NOWY JORK

New York, to chyba najbardziej znana część Stanów Zjednoczonych, która nie daje o sobie zapomnieć każdego dnia. Większość informacji z jakimi mierzymy się na co dzień dotyczą bowiem samego miasta – New York, a nie stanu, ale i także innych popularnych miejscowości, które obejmuje stan. New York to miejsce urodzaju, wspaniałych terenów, bajecznych krajobrazów i niezapomnianych, długich historii. Sprawdź też rozdział miasto Nowy Jork.

I love New York

Nowy Jork w USA
Panorama Nowego Jorku jest imponująca o każdej porze roku

Światowa metropolia Ameryki

Obszar ten, to wspaniałe połączenie nowoczesności, wielkomiejskiego gwaru w sąsiedztwie dziewiczych terenów, godnych pozazdroszczenia. Nie ulega wątpliwości jedna rzecz – jeżeli zobaczy się i doświadczy wszelkich uroków tego miejsca na własnej skórze, pozostaje już tylko znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie – na tej wyjątkowej ziemi.

Stan New York znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolicą jest Albany, kolebka szkolnictwa i kultury. Stan graniczy z jeziorem Ontario i Erie, a także z kanadyjskimi prowincjami Quebec i Ontario, a także ze stanami Vermont, Massachusetts, stanem Connecticut, New Jersey i stanem Pensylwania.

Do największych miast stanu zaliczany jest New York, gdzie mieszka niemal połowa jego mieszkańców. Do równie znanych i popularnych miejscowości stanu należą miasta Buffalo, Rochester, Syracuse. New York dzieli się na 62 powiaty, a oprócz pięciu okręgów New Yorku, każdy z tych okręgów jest podzielony na mniejsze miasteczka i miasta.

Zainteresuje Cię także: wypożyczalnia samochodów w Nowym Jorku

Zielony stan USA

W przeciwieństwie do miejskiej atmosfery New Yorku, większość obszaru geograficznego państwa jest zdominowany przez gospodarstwa rolne, lasy, rzeki, góry i piękne jeziora. Nowojorska Adirondack Park to największy park stan w Stanach Zjednoczonych, który jest większy niż Yellowstone.

Adirondack Park Nowy Jork
Adirondack Park Nowy Jork

Bez wątpienia Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Ludność pochodzenia polskiego w stanie New York obejmuje ponad 5,2% mieszkańców, z czego około 2,3% mieszka w centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie – mieście New York.

Historia stanu Nowy Jork

Zanim na ziemiach stanu New York pojawili się pierwsi Europejczycy, tereny te były początkowo zamieszkiwane przez Indian z grupy algonkińskiej. Pierwszego odkrycia obecnego stanu dokonał Giovanni de Verrazano w 1524 roku. Z biegiem lat, eksploracji terenów i nowych odkryć, wzrosło zainteresowanie obszarem, które w 1621 roku wykorzystali, jak to zwykle Holendrzy (oni to mają łeb do interesów), zakładając kolonię zwaną Nowym Amsterdamem.

Kolonia ta w roku 1664 przeszła w posiadanie Anglików, a jej nazwa została zmieniona na New York. Tak bowiem pozostało, mimo że Anglicy utracili kolonię w 1783 roku w wyniku amerykańskiej wojny o niepodległość. Bogaci magnaci inwestowali w rozwój, utworzono sprawne sieci komunikacyjne, a w tym bardzo ważną przeprawę portową, która stwarzała wiele możliwości, ale i też zagrożeń.

Napływ ludności stanowił w pewnym okresie wielki problem. New York nie radził sobie z epidemiami wybuchającymi co chwile pandemiami (jak ostatnio Coronavirus Pandemia …) oraz narastającym ubóstwem. W tym celu tworzono slumsy, które umożliwiały racjonalne rozmieszczenie ludności i załagodzenie zaistniałej sytuacji społecznej.

Nowy Amsterdam
Nowy Amsterdam

W XIX wieku New York stał się największym portem i ośrodkiem przemysłowym w całym kraju. Obecny stan przodował w handlu, który w znaczący sposób wpływał na rozwój. Tereny, pobliskie miasta i dzielnice zaczęły się łączyć, a tym samym powstawały prężne ośrodki gospodarcze i społeczne.

Nowojorscy magnaci wraz z napływem złotych czasów inwestowali swoje kapitały w rozmaite budowle, a miliony dolarów były przeznaczane na sztukę i kulturę. New York stał się ważną metropolią świata i popularnym centrum kultury, oraz rozrywki. I powoli stawała się stolicą świata, jak do dziś niektórzy określają to wspaniałe miasto.

Klimat Nowego Jorku

W obrębie stanu Nowy Jork panuje klimat kontynentalny, który wyróżnia się dość sporą wilgotnością powietrza. Pogada jest wówczas pod mocnym wpływem dwóch kontynentalnych mas powietrza: ciepłego, oraz suchego. Zimy w Nowym Jorku są zwykle długie i chłodne, a ich temperatura w styczniu i lutym osiąga nawet -25°C. Na wschód od gór Appalachów w okresie od października do kwietnia istnieje możliwość występowania długotrwałych opadów i zachmurzenia. 


