ANNAPOLIS

Annapolis – stolica Maryland. Nazwę Annapolis nadano miastu na cześć angielskiej księżnej Anny Stuart. Stolica stanu Maryland słynie z Akademii Marynarki Wojennej. Wykształcenie zdobywa tam ponad 4 tys. przyszłych oficerów. Akademia to jednak nie jedyne miejsce, które warto zobaczyć w Annapolis. Atrakcjami miasta są również m.in. siedziba władz Maryland State House, oraz muzeum Banneker – Douglass.

Annapolis jest stolicą stanu Maryland w Stanach Zjednoczonych. Stan ten od południa graniczy z Wirginią, Wirginią Zachodnią, oraz Dystryktem Kolumbii, od wschodu z Delaware, a od północy ze stanem Pensylwania. Stan Maryland dzieli się na części wschodnią i zachodnią. Wschodnia to część nizinna, a zachodnia wyżynna.

Annapolis
Annapolis w Maryland

Annapolis jest siedzibą hrabstwa Anne Arundel oraz portem usytuowanym nad zatoką Chesapeake. Miastami partnerskimi Annapolis są Tallinn w Estonii, Dumfries w Szkocji, Newport w Walii, oraz Wexford w Irlandii. Annapolis rozciąga się 40 km na południe od Baltimore, oraz 50 km na wschód od Waszyngtonu. Należy do obszaru metropolitalnego Baltimore-Washington, oraz do Atlantyckiej Równiny Nadbrzeżnej.

Od Providence do Annapolis

Historia miasta sięga już 1649 r. Na terenie dzisiejszego Annapolis purytanie utworzyli osadę Providence. Osada ta szybko się rozwijała i stała się ważnym miejscem w okolicy. Z czasem, w 1964 r. nazwę Providence zmieniono na Annapolis. Dlaczego? By uczcić księżną Annę Stuart, następczynię angielskiego tronu. W 1708 r. Annapolis otrzymało prawa miejskie.

W 1783 r. Jerzy Waszyngton zrezygnował z przewodniczenia Kongresowi Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku podpisano pokój wersalski. Annapolis było wtedy stolicą Stanów Zjednoczonych. Funkcję tę pełniło do czerwca 1784 r.

Szkoła dla oficerów

W 1845 r. w mieście powstała Akademia Marynarki Wojennej. Założył ją George Bancroft. To wojskowa uczelnia, w której uczą się przyszli oficerowie Korpusu Piechoty Morskiej USA lub US Navy. Początkowo uczelnia nosiła nazwę „Naval School” – „Szkoła Marynarki”. Nazwę „Akademia Marynarki Wojennej” ma od 1850 r.

Obecnie kształci się w niej ponad 4 tys. osób. Studia trwają cztery lata. Po ich ukończeniu studenci otrzymują dyplom bakałarza oraz stopień podporucznika marynarki jeśli trafią do US Nava lub stopień podporucznika jeśli trafią do Korpusu Piechoty Morskiej.

Annapolis
Annapolis w Maryland

Co ciekawe, w 2007 r. w Annapolis Izrael i Autonomia Palestyńska rozpoczęły starania o utworzenie państwa palestyńskiego. Jednak dwa lata później, po wyborach i rozpoczęciu rządów przez Binjamina Netanjahu, Izrael wycofał się z tych planów.
Warto wspomnieć również o tym, że w 2006 r. nakręcono film „Annapolis” w reżyserii Justin Lin.

W głównych rolach wystąpili James Franco, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Chi McBride oraz Donnie Wahlberg. Film przedstawia losy rekruta Amerykańskiej Akademii Marynarki Wojennej. To opowieść o tym, co można zrobić, by zrealizować swoje marzenia.

Autobusy dla każdego

Z jakich środków transportu mogą korzystać mieszkańcy Annapolis i turyści? W mieście nie funkcjonuje kolej. Sprawnie jednak działa transport autobusowy. Usługi świadczone są na ośmiu trasach przez firmę Annapolis Transit. Poszczególne trasy oznaczone są różnymi kolorami. Przykładowo, linia pomarańczowa przebiega od śródmieścia Annapolis do Forest Drive, a żółta od Westfield Mall w kierunku Riva Road. Inne barwy linii autobusowych to: zieleń, czerwień, brąz, złoto i fiolet.

