tak sławnych i lubianych na całym świecie. Festiwale odbywają się co roku, a kilka z nich jest bardzo sławnych na całym świecie.

New Orleans music

Historia stanu Luizjana

Przed okresem w którym na terenach dzisiejszej Luizjany osiedlili się przybyli tutaj Europejczycy, okolicę zamieszkiwały różne plemiona Indian. Należy przyznać, że do dzisiejszego dnia ma to wpływ na Luizjanę, którą znamy, ponieważ wiele miast nosi nazwy pochodzące z języków indiańskich plemion. Już w XVI wieku liczne ekspedycje z Hiszpanii odwiedzały te tereny, jednak ich głównym celem były tereny położone bardziej na południu, bo były dużo bogatsze.

Hiszpania nie założyła swoich kolonii na terytorium dzisiejszej Luizjany, ponieważ odkrywcy podążyli w kierunku rozwiniętych i bogatych miast zamieszkiwanych między innymi przez Azteków. Porównując dziewicze tereny Luizjany z rozwiniętymi miastami na terenie dzisiejszego Meksyku, zamieszkiwanych przez Azteków, wybór był prosty. Nie było potrzeby osiedlania się w Luizjanie.

Należy przyznać, że tereny były niezamieszkane przez najbliżej dwa wieki, dopiero pod koniec XVII wieku okolicą zainteresowali się francuscy ekspedytorzy. Dokładnie w 1682 roku francuski odkrywca i badacz Ameryki Północnej Robert de La Salle przybył do ujścia rzeki Missisipi, przez co całe te rozległe tereny wzięła pod swoją opiekę Francja. W 1699 roku Pierre Le Moyne d`Iberville założył pierwszą francuską kolonię, którą na cześć króla Francji Ludwiga XIV nazwał Luizjaną. W 1718 roku blisko ujścia rzeki Missisipi założono miasto Nowy Orlean, gdzie w 1722 roku przeniesiono stolicę kolonii francuskiej.

Historia Luizjany w USA

Założyciele liczyli, że ich kolonia będzie rozwijać się w szybkim tempie i równie szybko przyniesie zyski Francji. Rozwój okolicy jednak odbywał się dużo wolniej niż zakładano, Europejczycy niechętnie sprowadzali się do Luizjany, ponieważ praca w tym klimacie nie należała do najprostszych i w ten sposób zaczęto sprowadzać niewolników z Afryki.

Po wojnie siedmioletniej, pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem, a Francją, Rosją, Saksonią, Austrią i Szwecją, na skutek ustaleń po wojnie, w 1763 roku Francja oddała terytorium Luizjany pod władanie Hiszpanów. Jednak od strony formalnej, zanim Hiszpanie przybyli do Luizjany, administracją zajmowali się dalej Francuzi, co miało wpływ na dominację języka i kultury francuskiej po przybyciu zarządców z Hiszpanii. Do końca XVIII wieku Luizjana stała się ważnym centrum handlowym Ameryki Północnej, a to głównie ze względu na swoje położenie nad Zatoką Meksykańską, w bezpośredniej bliskości do ujścia rzeki Missisipi.

Należy jednak wspomnieć, że w tamtych czasach za Luizjanę uznawano dużo większą część dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, a także część Kanady. Po rewolucji amerykańskiej i francuskiej zbuntowali się niewolnicy z Haiti i obalili władzę białych. Napoleon, który wówczas stał na czele Francji, bojąc się wizji utraty Luizjany i braku możliwości fizycznej walki o nią, postanowił sprzedać Luizjanę Stanom Zjednoczonym za 15 milionów dolarów. Stany Zjednoczone na ten cel musiały zaciągnąć znaczną pożyczkę w angielskim banku, jako, że Francja była w stanie wojny z Wielką Brytanią, nie było problemów z pożyczeniem tych środków. Zakup tego terytorium jednocześnie otworzył drogę do podboju zachodnich terenów kontynentu.

Atrakcje Luizjany - Nowy Orlean numer 1 atrakcja

Jednym z powodów dla których odwiedzanie Luizjany jest takie atrakcyjne jest piękne wielkie miasto – Nowy Orlean. Jest to miasto z długą tradycją jazzową, bluesową i specyficzną kuchnią. Nowy Orlean to największe miasto tego stanu, nie jest jednak jego stolicą. Miasto leży na lewym brzegu rzeki Missisipi. Nowy Orlean jednoznacznie kojarzy się z jazzem, ponieważ odbywają się tutaj liczne festiwale jazzowe.

New Orleans USA

Jeśli jednak wolelibyście zwiedzić Nowy Orlean, niż tylko uczestniczyć w festiwalach, dobra zabawa gwarantowana. Na początek godna odwiedzenia jest najstarsza część miasta, tak zwana French Quanter, gdzie znajdują się liczne budynki z XVIII i XIX wieku, są to charakterystyczne murowane kamienice, z balkonami i kolorowymi fasadami, niektóre dziś spełniają funkcję małych sklepów, pubów, czy restauracji. Zabudowania pamiętają okres francuskiego i hiszpańskiego panowania w tej okolicy.

Najwięcej restauracji i innych podobnych obiektów znajdziecie na Bourbon Street, która tłumnie odwiedzana jest przez turystów.
W Nowym Orleanie znajdziecie również muzeum National D-Day Museum, jest to muzeum poświęcone II wojnie światowej. Gdzie możecie obejrzeć wyposażenie amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej, a także wystawy interaktywne. Koszt biletu normalnego tylko do muzeum wynosi 23 dolarów, jeśli będziecie mieli ochotę odwiedzić muzeum i wejść na jedną z dodatkowo płatnych wystaw Beyond All Boundaries albo Final Mission, zapłacicie 28 dolarów.

