BOSTON

Boston przewodnik po mieście w USA na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Boston to stolica stanu Massachusetts.
Boston słynie z jednego z najstarszych na świecie maratonów, oraz z … fasoli! Będąc w mieście koniecznie trzeba spróbować tego bostońskiego dania. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Bostonie – stolicy stanu Massachusetts w Ameryce?

Boston to miasto zlokalizowane w północno – wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest stolicą stanu Massachusetts. Miasto założone zostało w 1630 r. Usytuowane jest nad zatoką Massachusetts w centrum metropolitalnego obszaru o nazwie Greater Boston. Oprócz tego miasta do obszaru należą też m.in. Cambridge, Newton, Quincy i Brookline.

Zatoka Bostońska składa się z mniejszych zatoczek, rzek i wysp. Charakterystyczne dla tej zatoki są naturalne wodne drogi oraz wyspy stanowiące granicę między zatoką a morzem.
Boston jest znanym ośrodkiem gospodarczym i naukowym. Rozwijają się tam branże edukacyjne oraz technologiczne m.in. przemysł zbrojeniowy i informatyka.

Boston przewodnik

Boston przewodnik
Ulice Bostonu

Edukacja i kultura w Bostonie

W mieście i okolicach znajduje się wiele cenionych uczelni znanych i cenionych na całym świecie. W Cambridge mieści się Harvard University, czyli najstarszy uniwersytet w Ameryce z 1636 r. oraz prestiżowa politechnika Massachusetts Institute of Technology. W samym Bostonie jest natomiast kilkadziesiąt szkół wyższych.

W Bostonie duże znaczenie oprócz edukacji ma również kultura. Znana jest Bostońska Orkiestra Symfoniczna. Należy ona do tzw. wielkiej piątki amerykańskich orkiestr. Założył ją w 1881 r. Henry Lee Higginson. Miała ona na celu upowszechnianie ambitnej muzyki wśród mieszkańców miasta. Jak się później okazało, bostońska orkiestra stała się jedną z najważniejszych orkiestr na świecie. Boston słynie też z wielu teatrów, muzeów i znanych galerii sztuki.

Początki Bostonu

Jak powstało miasto Boston? Pierwszą osadę na tych terenach założyli kolonialiści z Salem w 1629 r. Gromadzili się oni w pobliżu małej zatoki, w której z czasem powstał pierwszy port. Ważną funkcję w tym okresie pełnił rynek. To właśnie w tym miejscu pierwsi mieszkańcy tego terenu spędzali swój czas. Osadnicy chcieli żyć z uprawy ziemi, ale warunki nie pozwalały na to. Rozpoczęli więc wymianę towarową z Indianami. Przykładowo, za futra oddawali ryby. To rozpoczęło rozwój handlu między osadami zlokalizowanymi przy zatoce.

Boston historyczny
Boston

W 1689 r. w Bostonie doszło do tzw. bostońskiej rewolty. Mieszkańcy miasta wystąpili przeciwko władzy gubernatora Edmunda Androsa. Teren dzisiejszego Bostonu stopniowo się powiększał. W 1874 r. do miasta przyłączono Charlestown.

Rozwój morski

Z czasem w Bostonie zaczęły tworzyć się pierwsze portowe nabrzeża. Dążyli do tego przede wszystkim kupcy. Nabrzeży było coraz więcej. W 1708 r. takich miejsc istniało już blisko osiemdziesiąt. Ważnym wydarzeniem w rozwoju morskiej działalności było wybudowanie najdłuższego nabrzeża przez kapitana Olivera Noyesa.

Nabrzeże to stało się portowym centrum Bostonu – obsługiwało największe światowe statki. Co ciekawe, w mieście zbudowano latarnię morską. Podkreślała ona rolę jaką odgrywał port w Bostonie.
Rozwój morski wpłynął na wzmocnienie systemu obronności miasta. W 1632 r. powstały pierwsze fortyfikacje. Zbudowano je na wzgórzu Fort. Następne zlokalizowane zostały na wyspie Castle.

Handel z koloniami

W tym okresie w Bostonie rozwijał się handel. Ważną funkcję pełniła flota handlowa. Współpracę nawiązano z innymi koloniami wschodniej części amerykańskiego wybrzeża, a później też z Wirginią. Handlowano takimi towarami jak kukurydza, mosiądz, cukier czy skóry zwierzęce.

Rozwój handlu wpłynął na zamożność mieszkańców miasta Boston. W XVIII w. w krajobraz miasta wpisały się imponujące rezydencje. Zamożne rodziny trudniły się m.in. jubilerstwem, oraz krawiectwem. W późniejszym okresie w Bostonie popularna stała się produkcja wełny dzięki czemu miasto znów się bogaciło.

