MIASTO NOWY JORK

Miasto Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych – przewodnik po najpiękniejszym i najważniejszym mieście świata. Taka jest nasza opinia. Największe miasto USA, pod względem liczby ludności. Jedno z kilku najważniejszych światowych centrów politycznych, biznesowych i kulturalnych świata.

Nowy Jork

Uznawany za kulturalną stolicę świata, siedzibę tam ma Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 2001 roku mocno kojarzone z zaistniałym tam dramatem/tragedią, zamachami terrorystycznymi z 11 września 2001, kiedy to runęły budynki biznesowego World Trade Center. Popularny skrót w popkulturze – NYC. Miasto Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zaczynamy już teraz!

Jeżeli zaczynasz zwiedzać Stany Zjednoczone, zacznij od Nowego Jorku i koniecznie przygotuj wygodną parę tenisówek, a najlepiej dobrych butów sportowych w których nie za szybko spuchną Ci stopy.

Nowy Jork miasto
Nowy Jork

Geografia, liczby i klimat w Nowym Jorku

Nowy Jork leży we wschodniej części USA, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Należy do stanu Nowy Jork. Na powierzchni 1213 km2 żyje 8,5 miliona ludzi, co daje gęstość 10,6 tys. os./km2. 430 km2. Ludność aglomeracji natomiast sięga nawet 23 milionów (tych policzonych). Powierzchni miasta zajmują wody – zatoki oceanu. Leży w stanie Nowy Jork, którego jest oczywiście stolicą. Złożony jest z pięciu podokręgów: Bronks, Brooklyn, Manhattan, Qeens, oraz Staten Island.

Mieszkańcy Nowego Jorku używają 800 języków. Liczba ta świadczy o popularności miasta, jako celów zarobkowych i emigracyjnych. Nazwa „Nowy Jork” to najczęstsze pośród miast zapytanie w internetowej wyszukiwarce google. W wielu miejscach miasta bywa nawet 50 milionów zwiedzających rocznie. Do popularnych należą głównie: Time Square – zwane „skrzyżowaniem świata”. To też muzyczno teatralny, rozświetlony Broadway, czy finansowy Wall Street.

Zainteresuje Cię także: 20 największych atrakcji turystycznych nowego Jorku

Nowy Jork położenie

Nowy Jork położony jest – w skali kraju – stosunkowo blisko stolicy, Waszyngtonu. Te miasta dzieli 360 kilometrów. Innym wielkim miastem w pobliżu jest Boston. Dzieli je 320 km. Nowy Jork leży dokładnie w połowie drogi między Waszyngtonem, a Bostonem.
 Miasto znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, wilgotnego. Wpływa na niego pobliski ocean i góry Apallachy. Zimy są tam wilgotne i chłodne. Lato zazwyczaj ciepłe, bardzo wilgotne. Zaznaczają się pory przejściowe.

Nowy Jork miasto
Panorama Nowego Jorku

Historia Nowego Jorku w paru zdaniach

Teren dzisiejszego Nowego Jorku zaczął być penetrowany przez Europejczyków już od 1524 roku. Żyło tam wówczas indiańskie plemię Delawarów. Giovanni da Varrazzano, stojący na czele jednej z wypraw, nadał temu rejonowi nazwę Nowe Angouelme.

Zasiedlanie tego regionu zapoczątkowane było zbadaniem go, co zrobił w 1609 Henry Hudson, od którego nazwiska pochodzi nazwa zatoki. 5 lat później, na obszarze dzisiejszego Manhattanu Holendrzy stworzyli centrum handlu futrami. Nazwa w związku z tym została zmieniona, tym razem na Nowy Amsterdam. W roku 1626 odkupili te ziemie od Delawarów.

Skutkiem wojny angielsko – holenderskiej i pewnej zamiany, w 1664 roku Nowy Amsterdam przeszedł pod władanie angielskie. Brytyjczycy zmienili nazwę na Nowy Jork, na cześć księcia Yorku. Pod rządami Anglików rozwijał się Nowy Jork jako port handlowy. Powstał tam też wcześnie, rok 1754, dzisiejszy uniwersytet.
 Przy znajdującym się dziś na terenie miasta nabrzeżu Long Island, rozegrała się w sierpniu 1776 roku największa bitwa wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Statua Wolności w Nowym Jorku

Statua Wolności - bilety i zwiedzanie

Zobacz informacje jak i gdzie kupić bilety na zwiedzanie Statuy Wolności w Nowym Jorku. Zaplanuj zwiedzanie tego emblematycznego pomnika Ameryki. Zobacz ile trwa zwiedzanie i rejs na wyspę. Wszystko co musisz wiedzieć przed kupnem biletów na Statuę Wolności w NY.

