PROVIDENCE

Providence na Rhode Island w USA. Przewodnik i zwiedzanie.
Providence jest stolicą stanu Rhode Island i najbardziej zaludnionym miastem w tym stanie. Jednocześnie to jedno z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Miasto zlokalizowane jest u ujścia rzeki Providence na zatoce Narragansett.

Warto wspomnieć o tym, że Providence jako jedno z pierwszych miast w kraju zostało uprzemysłowione. Rozwijał się tam przemysł włókienniczy, a także przemysł biżuterii, srebra oraz obrabiarek. Obecnie w mieście znajduje się osiem szpitali i siedem uczelni wyższych. Teren Providence pełni funkcje usługowe i produkcyjne. Dawniej miasto nosiło nazwę “Beehive of Industry”.

Providence
Providence

Providence na Rhode Island

Później, w 2009 r. nazwa zmieniła się na “Kreatywny Kapitał”. Miała ona podkreślić bogactwa edukacyjne i kulturalne miasta i stanu Rhode Island. Providence jest częścią hrabstwa Providence i trzecim pod względem zaludnienia miastem w Nowej Anglii – wyprzedzają je jedynie Boston i Worcester.

Liczba ludności w Providence wynosi 179.154. Miasto należy do obszaru Providence, który rozciąga się na południe Massachusetts. Obszar metropolitalny ma około 1 604 291 – jest to ponad 60% całej wyspy Rhode.

Providence założyła w 1636 roku grupa uchodźców religijnych z kolonii Plymouth. Co ciekawe, miasto to jest jednym z najstarszych w USA. Nazwę nadał mu Roger Williams – z angielskiego God’s merciful Providence tzn. Boża łaskawa Opatrzność. W XVIII wieku miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać dzięki pośrednictwu w handlu kolonii amerykańskich z Afryką i Indiami Zachodnimi.

Warto wspomnieć o tym, że w Providence handlowano niewolnikami, a w okresie wojny o niepodległość USA w mieście działała baza kaperska. Prawa miejskie terenowi temu przyznano w 1831 roku, a od roku 1900 Providence pełni rolę stanowej stolicy.

Providence
Panorama Providence

Historia miasta Providence

Osada

Na teren dzisiejszego Providence pierwszy osadnik przybył w czerwcu 1636 roku. Był to Roger Williams. W tym czasie miasto było jedną z trzynastu kolonii Stanów Zjednoczonych. Williams wspólnie ze swoimi towarzyszami musiał wycofać się z Massachusetts Bay Colony. Schronienie znaleźli właśnie w Providence. Miasto to pełniło funkcję schronienia dla tych, których dotykały religijne prześladowania na terenie kraju.

Rewolucja

Mieszkańcy Providence byli prawdziwymi patriotami. Brali udział w amerykańskiej rewolucji w Affair Gaspée w 1772 roku. 4 maja 1776 r. Rhode Island sprzeciwiła się Wielkiej Brytanii, podobnie jak pozostałe dwanaście kolonii. Wszystkie kolonie przyjęły Konstytucję Stanów Zjednoczonych 29 maja 1790 r. Konstytucja została ustanowiona prawnie.

Wcielenie miasta

W okresie powojennym Providence było dziewiątym. biorąc pod uwagę powierzchnię, miastem w USA. Zamieszkiwało je 7,614 osób. Gospodarka opierała się na produkcji wyrobów morskich głównie maszyn i narzędzi oraz srebra, biżuterii i tekstyliów. Na początku XX wieku w Providence działały największe w kraju produkcyjne korporacje produkcyjne, takie jak Brown & Sharpe, Gorham Silverware czy Nicholson File.

Providence zimą
Lodowisko w Providence

Rząd miasta

Mieszkańcy Providence uchwalili miejską kartę w 1831 r. W tym czasie liczba ludności wynosiła ponad 17 000. Od 1832 do 1878 r. siedzibą rządu miejskiego był Dom Rynkowy znajdujący się na Rynku Głównym. Rynek stanowił centrum społeczne i geograficzne miasta. Do budynku szybko zaczęły przenosić się urzędy miejskie. W takiej sytuacji, w 1845 r. Rada Miejska utworzyła budynek miejski. Urzędy przeniosły swoje siedziby do ratusza w 1878 r. W okresie wojny domowej na terenie Providence rozwijało się niewolnictwo. 


