NOWY MEKSYK

Przewodnik – Stan Nowy Meksyk w USA. Lubicie podróżować? Chcielibyście zwiedzić Stany Zjednoczone? A być może myślicie o przeprowadzeniu się do Stanów Zjednoczonych i interesuje Was zamieszkanie tu na stałe? Podróż za ocean na pewno będzie wiązać się z licznymi trudami, przez które będziecie musieli przejść zanim staniecie stopą po drugiej stronie globu na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Główną barierą będzie zdobycie promesy wizowej ESTA do Stanów Zjednoczonych, jak już ją zdobędziecie, na pewno nie straszna będzie Wam bariera językowa, w końcu będziecie po rozmowie z konsulem, z którym porozumiecie się po angielsku.
Dziś już nie potrzebujemy wiz do Stanów Zjednoczonych, wystarczy promesa wizowa w postaci elektronicznej ESTA.

Nowy Meksyk
Nowy Meksyk w USA

Czy wiecie już gdzie byście chcieli się udać po wylądowaniu? Musicie wiedzieć, w końcu dostaliście wizę, o której moglibyście tylko marzyć, nie ujawniając swoich planów. Być może planując swój wyjazd przeczytaliście wszelkie możliwe przewodniki i już wiecie gdzie spędzicie najbliższy czas.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwiedzicie przepiękną Florydę, jej dziesiątki obiektów znajdujących się w rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym, cudowne, gorące, wiecznie słoneczne plaże w kurortach nadmorskich. Jeśli jednak postanowicie pojechać głębiej, w trochę inne miejsce, ale równie ciekawe to może skusicie się zwiedzić stan Nowy Meksyk.

Bardzo ciekawe miejsce na południu USA

Nowy Meksyk to stan na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki, graniczący od południa z Meksykiem, natomiast z pozostałych stron otaczają go stan Arizona, Kolorado, Oklahoma i Teksas. Nowy Meksyk nie ma bezpośredniego dostępu do morza czy oceanu, ale przez jego terytorium przepływa zapewne wszystkim znana rzeka Rio Grande, której całkowita długość wynosi 3034 kilometrów, a powierzchnia dorzecza około 440 tysięcy kilometrów.

Nowy Meksyk liczy około 2 milionów mieszkańców, z czego większość z nich mówi po angielsku, ale około 28 procent mieszkańców to ludność hiszpańskojęzyczna, około 4 procent posługuje się językiem plemienia Nawaho. Taka sytuacja to skutek historii tego stanu, którą można byłoby określić jako jedną z bardziej burzliwych w dziejach Stanów Zjednoczonych w Ameryce Pólnocnej.

New Mexico USA
New Mexico

Historia Nowego Meksyku

Pierwsze ślady życia na tych terenach szacuje się nawet na 9200 rok przed naszą erą, ale historia, która jest oficjalnie zapisywana zaczyna się od przybycia hiszpańskich odkrywców do Północnej Ameryki. Ziemie eksplorował tutaj Fransico Vasquez de Coronado. Zaś nazwa Nowy Meksyk pojawiła się po raz pierwszy około 1563 roku, kiedy Francisco de Ibarra oddany gorączce złota, podążał na północ od Meksyku i nazwał wówczas te terytoria Nuevo Mexico, oficjalnie jednak nazwa została użyta w 1598 roku podczas zakładania Prowincji Nowego Meksyku.

Przełom historyczny nastąpił w 1836 roku, kiedy sąsiedni Teksas postanowił ogłosić niepodległość i proklamować Republikę Teksasu, w której terytoriach znajdowały się tereny Nowego Meksyku, Oklahomy, Kansas, Kolorado i Wyoming. Kiedy Republika Teksasu została przyjęta do Unii jako 28. Stan wybuchła wojna amerykańsko – meksykańska.

Na której skutek zginęło około 25 tysięcy Meksykanów i 13 tysięcy Amerykanów, licząc ludność cywilną. Aby zakończyć wojnę podpisano traktat pokojowy w Guadelupe, na skutek którego Meksyk oddał na zawsze połowę swoich terenów, do których zalicza się Kalifornię, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę, Nevadę, Utah, Wyoming i Kolorado.

Popularne miasta w Nowym Meksyku

Burzliwa i długa historia okolicy sprawiła, że do dzisiejszego dnia możecie odwiedzić miasta, które były założone kilka wieków temu, pamiętające wydarzenia tamtych lat. Jednym z popularnych miast Nowego Meksyku jest Santa Fe. Początki miasta to mała osada, która powstała w 1609 roku, kiedy zbudowano tutaj hiszpańską misję katolicką.

