Jackson – stolica Missisipi w USA. W Jackson po raz pierwszy przeprowadzono operację przeszczepienia płuc. To wydarzenie spowodowało, że miasto stało się ośrodkiem medycznym. Znane jest jednak nie tylko z tego powodu. Jackson to „muzyczne miasto”. Siedzibę ma tam wytwórnia Malaco Records, która współpracowała z wieloma cenionymi muzykami.
Jackson jest amerykańskim miastem, stolicą stanu Missisipi. Usytuowane jest nad rzeką Pearl. To właśnie w Jackson znajduje się siedziba hrabstwa Hinds. Z czym graniczy Jackson? Od północy z miastem Ridgeland, od północnego wschodu ze zbiornikiem wodnym Ross Barnett Reservoir, od wschodu z miastami Richland i Flowood, od południa z miastem Byram, a od zachodu z miastem Clinton.

Co ciekawe, nazwa miasta „Jackson” pochodzi od nazwiska prezydenta USA Andrew Jacksona.
Traktat z Choctaw
Początkowo region dzisiejszego Jackson zamieszkiwała ludność Choctaw. W 1820 r. Stany Zjednoczone podpisały z tym ludem traktat włączający blisko połowę ich terenów do USA. Natomiast kilkanaście lat później ludność Choctaw zgodziła się opuścić resztę swoich ziem.
Wiele osób udało się do Indii, ale byli też tacy, którzy pozostali – postanowili opuścić plemię i przyjąć amerykańskie obywatelstwo. Obecnie ludność ta zrzesza się w Missisipi Band of Choctaw Indians.
Plan miasta Jackson opracowany został w 1822 r. Przygotował go Peter Aaron Van Dorn – prawnik z USA. Miejski krajobraz był urozmaicony – bloki oddzielone były parkami i innymi przestrzeniami.
Zahamowany rozwój
W 1826 r. przez miasto przebiegała droga, która łączyła Jackson z miastami Clinton i Vicksburg. W 1940 r. pojawiło się dodatkowo połączenie kolejowe. Dzięki kolei miasto zaczęło się rozwijać. Dobrą passę przerwała amerykańska wojna domowa. W jej wyniku Jackson zostało zniszczone. Z czasem miasto odbudowano. Proces ten przebiegał bardzo powoli. Szybko jednak rozwijał się transport. W 1871 r. pojawiły się pierwsze tramwaje, a w 1899 r. po torach jeździły już tramwaje elektryczne.
Kapitole: stary i nowy
Jedną z głównych budowli w Jackson jest stary Kapitol Old State Capitol. Znajduje się on na liście ważnych dla Amerykanów historycznych miejsc National Historic Landmark. Wznoszenie Kapitolu rozpoczęło się w 1833 r. Pierwszym architektem tego przedsięwzięcia był John Lawrence. Później zastąpił go William Nichols. Prace zakończono w 1840 r. Do budowy wnętrza budynku użyto głównie drewna.

Kiedy powstał nowy Kapitol stanowy, stary opuszczono. Kilkanaście lat temu huragan Katrina zniszczył Old State Capitol. Budynek wyremontowano i udostępniono zwiedzającym turystom.
Ściany z marmuru
Nowy Kapitol prezentuje się naprawdę pięknie. Utrzymany jest w neoklasycznym architektonicznym stylu Beaux – Arts. Rotundowe ściany stworzone są z marmuru. We wnętrzu kopuły znajduje się kilkaset lampek. Oświetlają one postać kobiety z zawiązanymi oczami. Symbolizować ma ona „ślepą sprawiedliwość”. W 1979 r. nowy Kapitol generalnie wyremontowano. Prace trwały do 1983 r.
Na pierwszym piętrze stanowego budynku zlokalizowana jest sala gubernatorów. Zdobią ją portrety gubernatorów stanu Missisipi od 1798 r. Na drugim piętrze mieszczą się biblioteka oraz komnata sądowa. Natomiast na trzecim piętrze są gabinety m.in. gubernatora i przewodniczącego izby senackiej. Czwarty poziom przeznaczony został na balkony.
Ratusz przetrwał
Poza Kapitolem, ważnym budynkiem w mieście Jackson jest ratusz Jackson City Hall. Jego budowę rozpoczęto w 1846 r. Kilka lat później ratusz zmodernizowano. Co ciekawe, w okresie amerykańskiej wojny domowej budynek pełnił funkcję szpitala. W porównaniu do innych miejskich budynków, ratusz został zachowany. Być może dlatego, że mieściła się w nim medyczna placówka.
W 1908 r. uchwalono konstytucję pozbawiającą Afroamerykanów praw wyborczych.

