RHODE ISLAND

Rhode Island jest najmniejszym stanem USA, ale za to ma najdłuższą, oficjalną nazwę. Choć obecnie jego gospodarka opiera się na usługach i działają tam jedne z najważniejszych, amerykańskich korporacji, w przeszłości stan ten słynął z pary i XIX-wiecznych fabryk.

Stan Rhode Island przewodnik i informacje o stanie

Rhode Island Providence
Providence w Rhode Island

Poza pozostałościami przemysłu, zaaranżowanymi w różny sposób, zobaczymy także wyjątkową przyrodę. Skaliste brzegi Rhode Island w szczególności pokochali milionerzy – to właśnie przy skalistych wybrzeżach rozciągają się posiadłości najbogatszych Amerykanów. 
A co jeszcze warto wiedzieć o Rhode Island? Dlaczego ten maleńki stan nie powinien ujść naszej uwadze? Koniecznie przeczytajcie!

Podstawowe informacje o stanie Rhode Island

Rhode Island jest najmniejszym z wszystkich pięćdziesięciu stanów USA, a jego oficjalna nazwa brzmi: „State of Rhode Island and Providence Plantations”. Powierzchnia stanu wynosi zaledwie 4 tysiące kilometrów kwadratowych.

Dla porównania, by przybliżyć to jak maleńki dla Amerykanów jest ten stan, należy przytoczyć obrazowy fakt: polskie województwo śląskie jest trzy razy większe od amerykańskiego Rhode Island. A warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z amerykańskimi standardami, według których wszystko musi być większe niż w innych zakątkach świata, jest to naprawdę mały, wręcz maleńki rejon.

Stan leży na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zaliczany jest do tzw. Nowej Anglii oraz do pierwszej trzynastki stanów założycielskich, na kanwie których powstało współcześnie najsilniejsze państwo naszego globu. Od północnej strony graniczy ze stanem Massachusetts, a na zachodzie ze stanem Connecticut, ma także spory dostęp do Oceanu Atlantyckiego.

Rhode Island
Rhode Island Newport

Nazwa stanu wywodzi się od wyspy Rodos, a pochodzenie tej nazwy przypisywane jest Giovanniemu de Verrazano, włoskiemu podróżnikowi. Stan nazywany jest także Małą Rhody – Little Rhody, ze względu na mały obszar swojego terytorium.

Mieszkańcy Rhode Island

Stan Rhode Island zamieszkuje nieco ponad milion osób. W zestawieniu z jego powierzchnią daje to gęstość zaludnienia wynoszącą około 387 osób na kilometr kwadratowy. W zestawieniu stanów pod kątem populacji lokuje to Rhode Island na dalekim, 43 miejscu. Jednak zwracając uwagę właśnie na gęstość zaludnienia zauważamy, że jest to stan zdecydowanie miejski, o dużej gęstości zaludnienia.

Na Rhode Island mieszka około 13 tysięcy Polaków. 
Zgodnie z danymi z 2008 roku, blisko połowa mieszkańców Rhode Island to katolicy. Protestanci stanowią 27% społeczeństwa, bezwyznaniowcy 23%, a w ramach pozostałych 7% mieszczą się wyznawcy judaizmu, buddyzmu, czy prawosławia.

Miasta i administracja Rhode Island

Stolicą stanu jest miasto Providence (w języku polskim nazwa ta oznacza opatrzność). To założone w 1636 roku przez uchodźców religijnych z kolonii Plymouth miasto jest największym ośrodkiem miejskim na Rhode Island. Liczy około 170 tysięcy mieszkańców.

Nazwa stolicy wywodzi się od zdania „God’s merciful Providence” co znaczy „Boża łaskawa Opatrzność”. Nazwy tej użył duchowny Roger Williams, pionier baptyzmu w Ameryce Północnej. Z biegiem czasu tę długą nazwę skrócono do samego słowa Providence.

Prividence miasto w Rhode Islandstan USA
Providence na Rhode Island

Providence, jak to bywa z miastami rangi stolicy stanu, jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, edukacyjnym, gospodarczym oraz kulturalnym. Działają tam aż cztery uczelnie wyższe: słynny i zarazem najstarszy w rejonie Brown University, Providence College, Rhode Island School of Design oraz Johnson and Wales University.

Pisząc o Providence nie można pominąć pewnego rodzaju ciekawostki, ale też ważnego faktu – miasto znane z bardzo aktywnej, wręcz prężnie działającej aktywności środowiska LGBT i dużej tolerancji względem gejów i lesbijek.

