OREGON

Turystyczna wizyta w Stanach Zjednoczonych nie zawsze musi oznaczać wizytę na słonecznych plażach, czy w pełnych drapaczy chmur miastach. Stany Zjednoczone mogą zauroczyć też mniej popularnymi miejscami.
 Jednym z takich miejsc, jest stan Oregon. Jest to stan w północno – zachodniej części Stanów Zjednoczonych i graniczy z Oceanem Spokojnym na zachodzie, zachowując z nim dość długie wybrzeże, a także ze stanem Washington na północy, stanem Idaho na wschodzie, oraz z Nevadą i Kalifornią na południu.

Stan Oregon w USA

W Oregonie znajdują się dwa łańcuchy górskie, Góry Nadbrzeżne i Kaskadowe, pomiędzy którymi znajduje się Dolina Willamette, której teren jest jednym z najbardziej urodzajnych regionów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Powierzchnia stanu Oregon plasuje się na dziewiątym miejscu w Stanach Zjednoczonych, więc mieszkańcy Oregonu mają powody do dumy.

Portland Oregon
Portland w Oregonie

Odrobina ciekawej historii Oregonu

Jeśli interesuje Was Stan Oregon, na pewno fajnie byłoby poznać odrobinę jego historii. Jak każdy inny stan, przed przybyciem tutaj Europejczyków, był on zamieszkiwany przez rdzennych Amerykanów, były to między innymi plemiona Chinook, Bannock, Nez Perce i Klamath.

Pierwszymi Europejczykami, którzy pojawiali się w Oregonie byli hiszpańscy odkrywcy, pod wodzą Juana Rodrigueza Cabrillo, Portugalczyka pływającego pod banderą króla Hiszpanii, w 1543 roku. Cabrillo był znany jako pierwszy europejski odkrywca, który przybił do brzegu dzisiejszej Kalifornii.

Później, w 1592 roku, Juan de Fuca, znany również jako Ioannis Fokasa, żeglarz greckiego pochodzenia, pływający w służbie króla Hiszpanii, Filipa II, podjął się szczegółowego zbadania i przygotowania map morskich i lądowych okolicy Oregonu. Jego wyprawa została powtórzona prawie 200 lat później, przez fregatę Santiago pod wodzą Juan Jose Pereza Hernandeza, w służbie Hiszpanii. Wybrzeża Pacyfiku zbadał również znany brytyjski kapitan, James Cook, w 1778 roku. Wybrzeża Oregonu stały się cennym szlakiem handlowym z Azją.

Warto wspomnieć, że Oregon stał się miejscem rywalizacji między mocarstwami Hiszpanii, Rosji, a także Kampanią Zatoki Hudsona. Warto wspomnieć, że terenem najbardziej zainteresowana była Hiszpania, ponieważ Oregon stanowił by naturalne przedłużenie Kalifornijskich, wówczas należących do Hiszpanii, terenów.
 W XIX wieku region Oregonu badany był przez ekspedycję Meriwethera Lewisa i Williama Clarka.

Oregon
Wspaniałe lasy Oregonu

Ekspedycja była skutkiem rozmów Jamesa Monroe`a z Napoleonem Bonaparte, Amerykanie chcieli kupić portowe miasto Nowy Orlean, Napoleon natomiast zaoferował sprzedaż całej Luizjany. Rząd Stanów Zjednoczonych bo zakupie terenów Luizjany postanowił wysłać wspomnianą ekspedycję, aby eksplorować tereny przylegające do niedawno nabytej Luizjany. To właśnie ekspedycja Lewisa i Clarka rozsławiła Oregon jako region futer.

To właśnie przemysł futrzarski przyciągał tutaj wielu osadników w latach 1842 – 1843. Trzeba wspomnieć, że wywoływało to starcia na linii Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią, jednak na mocy porozumienia zwanego Traktatem Oregońskim, podpisanym 5 sierpnia 1846 roku, wytyczono granice między Stanami Zjednoczonymi, a Terytoriami Północno – Zachodnimi oraz Kolumbią Brytyjską.

Traktat oddawał Stanom Zjednoczonym region, dotychczas kontrolowany przez Kompanię Zatoki Hudsona. Przyłączone terytoria nazwano Terytorium Oregonu, które z czasem przeistoczyły się w stany Oregon, Washington, Idaho, a także częściowo Montanę i Wyoming. Wytyczone granice były respektowane przez wszystkie strony, a od 1870 roku również przez Kanadę. Oregon został przyjęty do Unii 14 lutego 1859 roku, jako 33 stan.

