MISSOURI

Missouri jest położona we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Przez jej terytorium przepływają dwie wielkie rzeki – Missisipi i Missouri, od której stan wziął swoją nazwę. Graniczy z Iowa, Illinois, Kentucky, Tennessee, Oklahomą, Kansas, Arkansas i Nebraską. Na jej południu znajduje się wyżyna Ozark. Miejsce tak dobrze znane z serialu telewizyjnego na platformie streamingowej “Netflix”.

Missouri Ozark
Missouri Ozark

Stolicą stanu jest Jefferson City. Innymi ważnymi miastami rejonu są także Kansas City, oraz St. Louis, posiadający status wolnego miasta. Missouri podzielona jest na 114 hrabstw. Jest to 21 stan w USA pod względem wielkości- jego całkowita powierzchnia liczy ok. 180,5 tys. km2. Obszar ten zamieszkuje nieco ponad 6 milionów ludzi.

Missouri jest stanem w którym dominują protestanci różnych odłamów- stanowią oni 61% mieszkańców. 19 % procent ludności deklaruje katolicyzm. Bardzo wielu mieszkańców tego regionu ma korzenie niemieckie- jest ich aż 27%. Dla porównania, ludzi pochodzenia amerykańskiego jest wyłącznie 8,5%.

Klimat i Geografia Missouri

Na obszarze Missouri można wyróżnić dwa klimaty- podzwrotnikowy oraz kontynentalny W tym regionie odnotowuje się wysoki roczny poziom opadów. Stan ten ponadto cechuje się stosunkowo ciepłym latem, oraz umiarkowanie łagodną zimą. Najwyższa temperatura osiągana jest w lipcu i wynosi około 32C. Z kolei w miesiącach zimowych temperatura nie spada poniżej -10C.

Missouri wyróżniają częste i intensywne opady deszczu. 22 czerwca 1947 w ciągu 42 minut spadło tam 305 mm deszczu. Uznaje się, że to największy w historii opad, w czasie mniejszym niż godzina
Brak długotrwałych suszy i łagodne zimy, sprawiają, że w Missouri panują idealne warunki do rolnictwa. Krajobraz rejonu jest zdominowany przez pola uprawne.

Missouri st luis
Missouri St. Luis

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest teren wyżyny Ozark. Tam przeważają lasy dębowo – hornikowe. W rejonie Missouri uprawia się, kukurydzę, pszenicę i soję. Rosną tam także warzywa, drzewa owocowe i tytoń. Rejon ten jest jednym z najważniejszych centrów rolniczych Stanów Zjednoczonych.

Historia Missouri w kilku zdaniach

W XVIII wieku Missouri wchodziła w skład francuskiej Luizjany, odkupionej przez Amerykanów w 1803 roku. Osobny stan powstał w 1821 roku i został przyjęty w poczet stanów niewolniczych. Mimo to, w czasie wojny secesyjnej Missouri formalnie była częścią północnej Unii, która nawoływała do zniesienia niewolnictwa. Jednak znaczna część polityków i ludności Missouri popierała secesję, dlatego też uważa się, że ten rejon częściowo należy zaliczyć do Konfederacji.

Atrakcje stanu Missouri

W Missouri znajdują się jedne z najlepszych łowisk w Ameryce. Wędkarze mogą się tam mierzyć z wieloma wielkimi rybami. Największą popularnością wśród nich cieszy się połów pstrąga tęczowego.
Missouri to stan pełen niespodzianek. Do najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu na pewno trzeba zaliczyć:

Titanic Museum w Branson

Jedno z najbardziej sentymentalnych i wzruszających muzeów na świecie. Budynek mieści się w statku, do złudzenia przypominającym Titanica. Jego twórcy starali się, jak najwierniej oddać wygląd okrętu, który zatonął w 1912 roku.

Dlatego też jego plan pomieszczeń bazuje na prawdziwym Titanicu. Na tej wystawie zaprezentowane są unikatowe przedmioty, pochodzące z najsłynniejszego statku pasażerskiego na świecie. Miłośnicy Titanica znajdą tam też wiele także wiele zdjęć.

Titanic Museum Branson
Titanic Museum w Branson

Silver Dollar City w Branson

To coś dla prawdziwych miłośników szybkiej jazdy. Jest to park tematyczny, sięgający swymi początkami roku 1880. Znajduje się tam ponad 40 karuzeli, które mogą doprowadzić do zawrotu głowy. Jednak to nie jedyne atrakcje jakie zapewnia Silver Dolar City.