Cena biletu dla osoby dorosłej, z wejściem na obie wystawy, wynosi 33 euro. Seniorzy, powyżej 65 roku życia zapłacą odpowiednio 20, 25 i 30 dolarów. Bilet ulgowy kosztuje 14 dolarów za samo muzeum i odpowiednio 19 dolarów lub 24 dolary jeśli chodzi o wstęp na jedną lub obie wystawy. Weterani II Wojny Światowej muzeum zwiedzają bez opłat. Muzeum otwarte jest przez cały tydzień w godzinach 9:00 do 17:00, zaleca się przeznaczyć około trzech godzin na wizytę w muzeum.

Baton Rouge

Innym ciekawym miastem jest stolica Luizjany Baton Rouge, również położona nad rzeką Missisipi. Miasto leży około 120 kilometrów na północny zachód od Nowego Orleanu. Według legendy miasto powstało w pobliżu wetkniętej w ziemię czerwonej włóczni indiańskiej, stąd też nazwa Baton – Rouge, która oznacza Czerwony Kij. Stolica z Nowego Orleanu do Baton Rouge została przeniesiona w 1849 roku.
Innymi dużymi miastami Luizjany są Shreveport, niegdyś ośrodek produkcji bawełny, jeden z ostatnich bastionów oporu konfederacji, Lafayette czy Lake Charles.

Bagna Luizjany w USA

Missisipi river

Jako, że Luizjana ma dostęp do Zatoki Meksykańskiej, oraz ujścia rzeki Missisipi, będąc tutaj możecie oddać się typowym wodnym rozrywkom. Wielu turystów wybiera połowy ryb. Duże ryby, z którymi wędkarze robią sobie zdjęcia nieraz obiegły już Internet, czemu więc, jeśli jesteście zainteresowani tematem, nie moglibyście oddać się sportowemu wędkarstwu nad brzegami Missisipi i Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Luizjany?

Będąc tutaj możecie zapisać się do szkoły nurkowania i korzystając z warunków, zanurzyć się i oglądać podwodną faunę i florę. Jeśli już umiecie nurkować i nie skorzystacie z usług szkół, które oferują tutaj swoje usługi, możecie popłynąć sami lub z przewodnikiem i zanurkować w miejscach polecanych do nurkowania.

Niecałe 100 mil od wybrzeży Luizjany i Teksasu w Zatoce Meksykańskiej znajduje się piękny podwodny świat, w którym możecie podziwiać cudowną faunę i florę, niekoniecznie wypływając na otwarty ocean. Znajdziecie tutaj Flower Garden Banks National Marine Sanctuary, gdzie pływa sobie między innymi 180 gatunków ryb. Miejsce to jest reklamowane jako jedno z najzdrowszych i najczystszych do nurkowania.

Festiwale w Luizjanie

Jeśli będziecie tutaj podczas nowoorleańskiego karnawału, to bardzo dobrze trafiliście. Większość wydarzeń czy parad organizowanych jest w większości miast stanu. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć atrakcji jest tak zwany tłusty wtorek, dzień przed środą popielcową, czyli ostatni dzień karnawału. Liczne parady i festiwale uliczne, jedne z najlepszych w Luizjanie odbywają się w Nowym Orleanie, największa parada prowadzi przez St. Charls Ave. Tutaj głównym rekwizytem parady są kolorowe, małe paciorki, którymi obdarowywane są piękne kobiety.

French Market New Orlenas foto

W Luizjanie odbywa się dziesiątki wydarzeń związanych ze sztuką, wyrobem ręcznym dóbr regionalnych, są również festiwale gastronomiczne i filmowe. Nie ukrywajmy jednak, najważniejszymi imprezami w Luizjanie są te muzyczne.
Festiwale muzyczne to między innymi DeltaFest w Monroe, Essence Music Festiwal, French Quarter Festival, New Orleans Burlesque Festival, New Orleans Burlesque Festival, High Jazz and Blues Festival czy New Orleans Jazz and Heritage Festival w Nowym Orleanie, Festival International w Lafayette czy Strawberry Jam`n Toast To The Arts Festival w Ponchatoula.

Garść dobrych rad przed wyprawą do Nowego Orleanu

Prawdopodobnie macie już wizę turystyczną, skoro zamierzacie zwiedzać Stany Zjednoczone i wybrać się na wycieczkę do Nowego Orleanu. Należy pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych Polaków już nie dotyczy ruch wizowy. Nie możecie również zapomnieć o paszporcie, który powinien być aktualny. A aktualny paszport to taki, który nie skończy się przez najbliższe pół roku.

Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ przy trudnościach z wizami, kiedy ją jednak dostaniemy, niedobrze by było zostać zawróconym przez niedopatrzenie daty końca ważności paszportu. Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Stanów Zjednoczonych, najpierw należy zadbać o ważną promesę wizową ESTA, której uzyskanie jest bardzo łatwe, a dopiero później wykupić wycieczkę w biurze podróży, czy kupować bilety lotnicze.


Obowiązujące prawa w poszczególnych stanach w Stanach Zjednoczonych mogą się od siebie nieznacznie różnić, warto więc dowiedzieć się od organizatora wycieczki o streszczenie najważniejszych rzeczy lub poczytać o nich w przewodnikach.
Bez względu na to, czy przylecicie do Stanów odwiedzić Florydę i wrócicie później do kraju, czy zamieszkacie tu na stałe, warto pamiętać o innych stanach w USA, które są równie ciekawe, a każdy z nich ma do opowiedzenia nam burzliwą historię.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?