NEW JERSEY

New Jersey przewodnik USA. Przewodnik po największych turystycznych atrakcjach tego zakątka wschodniego wybrzeża USA, oraz najciekawsze aspekty mieszkania w stanie New Jersey w USA. Polonia w New Jersey i inne ciekawe info o tym stanie. Przewodnik dla mieszkających w USA, oraz dla turystów z Polski.

Stan New Jersey w Stanach Zjednoczonych

New Jersey stan USA
New Jersey stan w USA

Wasze turystyczne podboje Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej możecie rozpocząć w każdym, dowolnym stanie, o którym kiedykolwiek czytaliście. Oczywiście, wiele stanów ma swoje arcyciekawe historie, tysiące zabytków, parki narodowe, tematyczne parki rozrywki czy też inne atrakcje, które przyciągają miliony turystów rocznie, ale są też takie stany, które nie zawsze są na turystycznej liście marzeń.

Jednym z ciekawszych stanów w Stanach Zjednoczonych jest New Jersey. Jest to stan w północno wschodnich Stanach, położony nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. New Jersey na południu graniczy z Dalaware, na zachodzie z Pensylwanią, na północy ze stanem Nowy Jork.

Stan New Jersey jest jednym z czterech najmniejszych stanów w całych Stanach Zjednoczonych, ale jednocześnie jest najbardziej zaludnionym stanem pod względem gęstości zaludnienia. Nic dziwnego, jest to jedenasty stan pod względem ludności, gdzie na dwudziestu dwóch i pół tysiąca kilometrów kwadratowych, mieszka prawie dziewięć milionów mieszkańców. New Jersey dzieli się na dwadzieścia jeden hrabstw.

Historia New Jersey i pierwsi Europejczycy na wschodzie Ameryki

Historia tego stanu sięga czasów, kiedy pierwsi Europejczycy postawili tutaj swoje stopy na lądzie. Jednak wiadomo, że wcześniej tereny te zamieszkiwali rdzenni Amerykanie, między innymi z takich historycznych plemion jak Dalawarowie, które w swoim czasie było jednym z najpotężniejszych plemion indiańskich. 


Około 1524 roku do wybrzeży, u których dziś leży New Jersey, dotarł Giovanni da Verrazzano, włoski podróżnik w służbie króla Francji. W 1609 roku dolny brzeg rzeki badał angielski żeglarz i odkrywca, Henry Hudson, od którego nazwiska nazwano rzekę.

New Jersey z lotu ptaka zdjęcie
New Jersey

Pierwszymi Europejczykami, którzy osiedlili się na obszarze dzisiejszego New Jersey, około 1620 roku, byli Holendrzy i Szwedzi, w 1625 roku te tereny weszły w skład kolonii nazywanej Nową Szwecją, która w 1655 roku została przyłączona do Nowych Niderlandów. Po zajęciu terenów przez Wielką Brytanię, weszły one w skład kolonii Nowego Jorku, jednak jako odrębna prowincja New Jersey.

Wspomniane plemię Dalawarów zasłynęło z tego, że w 1737 roku ich wódz Lappawinze podpisał z europejskimi osadnikami tak zwany „Traktat Wędrujący”, na mocy którego oddawał białym imigrantom tyle ziemi, ile człowiek jest w stanie w przejść w ciągu półtora dnia, zaczynając swój marsz od rzeki Neshaming Creek. Indianie poczuli się jednak oszukani, ponieważ biali przybysze wynajęli zawodowych kurierów – biegaczy, aby w półtora dnia zdobyć jak najwięcej terenu.

Do widzenia Wielka Brytanio

W 1776 roku New Jersey ogłosiło niezależność od Anglii, prowincja była jedną z trzynastu kolonii, które powstały przeciwko Brytyjczykom, aby w 1787 roku zostać jednym ze stanów – założycieli Unii. Tak zwana rewolucja amerykańska, trwała od 1775 roku do 1785. Walka o niepodległość Stanów Zjednoczonych spowodowała tworzenie się świadomości narodowej.

Podpisano deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych 4 lipca 1776 roku, natomiast w 1783 roku podpisano Traktat Paryski, w którym Wielka Brytania koniec końców uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.

