MICHIGAN

Stan wchodzący w skład Stanów Zjednoczonych Ameryki, lezący w środkowo – zachodniej części państwa, inaczej zwanego regionem Midwest. Znajduje się także, w regionach Wielkich Jezior Stanów Zjednoczonych. Nazwa ta pochodzi od jeziora Michigan, która poprzez dialekt francuski wywodzi się od słowa misshimika z języka odżibwe, co oznacza „duża woda”, „duże jezioro”.

Stan Michigan USA

Michigan jest 10 co do wielkości stanem USA, posiadającym całkowitą liczbę ludności wynoszącą około 9 milinów 500 tysięcy ludności. Powierzchnia całkowita stanu to 253793 km2. Podzielona jest ona na powierzchnie lądową, która wynosi 150 504km2. Powierzchnia wodna tworzona, przez położony na terenie stanu obszar wielkich jezior o powierzchni 99.909km2, a pozostała cześć jej powierzchni wodnej to 3380km2. Jedynym stanem amerykańskim o większej powierzchni wodnej jest Alaska. Gęstość zaludnienia wynosi tutaj 68 osób na kilometr kwadratowy.

Stan Michigan USA
Munising Township w Michigan

Chodź w Michigan ekonomia opiera się na zróżnicowanej gospodarce, to powszechnie znane jest, jako największy w Usa region produkujący samochody – w stanie tym, znajdują się siedziby Ford Motor Company, General Motors i Chrysler LCC Corporation.
Stolicą stanu Michigan zwanego także Great Lake State, jest Lansing. 
Największym miastem jest Detroit, a gubernatorem tego stanu jest Rick Snyder. Innymi większymi miastami są Flint, Grand Rapids.
Dewiza stanu Michigan „jeżeli szukasz przypływu, rozejrzyj się wokół siebie”

Historia stanu Michigan

Zanim Michigan stało się częścią Stanów Zjednoczonych zamieszkiwane było przez Indiańskie plemiona należące do Algonkinów. W XVII wieku następuje proces kolonizacji przez francuskich badaczy, co doprowadza do przejęcia terenów jako część nowej Francji. 
W czasie XVII pod wpływem pojawienia się tutaj Francuzów, w roku 1668 założona została pierwsza stała osada – Sault Ste Marie, która istnieje po dziś dzień.

W wyniku klęski Francji podczas wielkiej wojny z Indianami, w roku 1762 roku, region przechodzi pod panowanie Brytyjskie, aż wreszcie przechodzi w ręce Stanów Zjednoczonych, co jest wynikiem zakończenia wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Do USA dołączyło oficjalnie w 1837 roku jako 26 stan, który szybko stał się ważnym ośrodkiem przemysłu i handlu w rejonie wielkich jezior i popularnym celem imigrantów.

Geografia i klimat Michigan

Stan Michigan składa się z dwóch półwyspów – górnego i dolnego, oddzielonych od siebie cieśniną Mackinack. Półwysep dolny ma większą powierzchnie i gęstość zaludnienia natomiast 
Półwysep górny, jest ważny ze względu na turystykę i zasoby naturalne. Jeżeli chodzi o ukształtowanie fizyczne jest silnie zalesiony, a na zachodzie dość górzysty. Zobacz także mapę Michigan i dokładne położenie stanu pomiędzy USA a Kanada.

Michigan stan USA
Tahquemenon Falls State Park w Michigan

Michigan od południu graniczy ze stanami Ohio i Indiana – cześć z tych granic to granice wodne. Jeżeli chodzi o granice zachodnie stanu, to prawie całkowicie wytyczone są przez granice wodne na jeziorze Michigan ze stanami Illinois i Wisconsin. Idąc dalej na północ przebiega granica lądowa stanu Michigan, położonej na półwyspie Górnym, kolejno ze stanem Wisconsin, stanem Minnesota, aż po kanadyjską prowincje Ontario.

Od wyspy Isle Royale biegnie granica wodna między Michigan a Ontario.
Na wschodzie graniczy z jeziorem Huron. 
W granicach stanu znajdują się części czterech spośród Wielkich Jezior Amerykańskich – jeziora Michigan, jeziora górnego, jeziora Huron i jeziora Erie, a także należące do tego systemu duże jezioro Saint Claire. 
Powierzchnia stanu w większości jest nizinna a wysokość nad poziomem morza zawiera się w przedziale od 174 mn.p.m (jezioro Eire) do 602 mn.p.m. (Mount Arvon na półwyspie północnym).

Klimat i pogoda w Michigan

W Michigan panuje klimat kontynentalny, chodź istnieją tutaj dwa wyodrębnione regiony. W Środkowej i południowej części Półwyspu Dolnego ( na południe od Saginaw Bay oraz od obszaru Grand Rapids) klimat jest znacznie cieplejszy, przeważnie dominuje tutaj gorące lato i mroźna zima. Natomiast w północnej części Dolnego Półwyspu i na terenie całego Półwyspu Górnego klimat jest surowszy, z ciepłym krótszym latem, a dłuższą zimną lub bardzo zimną zimą.