XX wiek

W 1900 r. Providence stało się jednym z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych. Imigranci rozwijali krajowy przemysł. W Providence produkowano wyroby przemysłowe np. śruby i produkty włókiennicze. Wielkie przedsiębiorstwa zlokalizowane były w Providence lub w okolicach.

Wśród zakładów można wyróżnić m.in. Brown & Sharpe, firmę Corliss Steam Engine Company, Babcock & Wilcox, korporację Grinnell, spółkę produkującą Gorham, Nicholson File czy firmę Fruit of the Loom. Od 1975 r. do 1982 r. w mieście prowadzono inwestycje. Na rozwoje lokalny i narodowy wydano 606 mln dolarów. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych miasto rozpoczęło rewitalizację – przemieszczono dużą część podziemia kolejowego, utworzono park wodny i wybudowano lodowisko flotylacyjne.

Providence w XXI wieku

Mimo nowych, dużych inwestycji problemem w Providence pozostaje bieda. Boryka się z nią większości postindustrialnych nowojorskich miast. Ponad 25% procent mieszkańców miasta żyje poniżej granicy ubóstwa. Ostatnie wzrosty wartości nieruchomości tylko zwiększają trudności osobom z niewielkim poziomem dochodów. Najwyższy wzrost cen nieruchomości jest już jednak za nami – miał on miejsce w latach 2004-2005. Po nim nastapiło pęknięcie amaerykańskiej bański nieruchomości i krasch który wszyscy pamiętamy.

Dziś wygląda na to że sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości może się powtórzyć i znów będzie kryzys i zapaść na rynku nieruchomości. Choć dziś (jesień 2021) nic na to jeszcze nie wskazuje.

Providence miasto
Providence

Położenie geograficzne Providence

Providence oraz cały Rhode Island zobaczyć można na zdjęciu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Granice miasta Providence mają niewielki obszar geograficzny wynoszący 20,5 mil kwadratowych (53 km2), z czego 18,5 mil kwadratowych (48 km2) to ziemia, a pozostałe 2,1 mil kwadratowych (5,4 km2) zajmuje woda (około 10%).

Providence położone jest u ujścia zatoki Narragansett, a rzeka Providence ciągnie się do zatoki przez centrum miasta.
Miejskie centrum ukształtowane zostało przez połączenie rzek Moshassuck i Woonasquatucket. Brzegi rzek prowadzą do śródmieścia. Dostać się tam można również przechodząc przez Amfiteatr Waterplace Park. Mieszkańcy Providence, podobnie jak mieszkańcy wielu innych miast, twierdzą, że ich miasto wzorem Rzymu założone zostało na siedmiu wzgórzach.

Powiązany temat: strefy czasowe w USA

Najbardziej popularne wzgórza to: Constitution Hill (niedaleko centrum), College Hill (na wschód od rzeki Providence) i Federal Hill (na zachód od centrum). Co ciekawe, na wzgórzu Federall Hill mieści się największa włoska dzielnica poza Massachusetts o nazwie New England.

Pozostałe dzielnice to: Tockwotten Hill w Fox Point, Christian Hill na placu Hoyle (skrzyżowanie ulic Westmister i Cranston), Smith Hill (w tej dzielnicy znajduje się State House) oraz Weybosset Hill na końcu ulicy Weybosset. Ulicę tę wyrównano początkiem lat osiemdziesiątych XIX w.

Centrum miasta Providence
Providence centrum miasta

Przestępczość

W Providence rośnie przestępczość. Porównując ze średnią krajową w mieście tym jest wyższa średnia liczba przestępstw. W 2010 r. doszło do piętnastu morderstw. Natomiast rok wcześniej, w 2009 r., morderstw było ponad dwadzieścia. W Massachusetts liczącym około 20 000 mieszkańców mniej niż Providence, w 2009 roku doszło do 15 morderstw.

Stan Connecticut zamieszkuje około 50 000 mniej ludzi niż Providence, a w 2010 roku zgłoszono tam 26 morderstw. To więcej niż wskazują wskaźniki morderstw na mieszkańca w Providence. Jak twierdzi miejscowa policja, większość morderstw miała miejsce w biedniejszych dzielnicach Providence m.in. Olneyville, West End, South Providence, oraz w Elmwood.

