NOWY JORK

New York, to chyba najbardziej znana część Stanów Zjednoczonych, która nie daje o sobie zapomnieć każdego dnia. Większość informacji z jakimi mierzymy się na co dzień dotyczą bowiem samego miasta – New York, a nie stanu, ale i także innych popularnych miejscowości, które obejmuje stan. New York to miejsce urodzaju, wspaniałych terenów, bajecznych krajobrazów i niezapomnianych, długich historii. Sprawdź też rozdział miasto Nowy Jork.

I love New York

Nowy Jork w USA
Panorama Nowego Jorku jest imponująca o każdej porze roku

Światowa metropolia Ameryki

Obszar ten, to wspaniałe połączenie nowoczesności, wielkomiejskiego gwaru w sąsiedztwie dziewiczych terenów, godnych pozazdroszczenia. Nie ulega wątpliwości jedna rzecz – jeżeli zobaczy się i doświadczy wszelkich uroków tego miejsca na własnej skórze, pozostaje już tylko znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie – na tej wyjątkowej ziemi.

Stan New York znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolicą jest Albany, kolebka szkolnictwa i kultury. Stan graniczy z jeziorem Ontario i Erie, a także z kanadyjskimi prowincjami Quebec i Ontario, a także ze stanami Vermont, Massachusetts, stanem Connecticut, New Jersey i stanem Pensylwania.

Do największych miast stanu zaliczany jest New York, gdzie mieszka niemal połowa jego mieszkańców. Do równie znanych i popularnych miejscowości stanu należą miasta Buffalo, Rochester, Syracuse. New York dzieli się na 62 powiaty, a oprócz pięciu okręgów New Yorku, każdy z tych okręgów jest podzielony na mniejsze miasteczka i miasta.

Zainteresuje Cię także: wypożyczalnia samochodów w Nowym Jorku

Zielony stan USA

W przeciwieństwie do miejskiej atmosfery New Yorku, większość obszaru geograficznego państwa jest zdominowany przez gospodarstwa rolne, lasy, rzeki, góry i piękne jeziora. Nowojorska Adirondack Park to największy park stan w Stanach Zjednoczonych, który jest większy niż Yellowstone.

Adirondack Park Nowy Jork
Adirondack Park Nowy Jork

Bez wątpienia Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Ludność pochodzenia polskiego w stanie New York obejmuje ponad 5,2% mieszkańców, z czego około 2,3% mieszka w centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie – mieście New York.

Historia stanu Nowy Jork

Zanim na ziemiach stanu New York pojawili się pierwsi Europejczycy, tereny te były początkowo zamieszkiwane przez Indian z grupy algonkińskiej. Pierwszego odkrycia obecnego stanu dokonał Giovanni de Verrazano w 1524 roku. Z biegiem lat, eksploracji terenów i nowych odkryć, wzrosło zainteresowanie obszarem, które w 1621 roku wykorzystali, jak to zwykle Holendrzy (oni to mają łeb do interesów), zakładając kolonię zwaną Nowym Amsterdamem.

Kolonia ta w roku 1664 przeszła w posiadanie Anglików, a jej nazwa została zmieniona na New York. Tak bowiem pozostało, mimo że Anglicy utracili kolonię w 1783 roku w wyniku amerykańskiej wojny o niepodległość. Bogaci magnaci inwestowali w rozwój, utworzono sprawne sieci komunikacyjne, a w tym bardzo ważną przeprawę portową, która stwarzała wiele możliwości, ale i też zagrożeń.

Napływ ludności stanowił w pewnym okresie wielki problem. New York nie radził sobie z epidemiami wybuchającymi co chwile pandemiami (jak ostatnio Coronavirus Pandemia …) oraz narastającym ubóstwem. W tym celu tworzono slumsy, które umożliwiały racjonalne rozmieszczenie ludności i załagodzenie zaistniałej sytuacji społecznej.