Brytyjczycy górą ...

Zwycięstwo Brytyjczyków w niej sprawiło, że utworzyli w Nowym Jorku bazę militarną dla dalszego panowania nad kontynentem. Na skutek długich wojen i ostatecznej klęski Anglików, ostatni ich oddział opuścił miasto i teren dzisiejszych USA w 1783 roku. Dwa lata później Kongres Konfederacji ustanowił Nowy Jork stolicą Stanów Zjednoczonych, na okres 5 lat, kiedy to rola ta przypadła miastu Waszyngton. Od tamtej pory jednak „NYC” pozostało największym miastem kraju.

Most Bruklinski
Brooklyn Bridge

Wiek XIX był okresem regularnego i stabilnego rozrostu miasta. Między innymi w roku 1819 Kanał Erie otwarł port na Atlantyk. 1857, to rok otwarcia Central Parku, pierwszego amerykańskiego parku krajobrazowego na terenie dużego miasta. Wielki Głód w Irlandii spowodował od 1860 roku napływ wielkiej rzeszy emigrantów – obywateli tej wyspy – do Nowego Jorku. Wówczas co czwarty nowojorczyk był Irlandczykiem. Później nastał czas wojny secesyjnej. Przymusowy pobór do wojska wywołał zamieszki, do dziś uznawane za największy bunt mas społecznych w historii regionu.

Wielkie jabłko rośnie jak na drożdżach

W roku 1898 zapoczątkowano wchłanianie przez Nowy Jork podmiejskich dzielnic – Brooklyn, Richmond, Queens. Integracji dzielnic przysłużyło się otwarcie pierwszej linii metra, kilka lat później. Miasto regularnie się rozrastało, już wówczas i na stałe stając się światowym centrum przemysłu, handlu, czy biznesu. Postęp przynosi ze sobą jednak i ciemne strony. W 1911 roku doszło do katastrofy parowca General Slocum, skutkiem której śmierć poniosło 1021 osób, co było największą tragedią związaną z miastem, przed 2001 rokiem.
Zobacz także praktyczny przewodnik po USA

Nieruchomości w Nowym Jorku

Nieruchomości w Nowym Jorku

Przewodnik inwestora. Zajrzyj do informacji o inwestowaniu w nieruchomości w Nowym Jorku w USA. Podstawowe informacje które musisz znać zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania lub domu w Big Aple. Informacje szczególnie przydatne dla kupujących nieruchomości w USA spoza Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko. Poznaj nowojorskie nieruchomości, koszty utrzymania, podatki i warunki zakupu przez osobą z zagranicy.

W latach 20-stych XX wieku Nowy Jork ponownie stał się głównym celem podróży dla Afroamerykanów z owładniętych kryzysem innych części kraju.
 Nowy Jork, przez wszystkie dziesięciolecia poprzedniego wieku nieustannie się rozwijał. Nawet po II wojnie światowej, kiedy to powracający z niej weterani wydatnie wpływali na ówczesny boom gospodarczy miasta. Ustaliła się wtedy pozycja Queens, jako dzielnicy o prężnym rynku mieszkaniowym, oraz Wall Street, największej giełdy finansowej świata. Oddanie do użytku głównej siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych unaoczniło wiodącą pozycję Nowego Jorku na arenie międzynarodowej.

Times Square w Nowym Jorku USA
Times Square w Nowym Jorku

Bye Bye Paris ...

