SALT LAKE CITY

Salt Lake City w stanie Utah. Przewodnik po mieście i stanie. Blisko 70 procent mieszkańców tego niezwykle ciekawego miasta to mormoni. Mawia się o nim “Skrzyżowanie Zachodu” (Crossroads of the West), prawa miejskie uzyskało w 1851 roku. Mowa o Mieście nad Słonym Jeziorem – Salt Lake City, stolicy stanu Utah. Przepięknie położone i rozwinięte jest atrakcyjnym miejscem życia Amerykanów – badania wykazują, że to najlepszy stan do zamieszkania na tle wszystkich innych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Turystycznie miasto i okolice proponuje również wiele ciekawostek iokazji do zwiedzania.

Salt Lake City
Panorama Salt Leke City w stanie Utah

Tak wysoko

Salt Lake City (SLC) leży na wysokości aż 1288 m n.p.m. nad rzeką Jordan. Swoją nazwę zawdzięcza bliskiemu położeniu – niedaleko na wschód od SLC leży znane na całym świecie Słone Jezioro. Miasto założone zostało w 1847 roku przez mormonów, cztery lata później nabyło prawa miejskie, a kilkadziesiąt lat potem zostało oficjalną stolicą stanu Utah na zachodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Rozciąga się na powierzchni 285 km kwadratowych, które zamieszkuje aż 184 tysiące ludności. Daje to wysoką gęstość zaludnienia na poziomie 640 osób na kilometr kwadratowy.

Utah – jeden z piękniejszych

Stolica stanu Utah swój rozwój gospodarczy a także atrakcyjność turystyczną zawdzięcza pięknemu położeniu. Stan to niesamowita różnorodność krajobrazu. Są tu zarówno lasy i wzgórza, jak i pustynie i obszary jałowe, nie porośnięte roślinnością. Stan Utah otoczony jest innymi obiektami geograficznymi. Graniczy z Wielką Kotliną, z innej strony górują nad stanem Góry Skaliste.

Ze względu na obecność gór miejsce to jest bardzo atrakcyjne dla narciarzy i snowboardzistów. Zachód stanu to jeziora i inne zbiorniki wodne, co nadaje mu atrakcyjność do zamieszkania i osiedlenia się w tej części Stanów Zjednoczonych. Południe i południowy wschód stanu, poprzez obecność tam wielu skał i piaskowców, czynią te okolice naturalnie dzikimi.

Otoczenie górskie wpływa na klimat w całym stanie, zimy w całym stanie są raczej ciepłe, ale i śnieżne, zwłaszcza w części górzystej. Z dala od gór powietrze jest raczej suche, a klimat pustynny lub półpustynny Utah uznany został za stan w 1896 roku, a obecnie jest na 13. miejscu. Jeśli chodzi o powierzchnię i 34 pod względem liczby zamieszkującej go ludności. Większość z obywateli USA, będących mieszkańcami stanu Utah, osiedliło się właśnie w Salt Lake City i na jego peryferiach.

Salt Lake City
Ulice Salt Lake City

Siedziba Kościoła

Założone przez mormonów Salt Lake City jest także siedzibą Kościoła Chrystusa Świętych w dniach Ostatnich i jego władz. Ok 70 proc. ludności mieszkającej w Salt Lake City to mormoni. Warto nadmienić, że mormoni obecnie nie praktykują już wielożeństwa, za to nie stosują żadnych używek typu alkohol czy kawa. W całym stanie napoje wyskokowe dostępne są zaledwie w kilku sklepach, w supermarketach dostępne są jedynie różne gatunki piw o niskiej zawartości alkoholu.

Głoszą kontrowersyjne poglądy, na przykład że Jezus jest krewnym Lucyfera. Karą za grzechy jest na przykład czarny kolor skóry. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zniesiony został zakaz kapłaństwa czarnoskórych, ale warto dodać, że mormoni nigdy nie popierali niewolnictwa. Małżeństwo mormonów i ich związek z dziećmi trwają wiecznie, nawet po śmierci.

Zbawienie człowieka, podobnie jak w religiach chrześcijańskich, przychodzi dzięki bożej łasce. W Salt Lake City społeczność mormońska wydaje swoje gazety, i książki, są mormońskie szkoły i szpitale, wspomagane przez Kościół mormoński lub będące w jego posiadaniu. To tu organizuje się przeróżne konferencje mormonów i spotkania wiernych z całych Stanów Zjednoczonych. Z pozostałych wyznań warto wymienić mieszkających w Salt Lake City protestantów, katolików i wyznawców Mojżesza. Ok. 10 procent ludności miasta to ateiści.

Salt Lake City rozwinięte miasto

Utah postrzegany jest za jeden z najszybciej rozwijających się wśród wszystkich stanów Ameryki Północnej. W Salt Lake City Znajdziemy tu fabryki i przedsiębiorstwa działające w wielu branżach. Najważniejszymi są metalurgia, przemysł chemiczny, maszynowy i spożywczy. Swoje siedziby ma tu wiele spółek wydawniczych, banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

Salt Lake City wstanie Utah
Salt Lake City

Salt Lake City jest także świetnie skomunikowane z resztą USA. Działa tu międzynarodowy port lotniczy, można podróżować lekką koleją, linią kolejową pociągów Amtrak i samochodem. Droga stanowa nr 15 biegnie przez Salt Lake City od granicy z Kanadą aż do Kalifornii, a drogą nr 80 możemy z Salt Lake City dotrzeć i do San Francisco, i do Bostonu. Miasto ma też bogatą infrastrukturę sportową i turystyczną. Stan Utah na wschodzie graniczy z Kolorado, z Wyoming na północnym wschodzie, z Idaho od północy, z Arizoną na południu i Nevadą na zachodzie.