Boston USA
Boston panorama miasta

Bogaci do dziś

Obecnie Boston wciąż słynie ze swojej zamożności. W centrum miasta podziwiać można piękne drapacze chmur oraz ultra bogate rezydencje i domy najzamożniejszych mieszkańców Bostonu. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w Stanach Zjednoczonych. Bazuje głównie na przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym i rafineryjnym. W Bostonie swoje głównie siedziby ma wiele banków, organizacji i innych instytucji.

Boston dzieli się na dzielnice. Co ciekawe, często określany jest jako „miasto sąsiedztw”. Wśród dzielnic Bostonu wyróżnić można m.in.: Allston/Brighton, East Boston, Chinatown, Mission Hill, North End, South End, West End czy West Roxbury.

Miasta partnerskie Bostonu

Miastami partnerskimi Bostonu są: Barcelona w Hiszpanii, Kioto w Japonii, Hangzhou w Chinach, Melbourne w Australii, Strasburg we Francji, Padwa i Mediolan we Włoszech, Sekondi-Takoradi w Ghanie, Hajfa w Izraelu, oraz Tajpej na Tajwanie.

Transport w Bostonie

Za transport w Bostonie odpowiada Massachusetts Bay Transportation Authority. Finansuje on system transportowy i zarządza nim. Mieszkańcy i turyści korzystać mogą z autobusów, trolejbusów, tramwajów, oraz z kolei podmiejskiej i podziemnej. Są też promy.

Zanim kontrolę nad miejskim transportem przejął MBTA sprawowała ją Metropolitan Transit Authority. Warto wspomnieć o tym, że Massachusetts Bay Transportation Authority ma charakterystyczne logo – literę T w okręgu.

Ważną rolę w transporcie Bostonu odgrywa port lotniczy. To największy lotniczy port znajdujący się w stanie Massachusetts. W całych Stanach Zjednoczonych pod tym względem zajmuje dwudzieste miejsce. Ma cztery terminale – A, B, C i E.

Boston
Ulice Bostonu

Polska parafia w Bostonie

Większość mieszkańców Bostonu jest wyznania rzymskokatolickiego. W Bostonie jest także duża diaspora Irlandczyków i mnóstwo osób irlandzkiego pochodzenia mieszka w mieście. W dzielnicy Dorchester znajduje się Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej. Kult oddaje się tam bowiem właśnie Matce Boskiej Częstochowskiej.

Historia parafii sięga końca XIX w. Do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżało wtedy wielu Polaków. Osiedlali się głównie w Bostonie.
W 1893 r. w Bostonie pojawił się ksiądz Jan Chmieliński, polski kapłan. Zgromadzeni w mieście Polacy chcieli, by stworzyć polską parafię. Z tą prośbą udali się do arcybiskupa Johna J. Williamsa. Udało się. Powstała parafia.

Co ciekawe, to właśnie tam po II wojnie światowej spotykali się żołnierze osiedleni w Bostonie należący do Polskich Sił Zbrojnych. Obecnie byli żołnierze zrzeszeni są w stowarzyszeniu weteranów armii polskiej w Ameryce – Polish Army Veterans Association in America.

Polski kościół w Bostonie USA
Polski kościół w Bostonie USA

Pożar i odbudowa

W 1973 r. w wyniku pożaru kościół Matki Boskiej Częstochowskiej został zniszczony. Dzięki zaangażowaniu parafian odbudowano go. Warto wspomnieć o tym, że przy parafii działają szkoły m.in. szkoła podstawowa. Szkołę podstawową prowadziły zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.

Placówkę nadzorowała siostra Maria Hortulane. Patronką szkoły została św. Maria. Niestety, w 1916 r. wybuchł pożar, który zniszczył budynek. Nauczanie przerwano. Wznowiono je w 1921 r. Początkowo do podstawówki uczęszczało niewiele ponad 100 dzieci, ale w 1926 r. uczniów było już ponad 600.

Szkoła opierała się na nauczaniu podstawowym z rozszerzeniem o modlitwę i lekcje religii. Wśród przedmiotów były też polskie historia oraz kultura.
Placówka rozwijała się. W 1943 r. zaczęto przyjmować dzieci innych narodowości. Wykształciły się dwie grupy nauczania: w języku angielskim, oraz w językach angielskim i polskim. Z czasem jednak polskich uczniów było coraz mniej i język polski wycofano. Obecnie szkoła wciąż działa, po polsku uczy się informatyki.

