SAN ANTONIO

San Antonio Teksas w USA. Miasto San Antonio jest siódmym najbardziej zaludnionym miastem w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie drugim najbardziej zaludnionym miastem w stanie Teksas. Zamieszkuje je około 1. 550.000 osób wedle oficjalnych statystyk. Co ciekawe, San Antonio bardzo szybko się rozwijało.

Było jednym z dziesięciu najszybciej rozwijających się większych miast w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2010. Drugi rozwój nastąpił w latach 1990-2000. Miasto zlokalizowane jest na południowym i środkowym Teksasie i jest częścią południowo-zachodniego miejskiego regionu zwanego Trójkątem Teksańskim.

San Antonio
San Antonio

San Antonio Teksas

W San Antonio znajduje się siedziba hrabstwa Bexar w Teksasie. Niedawno granice miasta zostały poszerzone o hrabstwo Medyna. Miasto ma specyficzne położenie i z tego względu są tereny zaludnione bardziej i mniej. San Antonio stanowi centrum obszaru metropolitalnego San Antonio-New Braunfels. Jak podają badania US Census, obszar metropolitalny zamieszkuje 2 554 061 ludności.

Taki wynik plasuje go na 24. miejscu na liście największych obszarów metropolitalnych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast biorąc pod uwagę obszary metropolitalne w stanie Teksas to San Antonio-New Braunfels ma trzecie miejsce. Dzięki lokalizacji metropolii przy ulicach Interstate 35 i Interstate 10 teren ten z pewnością wciąż będzie się rozwijał.

Nazwę miastu „San Antonio” nadano w 1961 r. na cześć św. Antoniego z Padwy, którego święto przypada 13 czerwca. Do miasta należy pięć XVIII-wiecznych hiszpańskich terenów mieszczących się przy granicy. Są to m.in. Narodowy Park Historyczny Alamo i San Antonio Missionions. Warto wspomnieć o tym, że miejsca te w 2015 r. wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Największe atrakcje turystyczne San Antonio

Wśród atrakcji turystycznych San Antonio warto wyróżnić River Walk, wieżę Ameryki Północnej, SeaWorld, Wyspę Małżeństwa oraz Alamo Bowl. Miłośnicy szaleństwa też znajdą coś dla siebie. W mieście funkcjonują dwa parki rozrywki – Six Flags Fiesta Texas i Morgan’s Wonderland. Warto podkreślić, że w San Antonio swoją siedzibę ma pięciokrotny mistrz amerykańskiej ligi koszykówki NBA San Antonio Spurs. Poza tym w mieście co roku odbywa się San Antonio Stock Show & Rodeo – jedna z największych imprez w kraju.

San Antonio w Teksasie
San Antonio w Teksasie

W San Antonio działają amerykańskie siły zbrojne. Wśród obiektów sił zbrojnych w mieście wyróżnić można fort Sam Houston, bazę lotnictwa Randolph, bazę lotnictwa Lackland, oraz Lackland AFB / Kelly Field. Baza lotnicza Kelly Air Force funkcjonowała w San Antonio do 2001 roku. Później lotnisko zlokalizowano w Lackland AFB. Pozostałe części bazy utworzyły port San Antonio – lotniczy kompleks. W San Antonio swoje siedziby mają firmy Fortune 500 oraz South Texas Medical Center, która jako jedyna placówka zapewnia opiekę medyczną mieszkańcom terenu South Texas.

Historia San Antonio

Początkowo, w pobliżu doliny rzeki San Antonio w regionie San Pedro Springs mieszkali Indianie z plemienia Payaya. W 1691 r. w  święto św. Antoniego z Padwy, do miasta przybyła grupa hiszpańskich odkrywców i misjonarzy. To właśnie oni nadali miastu nazwę “San Antonio” na cześć świętego.
W 1709 r. ojciec Antonio de Olivares przybył na teren San Antonio.

Podjął decyzję o założeniu misyjnej cywilnej osady. W 1716 r. terytorialne władze zaakceptowały osadę. Miało to zapobiec francuskiej ekspansji na teren San Antonio z kolonii La Louisiane. Taka decyzja przyczynić się miała również do walki z nielegalnym handlem z plemieniem Payaya.