Powiązany wątek: noszenie broni w USA

Rozwój gospodarczy

W 1830 roku miasto Providence skupiało się głównie na produkcjach metali, maszyn, wyrobów tekstylnych, srebra oraz biżuterii. W tym okresie produkcja się zmniejszyła, ale miasto nadal było jednym z największych centrów projektowania oraz produkcji biżuterii i srebra. Usługi to ważny sektor gospodarczy Providence obejmujący również edukację, finanse i opiekę zdrowotną. Poza tym miasto pełni funkcję ośrodka centralnego (SCF), regionalnego centrum usług pocztowych w Stanach Zjednoczonych.

Warto podkreślić, że Providence jest stolicą Rhode Island, więc gospodarka miasta opiera się dodatkowo na usługach rządowych. Nadrzędnymi firmami, które swoje siedziby mają w Providence są m.in.: Fortune 500 Textron – zajmująca się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi, United Natural Foods – zajmująca się dystrybucją ekologicznej żywności, Fortune 1000 Nortek Incorporated; Gilbane – zakład budowlany i nieruchomościowy oraz GTECH Corporation – firma ta w ostatnim czasie przeniosła swoją siedzibę do centrum Providence. W mieście swoją siedzibę ma również Citizens Bank.

Nieruchomości w Providence
Nieruchomości w Providence

Co ciekawe, jest on 15. największym amerykańskim bankiem w kraju. Warto podkreślić, że miasto jest siedzibą otwartego w grudniu 1993 r. centrum Rhode Island Convention Center. Centrum wraz z hotelem i centrum kongresowym połączone jest z dużym centrum handlowym o nazwie Providence Place.

W mieście funkcjonuje też port morski – Port of Providence. Jest on drugim co do wielkości głębinowym portem morskim  w Nowej Anglii. Obsługuje ładunki m.in. cement, chemikalia, ciężkie maszyny, złom czy ropę naftową. W Providence działa też wielu producentów zabawek np. Hasbro. Swoją główną siedzibę mają w Pawtucket.

Kto rządzi w Providence?

W stolicy Rhode Island znajduje się siedziba Zgromadzenia Ogólnego Rhode Island. Są też biura gubernatora i porucznika w Państwowym Domu Rhode Island. W mieście rządzi burmistrz i rada miejska. Radę miasta Providence tworzy piętnastu radnych – jeden z każdego miejskiego okręgu. Jakie są ich zadania? Uchwalają rozporządzenia oraz przekazują roczny budżet.

W mieście działają też sądy dowodowy i najwyższy. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych w Okręgu Rhode Island zlokalizowany jest w centrum miasta, a dokładnie naprzeciwko ratusza Providence w okolicach Kennedy Plaza.

David N. Cicilline zakończył swoją kadencję w 2010 roku. Osiem lat wcześniej obejmował ten urząd. Co ciekawe, był on pierwszy homoseksualnym burmistrzem stolicy Ameryki. Providence było największym amerykańskim miastem, w którym funkcję burmistrza pełnił homoseksualista do czasu gdy Sam Adams został burmistrzem w Portland w stanie Oregon.

Było to 1 stycznia 2009 r. Natomiast pierwszym latynoskim burmistrzem miasta był Angel Taveras – pełnił on tę funkcję od 3 stycznia 2011 r. W 2015 r. burmistrzem Providence został Jorge Elorza.
Miasto Providence uważane jest za jedno z najbardziej aktywnych i postępowych miast w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik odnotowanych związków gejów i lesbijek jest wyższy od średniej krajowej o 75%. Providence został nazwany “Best Lesbian Places to Live”. W 1990 roku, były burmistrz stworzył stanowisko pełnomocnika burmistrza do spraw gejów i lesbijek. Poza tym w mieście Istnieje wiele społecznych organizacji wspierających takie odmienne społeczności.

Tęczowa flaga

Gałęzie gospodarki w regionie Providence

– przemysł spożywczy

- przemysł włókienniczy
– przemysł jubilerski

– przemysł chemiczny

- przemysł metalowy

- przemysł poligraficzny

– przemysł elektrotechniczny

- przemysł metalowy

Uczelnie wyższe

– Johnson and Wales University

- Providence College

- Brown University (założony w 1764 roku)

– Rhode Island School of Design (RISD)

Kultura

– The Empire Shall Fall – grupa muzyczna

- Prawa młodości (Outside Providence) – film

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?