NASHVILLE

Nashville USA w Tenneessee – przewodnik po mieście.
Miasto leżące w Stanach Zjednoczonych, w ich południowo – wschodniej części. W świecie znane przede wszystkim jako kolebka i centrum muzyki country, z tym gatunkiem bardzo silnie kojarzone. Dzięki temu zyskało przydomek „Music City USA”. Pamiętacie Dolly Parton, tę słynną blond piosenkarkę amerykańską z pięknym głosem i dużym biustem? To właśnie z Nashville jest ona związana. Sprawdźcie nasz przewodnik po Nashville w USA.

Dolly Parton od zawsze związana z Nashville
Dolly Parton nieodłącznie związana z Nashville

Nashville w Tenneessee

Nashville USA leży w stanie Tennessee, będąc jednocześnie jego stolicą, w hrabstwie Davidson, nad rzeką Cumberland. Położone jest na wysokości 182 m. n. p. m. Na powierzchni 1362,5 km.2 żyje 635,7 tysiąca ludzi, co daje średnią 476 os./km2. Obszar metropolitalny miasta natomiast posiada 1,8 miliona ludzi.

Odległość z Nashville do innych dużych miast amerykańskich to: Atlanta – 380 km., Saint Louis – 460 km., Cincinnati – 420 km. Miasto położone jest w północno – zachodniej części stanu Tennessee.
Znajduje się w obszarze działania klimatu wilgotnego, subtropikalnego.

Oznacza to gorące i wilgotne pory letnie oraz łagodne zimy. Opady śniegu w miesiącach zimowych są rzadkie i lekkie, jeśli już, to w styczniu lub lutym. Po roku 2000, śnieg spadł dopiero w styczniu 2016. W porach przejściowych, wiosną i jesienią, często zdarzają się burze, czasem po nich przychodzą tornada, co zdarza się raz na kilka lat.

Nashville foto
Nashville nocą

Wilgotność powietrza uznawana jest za umiarkowaną. Rozwój miasta spowodował, że wyodrębniły się tam tzw. „miejskie wyspy ciepła”. Znacznie wyższe temperatury są w centrum, niż na jego obrzeżach i peryferiach miasta. Najniższą temperaturą, zanotowaną tam kiedykolwiek, było -17 stopni, a najwyższą + 43 stopnie Celsjusza.

Z uwagi na specyficzny klimat i okoliczną roślinność, miasto to jest uznane za niekorzystne do życia dla alergików i astmatyków.
Ponad 60% populacji Nashville, to ludność rasy białej. Prawie 30% jest Afroamerykanów, Latynosów niecałe 10%, 3% Azjatów. Z uwagi na niskie koszty życia i dobrze rozwinięty rynek pracy, Nashville jest częstym miejscem docelowym dla emigrantów.

Największe grupy stanowią: Meksykanie, Kurdowie, Wietnamczycy, Arabowie, czy Somalijczycy.
 Obszar metropolitalny miasta jest największym w stanie Tennessee. Zawiera w sobie takie powiaty jak: Cannon, Ceatham, Davidson, Hickman, Macon, oraz Robertson.

Nashville muzycy
Ulice Nashville

Historia miasta Nashville USA

Miasto założone było przez Jamesa Robertsona i Johna Donelsona w 1779 roku, w pobliżu Fort Overmountain. Nazwę otrzymało na cześć bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Francisa Nasha. Ze względu na swoje strategiczne położenie i port na rzece Cumberland, szybko się rozrastało i zyskiwało na znaczeniu.

Szybko zyskało status głównego centrum kolejowego Tennessee. W 1800 roku w Nashville żyło 345 mieszkańców, z czego 136 było afroamerykańskimi niewolnikami.
W roku 1806 zyskało prawa miejskie i stało się siedzibą powiatu Davidson County. W roku 1843 zostało stolicą stanu Tennessee. Do czasu wojny secesyjnej w USA, Nashville było miastem bardzo zamożnym.

Dzięki swemu portowi, kontrolowało handel rzeczny. W roku 1862 zostało zajęte przez wojska Unii. Dwa lata później miała miejsce bitwa pod Nashville, w której wojska „Południa” poniosły klęskę.
Był to też moment przełomowy całej wojny, w którym jedna ze stron zyskała znaczącą przewagę. W ciągu lat powojennych miasto starało się odbudować swoją pozycję. Działał też tam wówczas intensywnie Ku Klux Klan, założony przez Johna W. Mortona. Pod koniec XIX wieku zaczęło znów zyskiwać na znaczeniu.

Panorama Nashville
Nashville

Wewnętrzny układ polityczny, jaki wyłonił się w mieście w połowie XX wieku, spowodował, że wiele dzielnic miasta zamieszkanych było prawie że tylko przez ludność afroamerykańską. W 1952 roku pierwsi czarnoskórzy: Aleksander Looby i Robert Lillard zostali wybrani do Rady Miasta.

