Columbus – Ohio USA. Przewodnik po mieście i zwiedzanie tego amerykańskiego miasta. Jak nietrudno się domyśleć, nazwa tego miasta, dla całego kraju i całej Ameryki w różnych odmianach bardzo częsta, czci odkrywcę kontynentu, Krzysztofa Kolumba. Columbus to aglomeracja w środkowo – wschodniej części USA, w stanie Ohio, którego jest stolicą. Słynie przede wszystkim z przemysłu oraz szerokiej gamy kościołów i związków wyznaniowych na swoim terenie.

Columbus w liczbach
Columbus jest zarazem stolicą i największym miastem stanu Ohio. Jest też głównym miastem hrabstwa Franklin. Z populacją 850 tys. mieszkańców zajmuje 15-ste miejsce na liście największych miast Stanów Zjednoczonych.
Pozostając przy zestawieniach można dodać, że Columbus jest też czwartą najludniejszą stolicą stanu oraz trzecim co do wielkości miastem w środkowo – wschodniej części USA. Przynależy też do Obszaru Metropolitalnego Columbus – Ohio, zawierającego 10 powiatów i liczącego sobie ponad 2 miliony mieszkańców, którego oczywiście też jest centralnym punktem.
Columbus rozciąga się na powierzchni 578 km. kw., a jego wysokość nad poziomem morza, to 275 metrów. Miejscowość charakteryzują – jak na ogół Stanów Zjednoczonych – niewielkie odległości lądowe od innych znaczących miast i ośrodków kraju.
I tak od Detroit dzieli Columbus odległość 380 km. Do Cleveland jest już bliżej – 220 km. Cincinnati jest oddalone od Columbus o 170 km, Indianapolis – 260 km, Louisville – 310 km, a Waszyngton – 610 km. Filadelfia leży już dalej, bo 710 km od Columbus, z kolei do Nowego Jorku trzeba stąd pokonać 810 km.

LGBT i sałatki
Na miasto Columbus składa się wiele dzielnic różnej wielkości, które często nakładają się na siebie, a ich charakter nie jest łatwy do jednoznacznego określenia. Jak w przypadku wielu miast amerykańskich, tak i tu mowa jest o historycznym – „wieżowcowym” centrum – oraz peryferyjnych dzielnicach o podmiejskiej lub prawie wiejskiej zabudowie.
Główne dzielnice to: Śródmieście, East Columbus, East Town Center, Arena, Browar, Clintonville, German Village, Italian Village, Olde Town East oraz University Ditrict.
W wieku XX. Columbus przyjęło wielu emigrantów z Europy i nie tylko, co na długie dziesięciolecia zaważyło na demografii miasta.
Dziś jego mieszkańcy to w większości osoby rasy białej, urodzone w Stanach Zjednoczonych, ale o poza amerykańskich korzeniach. Mieszka tam też 28 procent Afroamerykanów, 6 procent Latynosów i 4 procent Azjatów. Ludność określana jako rdzenni Amerykanie to zaledwie 0,3 procent całej populacji.

Columbus słynie z liberalnego stosunku do mniejszości seksualnych, które reprezentuje w Columbus ponad 34 tysiące przedstawicieli. Z tych względów Columbus określane jest jako jedno z najatrakcyjniejszych miast w kraju do życia dla osób hołdujących wolności seksualnej i LGBT.
Columbus to nie tylko tygiel mniejszości narodowych. Miasto jest też na 19. miejscu w kraju z największą liczba osób wykształconych, oraz ósmym wśród najatrakcyjniejszych do zamieszkania pod względem wysokości zarobków. To także drugie najlepsze miasto w kraju do życia dla mężczyzn oraz – co ciekawe – krajowe centrum spożycia sałatek. Powstał też swoisty ranking, głoszący że to najbardziej „inteligentne” miasto USA.
Wąwozy i tornada
Na północny zachód od centrum Columbus trafić można na zbieg rzek Scioto i Olentangy. Przez aglomerację przepływają jeszcze: Alum Creek, Big Walnut Creek i Darby Creek. Za sprawą lodowca, który okrywał obszar całego Ohio w okresie zlodowacenia Wisconsin, będąc w tym stanie ma się przed sobą krajobraz płaski, prawie równinny.
Linię krajobrazową urozmaicają pojedyncze pagórki, ale przede wszystkim liczne wąwozy rzek i potoków, prezentujące ciekawe warstwy łupków i wapienia. Tereny wodne stanowią mniej niż 5 procent powierzchni miasta. Przy okazji omawiania krajobrazu miasta nadmienić można, że dzieli go mniej niż 500 kilometrów do Krainy Wielkich Jezior Amerykańskich.