Organizowane tam są także koncerty i pokazy artystyczne. Jest tam także wiele stoisk, przy których swoje umiejętności prezentują rzemieślnicy. Według amerykańskiego „Travel Fodor” Silver Dolar City, znajduje się w dziesiątce najlepszych amerykańskich parków rozrywki.

Silver Dollar City Branson
Silver Dollar City Branson

Zoo w Saint Louis

To prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli natury. Na terenie zoo można podziwiać ponad 600 gatunków zwierząt, wśród których znajdują się rzadkie i zagrożone okazy. Na przestrzeni sięgającej około 9000m2 przebywa ponad 16 tysięcy zwierząt. Zoo jest podzielone na 6 różnych stref, w których można podziwiać zwierzęta, żyjące obok siebie w naturalnym środowisku. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do czwartku od 8:00 do 17:00 oraz w weekendy od 8:00 do 19:00.

Zoo Missouri USA
Zoo w Saint Luis Missouri

Ogród Botaniczny Missouri

To kolejny miejsce w Saint Louis, do którego mogą udać się pasjonaci natury. W zbiorach ogrodu znajduje się ponad 51.000 roślin. Co roku tłumnie odwiedzający go goście, upodobali sobie najbardziej kwiaty takie jak magnolie, storczyki, czy piwonie.

Jest ich znacznie więcej, lecz biorąc pod uwagę różnorodność ogrodu, nie sposób ich wszystkich wymienić. Działalność placówki nie kończy się bynajmniej na prezentowaniu różnych rodzajów roślin. W tym miejscu organizowane są także warsztaty, które mają na celu zbliżenie ludzi w różnym wieku do natury.

Ogrod botaniczny Missouri
Ogrod botaniczny Missouri

Cathedral Bassilica of Saint Louis

Jest to piękna budowa, wzniesiona w klasycystycznym stylu. Jej charakterystyczną cechą jest szmaragdowa kopuła, oraz wysunięte przed nią wieżyczki tego samego koloru. Katedra została wzniesiona w 1914 roku. 
Co ciekawe, w jej historii znaleźć możemy również polski akcent.

W 1997 papież Jan Paweł II konsekrował ją na bazylikę. Oprócz charakterystycznej konstrukcji, świątynia cechuje się także bogatym, pełnym splendoru i przepychu wnętrzem. Ściany i sufit budowli wypełnione są pięknymi malunkami, które przedstawiają aniołów i sceny z ewangelii.

Cathedral Bassilica of Saint Louis
Cathedral Bassilica of Saint Louis

National World War I Museum and Memorial w Kansas City

To gratka dla każdego miłośnika I wojny światowej. W muzeum zebrano ponad 75 000 eksponatów z lat 1914-1918, co tworzy jedną z największych kolekcji upamiętniających Wielką Wojnę. Okazy znajdujące się w muzeum pochodzą ze wszystkich krajów, w których rozgrywały się działania zbrojne.
Warto podkreślić, że muzeum cały czas prowadzi poszukiwania eksponatów, związanych z I wojną światową. Obecnie odbywają się tam kilka wystaw tematycznych.

Jedną z nich jest kolekcja zawierająca dzieła sztuki, przedstawiające wydarzenia z czasów 1914-1916. Muzeum propaguje też wiedzę o amerykańskich wolontariuszach, których zaangażowanie i poświęcenie w pomoc żołnierzom miały ogromny wpływ przebieg walki. 
Liberty Memorial- Równie ciekawym, a być może jeszcze ważniejszym zabytkiem w Kansas City w jest „Pomnik Pamięci”, znajdujący się tuż przy muzeum.

National World War I Museum and Memorial w Kansas City
National World War I Museum and Memorial w Kansas City

Jest on jedną z wizytówek miasta. Historia powstania tego monumentu jest dowodem na to, jak wielkie wrażenie na ówczesnych ludziach wywarła I wojna światowa. W ciągu zaledwie dwóch dni zebrano aż 2,1 miliona dolarów, które przeznaczone zostały na budowę posągu. Jego otwarcie w 1921 roku oglądało 100 000 ludzi. Od tego czasu „Pomnik Pamięci” stał się jednym z najchwalebniejszych symboli Ameryki.

Missouri State Capitol w Jefferson City

Jest to siedziba władz stanowych Missouri. Kapitol ma postać kopuły, wysokiej na 73m. Jej zwieńczenie stanowi brązowy posąg rzymskiej bogini Ceres. Budowa została ukończona w 1917 roku. Ciekawostką jest, że to już trzecia siedziba władz stanowych, jaka powstała w Jefferson City. Dwie poprzednie spłonęły w pożarze. Warto też dodać, że jeśli przybywamy do stolicy stanu z północy, to właśnie kopuła Kapitolu będzie pierwszą rzeczą, jaką ujrzymy.