Jako efekt sąsiedztwa wielkich jezior, w zimie opady śniegu mogą być bardzo wysokie i osiągają, w północnej części nawet wysokość 4 metrów. Najwyższa temperatura zanotowana w tym stanie miała miejsce 13 lipca 1936 roku w Mio i wyniosła 44 C, natomiast biorąc pod uwagę temperatury ujemne najzimniejszym miejscem, w dniu 9 lutego 1934 roku było Vanderbilt, gdzie temperatura spadła do 46 C. Średnie temperatury wąchają się na poziomie między 28 C w bilansie dodatnim, a – 11 C w okresach najzimniejszych. Średnia, roczna liczba dni burzowych wynosi około 30 C.

Detroit w Michigan USA
Detroit w Michigan

Informacje turystyczne o Michigan

Planując wylot na tereny tego stanu, warto zaznajomić się z warunkami dojazdu, jeżeli chodzi o podróż samochodem, ze względu na specyficzne położenie pomiędzy jeziorami, dojazd autostrada jest możliwy jedynie od południa. Sytuacja związana z podrożą samolotem wygląda bardziej obiecująco. Największym portem lotniczym Michigan jest port lotniczy Detroit obsługujący rocznie ponad 32 miliony pasażerów według najnowszych danych przeprowadzonych w 2014 roku. Ważna informację jest także takt, że port ten ma stałe połączenie z 17 krajami Europy.

Innymi ważnymi ośrodkami lotniczymi znajdującymi się tutaj bez wątpienia są: Gerald R. Ford International Airport w Grand Rapids, kolejny to Bishop International Airport w Flint i lotnisko mieszczące się w stolicy stanu Lansing ( Capital Region International Airport).

Jednak jak na warunki amerykańskie, nie są to jakieś ogromne lotniska i wielu turystów przybywających do Michigan korzysta po prostu, z jednego z największych lotnisk w USA i na świecie (Portu lotniczego Chicago – O’Hare znajdującego się w stanie Illinois, z którego do pobliskich granic Michigan autostradą, jest tylko 150 km drogi do przebycia. 
Jak widać warunki związane z dojazdem nie stanowią większych utrudnień, co nie powinno stanowić komplikacji przy planowaniu przyszłych wycieczek.

Największe atrakcje turystyczne Michigan

Przebywając na terenie stanu Michigan, każdy szanujący się turysta powinien zawitać w Detroit. Jest to jedno z największych miast USA, zdecydowanie największe w stanie Michigan, liczące koło miliona ludności i wchodzące w skład dużej, aż pięciomilionowej aglomeracji miejskiej. Miasto to położone jest nad rzeką Detroit, która łączy dwa z znajdujących się blisko siebie wielkich jezior: St. Clair i Erie.

Detroit Lions
Detroit Lions

Jest to miasto leżące na granicy z Kanadą, oraz sąsiaduje z kanadyjskim miastem Windsor, dlatego będąc tutaj możemy wybrać się także w Kanadyjskie rejony oraz spotkać wielu przedstawicieli tego narodu. Detroit to atrakcja dla koneserów motoryzacji, znajdują się tu największe firmy produkujące czołowe marki samochodów na świecie, wydźwięk motoryzacyjni jest tu bardzo wyraźny.

W Detroit swoją siedzibę ma wiele czołowych instytucji finansowych, jest to też główny port promowy i towarowy żeglugi lądowej na obszarze kolektywu Wielkich Jezior. 
Większość turystycznych atrakcji w Detroit jest związana ze współczesnością, dlatego ciężko znaleźć tutaj dawne ślady przeszłości, najstarszym miejscem jest tutaj dawna dzielnica emigrantów Corktown, wraz z zachowaną zabytkową ulica z początku XIX wieku. Niestety władze miasta planują rozbiórkę tego miejsca.

Dzielnica Grecka w Detroit

Niezwykle klimatycznym miejscem tutaj jest Dzielnica Grecka, pełna charakterystycznych budowli, wykwintnej muzyki greckiej i restauracyjek, w których to będziemy zakosztować wytworów Greckiej kuchni oraz zatracić się w tym miejscu obfitującym w bogactwo miejsc, które kuszą nas swoimi atrakcjami. Znajduje się tutaj kościół Św. Marii.

Jednym z bardziej nowoczesnych obiektów, które mają tutaj swoje miejsce i na które warto zwrócić uwagę jest Renaissance Center – grupa składająca się z siedmiu wieżowców, z których najwyższy Marriot ma aż 221 metrów wysokości. Właścicielem jest kompania General Motors, bardzo ciekawą konstrukcją jest też bogato zdobiony wieżowiec Fishner.

Campus Martius

W mieście znajduje się również największy miejski park – Campus Martius. 
Detroit to miasto o wielu twarzach i odcieniach. To tutaj narodziło się wiele nowości w dziedzinie kultury, jak i przemysłu czy codziennego życia. Właśnie w tym miejscu swoje korzenie ma słynny na cały świat, gatunek muzyczny – techno. Króluje tu także inna muzyka, jazz promowany na odbywającym się tutaj wydarzeniu Detroit International Jazz Festival.