W 1718 r. hiszpański franciszkanin Antonio de Olivares zbudował fort w pobliżu rzeki San Antonio – Presidio San Antonio de Bexar. Pomogli mu w tym Indianie Payaya. Warto zaznaczyć, że z misyjnej osady wykształciło się z czasem miasto Villa de Béjar. W przyszłości stało się ono najważniejszym miastem w Teksasie. 1 maja gubernator przekazał prawo do San Antonio de Valero Antonio de Olivaresowi.

San Fernando Katedra
Katedra San Fernando

Alamo

San Antonio de Valero określane było później jako Alamo. 14 lutego 1719 Markiz San Miguel de Aguayo opracował plan mający na celu osiedlenie w Teksasie 400 rodzin z Wysp Kanaryjskich, Galicji i Hawany. Swój pomysł przedstawił królowi Hiszpanii. Jego plan zyskał poparcie. Rada Indii zaproponowała, by rodziny z Wysp Kanaryjskich zostały przetransportowane do Teksasu przez drogi Hawana i Veracruz. Co ciekawe, pierwszym dzieckiem rodziny z Wysp Kanaryjskich urodzonym w San Antonio była María Rosa Padrón.

Do czerwca 1730 r. na Kubę przybyło ponad dwadzieścia rodzin, a 10 rodzin wysłano do Veracruz. Pod przewodnictwem Juan Leal Goraz grupa ta wyruszyła później z Veracruz do Presidio San Antonio de Béxar,. Przewodził jej Juan Leal Goraz. Na docelowe miejsce dotarli 9 marca 1731 r. Przyłączyli się do wojskowej społeczności, która powstała w 1718 roku. Imigranci utworzyli San Fernando de Béxar – pierwszy w Teksasie regularny rząd cywilny.

Z czasem zachodnie ziemie terenu San Antonio zaczęli zasiedlać Hiszpanie i Meksykanie. Juan Leal Goraz Jr. przez ponad trzy dekady kontrolował ten obszar. Uważał, że blisko 10000 kilometrów kwadratowych (153 766 akrów) należy do terytorium hiszpańskiego. Obszar ten zawierał sześć obecnych stanów.

Z czasem przeprowadzono badania i ustanowiono hiszpańskie bazy kolonialne w kalifornijskim San Francisco. Natomiast Meksykanie, armia Leala Gory Jr., musieli powrócić do swojego kraju z powodu bankructwa.

Rozpętał się między nimi konflikt. W tym czasie San Antonio stało się największą osadą hiszpańską w Teksasie. Miasto zostało hiszpańską stolicą obecnej meksykańskiej prowincji Tejas. W 1824 r. Antonio López de Santa Anna zniósł konstytucję meksykańską. Armia Tybetańska zmusiła meksykańskich żołnierzy do opuszczenia terenów osadniczych i przemieszczenia się na wschód od San Antonio.

San Antonio USA Teksas koncerty
Koncerty w San Antonio

Bitwa pod Bexar

Tereny te zajmowali Amerykanie. W bitwie o Bexar w grudniu 1835 r., amerykańskie siły dowodzone przez Bena Miliama przejęły San Antonio dowodzone przez generała Martina Perfecto de Cos. Wiosną 1836 roku Amerykanie na czele z Jamesem C. Neillem umacniali swoją pozycję na zajętych terenach. Po odejściu Neille’a dowództwo przejęli William Barrett Travis oraz Jamesa Bowie.

Mieli oni bronić obszaru San Antonio. W okresie od 23 lutego do 6 marca 1836 r. doszło do bitwy o Alamo. Meksykanie zostali pokonani. Klęskę ponieśli wszyscy oficerowie Alamo. Armia teksańska wygrała tę bitwę pokonując armię Santa Anny. Żołnierzy uznano za bohaterów, dzięki którym Teksas odzyskał swobodę.

Juan Seguín powołał towarzystwo patriotów Tejano, którzy walczyli o niepodległość Teksasu. Brali oni udział w bitwie pod Concepción, w oblężeniu Bexara i w bitwie pod San Jacinto. Juan Seguin pełnił funkcję burmistrza San Antonio. W 1842 r. musiał jednak zrezygnować z tego urzędu. Grozili mu jego polityczni przeciwnicy. W 1845 r. Stany Zjednoczone zadecydowały o przyłączeniu Teksasu do Unii.

Ta decyzja stała się przyczyną wojny meksykańsko-amerykańskiej. Zwyciężyły Stany Zjednoczone. Wojna spowodowała w San Antonio wiele zniszczeń. Skutkiem działań wojennych było zmniejszenie liczby ludności o prawie dwie trzecie do 800 mieszkańców. Wzrost liczby ludności w San Antonio – do 15 000, przyniósł dopiero początek wojny domowej.