New Jersey 18 grudnia 1787 roku ratyfikowało Konstytucję Stanów Zjednoczonych, jako trzeci z kolei stan, natomiast 20 listopada 1789 roku ratyfikowano „Bill of Rights”, czyli Kartę Praw Stanów Zjednoczonych, będących spisem pierwszych dziesięciu poprawek Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Mapa Uniwersytetów w New Jersey
Mapa Uniwersytetów w New Jersey

Uprzemysłowienie New Jersey

Powierzchnia stanu jest w większości nizinna, tylko nieliczne fragmenty na mapie New Jersey mogą okazać się częścią wyżynną lub wręcz pagórkowatą. Dzięki temu New Jersey to jeden z najbardziej uprzemysłowionych stanów w Stanach Zjednoczonych, rozwinięty tutaj jest miedzy innymi przemysł chemiczny, odzieżowy i elektromaszynowy, a także rolnictwo i hodowla.
Zobacz także sąsiedni stan Deleware

Największe atrakcje New Jersey

Jeśli historia tego stanu zainteresowała Was lub być może byliście w położonym nieopodal Nowym Jorku, a zostało Wam trochę czasu na inne zwiedzanie to może będziecie chcieli odwiedzić stan New Jersey.

Być może przyciągną Was liczne, piękne plaże New Jersey, a być może muzea i inne obiekty, które przedstawiają historię tego regionu. Stan ten oferuje coś miłego dla każdego odwiedzającego.
Najczęściej odwiedzane miasta w New Jersey to jednocześnie te największe, są to Trenton, które jest stolicą stanu, Newark, czy też Jersey City.

W kontekście miast w stanie New Jersey nie należy zapominać o amerykańskiej Polonii, która po XIX wieku rozpoczęła swój intensywny napływ do takich rejonów jak Garfield, Linden, Passaic, Wallington, Bayonne, Clifton czy Jersey City.

Polacy w New Jersey

Polacy osiedlając się w Stanach Zjednoczonych szukali tutaj lepszego życia dla siebie i dla swoich rodzin, dzieci. Często zatrudniali się w lokalnych fabrykach, kopalniach czy okolicznych farmach. Obecnie wielu Polaków pracuje w budownictwie lub przemyśle, ale również zajmują stanowiska w lokalnej administracji, a także prowadzą własne firmy.

Polonia New Jersey USA
Polonia New Jersey

Bardzo dużym wydarzeniem, które gromadzi wielu Polaków zarówno z New Jersey jak i z Nowego Jorku jest Parada Pułaskiego, która przemaszerowuje po Piątej Alei w położonym nieopodal Nowym Jorku. Na paradzie dominują biel i czerwień, ludowe akcenty i jest to dzień, który zbliża do siebie nie tylko lokalną Polonię, ale również Amerykanów.

W paradzie biorą udział zarówno starsi, jak i ci najmłodsi, wszyscy, którzy choć trochę czują się Polakami. Innymi wydarzeniami związanymi z Polonią są coroczne Kabaretony Polonijne, organizowane przez lokalną, gazetę Nowy Dziennik.

Polskie szkoły w New Jersey

W New Jersey znajdują się aż 23 polskie szkoły, niektóre z nich mają nawet po 150 uczniów, nauczyciele i pracownicy tych placówek, często swoją pracę traktują jako misję. Wielu rodziców angażuje się przy organizowaniu różnych imprez i życia społeczności polonijnej. Wiele życia polonijnego skupia się wokół polskich parafii. Najbardziej fenomenalny jest fakt odbywania corocznej pielgrzymki pieszej do Amerykańskiej Częstochowy, która znajduje się w Pensylwanii. Od dwudziestu dwóch lat, tłumy polskich wiernych idą pokłonić się przed obrazem Madonny tak jak to czynią pątnicy w ojczyźnie.

Polska szkola USA

Słoneczne wakacje także możliwe w New Jersey

Bezpośrednie położenie New Jersey nad Oceanem Atlantyckim daje jego mieszkańcom i turystom 127 mil piaszczystego wybrzeża, zwanego przez mieszkańców „The Shore”. Wybrzeżem tym zachwycają się nie tylko przebywający tu na stałe mieszkańcy i przyjeżdżający turyści, ale również poeci, artyści, którzy często ukazują wyjątkowy charakter wybrzeża New Jersey w swoich pracach.

Orzeźwiająca bryza z oceanu i temperatury niższe od tych, które można zanotować na Florydzie, a także bezpośrednia bliskość do wielkiego Nowego Jorku, sprawia że wiele osób wybiera właśnie to miejsce na swój urlop.

Wiele przewodników traktuje o wypoczynku w New Jersey. Można z nich się dowiedzieć nie tylko informacji o klubach, restauracjach czy hotelach, ale również znajdują się tam informacje najbardziej praktyczne, jak szczegółowe dojazdy w poszczególne miejsca nie tylko autobusem – Academy Line oraz Coach USA, ale również pociągiem – New Jersey Transit, oraz promem.