Miasto zostało nawet okrzyknięte „Best Lesbian Places to Live”. Burmistrzem miasta jest David Cicilline, zadeklarowany homoseksualista, który jako pierwszy gej w USA pełni funkcję burmistrza miasta. Stan od samego początku swojego istnienia słynie z wolności: Roger Williams, założyciel Rhode Island, uważany jest za prekursora praktycznego modelu demokracji. To właśnie on w 1636 roku założył osadę Providence, gdzie główną zasadą była wolność wypowiedzi i przekonań religijnych.

Jak każdy ze stanów, Rhode Island dzieli się na hrabstwa. Tutaj mamy ich zaledwie pięć: Bristol (z najważniejszym miastem Bristol), Kent (z miastem East Greenwich), Newport (z miastem Newport), Providence (ze stolicą stanu Providence) oraz Washington (z miastem West Kingstown).
Poza stolicą Providence, wśród największych i najważniejszych miast Rhode Island należy wymienić: Warwick, Cranston, Pawtucket, East Providence, Woonsocket, Newport, Coventry, North Providence, Cumberland, West Warwick oraz Westerly.

Rhode Island
Rhode Island restauracje

Symbole stanu Rhode Island

Flaga Rhode Island przedstawia złote kotwicę oraz gwiazdy umieszczone na białym tle. Gwiazd jest trzynaście, co odnosi się do trzynastu pierwszych stanów założycielskich (29 maja 1790 roku jako ostatni z trzynastu stanów, Rhode Island ratyfikował konstytucję Stanów Zjednoczonych). Pod kotwicą umieszczona jest niebieska wstęga, na której widnieje słowo „hope”, czyli „nadzieja”.

Tak też właśnie brzmi dewiza stanu – nadzieja. Flaga została oficjalnie przyjęta 19 maja 1897 roku.
Podobne motywy, choć w innej stylistyce widnieją na pieczęci stanowej Rhode Island. To właśnie złota kotwica jest symbolem stanu, już od czasu przybycia przez ogrom oceanu do Ameryki pierwszych Europejczyków. Symbol nierozerwalnie wiąże się z oceanem, zza którego przybyli tam pierwsi osadnicy.

Geografia, klimat i pogoda na Rhode Island

Ten maleńki stan charakteryzuje się nizinna powierzchnią. Ma także rozwinięte wybrzeże z licznymi wysepkami. Panuje tam umiarkowany i ciepły klimat morski. Średnia wysokość stanu wynosi 61 metrów. Najwyższym wzniesieniem Rhode Island jest Jerimot Hill, mający 247 metrów nad poziomem morza. Geolodzy dzielą Rhode Island na dwa rejony: na wschodzie rozciągają się niziny Narragansett Bay, natomiast na zachodniej części stanu należą do Wyżyny Nowej Anglii.

Do stanu należy ponad 30 wysp różnej wielkości, największą z nich jest Aquidneck Island. Drugą co do wielkości jest wyspa jest Conanicut, a trzecią Prudence. Na terenie tego stanu występują rzadkie skały nazywane Cumberlandite, szczególnie często można je spotkać w mieście Cumberland.

Stan Rhode Island USA
Taniec na ulicach Providence na Rhode Island

Rhode Island leży na pograniczu wilgotnych subtropikalnych i wilgotnych ciepłych strefach klimatycznych, występują tam deszczowe lata i mroźne zimy. Najwyższą temperaturą odnotowaną na Rhode Island było 40 stopni Celsjusza (104 ° F), pomiaru dokonano 2 sierpnia 1975 roku w Providence.
Natomiast najniższa zanotowana temperatura w Rhode Island wyniosła minus 23 stopnie Celsjusza.

Tego najzimniejszego pomiaru dokonano 5 lutego 1996 roku w mieście Greene. Pomijając skrajności – średnie miesięczne temperatury wahają się od 28 kresek na plusie, do 7 kresek na minusie mierząc w skali Celsjusza (warto w tym miejscu podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych stosuje się skale Farenheita – 32 °F odpowiadają temperaturze topnienia lodu, a 212 °F – wrzenia wody).