Dwa lata wcześniej odkrywcy oznaczyli zdobyte terytorium jako własność hiszpańską. W 1610 roku założono tutaj miasto i nazwano je Santa Fe de San Fransisco de Asis, co oznaczało Królewskie Miasto Świętej Wiary Świętego Franciszka z Asyżu.

Nowy Meksyk
Widoki w Nowym Meksyku

Miasto leży między dwiema górami, nad brzegiem rzeki Santa Fe River. Do dzisiaj możecie podziwiać Kościół San Miguel w Santa Fe, wybudowany w 1610 roku. Inną ciekawostką tego siedemdziesięciotysięcznego miasta jest coroczny targ indiański, inspirowany kulturą Pueblo. Co ciekawsze, Santa Fe to miasteczko, w którym znajdziecie dziesiątki galerii sztuki, w tym muzeum poświęcone artystce Georgii O`Keeffe, położone w centrum miasta. Artystka żyła tutaj do 1987 roku i swoją sztuką starała się oddać piękno otaczającej jej przyrody Nowego Meksyku.

To wspaniałe uczucie oglądać te krajobrazy, kiedy ich pierwowzór mamy w zasięgu ręki.
Innym miastem jest Albuquerque. To pół milionowe miasto powstało w 1706 roku, na szlaku Camino Real, założone przez odkrywców hiszpańskich, a prawa miejskie uzyskało w 1891 roku. Nazwa miasta pochodzi od jednego z tytułów wicekróla Nowej Hiszpanii, Francisca Fernandeza de la Cueva, księcia Alburquerque. Oprócz wspaniałej okolicy, której widoki potrafią zapierać dech w piersiach, możecie spędzić tutaj czas w jednym z licznych parków, na przykład popularnym Roosevelt Park. Parki oferują Wam nie tylko możliwość odpoczynku na łonie natury, ale również rekreację i liczne obiekty sportowe.

Albuquerque to jednak nie tylko parki, to również Albuquerque Biological Park, Albuquerque Botanical Gardens, Albuquerque Museum of Art. And History czy Museum of Natural History and Science. A popularnym miejscem zwiedzanym przez turystów jest stare miasto Albuquerque. Historyczna dzielnica założonego przez Hiszpanów miasta do dzisiaj przyciąga licznych turystów.

Jednym z najbardziej znanych, historycznych budynków jest San Felipe de Neri Church, kościół wybudowany w 1793 roku. Stare miasto Albuquerque przyciąga turystów przez cały rok, natomiast w okolicy Świąt Bożego Narodzenia oczy przyciąga widok setek tysięcy, jeśli nie milionów lampek, które ozdabiają każdą alejkę, chodnik czy budynek. Atmosfera przewspaniała.

Albuquerque usa
Albuquerque w Nowym Meksyku

Urokliwy i tajemniczy Nowy Meksyk

Dewizą Nowego Meksyku jest „Crescit Eundo” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Rośnie sam”, przydomkiem Nowego Meksyku jest „Land of Enchantment” czyli „Kraina Oczarowania”. Stan Nowy Meksyk może Was faktycznie oczarować. Katalogi biur podróży są pełne opisanych urokliwych i bardzo tajemniczych miejsc, do których możecie przyjechać w każdej chwili. Nowy Meksyk to nie tylko największe miasta, ale również te mniejsze, bardziej tajemnicze miejsca, które potrafią przyciągać więcej turystów niż znane i duże miasta.

Piękne krajobrazy Nowego Meksyku mogą zapadać w pamięć, wspaniałe pustkowia, rozciągające się całymi kilometrami, pustynie, wzgórza, góry, wąwozy, to miejsca, które szczególnie upodobali sobie turyści z aparatami fotograficznymi, ceniący sobie ciszę, spokój i piękne widoki. Na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Meksyku rozciąga się pustynia Chihuahua, pomiędzy pasmami Sierra Madre Zachodnią i Sierra Madre Wschodnią, obejmując tereny Nowego Meksyku, Teksasu i Arizony.

Tajemnice Roswell

Wielu turystów wybiera podróż do Nowego Meksyku właśnie z powodu jego tajemniczości. Zagadkowe wydarzenia, które rzekomo miały miejsce w słynnym Roswell w 1947 roku zapoczątkowały w zasadzie fascynację niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Różne teorie mówią, że Nowy Meksyk został wybrany przez obce istoty między innymi z powodu wydarzeń 16 lipca 1945 roku, gdy na pustyni w okolicy Alamogordo zdetonowano eksperymentalnie pierwszą bombę atomową. Zaalarmowana obca cywilizacja mogła chcieć dla swojego bezpieczeństwa poznać nasze zamiary.