Nowy Amsterdam
Nowy Amsterdam

W XIX wieku New York stał się największym portem i ośrodkiem przemysłowym w całym kraju. Obecny stan przodował w handlu, który w znaczący sposób wpływał na rozwój. Tereny, pobliskie miasta i dzielnice zaczęły się łączyć, a tym samym powstawały prężne ośrodki gospodarcze i społeczne.

Nowojorscy magnaci wraz z napływem złotych czasów inwestowali swoje kapitały w rozmaite budowle, a miliony dolarów były przeznaczane na sztukę i kulturę. New York stał się ważną metropolią świata i popularnym centrum kultury, oraz rozrywki. I powoli stawała się stolicą świata, jak do dziś niektórzy określają to wspaniałe miasto.

Klimat Nowego Jorku

W obrębie stanu Nowy Jork panuje klimat kontynentalny, który wyróżnia się dość sporą wilgotnością powietrza. Pogada jest wówczas pod mocnym wpływem dwóch kontynentalnych mas powietrza: ciepłego, oraz suchego. Zimy w Nowym Jorku są zwykle długie i chłodne, a ich temperatura w styczniu i lutym osiąga nawet -25°C. Na wschód od gór Appalachów w okresie od października do kwietnia istnieje możliwość występowania długotrwałych opadów i zachmurzenia. 


Latem temperatury w Nowym Jorku są sprzyjające do zwiedzania stanu, a jedynie temperatury są nieco chłodniejsze, występują bowiem w górach i na większych wysokościach kontynentalnych.

Obszar Long Island i dolne fragmenty doliny rzeki Hudson, posiadają ciepłe lata w porównaniu z niektórymi obszarami wysokiej wilgotności. Pozostała część stanu to przyjemne i ciepłe lata, naznaczone jedynie od czasu do czasu spadkami temperatur. W okresie letnim można liczyć na przyjemne warunki i dogodne temperatury wahające się od 25 do 30°C. To idealne warunki do zaplanowania wycieczki do Nowego Jorku lub wyprawy przez cały stan Nowy Jork w USA.

Pogoda w Nowym Jorku
Pogoda w Nowym Jorku bywa i taka

Ze względu na mieszanie mas powietrza i różnorodnego ukształtowania terenu, stan Nowy York narażony jest na tornada. Zdarzają się one czasem jak historia nam już pokazała. Zgodnie z licznymi badaniami i obserwacjami, szacuje się, że te z najgroźniejszych, które wyrządzają najwięcej szkód, występują średnio co 20 lat.

Stan Nowy Jork - kraina winem płynąca

Obszar Finger Lakes, oprócz swej sławy na tle 11 wyjątkowych jezior, posiada także ponad 100 wspaniałych winnic, a tym samym jest największym regionem produkcji wina w Stanach Zjednoczonych i wschodniej Kalifornii. Ponieważ winnice w stanie Nowy Jork znajdują się w mikroklimacie sąsiadujących jezior, warunki uprawy są idealne dla wielu znanych i mniej znanych szczepów.

Finger Lakes wdarł się na scenę międzynarodową ze swoimi winami, które niemal każdego roku zdobywają liczne prestiżowe nagrody w branży winiarskiej. Do najpopularniejszych szlaków wina w Nowym Jorku należą: Cayuga Lake Wine Trail, Seneca Lake Wine Trail, oraz Keuka Lake Wine Trail.

Tereny te idealnie nadadzą się na romantyczną wyprawę pośród malowniczych pól i upraw, naturalnego piękna, krystalicznie czystych wód jezior i wodospadów. Oprócz tego znajduje się tu wiele ciekawych restauracji, które zachwycą każdego swoją unikalnością na tle całego stanu New York.