Narodziny ekspresjonizmu abstrakcyjnego natomiast sprawiły, że „NYC” wyparł Paryż z pozycji światowej stolicy kulturalnej. Lata 60-te przyniosły niespodziewane problemy gospodarcze i znaczący wzrost przestępczości. Załamanie niekorzystnych trendów tego pierwszego nastąpiły dopiero po 20 latach. Spadek przestępczości natomiast nastąpił dopiero w latach 90-tych dzięki działaniom burmistrza Giulianiego i zwiększonej liczbie patroli policyjnych.
 Ważnym i tragicznym dniem w historii Nowego Jorku był 11 września 2001 roku. Wszyscy to doskonale pamiętamy z pewnością.

Wtedy to, porwane przez terrorystów Al-Kaidy samoloty, uderzyły w wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Spowodowało to ich zwalenie i w konsekwencji śmierć około 3 tysięcy osób. Wydarzenie to było też początkiem amerykańskiej i światowej, intensywniejszej walki z terroryzmem. Skutkiem zamachów był czasowy exodus instytucji finansowych z Dolnego do Środkowego Manhattanu, Jersey City i Brooklynu.

Zainteresuje Cię także: wypożyczalnia samochodów w Nowym Jorku

Gospodarka i biznes w Nowym Jorku

Tutaj można osiągnąć wszystko albo nic … Nowy Jork to także mekka dla poszukujących pracy w USA imigrantów i ludzi z każdego zakątka globu. Jak już było nie raz napisane, Nowy Jork to światowa stolica biznesu i handlu. Obok Londynu i Tokyo główne centrum decyzyjne w tych dziedzinach. To też bardzo ważny ośrodek dla: rynku amerykańskich nieruchomości, ubezpieczeń, mediów, teatru, czy mody.
Produkt regionalny brutto Nowego Jorku z 2009 zaświadczył, że metropolia jest największą regionalną gospodarką USA i drugą co do wielkości na świecie, po Tokio.


Końcem 2008 roku Nowy Jork miał pod kontrolą 40% światowych finansów. W tym mieście znajdują się główne siedziby banków i instytucji finansowych, czym korporacji, tak krajowych, jak i zagranicznych. Środkowy Manhattan, to największy teren biznesowy USA. Wall Street i NASDAQ to dwie największe giełdy finansowe na świecie.
 Istotny sektor gospodarki miasta, to rynek nieruchomości. Inwestują tu nie tylko Amerykanie, ale także mnóstwo obcokrajowców zainteresowanych zagranicznymi nieruchomościami w USA.

Nieruchomości w Nowym Jorku
Nowe nieruchomości w Nowym Jorku

W Nowym Jorku znajdują się najdroższe budynki na świecie. Zaznaczają się też branże: mediów, telewizyjna, branża filmowa, technologiczna, informatyczna. „NYC” to także miejsce funkcjonowania wielu instytucji kulturalnych, społecznych, oraz organizacji non profit. Zatrudnienie mieszkańców w sektorze produkcyjnym jest znaczne, choć od dawna maleje, głównie przez postęp technologiczny. Główne gałęzie produkcyjne Nowego Jorku to: przemysł odzieżowy, chemiczny, metalowy, spożywczy, oraz turystyka.

Transport w Nowym Jorku czyli poruszanie się po Wielkim Jabłku

Jak przystało na wielkie miasto i aglomerację, miasto Nowy Jork posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną wewnętrzną, krajową i międzynarodową. Obejmuje wszelkie możliwe środki transportu, zyskały one dużą popularność wśród mieszkańców NYC. Na wymienienie zasługuje nowojorskie metro, o największym ruchu na północnej półkuli i z największym na świecie dworcem kolejowym – Grand Central Terminal. Aglomerację Nowego Jorku obsługują trzy porty lotnicze, z Lotniskiem im Kennedyego na czele.

Architektura i pejzaż Nowego Jorku ..... ach te widoki ....

Na rozpoznawalny w całym świecie wygląd Nowego Jorku wpływa znacząco jego architektura, czyli głównie „drapacze chmur” tak charakterystyczne dla miasta Nowy Jork. Bardzo wysokie budynki Manhattanu i nie tylko. W 2008 roku było w mieście 50 budynków o wysokości co najmniej 200 metrów. Reprezentują różne style architektoniczne. Są nowe, ale i takie z roku 1913. Wiele obszarów mieszkalnych miasta, to szeregowce, domki miejskie i kamienice. Typową dla Nowego Jorku jest duża ilość dachowych, drewnianych wież ciśnień, znanych nam z filmów i programów telewizyjnych.