UFO Roswell miejsce rozbicia się ufo
Miejsce katastrofy UFO w Roswell

W lipcu 1947 roku doniesienia prasowe potwierdziły, że armia amerykańska znalazła rozbity latający dysk. Wiadomość ta jednak została zdementowana, w ten sposób powstała miejska legenda o latających spodkach rozbitych w Roswell. Miasteczko dzisiaj wita turystów atmosferą tajemnicy i wszędzie obecnymi akcentami związanymi z kosmitami. Znajdziecie tutaj liczne sklepiki z pamiątkami, a także Międzynarodowe Muzeum UFO, a także Ośrodek Badawczy w Roswell.

Las Cruces

Warto jednak pamiętać, że nie tylko te zagadkowe wydarzenia mogły mieć tu miejsce, Nowy Meksyk związany jest z różnymi wydarzeniami historycznymi, które zostały udokumentowane. Całkiem niedaleko znajdziecie miejsce związane z najsłynniejsza postacią Dzikiego Zachodu, Billym Kidem.

To właśnie tutaj w 1881 roku William H. Bonney, znany jako Billy Kid, został osądzony i skazany na śmierć za zabójstwo szeryfa Williama Brady`ego.
Historia tego miejsca sięga 1878 roku, kiedy panowała tutaj bezlitosna walka między okolicznymi gangami.

Po dwóch stronach głównej ulicy znajdował się sklep Johna Tunstalla, dla którego wynajęty był wspomniany Billy Kid, po drugiej stronie kwatera Lawrence`a Murphy`ego. Krwawe starcia miały miejsce w biały dzień, na koniec doszło do trwającej cztery dni bitwy.

Dzisiaj ta sama ulica jest główną atrakcją turystyczną, możecie odwiedzić wszystkie zabytkowe budynki, zobaczyć miejsce, w którym skazano Billy`ego Kida, oraz w którym wykonano wyrok. W sklepie Johna Tunstalla wciąż możecie obejrzeć towary, które były tu sprzedawane sto trzydzieści lat temu.

Obcy z UFO

Park Narodowy, kompleks jaskiń

W południowej części Nowego Meksyku znajduje się Park Narodowy Carlsbad Caverns. Jest to siódmy pod względem wielkości kompleks jaskiń na świecie. Znajdziecie tutaj 83 jaskinie, jedną z nich jest Lechuguilla Cave, której rozmiary, długość 182 kilometry i 498 metrów głębokości, sprawiają, że jest to trzecia pod względem długości i najgłębsza jaskinia w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli przybędziecie tutaj, będziecie mogli zejść pieszo na sam dół, a jeśli nie jesteście zwolennikami dużego wysiłku fizycznego, kilka razy dziennie kursuje tam winda. Park narodowy utworzono w 1930 roku, natomiast w 1995 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lot balonem

Bardzo popularną atrakcją turystyczną w Nowym Meksyku jest lot balonem nad pustyniami, miastami, szczególnie Albuquerque, parkiem narodowym i rzeką Rio Grande. Krajobrazy, które możecie oglądać z dużej wysokości są naprawdę wspaniałe, to co oglądaliście godzinę, dwie godziny temu, teraz macie w zasięgu wzroku, z zupełnie innej perspektywy.

A być może zobaczycie z góry coś, czego jeszcze nie odwiedziliście i pojedziecie tam zaraz po wylądowaniu? Samo miasto Albuquerque warto odwiedzić jesienią, kiedy w październiku odbywa się tutaj coroczny festiwal balonów, na niebie unosi się wówczas setki balonów. Jest to widok zapierający dech w piersiach.

Nowy Meksyk nie dla każdego

Pobyt w Nowym Meksyku powinniście zaliczyć do udanych, ale pod jednym warunkiem, nie szukacie w nim atrakcji popularnych ośrodków i kurortów turystycznych. Jeśli szukacie ciekawych widoków, wspaniałych, wielkich przestrzeni i miejsca, w którym odpoczniecie od zgiełku miasta, Nowy Meksyk będzie dla Was odpowiedni. Możecie spędzić tutaj wymarzone wakacje, albo sprowadzić się na stałe i zamieszkać choćby dziś.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?