Innym wydarzeniem muzycznym, zrzeszającym ogromne grupy koneserów muzyki folkowej jest Ann Arbor Folk Festival.
Poza muzyką tutejsi mieszkańcy uwielbiają chipsy. Jak wiemy wszyscy Amerykanie kochają fast – foody, tak i tutejsi mieszkańcy nie mają zamiaru odmawiać sobie tej przyjemności, co przekłada się na jedne z największych ilości zjadanych chipsów w roku na terenie całych stanów.

Pomnik Tadeusza Kosciuszko USA Detroit
Pomnik Tadeusza Kosciuszko USA Detroit

Nie skreśla to jednak możliwości wyszukania bardziej wykwintnych potraw, które szczególnie polecają knajpki w dzielnicy greckiej. Pasją ludzi z tego miasta jest hokej, pochodząca stąd drużyna Detroit Red Wings jest jedną z najlepszych w USA i ma tutaj rzesze fanów. Z miastem związane są takie sławne osobistości jak: Tim Allen, Tom Selleck, Madonna, Eminem czy Aretha Franklin, wiele gwiazd rozpoczynało tutaj także swoją karierę.

Jedziemy do Śpiącego Niedźwiedzia

Zdecydowanie jedna z największych atrakcji w całych Stanach Zjednoczonych są Wydmy Śpiącego Niedźwiedzia, przez wielu określane nawet mianem najpiękniejszego miejsca Ameryki. Tytuł ten przyznał program Good Morning America. To wspaniałe miejsce, znosi się na piaszczystych plażach w północno – zachodniej części Niższego półwyspu, te wydmy to prawdziwe giganty.

Są one częściowo porośnięte trawą i można po nich chodzić, podziwiając z góry brzeg jeziora. Krajobraz wokół jest można określić jako sielsko – anielski. Znajduje się tutaj 26 jezior w pasie przybrzeżnym i dwie wysepki. Atrakcja posiada swoją „wisienkę na torcie”, region bowiem uchodzi za największego producenta wiśni na świecie ! W okolicy znajdują się również liczne winnice, które raczą turystów lokalnymi wyrobami.

Wokół jeziora Michigan wznosi się mnóstwo latarni „morskich”, z których część pomaga oświetlać drogę wodną rybakom i większym jednostkom pływającym na tym ogromnym akwenie. To kolejna atrakcja turystyczna w okolicy.

Wydmy Michigan
Wydmy w Michigan

Polecana jest także wycieczka wokół jeziora Michigan, organizowana dla małych kameralnych grupek, jedynym minusem jest ograniczona liczba miejsc. Statki turystyczne wyruszają z portu Navy Pier, oferują chętnym, krótkie rejsy po jeziorze Michigan. Jest to wyjątkowa okazja, aby podczas takiego rejsu podziwiać wieżowce pięknego Chicago i całe nabrzeża miasta oraz zobaczyć jak wygląda kraniec Navy Pier od strony jeziora. Oczywiście to także okazja, aby zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia oraz nakręcić wyjątkowe ujęcia z kamery.

Kolejnym godnym uwagi zbiornikiem wodnym wchodzącym w skład systemu Wielkich Jezior, bez wątpienia jest jezioro Superior, jak sama nazwa wskazuje jest to, największy słodkowodny akwen na świecie. Jego lokalizacja geograficzna sprawia, że uchodzi on za bardzo zimny i kapryśny akwenem wodny, co z drugiej strony jest nie lada atrakcją dla turystów, którzy dzięki istnieniu takich warunków mogą zmierzyć się tutaj z żywiołem, uprawiając bardzo popularne w tym regonie sporty takie jak: kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing.

Osoby które natomiast szanują sobie przede wszystkim cisze i spokój, mogą bez granic oddać się samotnym spacerom wokół jeziora. Przygotowane zostały tutaj wspaniałe szlaki do pieszych wędrówek, zachwycają one skalistymi urwiskami, uroczymi kamienistymi zatoczkami i „bezludnym” plażami, bogactwo widoków jest tutaj naprawdę ogromne i wabi swoją wyjątkowością.

Manistee River Trail

Czyli znamienita wycieczka z plecakiem na dolnym półwysep stanu Michigan. Jest to stosunkowo nie dawno stworzony nowy szlak turystyczny, zlokalizowany w północno – zachodniej części stanu, nie daleko od małej urokliwej miejscowości Mesic. Szlak jak wskazuje nazwa, biegnie wzdłuż rzeki Manistee na terenach lasów federalnych o nazwie Manistee Forest.

Szlak nie jest on długi i wynosi nie całe 17km, co stanowi o krótkim odcinku trasy. Wieczory podczas podróży szlakiem, można spędzić przy ognisku, co powoduje wspaniały klimat wśród zwiedzających i sprzyja poznawaniu innych uczestników wycieczki oraz nawiązywaniu nowych niezapomnianych znajomości.

Manistee River Trail
Manistee River Trail

Michigan to piękny stan na północy kraju. Warty odwiedzenia o każdej porze roku. Jeżeli masz możliwości koniecznie odwiedź ten stan w najbliższej przyszłości. Stan pełen pięknej natury, nowoczesnych miast i możliwości rozwoju.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?