Nowe inwestycje
Początek XX w. przyniósł rozkwit miasta. Powstała stacja kolejowa, która obsługiwała m.in. linię Illinois Central Railroad. W 1923 r. w mieście otwarto King Edward Hotel. Ten zabytkowy hotel zaprojektował architekt z Nowego Jorku William T. Nolan. W hotelu organizowanych było wiele ważnych wydarzeń.
W okolicach hotelu zbudowano wieżowiec Standard Life. Składał się on z osiemnastu pięter.
Gaz ziemny i hazard
Z czasem w Jackson i okolicach odkryto złoża gazu ziemnego. Dzięki temu w mieście rozwinął się przemysł wydobywczy. W 1990 r. w stanie Missisipi zaakceptowano hazard na rzecznych łodziach. Powstało na nich wiele kasyn.
Ten biznes również przyczynił się do gospodarczego wzrostu miasta.
Po zakończeniu II wojny światowej lotnisko Hawkins Field w Jackson stało się główną lotniczą bazą stanu. W mieście działa też Jackson – Evers, międzynarodowe lotnisko. Nosi ono nazwisko Medgara Eversa. Był on amerykańskim obrońcą praw człowieka. Został zamordowany przez swoich przeciwników.

Medycyna w Jackson
Co ciekawe, to właśnie w mieście Jackson dokonano pierwszego udanego przeszczepu płuc. Operację przeprowadził w University of Missisipi Medical Center amerykański chirurg James Hardy. Z czasem Jackson stało się ważnym państwowym centrum medycznym.
Do miasta przyjeżdżali żydowscy specjaliści. Końcem XX w. w stolicy stanu Missisipi istniała już największa w Ameryce żydowska społeczność. W Jackson częstym zjawiskiem były powodzie. Przynosiły one wiele strat, dlatego korpus US Army Corps of Engineers zadecydował o przeznaczeniu sporych funduszy na przeciwpowodziowe wały.
Malaco Records
W 1968 r. swoją siedzibę w mieście założyła wytwórnia muzyczna Malaco Records. Nagrywała ona różnorodną muzykę m.in. gospel, soul i blues. Z Malaco Records współpracowało wielu znanych muzyków. Jednym z ich był Paul Simon, który w 1973 r. nagrał utwory „Take Me To The Mardi Gras” oraz „Learn How To Fall”. Piosenki te wydane zostały na płycie „There Goes Rhymin ̍ Simon”.
Warto wspomnieć o tym, że Paul Simon to wybitny muzyk, który w 1974 r. dwukrotnie nominowany był do prestiżowej muzycznej nagrody Grammy. Oprócz Paula Simona w Malaco Records nagrywali też m.in. Bobby Bland, Johnnie Taylor, Denise LaSalle, Dorothy Moore, Marvin Sease czy Shirley Brown.

Zmiany burmistrza
W 1997 r. pierwszym afroamerykańskim burmistrzem miasta Jackson został Harvey Johnson Jr. W 2005 r. na burmistrza wybrano Franka Meltona.
W 2013 r. stolica stanu Missisipi została określona jednym z dziesięciu najbardziej przyjaznych amerykańskich miast. W tym samy roku burmistrzem miasta został Chokwe Lumumba.
Po jego śmierci stanowisko to chciał objąć jego syn Chokwe Antar Lumumba, ale ostatecznie otrzymał je radny Tony Yarber. Potomek poprzedniego burmistrza nie poddał się jednak i wciąż dążył do przejęcia tej ważnej funkcji. Skutecznie. W 2017 r. został burmistrzem.
Aktywni przedsiębiorcy
W Jackson swoją działalność prowadzi wiele dużych przedsiębiorstw. Wśród nich można wspomnieć m.in. o firmie Ergon. Zajmuje się ona wytwarzaniem i sprzedażą ropopochodnych produktów.
W mieście działają też m.in. Cal – Maine Foods – zakład specjalizujący się w produkcji jaj, oraz firma zajmująca się amerykańskimi nieruchomościami EastGroup Properties.
Śniegu jest niewiele
Miasto Jackson należy do strefy klimatu wilgotnego podzwrotnikowego. Opady deszczu są tam powszechnym zjawiskiem – pojawiają się przez cały rok. Najwięcej występuje ich jednak wiosną i zimą. Mniej latem i jesienią. Opady deszczu najczęściej pojawiają się wraz z burzą. Natomiast śniegu w Jackson jest niewiele.
Najniższą temperaturę zanotowano w mieście w styczniu 1940 r. Było to – 21 stopni Celsjusza. Najwyższą temperaturę odnotowano z kolei w sierpniu 2000 r. i wynosiła ona 42 stopnie Celsjusza.