San Antonio w Teksasie
Panorama Teksasu

Gdzie dokładnie leży San Antonio w Teksasie

San Antonio znajduje się w pobliżu 29,5 ° N 98,5 ° W, czyli około 75 mil (121 km) na południowy zachód od Austin – sąsiedniego miasta. Zlokalizowane jest również około 190 mil (310 km) na zachód od Houston i około 250 mil (400 km) na południe od Dallas-Fort Worth. Jak podaje US Census Bureau, w 2000 r. powierzchnia miasta wynosiła 412.07 mil kwadratowych (1,067,3 km2). Miasto usytuowane jest na skarpie Balcones. Wysokość San Antonio ma 772 stóp, czyli 235 metrów nad poziomem morza.

Firmy zmieniły lokalizację

Z San Antonio wiele firm przeniosło swoje siedziby. Największymi stratami dla miasta było przeniesienie w 2008 r. amerykańskiego koncertu telekomunikacyjnego AT & T Inc. do Dallas. Przedsiębiorcy stwierdzili, że muszą zmienić lokalizację firmy, by lepiej obsługiwać klientów i rozwijać swoją działalność w przyszłości. W 1997 roku Titan Holdings i USLD Communications sprzedał swój biznes większym korporacjom i zakład przestał funkcjonować w San Antonio.

Jak było w 2010 ?

Jak przeczytać można w amerykańskim spisie ludności z 2010 r., miasto San Antonio zamieszkiwało wtedy 1.327.407 osób. W porównaniu do 2000 r. nastąpił wzrost o 16,0%.
Jaka ludność zamieszkiwała miasto w 2010 r.? Struktura rasowa prezentowała się następująco: 


 • 72,6% rasa biała 

 • 6,9% rasa czarna
0,
 • 9% rdzenni Amerykanie

 • 2,4% Azjaci
 • 
0,1% tubylcy z okolic Pacyfiku

 • 3,4% dwie lub więcej ras

 • 13,7% inne rasy
 • 
63,2% ludności miasta pochodzenia hiszpańskiego lub latynoamerykańskiego, z różnych ras
Teksańskie miasto San Antonio
San Antiono wiosną

Dominuje branża turystyczna

Gospodarka San Antonio opiera się na świadczeniu usług finansowych, na obronie narodowej, ochronie zdrowia i turystyce. Najbardziej rozwinięta jest jednak turystyka krajowa. W sektorze tym zatrudnionych jest ponad 90 tys. osób. Miasto bogaci się dzięki temu o ponad 10 miliardów dolarów rocznie. Miasto chętnie odwiedzają turyści. Każdego roku do San Antonio przyjeżdża około 20 milionów turystów.

Warto wspomnieć również o tym, że w mieście organizowanych jest wiele targów czy konferencji. Zaraz po turystyce najbardziej dochodową branżą jest obrona narodowa. W tym sektorze zatrudnionych jest ponad 8900 pracowników.

W San Antonio znajdują się największe bazy wojskowe w Stanach Zjednoczonych. Miasto nazywane jest wojskowym miastem. W obronnych zakładach San Antonio zatrudnionych jest ponad 89 000 osób. Daje to miastu ponad 5 miliardów dochodów rocznie. Dzięki temu gospodarka lepiej się rozwija.

Warto podkreślić, że, jak podaje ranking Fortune 500 (ranking największych amerykańskich przedsiębiorstw) w San Antonio zlokalizowane są siedziby pięciu z 500 największych przedsiębiorstw w Ameryce.

Takie zestawienie publikowane jest w amerykańskim gospodarczym magazynie zatytułowanym „Fortune 500”. To najpopularniejszy ranking gospodarczy w Ameryce. Oprócz Fortune 500 publikowane są też inne zestawienia m.in. Fortune 100 zawierające 100 największych amerykańskich zakładów czy Fortune 1000 z tysiącem największych przedsiębiorstw Ameryki.

River Walk San Antonio

Miasta partnerskie San Antonio

Miastami partnerskimi San Antonio są: Guadalajara (Meksyk), Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania), Kaohsiung (Chiny), Kumamoto (Japonia), Monterrey (Meksyk). Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania), oraz Kwangju (Korea Południowa).

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?