Największe atrakcje turystyczne Oregonu

Największym miastem Oregonu jest Portland, znajdziecie tutaj wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że Wasza wizyta w Oregonie na pewno będzie niezapomniana. Odwiedziecie tutaj Portland Japanese Garden, Lan Su Chinese Garden, tematyczne ogrody botaniczne, odpowiednio Japoński i Chiński. Ogród Japoński zwiedzicie w godzinach od 10:00 do 16:00, wykupując bilet za 9,50 dolara za osobę dorosłą lub 6,75 dolara za dziecko do 17 roku życia, Chiński ogród zwiedziecie natomiast od 9:00 do 17:00, dorośli za 9 dolarów, młodzież od 6 do 17 roku życia za 7 dolarów, młodsze dzieci całkowicie za darmo.

Portland zaprasza również do Oregon Zoo, ogrodu zoologicznego. Zoo otwarte jest w zależności od pory roku, wiosną od 9:00 do 16:00, latem od 9:00 do 18:00, jesienią od 9:00 do 16:00, zimą od 10:00 do 16:00. Wstęp dla dorosłych i młodzieży od 12 roku życia kosztuje 11,50 dolara, dla dzieci od 3 roku życia kosztuje 8,50 dolara, natomiast dzieci młodsze mają zagwarantowany wstęp darmowy.

Oregon
Piękne wybrzeże Oregonu

Inną atrakcją Portland jest Oregon Museum of Science and Industry, dość rozbudowany kompleks muzeum, planetarium i innych atrakcji, które powinny zachwycić nie tylko najmłodszych gości. Wstęp do samego muzeum kosztuje 13 dolarów, natomiast wstęp ulgowy kosztuje 9,50 dolara, muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 9:30 do 17:30. Pozostałe atrakcje, takie jak planetarium, są dodatkowo płatne.

Salem w Oregonie

Drugim co do wielkości miastem Oregonu jest Salem, znajdziecie w nim wiele ciekawych atrakcji, jak na przykład Hallie Ford Museum of Art, muzeum sztuki czynne od 10:00 do 17:00 od wtorku do soboty, oraz w niedziele od 13:00 do 17:00, wstęp kosztuje 6 dolarów za osoby dorosłe. Seniorzy zapłacą 4 dolary, natomiast studenci 3 dolary, wstęp dla młodzieży i dzieci poniżej 17 roku życia jest całkowicie darmowy. To właśnie tutaj znajdziecie kolekcje amerykańskich artystów, ale również europejskich jak i azjatyckich twórców malarstwa, rzeźbiarstwa, ceramiki i innych sztuk pięknych.

Innym muzeum Salem jest Willamette Heritage Center, centrum dziedzictwa regionu, w którym znajdziecie między innymi Thomas Kay Woolen Mill, zakład tekstylny założony w 1889 roku. Samo Willamette Heritage Center często organizuje różne wydarzenia, podczas których będziecie mogli spotkać ludzi ubranych w stroje z początków XX wieku, podczas ich codziennych obowiązków. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:00, natomiast wstęp wyniesie Was 7 dolarów. Na bilety ulgowe mogą liczyć seniorzy – 6 dolarów, studenci – 4 dolary, a także dzieci i młodzież od 3 do 17 roku życia – 3 dolary. Młodsze dzieci wchodzą za darmo.

McMinnville

Wyjeżdżając z większych miast, być może traficie do McMinnville. Jeśli tutaj będziecie, to koniecznie odwiedźcie popularne Evergreen Aviation and Space Museum. Obejrzycie tutaj największe na świecie drewniane statki latające SR-71, „Spruce Goose”, „Blackbird” Titan II SLV Missle oraz P-37 „Lightning”. Muzeum odwiedzicie w godzinach 9:00 – 17:00, a za wstęp zapłacicie 25 dolarów. Dzieci mogą liczyć na zniżkę i za wstęp zapłacą 23 dolary, seniorzy natomiast 24 dolary.

Widoki Oregonu
Takie widoki spotkamy w Oregonie

Wybrzeże Pacyfiku

Plaże Oregonu przyciągają turystów swoistą dzikością, piasek jest czysty i aksamitny, woda morska czasem chłodniejsza, niż można by się było spodziewać. Trzeba przyznać, że pogoda nie jest atutem Oregonu, ale nie ma przecież miejsc idealnych. Pogodę można śmiało porównać do naszej, polskiej aury, zimą temperatury schodzą blisko 0 stopni Celsjusza, wiosną można zanotować temperatury między 10 a 20 stopni Celsjusza, latem temperatury nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza.