W latach po II wojnie światowej intensywnie rozwijały się dzielnice podmiejskie. Nastąpiła tzw. suburbanizacja.
Doprowadziła ona nie tylko do budowy wielu nowych obiektów na obrzeżach, ale też do spadku wpływów budżetowych do kasy miasta. Po długich debatach, w roku 1958, odbyło się referendum na temat konsolidacji miasta i powiatu pod wspólnymi rządami.

Plebiscyt nie uzyskał jednak wymaganej dla jego ważności frekwencji. Mimo to Nashville wchłonęło około 42 mile kwadratowe podmiejskich powierzchni, aby zwiększyć strefę swoich wpływów podatkowych. Wywołało to wyraźne niezadowolenie spośród okolicznej ludności.

Od roku 1970 miasto notowało boom gospodarczy. Walnie przyczynił się do tego burmistrz, a potem gubernator stanu Tennessee, Phil Bredesen. Wspierał on odnowę i rozbudowę miasta. Wówczas odnowiono Country Music Hall of Fame and Museum, bibliotekę miejską, czy Stadion Nissan. Powstał stadion futbolu amerykańskiego. Obecnie Nashville ciągle jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów południa Stanów Zjednoczonych.

Budynek Country Music Hall of Fame and Museum
Country Music Hall of Fame and Museum w Nashville

Pejzaż i dzielnice Nashville

Centrum Nashville USA jest zróżnicowane pod względem architektonicznym i funkcyjnym. Znajdziemy tam nie tylko znane ośrodki biznesowe, ale i ciekawe budowle, czy lokalne restauracje. Tereny Broadway i 2 Avenue oferują właśnie lokale gastronomiczne i kluby nocne. Tutaj warto pójść na live music, czy na koncert w ulicznej restauracji/barze.
 Tutaj prawie zawsze gra muzyka.

Na północ od nich leżą dzielnice finansjery i kancelarii prawniczych – Plaza, Capitol Hill, Tennessee 200 Mall.
 Niedaleko śródmieścia krzyżują się trzy autostrady, którymi można szybko dotrzeć do każdego z sąsiednich miast.
 Pierwszy wieżowiec w Nashville – The Life and Casualty Tower został oddany do użytku w 1957 roku. Innym wielkim jest AT&T, nazywany potocznie „Batman Building”.

Tak jak wiele innych amerykańskich miast, Nashville posiada wiele drapaczy chmur w centrum
Główne dzielnice Nashville, to: Antioch, Bellevue, Donelson, East Nashville, Germantown,Zielone Wzgórza, Inglewood, Joeltown, Lakewood, Gulch.

Koncert Nashville
Muzyka na żywo w Nashville

Gospodarka i praca w Nashville

Nashville jest kolebką muzyki country w USA, więc istotną gałęzią gospodarki jest tam przemysł muzyczny, zawierający w sobie wytwórnie płytowe, czy rozgłośnie muzyczne. Siedzibę w tym mieście posiada The Big Four Record i wiele niezależnych wytwórni.

Z reguły mieszczą się w obszarze tzw. Music Row. Od roku 1984 miasto jest siedzibą słynnej wytwórni gitar – Gibson. Przemysł muzyczny dostarcza Nashville 6,5 miliarda dolarów wpływów i daje prawie 20 tysięcy miejsc pracy.

W Nashville stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę, a to dzięki szybko rozwijającej się gospodarki regionu. Jeżeli szukasz pracy w USA, może warto poszukać w innych miastach niż Nowy Jork lub Chicago.

Obok muzyki i turystyki ważną gałęzią gospodarki miasta jest opieka zdrowotna. Zlokalizowanych tam jest ponad 300 firm i instytucji z tego zakresu. Między innymi Hospital Corporation of America, który jest największym amerykańskim operatorem szpitali.

W całym Tennessee dużą rolę odgrywa przemysł motoryzacyjny. W zlokalizowanym niedaleko Nashville Franklin swoją siedzibę posiada Nissan North America.

Gibson gitary
Fabryka gitar Gibson w Nashville

W związku z tym Japończycy przenieśli swój konsulat generalny z Nowego Orleanu do Nashville, do Palmer Plaza. W omawianym mieście znajduje się też siedziba ogromnej firmy oponiarskiej Bridgestone. Wyróżniają się też finanse, ubezpieczenia, publikacje wydawnictw religijnych, czy przemysł spożywczy, z produkcją słodyczy na czele.

Firmy z listy Fortune 500, z siedzibami w Nashville, to: Dell, HCA, Bridgestone, Community Health Systems, Nissan North America, Tractor Supply Company, UBS, Dollar General.
 Miasto zajmuje czołowe miejsca spośród najlepszych miejsc dla biznesu do pracy dla pracowników umysłowych, pośród wszystkich ośrodków Stanów Zjednoczonych, ciągle się rozwijając w tych dziedzinach.