Winnice w Finger Lakes w stanie Nowy Jork
Winnice w Finger Lakes w stanie Nowy Jork

Kuchnia regionalna Nowego Jorku

Stany Zjednoczone są są trzecim krajem na świecie pod względem przyjmowanych turystów. To właśnie tutaj, wokół największych metropolii powstają nowe obiekty i atrakcje, które dodatkowo mają napędzać ruch wśród nowych odwiedzających USA.

Do obiektów, które są równie ważne w turystyce zalicza się także restauracje, a konkretnie dania z których to słynie region. Tak wielka jak jest wielokulturowość mieszkańców stanu, tak też rozmaitość proponowanego jedzenia przyprawia o ból głowy. Jednak sławą owiany jest sernik, niezastąpiona pizza i bajgle.

W większych metropoliach Nowego Jorku, oprócz eleganckich restauracji znajdują się liczne licencjonowane mobilne stragany z żywnością. W budkach tych sprzedawane są zazwyczaj produkty typu: hot-dog, burgery, precle, lody a nawet proponowana jest kuchnia chińska.

Na terenach mniej zaludnionych w stanie Nowy Jork, z dala od zgiełku miejskiego można skosztować wyjątkowych steków, oraz rozmaitych, doskonałych wędlin. Wśród nich polską kiełbasę oczywiście. Oprócz tego popularnością cieszą się ryby i niezastąpione owoce morza.

Jedzenie Nowy Jork
Kanapka z Nowego Jorku. Solidna porcja jedzenia

Atrakcje i co zwiedzić w stanie Nowy Jork

5/5

Finger Lakes

Finger Lakes – to wyjątkowa grupa, aż 11 jezior w zachodniej części stanu. Nazwa jezior wywodzi się od wąskiego i długiego kształtu, który został określony przez kartografów, przypominając im równoległe ułożenie niemal jak place u dłoni.

Każde z jezior jest połączone rzekami ostatecznie prowadzących do jeziora Ontario. Najdłuższym z nich jest Cayuga Lake, które mierzy aż 61 km długości. Seneca Lake to jezioro, które znane jest zaś z największej powierzchni i głębokości.

Finger Lakes to także ogromny teren rekreacyjno-wypoczynkowy w stanie New York, oferujący bogatą ofertę szlaków turystycznych, rowerowych, kempingowych, a także niewątpliwie ciekawych szlaków winnic stanowych.

Finger Lakes nieruchomości
Finger Lakes nieruchomości
5/5

Watkins Glen State Park

Watkins Glen State Park w stanie Nowy Jork to najbardziej znany z parków krajobrazowych, należący do obszaru Finger Lakes. Dolna część parku ulokowana jest w pobliżu wsi, natomiast górna jego część obejmuje otwarte lasy.

Teren ten został uznany jako park krajobrazowy w którym znajduje się naturalne dziedzictwo, warte zachowania i pielęgnowania. Serce parku stanowi wąski wąwóz, który znajduje się tuż przy strumieniu Glen Creek (pozostałość polodowcowa).

Na jego obszarze znajdują się 3 główne szlaki, które prowadzą wzdłuż 19 imponujących wodospadów i rozmaitych mostów. Wspaniałe miejsce na wycieczkę z Nowego Jorku, szczególnie jeżeli mieszkasz na stałe w Nowym Jorku.

Watkins Glen State Park
Watkins Glen State Park
5/5

Lake George

Lake George – jezioro zwane „Królową amerykańskich jezior”. Jedne z ważniejszych i cenionych wód lądowych w stanie, które ze względu na swoje bogactwa naturalne i niezapomniane okalające widoki budzi zachwyt każdego turysty odwiedzającego USA.

Jezioro należy do parku stanowego Adirondack, w południowo-wschodniej jego części. Swym obszarem obejmuje aż 165 wysp i 230 mniejszych wysepek. Pomiędzy Dome Island i zboczami Buck Mountain znajduje się jego najgłębsze miejsce.