Klimat Columbus
Columbus charakteryzuje klimat wilgotnego kontynentalnego, miasto znajduje się w strefie przejściowej na wilgotny subtropikalny – w związku z tym zimy są tam stosunkowo lekkie i suche. Jako ciekawostkę zaznaczyć jednak można, że w 1994 roku chwilowo odnotowano tam temperaturę – 53 stopnie Celsjusza.
Wywołał ją głównie bardzo mroźny wiatr znad jeziora Erie. Pory letnie z kolei są tam gorące i parne – kilkakrotnie termometry wskazały w Columbus temperaturę ponad 40 stopni Celsjusza.
Miasto leży w strefie klimatycznej, cechującej się zmiennością pogody i niestety też negatywnymi skutkami tej zmienności.
Nierzadkie są potężne burze z piorunami czy grad. Wiosną może trafić się nawet tornado. Ostatnie miało miejsce w 2006 roku, wywołując dosyć poważne zniszczenia.
Historia miasta Columbus
Dzieje miasta Columbus, podobnie jak większości amerykańskich miejscowości, nie są ani historycznie długie, ani bogate w szczególnie przełomowe wydarzenia. Warto jednak wspomnieć, iż w czasach kolonialnych obszar ten należał do tzw. Nowej Francji.
Oprócz Francuzów i Anglików swoje wpływy zaznaczały tu również plemiona indiańskie, szczególnie Delawarowie i Shawnee. Po uzyskaniu państwowości przez Stany Zjednoczone, miasto Columbus od początku planowane było jako stolica stanu Ohio. Założone zostało 14 lutego 1812 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1834 roku, licząc sobie ówcześnie zaledwie 3,5 tys. mieszkańców. Po 18 latach budowy, w 1857 roku, oddany do użytku został pierwszy budynek władz stanowych.

W czasie wojny domowej miasto było otwarte dla wolontariuszy wojsk Unii, a więc „Północy”. W dzielnicy Hilltop znajdował się wówczas duży obóz jeniecki. Po ustaniu zawieruchy wojennej Columbus rozpoczęło progres gospodarczy. Końcem pierwszej dekady XX. wieku oddano tam do użytku pierwszą elektrownię wodną na świecie, stosującą filtrację.
Pozwoliło to zmniejszyć powracające co rusz na ten teren plagi śmiercionośnego tyfusu.
W marcu 1913 roku sporą część miasta zdewastowała wielka powódź.
Odnotowano ponad 90 ofiar śmiertelnych, a wielu obywateli straciło dach nad głową. Następne dziesięciolecie przyniosło ze sobą boom budowlany.
Wtedy to powstało wiele znanych w tym mieście obecnie, często bardzo wysokich budynków. Zróżnicowana gospodarka miasta spowodowała, że Columbus na szczęście nie odczuło bardziej dotkliwie skutków wielkiego kryzysu.
Za to wkrótce po nim stało się centrum lotniczym między innymi dzięki szkole pilotów, której przedstawiciele dzielnie stawiali czoła wrogom podczas II wojny światowej. Stamtąd też pochodziła Geraldine Fredritz Mock, pierwsza kobieta, która obleciała samolotem całą kulę ziemską. Jej lot trwał prawie miesiąc. Obecnie głównym i dużym lotniskiem w mieście jest John Glenn International Airport. Funkcjonuje też kilka mniejszych.

Gospodarka Columbus
Ta sfera bytu Columbus jest mocno zróżnicowana. Gospodarka miasta opiera się głównie na takich gałęziach, jak: edukacja, bankowość, ubezpieczenia, moda, lotnictwo, przemysł spożywczy, logistyka, handel oraz nowoczesne technologie. Columbus zajmuje 7. miejsce w kraju pod względem atrakcyjności dla prowadzenia działalności gospodarczej.
Świadczy o tym m.in. fakt, że na jego terenie siedziby mają cztery korporacje z listy 500 największych na świecie. Są to: Nationwide Mutual Insurance Company, American Electric Power, Big Lots i Cardinal Health. Główni pracodawcy w mieście to szkoły i jednostki zdrowia. Ponadto: Battle Memorial Institute, Chemical Abstracts, JP Morgan Case lub szwajcarski koncern ABB.
Zabytki i atrakcje turystyczne w Columbus
W Columbus odnajdziemy wiele charakterystycznych i wartych zobaczenia budynków. Większość z nich związana jest z ekonomiczno-przemysłowym charakterem miasta. Zdecydowana większość z nich to wysokie biurowce. Stanowią one zresztą o wizerunku centrum miasta. Najwyższy budynek, Rhodes State Office Tower, jest wysoki na 192 metry.
Budynek Centrum Sądownictwa Ohio zaprojektowany został w stylu art deco. Obiektami godnymi uwagi są ponadto biurowiec Le Veque Tower, One Nationwide Plaza, Ohio Statehouse oraz State Office Tower – siedziba władz stanowych.
Centrum Nauki i Sztuki im Thomasa Jeffersona to założony w 1975 roku kompleks, w którym siedzibę ma wiele organizacji non-profit, zajmujących się kulturą, sztuką i nauką. Na nabrzeżu rzeki Scioto znajdowała się do niedawna wykonana w skali 1:1 replika statku Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb po raz pierwszy dopłynął do dzisiejszej Ameryki. W ten sposób nawiązano do nazwy miasta.