Kultura i sztuka w Nashville

Życie kulturalne miasta toczy się przede wszystkim wokół wielkiej społeczności uniwersyteckiej miasta. W historii wyróżnili się tutaj pisarze i krytycy, związani na początku XX wieku z Vanderbilt University, tzw. „uciekinierzy” i „agrariusze”. Jest w mieście Muzeum Stanu Tennessee, replika Partenonu z Aten, czy dawny dom prezydenta Andrew Jacksona, otwarty dla zwiedzających.

Słynna scena muzyczna Nashville obejmuje wiele gatunków, przede wszystkim jednak to country.
 Znajdziemy w nim Country Music Hall of Fame and Museum lub Ryman Auditorium. Miasto oferuje mnogość klubów muzycznych, słynnych honky-tonk barów, wytwórni płytowych. Co roku, w czerwcu, odbywa się wielki countrowy CMA Music Festival, na który zjeżdżają tysiące fanów tego gatunku. Obecnie to też centrum muzyki chrześcijańskiej gospel, oraz jazzu.
 Kuchnia Nashville, to gastronomia lokalna, serwująca różne dania z kurczaka, ryby z grilla.

Ryman auditorium Nashville
Ryman auditorium Nashville

Turystyka i zwiedzanie Nashville

Gdy mowa o turystyce w Nashville, znów trzeba wrócić do muzyki. Przybywają do miasta przede wszystkim miłośnicy country. Słuchają, występują na żywo, nagrywają płyty. Atrakcją turystyczną jest też regionalne centrum handlowe General Jackson Showboat, czy Gaylord Pridland Resort and Convention Center. Wszystko to mieści się w tak zwanej Dolinie Muzyki.

Dla branży turystycznej miasta ważna jest też historia amerykańskiej wojny domowej, miejsca związane z bitwą o Nashville, bitwą pod Franklin, czy bitwą o Stones River. 
Miasto posiada też liczne muzea. Muzeum Sztuk Wizualnych, Muzeum Sztuki, Ogród Botaniczny, Muzeum Stanu Tennessee, czy Muzeum Johny Casha, jak i wspominaną już replikę ateńskiego Partenonu.

W Nashville odbywają się następujące cykliczne wydarzenia: Festiwal Filmowy Nashville – kwiecień, Tydzień Mody – marzec lub kwiecień, Rockandroll Nashville Marathon – kwietniowy maraton biegowy, Gonitwa koni przez przeszkody – maj, CMA Music Festival – czerwiec, Tornado Art Festival – sierpień, Afrykański Festiwal Uliczny – wrzesień, Południowy Festiwal Książki – październik.

Nashville festiwal muzyczny

Miasto Nashville posiada wiele opisowych przydomków:
 Music City USA, Ateny Południa – jako miasto nauki i uniwersytetów, Protestancki Watykan – od ilości ponad 700 kościołów protestanckich, Cashville – tytuł płyty hip-hop, Mały Kurdystan – od populacji Kurdów w mieście, czy wreszcie Nash Vegas.

Sport i drużyny sportowe z Nashville

Nashville posiada swoich reprezentantów w najwyższych ligach popularnych amerykańskich gier zespołowych. Nashville Predators w NHL – hokej, Tennessee Titans w NFL – futbol amerykański, Nashville SC w USL – piłka nożna.

W mieście tym znajduje się najdłużej w kraju funkcjonujący tor żużlowy, oraz tor dla wyścigów samochodowych. Sport amatorski w mieście wiąże się głównie z tamtejszymi szkołami wyższymi i uczelniami.

Parki i ogrody w mieście

Publiczne tereny zielone stanowią ponad 3% ogólnej powierzchni powiatu. Składa się na to 99 parków i zieleńców. Najbardziej znanym i lubianym jest Warner Park. Są w nim malownicze szlaki turystyczne, konne, centrum nauki. W okolicach jezior Old Hickory Lake i Percy Priest Lake uprawia się wędkarstwo i sporty wodne. Znane są też: Centennial Park, Shelby Park, Cumberland Park.

Na terenie Nashville działa 16 szkół wyższych. Głównie są to: Uniwersytet Belmont, Daymar College, Uniwersytet Fisk, John A. Gupton College, Nashville Schoool of Law, Nashville Auto Diesel College, Uniwersytet Stanowy Tennessee, Trevecca Nazarene University, Vanderbilt University.

Niecałe 50 km. od Nashville, w miejscowości Murfreesboro znajduje się też jeszcze jedna uczelnia wyższa, Middle Tennessee State University. Uniwersytet Fisk, Tennessee State University, Meharry Medical College i American Baptist College znane są z tego, że uczęszcza tam bardzo wielu Afroamerykanów.

Festiwal Nashville

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?