Otaczająca natura, może przyciągnąć niejednego turystę, który nie koniecznie upiera się przy wizytach na zurbanizowanych plażach, wypchanych turystami po brzegi. Przy oregońskich plażach usypane są wydmy, których największe skupisko znajdziecie w okolicy miasta Florence. Miasteczko i jego okolice znane są również z uprawiania snowboardingu… na piaszczystych wydmach. Na miejscu znajdziecie wszelkie potrzebne informacje, oraz wypożyczalnie sprzętu.

Warto wspomnieć, że wybrzeże Oregonu ma dobrą opinię wśród amatorów kampingu, ponieważ pola namiotowe i kampingi są utrzymane tutaj na wysokim poziomie. Warto również wiedzieć, że wybrzeże Oregonu to nie tylko aksamitne plaże, ale również strome, skaliste zbocza, które zapierają dech w piersiach.

Baśniowe zakątki Oregonu

Wspomniane już Góry Kaskadowe mogą przyciągać turystów, którzy chcieliby podziwiać wspaniałe widoki. Jednym z takich pięknych miejsc zlokalizowanych w Górach Kaskadowych jest Crater Lake, czyli najgłębsze jezioro w całych Stanach Zjednoczonych, znajduje się ono na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego, a krystaliczna woda w jeziorze sprawia, że da się czuć bez wątpienia magię tego miejsca. Jezioro powstało ponad 7000 lat temu, w wyniki erupcji i zapadnięcia się wulkanu Mount Mazama.

Mount Hood w Oregonie
Mount Hood w Oregonie

Jeszcze innym, bardzo pięknym miejscem są wodospady Multnomah, które liczni turyści porównują z urokiem miejsc opisywanych przez Tolkiena w baśniowym Rivendell. Niecałe 50 kilometrów na wschód od miasta Portland znajduje się baśniowa wręcz kraina, która bez względu na porę roku potrafi zauroczyć swoimi cudownymi wodospadami. Kaskady wodospadów, które mają do 187 metrów wysokości, można podziwiać z licznych mostów przerzuconych nad rzeką Columbia.

Przy okazji piaszczystych plaż i dużego skupiska wydm, mogliście przeczytać o miejscowości Florence, która może urzec Was jeszcze inną atrakcją – jaskinią lwów morskich, którą możecie zwiedzić za kilkanaście dolarów. Drewnianym pomostem wchodzi się w głąb jaskini, w kierunku windy, która w mgnieniu oka zabierze Was aż na głębokość sześćdziesięciu metrów do serca tej ciekawej jaskini.

W tej wilgotnej jaskini spotkacie gromadzące się tutaj lwy morskie, a z drugiej strony jaskini będziecie mogli na horyzoncie wyglądać Haceta Head Lighthouse, jednej z bardziej malowniczych i według niektórych źródeł nazywanej „najczęściej fotografowaną latarnią morską na świecie”. 
Do niebywałych atrakcji należą często tak zwane „ghost towns”, czyli w dosłownym tłumaczeniu miasta duchów, opuszczone miasta, których w Oregonie jest więcej niż w jakimkolwiek innym stanie.

Dla ciała i ducha

Oregon to stan położony między stanem California i Washington, oba te stany słyną z winnic, któż nie słyszał o kalifornijskich winach. Siłą rzeczy kilka znajdziecie również w Oregonie. Możecie raczyć się winem i serem na przykład w Tillamook lub Blue Heron. W Oregonie znajdziecie aż 17 regionów winiarskich.

To właśnie tutaj możecie skusić się na butelkę Pinot Noir, wina produkowanego z czerwonej odmiany winorośli
Innymi przysmakami w Oregonie są również ręcznie robione lody i inne słodkości. To właśnie w Oregonie odbywają się takie coroczne imprezy jak styczniowy Oregon Truffle Festival, Oregon Cheese Festival w marcu, oraz Feast Portland we wrześniu.

Wizyta w Oregonie

Jeśli wybraliście się w swoją podróż po Oregonie, na pewno nie będziecie żałować. Nie jest to może cel podróży amatorów gorącego słońca i przepełnionych turystami plaż, tak jak stan Floryda, ale może właśnie dzięki temu, można poczuć tutaj prawdziwą atmosferę wypoczynku. Ta część Ameryki jest warta oddzielnej kilkunastodniowej wyprawy i dobrego poznania tego zakątka Stanów Zjednoczonych.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?