Gospodarka stanu Rhode Island

Dzięki dostępowi do oceanu, działają tam trzy duże ośrodki portowe: Providence, Newport oraz Bristol. W Rhode Island funkcjonują mocno rozwinięte gałęzie przemysłu takie jak: włókiennictwo, produkcja narzędzi, biżuterii i srebra. Był to rejon, który w okresie XIX wieku słynął z silnie rozwiniętego przemysłu. Ówcześni mieszkańcy stanu w większości zatrudnieni byli w różnego rodzaju fabrykach.

Ciekawą pozostałością historii przemysłowej Rhode Island jest liczba opuszczonych fabryk-wiele z nich obecnie wykorzystywanych jest w celach mieszkaniowych i użytkowych; działają tam muzea, fabryki zostały także przerobione na biura i mieszkania dla obywateli o niskich dochodach. Dziś przeważająca część gospodarki Rhode Island opiera się w usługach, zwłaszcza na opiece zdrowotnej i edukacji, ale jeszcze do pewnego stopnia, gospodarka oparta jest na produkcji.

Newport Rhode Island Stany Zjednoczone
Newport Rhode Island Stany Zjednoczone

To właśnie w mieście Providence swoją siedzibę ma jeden z największych, amerykańskich banków; Citizens Financial Group – będąc dokładnym trzeba zaznaczyć, że jest to czternasty, największy w całych USA bank.

To także na terenie Rhode Island funkcjonują firmy ujęte na liście Fortune 500 – ranking pięciuset największych amerykańskich przedsiębiorstw, klasyfikowanych według przychodów brutto, publikowany przez magazyn Fortune. Z Rhode Island są to m.in.: CVS Caremark, Textron, FM Global, GTECH Corporation, Hasbro, American Power Conversion, Nortek oraz Amica Mutual Insurance.

Atrakcje turystyczne stanu Rhode Island

Będąc w Rhode Island nie można pominąć kilku ciekawych miejsc. Na terenie tego stanu znajduje się Touro Synagoge z 1763 roku w Newport – najstarsza synagoga w USA. Jest to jedyny budynek wyznawców Mojżesza, pochodzący z amerykańskich czasów ery kolonialnej. To także na Rhode Island znajduje się Old Stone Mill w Newport – tajemnicza, kamienna wieża nieznanego pochodzenia. Co roku ściąga ona rzesze turystów chcących rozwikłać zagadkę jej pochodzenia.

Jedną z głównych atrakcji w stolicy stanu, Providence jest Benefit Ulica Mile Historii, wzdłuż której zlokalizowane są historyczne nieruchomości. Będąc w Providence nie możemy ominąć School of Design Museum of Art, gdzie znajduje się szereg niezwykłych eksponatów – jest to ponad 80.000 dzieł sztuki, ich gama obejmuje działa od malarstwa do przykładów sztuki rzymskiej i greckiej. Znajdziemy tam także stałe ekspozycje rodem z Ameryki Łacińskiej, Europy, Azji, a także amerykańskiej sztuki ludowej.

Rhode Island plaże
Plaże na Rhode Island

Ciekawostki o Rhode Island

O Rhode Island z kilku powodów trzeba powiedzieć, że jest „naj” i pionierski. Jak już wspomniano na początku, jest to najmniejszy amerykański stan – Alaska będąca największym stanem USA jest aż 430 razy większa od Rhode Island. „State of Rhode Island and Providence Plantations” jest także pierwszym stanem, w którym zniesiono niewolnictwo – miało to miejsce już 18 maja 1652 roku (około 200 lat wcześniej niż w stanach południowych).

To także na terenie Rhode Island założono pierwszy na terenie Stanów Zjednoczonych zbór baptystyczny, a to właśnie baptyści są największym protestanckim ugrupowaniem w tym kraju. Aby jeszcze dołożyć ciekawostek, dodamy że to właśnie w Rhode Island zorganizowano pierwszą paradę z okazji Święta Niepodległości 4 lipca, która po latach rozrosła się do niesamowitego show, które wyciąga na ulice miliony osób.

Rhode Island, a dokładnie miasto Newport, jest domem dla Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. 
Największy na świecie wizerunek owada znajduje się w stolicy Rhode Island. W Providence, na dachu budynku Stacji Kontroli Szkodników umieszczono osiemnastometrową, niebieską mrówkę. Jest ona 928 razy większa, niż okazy tego owada występujące w rzeczywistości.


W najstarszej na Rhode Island parafii katolickiej pod wezwaniem Św. Marii, która pochodzi z 1828 roku, ślub wziął senator, a później prezydent USA, John F. Kennedy z młodziutką dziennikarką Jacqueline Bouvier.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?