Latem temperatury w Nowym Jorku są sprzyjające do zwiedzania stanu, a jedynie temperatury są nieco chłodniejsze, występują bowiem w górach i na większych wysokościach kontynentalnych.

Obszar Long Island i dolne fragmenty doliny rzeki Hudson, posiadają ciepłe lata w porównaniu z niektórymi obszarami wysokiej wilgotności. Pozostała część stanu to przyjemne i ciepłe lata, naznaczone jedynie od czasu do czasu spadkami temperatur. W okresie letnim można liczyć na przyjemne warunki i dogodne temperatury wahające się od 25 do 30°C. To idealne warunki do zaplanowania wycieczki do Nowego Jorku lub wyprawy przez cały stan Nowy Jork w USA.

Pogoda w Nowym Jorku
Pogoda w Nowym Jorku bywa i taka

Ze względu na mieszanie mas powietrza i różnorodnego ukształtowania terenu, stan Nowy York narażony jest na tornada. Zdarzają się one czasem jak historia nam już pokazała. Zgodnie z licznymi badaniami i obserwacjami, szacuje się, że te z najgroźniejszych, które wyrządzają najwięcej szkód, występują średnio co 20 lat.

Stan Nowy Jork - kraina winem płynąca

Obszar Finger Lakes, oprócz swej sławy na tle 11 wyjątkowych jezior, posiada także ponad 100 wspaniałych winnic, a tym samym jest największym regionem produkcji wina w Stanach Zjednoczonych i wschodniej Kalifornii. Ponieważ winnice w stanie Nowy Jork znajdują się w mikroklimacie sąsiadujących jezior, warunki uprawy są idealne dla wielu znanych i mniej znanych szczepów.

Finger Lakes wdarł się na scenę międzynarodową ze swoimi winami, które niemal każdego roku zdobywają liczne prestiżowe nagrody w branży winiarskiej. Do najpopularniejszych szlaków wina w Nowym Jorku należą: Cayuga Lake Wine Trail, Seneca Lake Wine Trail, oraz Keuka Lake Wine Trail.

Tereny te idealnie nadadzą się na romantyczną wyprawę pośród malowniczych pól i upraw, naturalnego piękna, krystalicznie czystych wód jezior i wodospadów. Oprócz tego znajduje się tu wiele ciekawych restauracji, które zachwycą każdego swoją unikalnością na tle całego stanu New York.

Winnice w Finger Lakes w stanie Nowy Jork
Winnice w Finger Lakes w stanie Nowy Jork

Kuchnia regionalna Nowego Jorku

Stany Zjednoczone są są trzecim krajem na świecie pod względem przyjmowanych turystów. To właśnie tutaj, wokół największych metropolii powstają nowe obiekty i atrakcje, które dodatkowo mają napędzać ruch wśród nowych odwiedzających USA.

Do obiektów, które są równie ważne w turystyce zalicza się także restauracje, a konkretnie dania z których to słynie region. Tak wielka jak jest wielokulturowość mieszkańców stanu, tak też rozmaitość proponowanego jedzenia przyprawia o ból głowy. Jednak sławą owiany jest sernik, niezastąpiona pizza i bajgle.

W większych metropoliach Nowego Jorku, oprócz eleganckich restauracji znajdują się liczne licencjonowane mobilne stragany z żywnością. W budkach tych sprzedawane są zazwyczaj produkty typu: hot-dog, burgery, precle, lody a nawet proponowana jest kuchnia chińska.

Na terenach mniej zaludnionych w stanie Nowy Jork, z dala od zgiełku miejskiego można skosztować wyjątkowych steków, oraz rozmaitych, doskonałych wędlin. Wśród nich polską kiełbasę oczywiście. Oprócz tego popularnością cieszą się ryby i niezastąpione owoce morza.

Jedzenie Nowy Jork
Kanapka z Nowego Jorku. Solidna porcja jedzenia

Atrakcje i co zwiedzić w stanie Nowy Jork

5/5

Finger Lakes

Finger Lakes – to wyjątkowa grupa, aż 11 jezior w zachodniej części stanu. Nazwa jezior wywodzi się od wąskiego i długiego kształtu, który został określony przez kartografów, przypominając im równoległe ułożenie niemal jak place u dłoni.

Każde z jezior jest połączone rzekami ostatecznie prowadzących do jeziora Ontario. Najdłuższym z nich jest Cayuga Lake, które mierzy aż 61 km długości. Seneca Lake to jezioro, które znane jest zaś z największej powierzchni i głębokości.

Finger Lakes to także ogromny teren rekreacyjno-wypoczynkowy w stanie New York, oferujący bogatą ofertę szlaków turystycznych, rowerowych, kempingowych, a także niewątpliwie ciekawych szlaków winnic stanowych.