Water Towers New York
Water Towers w NYC

Parki w Nowym Jorku

Nowy Jork posiada 110 km2 parków miejskich. Wśród nich najsłynniejszy, Central Park, który odwiedza rocznie 25 milionów osób.

Kultura, sztuka, rozrywka  ... czyli zostać Nowojorczykiem

Nowy Jork, to także wielkie centrum kultury i sztuki. Prym wiodą takie ich dziedziny, jak: muzyka, taniec, musical, literatura. Tam narodził się ekspresjonizm abstrakcyjny w malarstwie, którego przedstawicielami byli – Ernst, Breton, oraz Chagall.
To miasto jest światową stolicą tańca, bohaterem i miejscem wielu znanych powieści. W Nowym Jorku, w latach 70-tych narodził się hip-hop. „NYC” jest drugim co do wielkości amerykańskim centrum filmowym, zaraz po Hollywood w Kalifornii. Posiada też ponad 2 tysiące instytucji kulturalnych, ponad 500 galerii sztuki. Dzielnicą teatralną jest Brodway, „mekka” i marzenie aktorów z całego świata. Skupia ponad 40 największych teatrów Nowego Jorku.

Broadway NYC
Broadway NYC

Turystyka, oraz kuchnia charakterystyczna dla Nowego Jorku

Turystyka jest ważną gałęzią dochodów Nowego Jorku. Rocznie odwiedza go prawie 50 milionów ludzi z całego świata. Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, to: Empire State Building, Wyspa Ellis, Statua Wolności, Metropolitan Museum of Art, czy Coney Island.
 Kuchnia Nowego Jorku, jak i wielu innych wielkich miast USA, zawiera w sobie znaczące wpływy grup emigranckich z różnych krajów, głównie Europy. Ale także Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Włosi rozpropagowali tam pizzę, Arabowie kebaby. Nowy Jork uznawany jest za miasto najbardziej zróżnicowane na świecie, pod względem oferty lokali gastronomicznych.
Rejon Nowego Jorku zasłynął specyficznym akcentem językowym, zwanym brooklynese lub new yorkese. Na współczesny język miasta także wielki wpływ mają emigranci.

Sport w N.Y. - Miasto Nowy Jork

Zawodowy sport w Nowym Jorku, to wiele jego dziedzin. Nie sposób je tu wszystkie wymienić w tym krótkim opracowaniu o Nowym Jorku. Drużyny baseballowe zdobyły w sumie 35 mistrzostw kraju. Funkcjonują tam dwie: New York Yankees i New York Mets. Warto zaznaczyć, że baseball, to obok koszykówki najpopularniejszy sport w USA. Z kolei New york Giants reprezentuje miasto w futbolu amerykańskim. Nie można zapominać o drużynie amerykańsko – kanadyjskiej ligi hokejowej NHL, New York Rangers.

Metropolię reprezentuje tam również New Jersey Devils i New York Islanders. New York Knights to męska koszykówka, zaś New York Liberty, żeńska. W dzielnicy Queens rozgrywa się coroczny wielki turniej tenisowy, US Open. Jednym z największych na świecie jest nowojorski maraton, gdzie zawodowcy i amatorzy osiągają świetne wyniki. Hala Medison Square Garden gości często głośne zawodowe i amatorski walki bokserskie. Masa sportów miasta, szczególnie niezawodowych, związana jest z tradycjami i przyzwyczajeniami poszczególnych grup emigracyjnych.

Baseball New York

Polski konsulat w Nowym Jorku

W Nowym Jorku znajduje się Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w New York. Społeczność polska w tym mieście natomiast stanowi około 3% populacji nowojorczyków. Polonia gromadzi się głównie w dzielnicy Greenpoint. Ten rejon często określa się mianem „Małej Polski”. W tej chwili Polonia w Nowy Jorku jest bardzo rozproszona, ale duża jej część zamieszkuje w Queens.

Nowy Jork, to po mieście Chicago w stanie Illinois drugie największe skupisko Polonii w Stanach Zjednoczonych. Miasto Nowy Jork – odwiedź je koniecznie, bo to według mnie to stolica świata i jedno z najpiękniejszych miast tego świata.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?