Dzięki autobusom można sprawnie przemieszczać się między centrami handlowymi, rekreacyjnymi terenami, placówkami medycznymi i oświatowymi oraz zakładami pracy. Warto zaznaczyć, że Annapolis Transit dba o niepełnosprawnych pasażerów. Bez problemów mogą oni podróżować autobusami, podobnie jak osoby starsze. Oprócz Annapolis Transit w mieście działa jeszcze inny przewoźnik – Maryland Transit Administration oferujący przejazdy autobusami podmiejskimi do Baltimore lub Waszyngtonu.

Annapolis USA
Annapolis

Nadajnik i wyścig

W Annapolis działał dawniej nadajnik VLF NSS Annapolis. Wykorzystywała go amerykańska marynarka wojenna, by porozumiewać się z podwodnymi okrętami pływającymi po Atlantyku.
Co ciekawe, przez Annapolis przebiegała trasa słynnego wyścigu rowerowego Race Across America. Długość całej trasy rajdu podobna jest do tej wyścigu Tour de France.

Ciągnie się od zachodniego do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Warto wspomnieć o tym, że Race Across America, w przeciwieństwie do Tour de France nie jest podzielony na etapy. Zawodnicy rywalizują cały czas. Najszybsi przejeżdżają ten dystans w ponad tydzień.

State House z kopułą

Znanym budynkiem w mieście jest siedziba stanowych władz Maryland State House. To co prawda nie White House w Waszyngtonie, ale też warta uwagi budowla w mieście. Budowa rozpoczęła się w 1772 r. Imponująco prezentuje się drewniana kopuła. Co ciekawe, to właśnie w Maryland State House po amerykańskiej wojnie o niepodległość Jerzy Waszyngton złożył przed Kongresem rezygnację z funkcji dowódcy.

Latem dużą atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów jest plenerowy teatr Annapolis Summer Garden. Warto odwiedzić też muzeum Banneker – Douglass. Poznać w nim możemy historię Afroamerykanów. Co ważne, wstęp jest bezpłatny. Innym ciekawym miejscem w Annapolis jest muzeum Akademii Marynarki Wojennej. Prezentowane są w nim zdjęcia dokumentujące historię marynarki wojennej w Ameryce i w Europie od 1514 r. do okresu II wojny światowej.

W muzeum tym podziwiać można też modele światowych statków. Kolekcję tę przekazał Henry Huttlestone Rogers – finansista z Ameryki. To właśnie ten dar był inspiracją do stworzenia muzeum. Co roku muzeum to odwiedza 100 tys. osób.

Ulice Annapolis
Ulice Annapolis

Muzeum z meblami

Muzeum Banneker – Douglass oraz muzeum Akademii Marynarki Wojennej to nie jedyne muzea w Annapolis. Warto wybrać się też do Hammond – Harwood. Zbudowano je dla rolnika Mathiasa Hammonda w 1774 r. Co można zobaczyć w tym muzeum? Meble zaprojektowane przez Johna Shawa, oraz obrazy autorstwa Charlesa Willsona Peale’a. Warto wspomnieć o tym, że muzealny budynek reprezentuje styl kolonialny.

Atrakcją Annapolis jest również tzw. dom Paca połączony z dwuhektarowym ogrodem otoczonym murem. To dwór z XVIII w. wzniesiony przez Williama Paca. Zasłynął on m.in. funkcją gubernatora stanu Maryland. Budował go w latach 1763 – 1765. W 1971 r. posesja ta uznana została za National Historic Landmark, czyli miejsce o znaczącej roli historycznej według amerykańskiego rządu. Takim tytułem określanych jest już ponad 2 tys. miejsc.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W 1780 r. William Paca postanowił sprzedać swój dom. Nieruchomość zakupił prokurator generalny stanu Maryland Thomas Jening. Później kompleks przejął Annapolis Hotel Corporation i na jego terenie wybudowano hotel o nazwie „Carvell Hall”. Otwarto go w 2000 r. Gościom udostępniono dwieście pokoi. Z czasem jednak pojawiły się plany zburzenia Carvell Hall. W takiej sytuacji budynek przejął Historic Annapolis Inc., z czasem przekształcony w Historic Annapolis Foundation, a ogród stał się własnością stanu Maryland.

Obecnie dom i ogród można zwiedzać z przewodnikiem. Posesja cieszy się dużym zainteresowaniem tych, którzy przyjeżdżają do Annapolis.
Jaki klimat panuje w mieście? Wilgotny subtropikalny. Czym charakteryzuje się ten klimat? Gorącymi i jednocześnie mokrymi latami oraz chłodnymi zimami. Temperatury wiosną i latem są umiarkowane, a zimy nie są bardzo mroźne.

