LINCOLN

Lincoln w Nebrasce. Przewodnik i zwiedzanie miasta. To ciekawe miasto w USA jest stolicą stanu Nebraska. Podanie stanu ma znaczenie – w Stanach Zjednoczonych istnieje co najmniej kilka miast i miejscowości o tej samej nazwie. Czczą one pamięć prezydenta kraju z czasów wojny domowej.

Abrahama Lincolna, który dziś kojarzony jest ze zniesieniem niewolnictwa Afroamerykanów. Prezydentem był i jest dobrze wspominanym, stąd może tak duża liczba miast zawdzięczających mu swoja nazwę. Lincoln można nazwać miastem szczęśliwości biorąc pod uwagę to, że zajmuje wysokie miejsca w rozmaitych rankingach, krajowych i nie tylko, oceniających poziom życia.

Lincoln Nebraska state
Panorama Lincoln

Informacje o mieście Lincoln w Nebrasce

Miasto liczy sobie nieco ponad 250 tys. mieszkańców, którzy żyją na powierzchni 195 km. kw. Daje to średnie zaludnienie 1167 os. Na km kw. Lincoln leży 358 metrów nad poziomem morza. Warto zauważyć, że pomimo bycia stolicą stanu, nie jest jednocześnie jego największym miastem.

W tej kategorii palmę pierwszeństwa dzierży Omaha, z liczbą ludności 390 tys. i powierzchnią 308 km. kw. Lincoln jest siedzibą władz powiatu Lancaster County oraz centralnym punktem obszaru metropolitalnego Lincoln.

Stan Nebraska znajduje się w środku USA. Takie położenie kontynentalne znacząco wpływa na klimat geograficzny, charakter okolicy, szatę roślinną, rzeźbę terenu i wiele innych ważnych uwarunkowań. Graniczy z następującymi stanami: Dakota Południowa, Iowa, Missouri, Kansas, Colorado oraz stanu Wyoming. Wszystkie są stanami powszechnie kojarzonymi, nawet z popkulturowych westernów, właśnie z kontynentalną lokalizacją, szeregiem pustyń i kaktusów.

Samo Lincoln natomiast znajduje się bardzo blisko wschodniej granicy stanu. Do Omahy, położonej tuż przy granicy z Iowa, jest stamtąd 80 km. Innym znanym i dużym miastem, położonym względnie blisko, jest Kansas City. Tutaj mowa o odległości 320 km. Do pozostałych znanych aglomeracji USA z Lincoln należałoby już liczyć odległości w tysiącach kilometrów.

Miasto Lincoln
Lincoln w Nebraska

Geografia i klimat w Lincoln

Lincoln należy do bardzo małej grupy dużych miast Nebraski, które nie leżą nad rzeką Platte lub Missouri. Okalają go słonowodne bagna oraz łagodne wzgórza. Niedaleko znajduje się właśnie rzeka Platte, jeden z najważniejszych dopływów Missouri, zwana też Salt Creek (Słona Zatoka). W tamtym terenie rzeka wije się wśród piaszczystych, pustynnych wzgórz i słonych mokradeł.

Cechą okolicy jest ochrona gatunku owadów z podrodziny tryszczowatych. 
Miasto leży na terenie Wielkich Równin Amerykańskich, z dala od wysokich gór i wielkich zbiorników wodnych. W okolicy zaznacza się wilgotny klimat kontynentalny, z wyraźnymi czterema porami roku. Występują tu duże sezonowe różnice temperatur, upalne lata i całkiem mroźne zimy. Ilość opadów jest mniej więcej równo rozłożona na cały rok. W związku z takim klimatem w okolicach Lincoln występują lasy głównie liściaste, z małą domieszką iglastych.

Dzielnice miasta Lincoln

Na podział administracyjny samego miasta składają się historyczne dzielnice centralne oraz te, które w trakcie dziesięcioleci miasto wchłonęło ze swoich peryferii. Pierwszym miastem aglomeracji wchłoniętym przez stolicę stanu było Bethany Heights, co miało miejsce w 1922 roku.

Najważniejsze dzielnice to: University Place, Belmont, Bethay Heights, College View, Havelock i West Lincoln. Warto zauważyć, że śródmiejskie dzielnice w pierwszych latach obecnej dekady zanotowały wzrost liczebności mieszkańców o prawie 150%.