Finger Lakes nieruchomości
Finger Lakes nieruchomości
5/5

Watkins Glen State Park

Watkins Glen State Park w stanie Nowy Jork to najbardziej znany z parków krajobrazowych, należący do obszaru Finger Lakes. Dolna część parku ulokowana jest w pobliżu wsi, natomiast górna jego część obejmuje otwarte lasy.

Teren ten został uznany jako park krajobrazowy w którym znajduje się naturalne dziedzictwo, warte zachowania i pielęgnowania. Serce parku stanowi wąski wąwóz, który znajduje się tuż przy strumieniu Glen Creek (pozostałość polodowcowa).

Na jego obszarze znajdują się 3 główne szlaki, które prowadzą wzdłuż 19 imponujących wodospadów i rozmaitych mostów. Wspaniałe miejsce na wycieczkę z Nowego Jorku, szczególnie jeżeli mieszkasz na stałe w Nowym Jorku.

Watkins Glen State Park
Watkins Glen State Park
5/5

Lake George

Lake George – jezioro zwane „Królową amerykańskich jezior”. Jedne z ważniejszych i cenionych wód lądowych w stanie, które ze względu na swoje bogactwa naturalne i niezapomniane okalające widoki budzi zachwyt każdego turysty odwiedzającego USA.

Jezioro należy do parku stanowego Adirondack, w południowo-wschodniej jego części. Swym obszarem obejmuje aż 165 wysp i 230 mniejszych wysepek. Pomiędzy Dome Island i zboczami Buck Mountain znajduje się jego najgłębsze miejsce.

W południowej części jeziora znajduje się wiele rozrywek turystycznych, gdzie z biegiem lat i wzrostu atrakcyjności tego miejsca, zaczęto wznosić rozmaite kompleksy noclegowe, hotele i eleganckie restauracje. Lake George na przełomie XIX i XX wieku wielokrotnie bywało inspiracją dla wielu artystów i malarzy.

Lake George New York
Lake George w stanie New York
5/5

Thousand Islands

Thousand Islands – jest to wspaniały region turystyczny w stanie Nowy Jork, ulokowany po obu stronach granicy: Kanady i USA  – wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca i wschodnim brzegu jeziora Ontario. Region ten zawdzięcza swoją nazwę od ponad 1000 rozrzuconych wysp na jeziorze i rzeki, wzdłuż jej międzynarodowej drogi morskiej.

Ten wyjątkowy obszar to prawdziwe piękno, które urzeknie wielu miłośników natury i przyrody. To wyjątkowe miejsce w USA dało nazwę popularnemu dressingowi (sos tysiąca wysp). Sophia LaLonde przekazała bowiem swoją recepturę aktorce May Irwin, która nadała nazwę sosu. Hotel w którym przebywały umieścił sos w menu, który bardzo szybko zyskał popularność, a tym samym obiekt zmienił nazwę na 1000 Island Inn.

Thousand Islands Nowy Jork
Thousand Islands Nowy Jork
5/5

Lake Placid

Lake Placid – to jezioro jak i miejscowość o tej samej nazwie w stanie New York. Obszar ten słynie głównie ze sportów zimowych, a dokładnie z tego, że to właśnie tutaj były organizowane mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie i bobslejach. Dwukrotnie odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie, po raz pierwszy w 1932 roku i ponownie w 1980 roku. Stąd głównie nam się kojarzy nazwa Lake Placid w Stanach Zjednoczonych.

Lake Placid
Lake Placid
5/5

Letchworth State Park

Letchworth State Park – to imponujący park krajobrazowy ze wspaniałym zapleczem turystycznym o każdej porze roku. W parku znajdują się trzy duże wodospady na rzece Genesee i aż pięćdziesiąt wodospadów w jej dopływach.

Letchworth State Park, znany jest jako „Grand Canyon of the East” i jest jednym z najbardziej malowniczych terenów na wschodniej części rzeki. Obszar parku to także doskonałe trasy i szlaki dla spacerowiczów, jazdy konnej, rowerowej, a także świetne warunki dla narciarzy.

Na miejscu można także skorzystać z lokalnego przewodnika, aby zwiedzić teren z należytą uwagą po cenniejszych obiektach historycznych i naturalnych tego miejsca.

Letchworth State Park
Letchworth State Park
5/5

Wodospady Niagara - Niagara Falls

Niagara – najbardziej znany stanowy wodospad, który znajduje się na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincji Ontario i Stanów Zjednoczonych. Wodospad ten, jak i teren pobliski stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną, która zostaję z odwiedzającym na długo.

Sąsiednie tereny zapewniają także bogatą ofertę rekreacyjną i krajoznawczą dzięki wielu szlakom, a także możliwości skorzystania z usług doświadczonych przewodników. Więcej o wodospadzie Niagara w innej części naszego przewodnika po Stanach Zjednoczonych i najciekawszych zakątkach USA i Ameryki.

Niagara wodospad
Wodospad Niagara
5/5

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?