Missouri State Capitol w Jefferson City
Missouri State Capitol w Jefferson City

W budowli rezydują urzędnicy tacy jak: wojewoda, gubernator, i sekretarz stanu. Dodatkowym powodem, dla którego warto pofatygować się do Kapitolu jest to, że można go zwiedzać za darmo przez cały rok, z wyjątkiem Wielkanocy, Bożego Narodzenia i Święta Dziękczynienia

Mark Twain Boyhood Home and Museum w Hannibal

Chyba każdy z nas zna przygody jednego z najsłynniejszych urwisów w historii literatury, Tomka Sawyera. Dlatego też, miejsce poświęcone autorowi jego przygód, najsłynniejszemu chyba amerykańskiemu pisarzowi, jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Missouri.

Muzeum to istny raj dla miłośników Marka Twaina. Można w nim znaleźć unikatowe, dostępne wyłącznie tam eksponaty. Należy do nich z pewnością zaliczyć uznaną za jedyną istniejącą, słynną, białą kurtkę autora ,jego biurko i krzesło oraz maszynę do pisania.

Mark Twain Boyhood Home and Museum w Hannibal
Mark Twain Boyhood Home and Museum w Hannibal

Znajdziemy tam także odlew prawej dłoni Twaina i jego popiersie. W muzeum można znaleźć wiele eksponatów, związanych z twórczością pisarza. To tam umieszczono wszystkie pierwsze wydania jego książek. Są tam przechowywane także obrazy olejne Normana Rockwella, które zostały stworzone by przyozdobić specjalne wydania książek o przygodach Tomku i Hucka.

W swoich zbiorach Mark Twain Boyhood Home and Museum, posiada także fotografie, przedstawiające członków rodziny i przyjaciół pisarza oraz zdjęcia jego pomników na całym świecie. Najcenniejszym eksponatem placówki jest jednak korespondencja Marka Twaina.

Kolekcja zawiera ponad 60 listów, własnoręcznie napisanych przez wybitego pisarza. Co tu dużo mówić- muzeum w Hannibal to prawdziwe sanktuarium, dla wszystkich fanów powieści tego słynnego autora. Pod nadzorem muzeum znajduje się pięć historycznych zabytkowych budynków, dwa muzea, a także trzy sklepy.

Harry S. Truman library and museum w Independence

Jest to muzeum, poświęcone Harry’emu Trumanowi- jedynemu człowiekowi pochodzącemu z Missouri, który pełnił urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. W muzeum znajdują się unikalne przedmioty, poświęcone byłej głowie państwa. Wystawy pomagają w dokładnej analizie wszystkich okresów z jego życia. Nauka o Trumanie nie polega jednak wyłącznie na oglądaniu przedmiotów z nim związanych- żeby zwiedzanie placówki było jeszcze ciekawsze, wprowadzono do niej audiowizualne elementy.

Truman Library Missouri
Truman Library Missouri

Od 4 marca do 31 grudnia tego roku, w muzeum odbywa się też wystawa, przedstawiająca ewolucje amerykańskiego systemu politycznego. Można na niej zobaczyć między innymi: archiwalne urywki z najbardziej elektryzujących kampanii wyborczych, czy pierwszą debatę telewizyjną między kandydatami do urzędu. A wszystko to, ubrane jest w ciekawą formę, aby nauka była przyjemniejsza i bardziej angażująca dla zwiedzających.

Wyjazd do Missouri

Turyści wybierający się do Misouri, muszą się przygotować na częste i intensywne opady deszczu. Jednak wiele znajdujących się w tym stanie atrakcji, oraz ich duża różnorodność, są w stanie zrekompensować nie zawsze sprzyjającą aurę. Ciekawe muzea, ogromne ogrody zoologiczne, oraz piękne, bazujące na starożytnych i renesansowych kanonach piękna budowle, sprawiają, że każdy kto odwiedzi Missouri znajdzie tam coś dla siebie.

Ciekawostki o Missouri

 • Jeżeli ktoś chce zostać sklonowany, powinien udać się do Missouri – to jedyne miejsce na świecie, w którym to działanie jest legalne
 • „-Dobrobyt ludzi najwyższym prawem”- te dumne słowa są dewizą Missourii

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?