Sportowe sukcesy Bostonu

Boston może się pochwalić silną grupą sportowców. Reprezentacją Bostonu w koszykówce jest Boston Celtics. Drużyna ta należy do amerykańskiej NBA. Warto wspomnieć o tym, że już kilkanaście razy zdobyła ona tytuł mistrza NBA.


To właśnie w Bostonie organizowany jest Maraton Bostoński – jeden z najstarszych światowych maratonów. Boston rywalizuje też w hokeju. W NHL zmaga się Boston Bruins. Natomiast baseball reprezentuje Boston Red Sox. Drużyna ta może pochwalić się wieloma sukcesami. Ma na swoim koncie tytuły World Series, American Leaque oraz American Leaque East Division.

Maraton w Bostonie
Boston maraton

Źródło informacji

Mieszkańcy Bostonu oraz goście odwiedzający to miasto wiele informacji mogą zaczerpnąć z dziennika „The Boston Globe”.  (link do Boston Globe gazety)To jeden z największych dzienników wydawanych w mieście. Jego nakład wynosi około 450 tys. egzemplarzy.
Gazetę stworzono w 1872 r. Początkowo był to prywatny biznes, który z czasem przekształcił się w publiczny.

Informatyk i duchowny

W Bostonie urodzili się m.in. John McCarthy oraz Joseph Maguire. John McCarthy był amerykańskim informatykiem. Zasłynął stworzeniem sformułowania „sztuczna inteligencja”. Poza tym, jest twórcą języka programowania zwanego LISP. John McCarthy został laureatem nagrody Turinga – przyznawanej co roku za znaczące osiągnięcia w branży informatycznej.

Jest to nagroda finansowa. Często nazywa się ją informatycznym odpowiednikiem Nobla. Natomiast Joseph Maguire był amerykańskim duchownym. Pełnił funkcję duszpasterza w archidiecezji Boston – był sekretarzem arcybiskupów Humberto Medeirosa oraz Richarda Cushinga. Z czasem jego zaangażowanie zostało docenione. W 1971 r. został nominowany na biskupa pomocniczego Bostonu.

Z tego miasta pochodzą też aktorzy m.in. Edward Norton i Uma Thurman. Co ciekawe, to właśnie w Bostonie końcem XVII w. rozgrywa się opera Verdiego „Bal Maskowy”. Miasto to jest również miejscem akcji książek Stephena Kinga.

Boston widok
Boston widok

Lokalne przysmaki i kuchnia Bostonu

Co jedzą mieszkańcy Bostonu? Czego musisz spróbować przyjeżdżając tutaj na zwiedzanie miasta? Głównym typowym daniem z Bostonu jest fasola pieczona lub gotowana w sosie. Je się ją z surówką i pieczywem. Fasola może też służyć jako dodatek do hot – dogów czy hamburgerów, do mięs lub kanapek. Serwuje się ją na wiele różnych sposobów.
Oprócz fasoli popularne w Bostonie są też owoce morza i homary. W mieście jest mnóstwo doskonałych restauracji serwujących owoce morza.

Co koniecznie trzeba zwiedzić w Bostonie?

Jakie atrakcje czekają w Bostonie i okolicy na turystów? Z pewnością warto zobaczyć Uniwersytet Harvarda w Cambridge. Poza tym, koniecznie trzeba się wybrać do dzielnicy Bostonu Beacon Hill. To piękna, zabytkowa dzielnica. Znajdują się tam stare kamienice, oraz ekskluzywne restauracje. Spacer po brukowanych uliczkach na pewno jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu. Warto dodać, że to właśnie w tej dzielnicy zlokalizowany jest Dom Stanowy.

Beacon Hill Boston
Beacon Hill Boston

Dużą atrakcją w Bostonie są też wspaniałe muzea. Najbardziej znane to: Boston Tea Party Ship and Museum, oraz Muzeum Sztuk Pięknych. W Boston Tea Party Ship and Museum można poznać historię Stanów Zjednoczonych. Placówka ta posiada kolekcję eksponatów z okresu rewolucyjnego. Podziwiać można m.in.: replikę herbacianego statku.

W Muzeum Sztuk Pięknych zgromadzone są wybitne obrazy i rzeźby. Wśród najważniejszych dzieł sztuki można wyróżnić m.in. obrazy Picassa, Moneta, Van Gogha i Rembrandta.

W Bostonie znajdują się też muzeum i biblioteka Keneddy’ego – John Fitzgerald Keneddy Library and Museum. Mają one na celu upamiętnienie zmarłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zwiedzającym udostępniane są historyczne dokumenty, fotografie oraz eksponaty z okresu prezydentury Keneddy’ego. Duże zainteresowanie wzbudza zwłaszcza replika prezydenckiego biurka.

Powiązany temat: stan Massachusetts

Zielona karta USA

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?