Można ją tam było oglądać od 1992 roku, kiedy to obchodzono 500–lecie dotarcia statku Santa Maria do wybrzeży kontynentu. W 2013 roku usunięto ją w związku z ekologicznym projektem rewitalizacji rzeki i na dziś nie ma pomysłu, gdzie ją umieścić, aby mogła być dostępna dla turystów. W dzielnicy Ride Park znajduje się Dom Eddie Rickenbackera, do niedawna atrakcyjny punkt zwiedzania. Rickenbacker był słynnym amerykańskim lotnikiem czasu II wojny światowej.
Z kolei Green Lawn Cementery to cmentarz, znajdujący się w południowej części miasta, który przyciąga turystów z racji tego, iż jest jedną z największych w tej części kraju. Ponadto spoczywa tam sporo znanych w historii Ameryki postaci, między innymi właśnie Eddie Rickenbacker.
Columbus Museum of Art
Columbus Museum of Art, otwarte w 1931 roku, posiada bogata i niezwykle atrakcyjną kolekcję sztuki europejskiej i amerykańskiej. Można tam zobaczyć dzieła Picassa, Cezanne`a, Juana Grisa, Degasa, Matisse, Edwarda Hoppera.
Wartymi odwiedzenia są też: Wexner Center of the Arts, Muzeum Jacka Nicklausa, Franklin Park, ogród botaniczny oraz COSI Columbus – muzeum nauki. W Columbus działa także Muzeum Historii Ohio – na powierzchni 23 tys. m kw. oglądać można zabytki historii stanu, od epoki lodowcowej, po XX wiek. Jest tam także replika wioski, typowej dla stanu Ohio, z czasów wojny secesyjnej.

Sztuka, imprezy, parki
W Columbus działa wiele renomowanych grup z dziedziny muzyki lub sztuk scenicznych. Wśród najważniejszych nie można pominąć: Columbus Symphony Orchestra, Opera Columbus, BalletMet Columbus i Columbus Jazz Orchestra. To również liczne zespoły i sceny teatralne.
Młodzieżową Columbus Ballet Academy założyła w 1980 światowej sławy balerina Szir Wu Lee. Ciekawym jest Teatr Lincoln, po gruntownym remoncie ponownie oddany do użytku.
Corocznie, przez cały sezon letni, miasto oferuje bezpłatne wstępy na inscenizacje dramatów Szekspira, które wystawiane są na otwartym powietrzu w starej dzielnicy German Village.
Z kolei fani jazzu znajdą w Columbus w ciągu roku wiele festiwali tego popularnego szczególnie w USA gatunku. Główne parki miasta i najbliższej okolicy to: Metro Parks – grupa parków, Big Darby Creek, Whetstone Park, Columbus Zoo.
Do najpopularniejszych, cyklicznych imprez w mieście zalicza się Ohio State Fair – to jedne z największych targów stanowych w USA. Odbywają na przełomie lipca i sierpnia, gromadząc wystawców z przeróżnych branż.

Columbus Arts Festival jest popularnym festiwalem sztuki, gromadzącym performerów i artystów oraz chłonnych sztuki odbiorców w jednym miejscu. Przedostatni weekend czerwca zarezerwowany jest zwykle dla parady gejowskiej, a ostatni – dla festiwalu muzycznego Com Fest, który trwa trzy dni i jest największym niskobudżetowym festiwalem w USA.
Są też festiwale: piwa czy tatuażu artystycznego.
Największe wydarzenie kulinarne w mieście stanowi Tydzień Restauracji w Columbus. W połowie lipca wykwintne i atrakcyjne kulinarnie obiady serwuje tu ponad 40 uczestniczących w imprezie restauracji, a spory procent dochodu przeznaczany jest wówczas na cele charytatywne.
Wyznania i religie w Columbus
W Columbus odnajdziemy ponad 25 typów kościołów, ich odłamów i związków religijnych. Najliczniej reprezentowany jest oczywiście kościół katolicki, na który składa się ponad 216 tys. członków i 76 kościołów. Metodyści to ponad 80 tys. członków i 232 zbory.
Poza tym to między innymi: protestanci, Kościół Chrystusowy, Południowa Konwencja Baptystów, Kościół Prezbiteriański w USA, jest też islam, hinduizm, judaizm, buddyzm. Za religijnych uważa się jednak tylko nieco ponad 37% mieszkańców Columbus.