Annapolis
Ulice Annapolis w Maryland

Wpływowe centrum medyczne

W Annapolis działa sporo prężnie rozwijających się przedsiębiorstw. Największym z nich jest Anne Arundel Medical Center. Obejmuje ono m.in. szpital, ośrodek leczenia uzależnień oraz zakłady zdrowotnej opieki. Anne Arundel Medical Center zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników. To prestiżowe przedsiębiorstwo, które cieszy się dużym uznaniem pacjentów.

Placówka otrzymała już wiele znaczących nagród i wyróżnień. Drugim miejscem w Annapolis pod względem największej ilości pracowników jest Akademia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia ona niewiele ponad 2 tys. osób.

Rządy w Annapolis sprawuje burmistrz oraz Rada Miejska licząca ośmiu radnych. Burmistrza wybierają obywatele w powszechnym głosowaniu. Główne władze swoją siedzibę mają w Annapolis, ale wiele biur i rządowych departamentów znajduje się w Baltimore.

Annapolis High School

Ważną rolę w Annapolis odgrywa edukacja. Za jedną z najlepszych amerykańskich średnich szkół uznawana jest Annapolis Hihg School. Placówka powstała w 1896 r. Początkowo znajdowała się ona w centrum Annapolis, był to budynek z cegły.

Po I wojnie światowej nastąpił znaczny wzrost liczby ludności. W takiej sytuacji postanowiono wznieść nowy budynek – na miejskich obrzeżach.
Obecnie szkoła Annapolis High School zlokalizowana jest na Riva Road. Placówka słynie z realizacji programu International Baccalaureate Diploma.

Trwa on przez dwa lata. Przeznaczony jest dla osób w wieku od 16 do 18 lat. Dzięki programowi młodzi ludzie zdobywają odpowiednie kwalifikacje niezbędne do rozpoczęcia nauki na studiach. Co ciekawe, program International Baccalaureate Diploma opracowali światowi nauczyciele podczas spotkania w Genewie na początku lat 60 – tych.

Annapolis High School
Annapolis High School

Prywatna uczelnia

Oprócz Annapolis High School ważną placówką edukacyjną w Annapolis jest również prywatna uczelnia St. John’s College. Otworzono ją w 1789 r. Ma dwie siedziby – w Annapolis, oraz w Nowym Meksyku w Santa Fe. Warto zaznaczyć, że oba miejsca znalazły się na liście stu najlepszych artystycznych liberalnych szkół opracowanej przez jeden z amerykańskich serwisów internetowych.

St. John’s College to jedna z najstarszych w Stanach Zjednoczonych edukacyjnych instytucji oferujących wyższe wykształcenie. Szkoła ta opiera się na nauce zachodniej. Absolwenci uczelni uzyskują tytuł licencjata lub magistra. Ważnym wydarzeniem w historii szkoły była zgoda na przyjęcie na studia kobiet w 1951 r. Wcześniej panie nie mogły kształcić się w tej placówce.

Decyzja udostępnienia uczelni kobietom wzbudziła wiele słów krytyki. Byli tacy, którzy uważali, że jeśli w zajęciach będą brali udział zarówno panowie, jak i panie to uczelnia straci swój prestiż. Szybko jednak okazało się, że kobiety w inteligencji dorównują mężczyznom.

Lista lektur

Studia licencjackie w St. John’s College trwają cztery lata. Studenci uczą się literatury, nauk politycznych, filozofii, matematyki i języka obcego. Są też przedmioty laboratoryjne. Wśród obowiązkowych lektur szkolnych znajdują się dzieła Homera, Ajschylosa, Platona, Sofoklesa, Arystotelesa czy Ptolemeusza.

Z uczelnią St. John’s College związanych jest wiele znanych i cenionych osób m.in. muzyk Douglas Allanbrok, teolog Thomas JJ Altizer, pisarz James M. Cain, burmistrz Annapolis Joshua J. Cohen, generał amerykańskiej piechoty morskiej Lewis J. Fields. Dziennikarz Robert A. George, producent filmowy Jonathan D. Krane, reżyser Jeremy Leven oraz historyk Wilfred M. McClay.
Co ważne, uczelnia ma własne obserwatorium – na szczycie wieży w Mellon Hall

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?