Lincoln USA

Historia Lincoln

Przed ekspansją europejskich osadników Nebraskę zamieszkiwały plemiona indiańskie, a okoliczną prerię porastała trawa, którą pasły się bizony. Wzdłuż rzeki Platte żyły głównie plemiona Paunisów. Miasto zostało założone w 1856 roku, choć najpierw funkcjonowało pod nazwą dzisiejszego powiatu czyli Lancaster. Z uwagi na dużą ilość soli w okolicznych zbiornikach wodnych pierwszymi osadnikami byli ludzie, zatrudnieni przy jej pozyskiwaniu, choć bardziej opłacalną pracę w tej branży proponowało wtedy Kansas City.

Do końca 1868 Lancaster liczyło 500 osób. W roku 1868, dokładnie 1 kwietnia, zostało przemianowane na Lincoln.
Stan Nebraska natomiast został ustanowiony 1 marca 1867 roku na terenie Terytorium Nebraska, wydzielonym od 1854 roku. Stolicą terytorium była Omaha, ale naczelnym miastem stanu już Lincoln. W 1867 roku rozpoczęto budowę State Capitol Nebraska, przyszłej siedziby władz stanowych i agendy rządu centralnego.

Oddano go do użytku rok później. To dwukondygnacyjny budynek z naturalnego wapienia, z kopułą nad centralną częścią. Do miasta w coraz większej liczbie przybywali osadnicy. W 1869 roku powstał tu Uniwersytet Nebraska, dając miastu drugi większy kubaturowo obiekt. Najstarszym, zachowanym w pierwotnej formie budynkiem, jest Dom Kennarda, pierwszego Sekretarza Stanu Nebraska.

Zima w USA
Lincoln zimą

W 1888 roku, na miejscu pierwszego, stanął nowy budynek State Capitol Nebraska. Zastąpił pierwotny, jak się okazało, o nie najlepszej konstrukcji. Drugi, zaprojektowany przez architekta Williama H. Willcoxa, posiadał klasyczny, jak na tamte czasy przynajmniej wygląd. Na tym nie koniec. Najwyraźniej lokalni decydenci nadal nie byli zadowoleni z efektu. Po latach wybudowano trzecią wersję budynku siedziby władz. Jego budowa zaczęła się w 1922 roku, a skończyła w 1932 roku.

Projektantem był tym razem Bertram G. Goodhue, wybrany do tej misji drogą ogólnostanowego konkursu. To obecnie drugi najwyższy „kapitol” władz stanowych w USA. Ostatnia dekada XIX wieku była czasem kryzysu ekonomicznego, który znacznie zmniejszył populację Lincoln. W ciągu 10 lat spadła ona z 55 tysięcy na 37 tysięcy. Co ciekawe, w tamtym okresie napłynęło do miasta wielu emigrantów z Rosji. Osiedlali się w dzielnicy North Bottoms.

Pierwszy pociąg przyjechał do Lincoln w 1870 roku. Należał do koncernu Burlington and Missouri River Railroads. Niedługo potem miasto obsługiwać zaczęły też Midland Pacyfic i Atchison. Wraz z końcem XIX wieku miasto stało się wielkim węzłem kolejowym. W 1930 roku miał miejsce długotrwały strajk pracowników kolejowych w Burlington, co wyraźnie wstrzymało rozwój gospodarczy miasta i jego kondycję finansową.

Autostrada i lotnisko

Wraz ze wzrostem popularności ruchu samochodowego, który jest w USA wiodący, rosła potrzeba większych, lepszych dróg w Nebrasce. W 1911 wszczęto działania na rzecz uruchomienia autostrady transkontynentalnej Omaha – Denver, wiodącej przez Lincoln. Cel został osiągnięty w połowie 1920 roku. Powstało 2700 km ciągle modernizowanej autostrady, wiodącej przez sześć stanów.

We wczesnym etapie popularności ruchu samolotowego natomiast Lincoln miało już trzy lotniska. W tamtejszej szkole latania uczył się słynny amerykański pilot Charles Lindberg. To jego imieniem zostało ochrzczone w 1930 roku lotnisko miejskie, najmniejsze z istniejących. Porty powietrzne i właśnie szkoła lotników znów znacząco przyczyniły się do wzrostu ilości mieszkańców.

Lincoln

W 1930 roku doszła ona do 75 tysięcy. Podczas II wojny światowej przeszkolono tam 25 tys. mechaników lotniczych i ponad 40 tys. żołnierzy. Tuż po wojnie zlokalizowaną w tamtej okolicy Bazę Sił Powietrznych zamknięto, by ponownie uruchomić ją w 1952 roku, podczas wojny koreańskiej.
Istotny rozwój ekonomiczny miasta postępował w drugiej połowie XX wieku. Powstały nowe centra handlowe, kampus, oraz nowe instytucje finansowe w tym oddziały banków amerykańskich.