Trzy autostrady
Przez Jackson przebiegają autostrady: Interstate 20, Interstate 55, oraz Interstate 220. Pierwsza z nich zlokalizowana jest od wschodu w kierunku zachodnim. Biegnie od teksańskiego El Paso do Florencji, miasta w Południowej Karolinie. Jackson znajduje się między Dallas w Teksasie, a Atlantą w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Interstate 20 składa się z sześciu pasów ruchu.
Druga autostrada, Interstate 55 ciągnie się z północy na południe, z amerykańskiego Chicago przez Jackson w stronę miasta Brookhaven do Nowego Orleanu w Stanach Zjednoczonych.
Jackson zlokalizowane jest w połowie drogi między Nowym Orleanem, a amerykańskim miastem Memphis. Interstate 55 ma około dziewięć pasów ruchu w północnym Jackson, sześć pasów w miejskim centrum oraz cztery pasy w stronę południową od Interstate 20.
Jest jeszcze autostrada Interstate 220. Łączy ona dwie poprzednie autostrady i posiada cztery pasy.
Autobusy i kolej
W mieście funkcjonuje przewoźnik Jackson Transit System świadczący usługi autobusowe. Autobusy kursują często – co pół godziny lub co godzinę od poniedziałku do piątku oraz co godzinę w sobotę. Co ważne, w niedzielę autobusy nie kursują.
Oprócz komunikacji autobusowej mieszkańcy i goście Jackson mogą korzystać również z połączeń kolejowych. Obsługuje je amerykański Amtrak.
Zoo w parku
Stolica Missisipi to atrakcyjne miasto pełne niespodzianek. Popularne jest zwłaszcza miejscowe zoo. Można w nim podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt. Żyją one w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Gospodarze zoo chcą, by zwiedzający mogli zobaczyć nie tylko zwierzęta, ale też piękną przyrodę. Warto zaznaczyć, że zoo zlokalizowane jest w zabytkowym parku Livingston. Każdego roku miejsce to odwiedza ponad 100 tys. osób.
Co ważne, zoo w Jackson to drugie co do wielkości takie miejsce w stanie Missisipi. Największym jest Tupelo Buffalo Park and Zoo.

Muzeum obywatelskie
Oprócz zoo w Jackson warto zwiedzić również muzeum Missisipi Civil Rights Museum. Placówka ta poświęcona jest amerykańskiemu ruchowi na rzecz praw obywatelskich.
Spośród miejskich muzeów warto wyróżnić jeszcze największe stanowe muzeum, czyli Missisipi Museum of Art. Znajdziemy w nim bogate kolekcje amerykańskich artystów – obrazy, rzeźby czy zdjęcia.
Grecki dom
Ciekawym muzeum w Jackson jest Oaks House Museum, zwane też po prostu „The Oaks”. W domu tym mieszkali dawniej burmistrz James H. Boyd i jego żona. To jeden z najstarszych budynków w Jackson, zbudowano go około 1853 r. Architektura domu przypomina styl grecki.
Turyści zwiedzający Jackson często odwiedzają to miejsce chcąc zobaczyć jak mieszkała rodzina burmistrza.
Pisarze z Jackson
Z Jackson związane są znane osoby m.in. Eudora Welty oraz Richard Wright. Eudora Welty zasłynęła zdobyciem nagrody Pulitzera za powieść „The Optimist’ s Daughter” – „Córka optymisty”. Warto wspomnieć o tym, że główna biblioteka w Jackson nosi jej imię.
Natomiast Richard Wright wydał pamiętnik „Black Boy”. Przedstawił w nim przeżycia Afroamerykanów, oraz ich dyskryminację.