W południowej części jeziora znajduje się wiele rozrywek turystycznych, gdzie z biegiem lat i wzrostu atrakcyjności tego miejsca, zaczęto wznosić rozmaite kompleksy noclegowe, hotele i eleganckie restauracje. Lake George na przełomie XIX i XX wieku wielokrotnie bywało inspiracją dla wielu artystów i malarzy.

Lake George New York
Lake George w stanie New York
5/5

Thousand Islands

Thousand Islands – jest to wspaniały region turystyczny w stanie Nowy Jork, ulokowany po obu stronach granicy: Kanady i USA  – wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca i wschodnim brzegu jeziora Ontario. Region ten zawdzięcza swoją nazwę od ponad 1000 rozrzuconych wysp na jeziorze i rzeki, wzdłuż jej międzynarodowej drogi morskiej.

Ten wyjątkowy obszar to prawdziwe piękno, które urzeknie wielu miłośników natury i przyrody. To wyjątkowe miejsce w USA dało nazwę popularnemu dressingowi (sos tysiąca wysp). Sophia LaLonde przekazała bowiem swoją recepturę aktorce May Irwin, która nadała nazwę sosu. Hotel w którym przebywały umieścił sos w menu, który bardzo szybko zyskał popularność, a tym samym obiekt zmienił nazwę na 1000 Island Inn.

Thousand Islands Nowy Jork
Thousand Islands Nowy Jork
5/5

Lake Placid

Lake Placid – to jezioro jak i miejscowość o tej samej nazwie w stanie New York. Obszar ten słynie głównie ze sportów zimowych, a dokładnie z tego, że to właśnie tutaj były organizowane mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie i bobslejach. Dwukrotnie odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie, po raz pierwszy w 1932 roku i ponownie w 1980 roku. Stąd głównie nam się kojarzy nazwa Lake Placid w Stanach Zjednoczonych.

Lake Placid
Lake Placid
5/5

Letchworth State Park

Letchworth State Park – to imponujący park krajobrazowy ze wspaniałym zapleczem turystycznym o każdej porze roku. W parku znajdują się trzy duże wodospady na rzece Genesee i aż pięćdziesiąt wodospadów w jej dopływach.

Letchworth State Park, znany jest jako „Grand Canyon of the East” i jest jednym z najbardziej malowniczych terenów na wschodniej części rzeki. Obszar parku to także doskonałe trasy i szlaki dla spacerowiczów, jazdy konnej, rowerowej, a także świetne warunki dla narciarzy.

Na miejscu można także skorzystać z lokalnego przewodnika, aby zwiedzić teren z należytą uwagą po cenniejszych obiektach historycznych i naturalnych tego miejsca.

Letchworth State Park
Letchworth State Park
5/5

Wodospady Niagara - Niagara Falls

Niagara – najbardziej znany stanowy wodospad, który znajduje się na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincji Ontario i Stanów Zjednoczonych. Wodospad ten, jak i teren pobliski stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną, która zostaję z odwiedzającym na długo.

Sąsiednie tereny zapewniają także bogatą ofertę rekreacyjną i krajoznawczą dzięki wielu szlakom, a także możliwości skorzystania z usług doświadczonych przewodników. Więcej o wodospadzie Niagara w innej części naszego przewodnika po Stanach Zjednoczonych i najciekawszych zakątkach USA i Ameryki.

Niagara wodospad
Wodospad Niagara
5/5

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z
Zainwestuj i zamieszkaj na Florydzie w USA
Agent nieruchomosci USA Floryda
Hotele na Florydzie
Luksusowe domy USA
Nieruchomości w USA

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora

Szukaj nieruchomości

Florida property listings

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

inwestycja w usa z gwarantowanym zwrotem
kontakt biuro nieruchomości za granicą
USA nieruchomości. Polskie biuro sprzedaży i inwestycji w Stanach Zjednoczonych.
zwrot z inwestycji w usa
Wynajem samochodów na Florydzie w USA

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?