Na podstawie specjalnej ustawy, Lincoln w 1969 roku uruchomiło plan rewitalizacji miasta. Druga połowa XX wieku i następne dziesięciolecia w historii miasta Lincoln były takie same, jak poprzednie 100 lat jego istnienia. Spokojne, bez zawirowań o politycznym lub paramilitarnym charakterze, bez szczególnych sytuacji losowych. Na dzieje w tym okresie składają się głównie lub tylko dosyć szyki rozwój ekonomiczny, modernizacja centralnych dzielnic i rozbudowa tych peryferyjnych oraz przybywanie nowych przedsiębiorstw i znaczących budynków.

Co w kulturze i sztuce?

Dzięki otwartej w 2013 roku Pinacle Bank Arena – hali widowiskowo sportowej – Lincoln nazywane jest często miastem muzyki. Co prawda nie jak miasto Nashville ale jednak. Odbywają się tam koncerty gwiazd światowej sławy. Występowali już: Michael Buble, The Eagles, Elton John, Jay – Z.

Jeśli kogoś interesuje teatr lub muzyka poważna, te gatunki sztuki oferują Lied Center i Marcus Teatry. W obu na repertuar składają się najgłośniejsze tytuły i nazwiska w Ameryce. Jeśli zaś chodzi o imprezy cykliczne, miasto zaprasza na wakacyjną paradę Star City czy wyjątkowe obchody święta narodowego Stanów Zjednoczonych w lipcu. Bogata oferta kulturalna powoduje, że Lincoln w 2012 roku zostało ulokowane wśród 10 najlepszych w USA do życia na emeryturze.

Impreza Lincoln

Turystyka, czyli ogrody i nie tylko

Wśród atrakcji turystycznych miasta wyróżnia się przede wszystkim Zatopiony Ogród. To jedyny park Nebraski, wymieniany w przewodnikach National Geographic. Są też Ogród Zoologiczny im. Lincolna i planetarium na terenie kampusu uniwersyteckiego. Można zwiedzić State Capitol Nebrasca, który jest najwyższym budynkiem w Lincoln, wraz z punktem widokowym. Co jeszcze? Godne polecenia są Muzeum Telefonów im. Franka H. Woodsa i Muzeum Sportów Motorowych.

Jak na muzea, tematyka w nich przedstawiana jest dosyć nieczęsta. Pod koniec 2016 roku Lincoln znalazło się na 3 miejscu światowej listy miast najbardziej wartych zobaczenia, a to chyba najlepsza rekomendacja. W obrębie miasta znajduje się Lincoln Park, który posiada ścieżki rekreacyjne o sporej długości, bo aż 214 kilometrów. Można na nich uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną, biegać, jeździć na rolkach itp. Oczywiście parków jest znacznie więcej niż jeden, wiele z nich znajdziemy również poza miastem, na terenie powiatu. Mogą to być: Pioneers Nature Park czy Iron Horse Park.

Transport w Lincoln

Jak większość dużych miast amerykańskich Lincoln oferuje szeroką gamę połączeń dla różnych środków komunikacji wewnętrznej, lokalnej oraz połączenia z dalszymi miejscami w kraju. Lincoln okala wiele węzłów autostradowych, dojeżdżają tam wszystkie znane w regionie linie kolejowe.

Prym wiedzie korporacja kolejowa AMTRAK. Obecnie najważniejszym lotniskiem jest Lincoln Airport, który zapewnia połączenia krajowe, głównie z Chicago, Denver, Minneapolis czy Atlantą. Funkcjonuje też kilka lotnisk o znaczeniu lokalnym.

Lincoln autobusy

Gospodarka Lincoln

W dziedzinie gospodarki Lincoln prezentuje charakter typowy dla amerykańskich miast średniej wielkości. Najliczniej reprezentowane są branże produkcyjne i usługowe. Duży wpływ na lokalny rynek mają też: ubezpieczenia, finanse, bankowość działalność wydawnicza, edukacja i transport. W 2016 roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła 2,8%.

Tak niski i utrzymujący się od dawna odsetek może być jednym z powodów, z których Lincoln kilka lat temu znalazło się w pierwszej dziesiątce amerykańskich miast, w których się najlepiej żyje. Sporo zatem tych wysokich miejsc Lincoln w rankingach i to w dosyć różnych dziedzinach. Znaczącym jest też regularny wzrost płac, wyższy niż średnia dla Stanów Zjednoczonych ogółem. Głównymi pracodawcami w mieście są: Urząd Stanowy Nebraski, szkolnictwo publiczne, Uniwersytet Nebraska i Burlington Northern Railroad.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?