Trenton w New Jersey
Trenton w New Jersey

Najbardziej znane plaże New Jersey to Belmar, Island Beach State Park, Long Beach Island, Sandy Hook, Sea Bright, Spring Lake, czy Wildwoods. Każda z tych plaż to niepowtarzalna atmosfera wypoczynku, liczne udogodnienia, takie jak deptak, tak zwany „boardwalk” na plaży Belmar, otoczonej przez liczne puby i bary. Wśród polecanych plaż, znajdziecie również takie, na których bez większego problemu znajdziecie kilka metrów kwadratowych na uboczu, tylko dla siebie.

Jednym z największych ośrodków kąpielowych i wypoczynkowych New Jersey jest miasto Atlantic City, które jest jednocześnie ośrodkiem przemysłu elektronicznego i co może zaciekawić wielu turystów, centrum hazardu po tej stronie Stanów Zjednoczonych. Od 1976 roku zalegalizowany jest w Atlantic City hazard, o ile jest on uprawiany w kasynach.

Pierwszy przybytek hazardu powstał 26 maja 1978 roku i od tamtej pory miasto upodobniło się do znanego z hazardu na zachodnim wybrzeżu, Las Vegas. Jest to jeden z turystycznych celi w New Jersey, jeśli chcieliście kiedyś zaszaleć, pomyślcie o Atlantic City, szczególnie, że od legendarnego Las Vegas dzieli Was ponad 2500 mil podróży.

Belmar New Jersey
Belmar New Jersey

Atrakcje w New Jersey

Warto jednak pamiętać, że wizyta w New Jersey, to nie tylko wylegiwanie się na plaży, czy surfowanie po Oceanie Atlantyckim, ale również liczne atrakcje służące nie tylko ciału, ale również duszy. Ze względu na swoją historię, w New Jersey znajdziecie dziesiątki muzeów, czy obiektów o znaczeniu historycznym.

Znane muzea w New Jersey to New Jersey State Museum w Trenton, w którym za darmo będziecie mogli wejść i poznać historię i kulturę regionu, zahaczając nawet o prehistorię, Liberty Science Center w Liberty State Park w Jersey City, czyli interaktywne muzeum techniki, do którego bilet wstępu kosztuje średnio 30 dolarów.

Inne muzea to muzea sztuki Montclair Art Museum w Montclair, Newark Museum w Newark i Princeton Univeristy Art Museum w Princeton. Innymi muzeami są Maywood Station Museum w Maywood, czy Thomas Edison Museum w Menlo Park.

Innymi atrakcjami, które mogą spodobać się szczególnie najmłodszym, to liczne rodzinne parki tematyczne, takie jak Six Flags Great Adventure w Jacskon, który może pochwalić się największym rollercoasterem na świecie, wspinającym się na wysokość 104 metrów nad poziomem morza, pędząc z prędkością do 206 kilometrów na godzinę.

Bilet wstępu do tego parku rozrywki kosztuje 68 dolarów, 43 bilet ulgowy, natomiast dzieci poniżej drugiego roku życia wchodzą za darmo. Inne rodzinne parki to Clementon Amusement Park w Clementon, Land of Make Believe w Hope, Morey`s Piers w Wildwood, Action park w Vernon, Casino Pier w Seaside Heights.

Jersey Shore
Bohaterowie Jersey Shore

New Jersey to również liczne parki stanowe, czy parki rekreacyjne, gdzie możecie spędzić wolne chwile na łonie natury. Są to między innymi Allaire State Park, Allamuchy Mountain State Park, Barnegat Lighthouse State Park, Delaware and Raritan Canal Stare Park, Edison State Park, Princeton Battlefield Stare Park, Ringwood State Park, czy inne liczne parki stanowe, lasy, czy miejsca rekreacji.

Wizyta w New Jersey

Wasza wizyta w Stanach Zjednoczonych nie musi być związana z odwiedzeniem sztandarowych miejsc dla każdego turysty, możecie przyjrzeć się innym, ciekawym miejscom, których dziesiątki też znajdziecie w stanie New Jersey.

Być może połączenie ciekawej wycieczki połączonej z poznawaniem historii tego regionu, oraz wspaniałego wypadu na „The Shore” New Jersey, aby poczuć bryzę Oceanu Atlantyckiego i odpocząć na jednej z ciekawych, dobrze wyposażonych, piaszczystych plaż będzie strzałem w turystyczną dziesiątkę.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Szukaj
Inne elementy
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?