Sport bardzo ważny - Salt Lake City Utah

Swoje siedziby mają tutaj słynny klub koszykarski Utah Jazz oraz Real Salt Lake – jedna z lepszych drużyn ligi soccera w USA. Najistotniejszym sportowym dla Salt Lake były Igrzyska Olimpijskie w 2002 roku – miasto było gospodarzem i organizatorem zimowej Olimpiady. Na przygotowanie się do igrzysk miało 7 lat po wskazaniu przez Międzynarodowy Komitet olimpijski.

Organizacja i przeprowadzenie igrzysk dały 40 tysięcy nowych miejsc pracy. Zbudowano nowe obiekty i całą infrastrukturę bazy sportowej, wraz z hotelami dla sportowców i kibiców. Sportowe zmagania trwały od 8 do 24 lutego, a brało w nich udział ponad 2,5 tysiąca zawodników z blisko 80 krajów. To właśnie z Salt Lake City polski skoczek narciarski Adam Małysz przywiózł srebrny i brązowy medal olimpijski.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Norwegia. Igrzyska w Salt Lake City przeszły do historii jako impreza zakończona sporym zyskiem. W jej organizację wraz następującą po niej paraolimpiadą, wpompowano 1,3 miliarda dolarów. Zysk wyniósł 56 milionów dolarów. Dodatkowo, poprzez rozwój infrastruktury sportowej, Sal Lake City i inne miejscowości w stanie Utah stały się popularnym miejscem turystyki związanej z narciarstwem i sportami zimowymi.

Salt Lake City skocznie olimpijskie
Salt Lake City skocznie olimpijskie

Zabytki głównie mormońskie

W architekturze Salt Lake City da się wyróżnić pewne poczucie spokoju, które ma miejsce w przestrzeni, mimo że jest tu mnóstwo ludzi. Jest to przyjazne miejsce dla osób, którzy mówią innymi językami. W mieście znajduje się m.in. główna świątynia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, mormońska, budowana w latach 1853-1893. Niestety wstęp do świątyni mają tylko mormoni, ale widok obiektu z zewnątrz jest fascynujący. To typowo neogotycki kościół z sześcioma wieżami, a przed nim ulokowano piękne oczko wodne.

Siedziba stanowego kapitolu jest jedną z piękniejszych, bardzo podobna do tej w Waszyngtonie. Umieszczona jest na niewielkim wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Nieopodal, w budynku miejskim swoja siedzibę ma punkt informacji turystycznej, do którego warto zajrzeć. Posiada kompleksowe informacje o wszystkich miejscach, które warto zobaczyć w Salt Lake City. Z ważniejszych historycznych obiektów w mieście są też Mormon Tabernacle Choir (obiekt przeznaczony dla muzyki sakralnej), Muzeum Historii Kościoła i Sztuki, oraz kilka innych, które zasługują na odwiedzenie.

Plac Temple Square w Salt Lake City jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Salt Lake City, do odwiedzenia bez względu na porę roku. Miejsce idealne dla rodzin, wiosna tonie w kwiatach, zimą magicznie rozbłyskuje światełkami rozwieszonymi na drzewach. Warto też zobaczyć ponad 120-letni budynek siedziby charytatywnej organizacji Odd Fellows Hall.

Co ciekawe, miał on być zburzony, bo jego działkę przeznaczono pod budowę sądu federalnego. Jednak władze miasta zdecydowały o jego przeniesieniu. Prace przygotowawcze zajęły aż 10 lat. W 1996 roku nastąpiło kulminacyjne przeniesienie. Ważący 2,5 tysiąca ton obiekt obrócono o 180 stopni i przepchnięto na drugą stronę ulicy.

Jezioro w Utah
Great Salt Lake City Park

Wielkie Słone Jezioro

Jezioro, od którego swoja nazwę wzięło Salt Lake City, stało się popularnym miejscem odwiedzin turystów już w II połowie XIX wieku. Z miasta można było wygodnie dostać się nad jego brzegi, utworzono tam duże uzdrowisko, gdzie z Salt Lake City chętni mogli się dostać się specjalnie do tego celu wybudowana kolejką. Uzdrowisko witało kuracjuszy wieloma atrakcjami i miało już wielkość małego miasteczka, rozrastając się szybko i prężnie.

Do dyspozycji gości były tutaj pawilony kuracyjne, specjalne łazienki, przystań a także kasyno. Obecnie, na skutek wycofywania się jeziora, kurort położony jest o kilkaset metrów od jego brzegu. Niestety to zjawisko sprawiło, że uzdrowisko opustoszało.

Salt Lake to jezioro bezodpływowe, położone nieopodal gór Wasatch, w tzw. Wielkiej Kotlinie. Jest dosyć duże, jeśli chodzi o powierzchnię, jednak nie jest głębokie. Maksymalna głębokość jeziora wynosi ok. 11 metrów. To najbardziej zasolone po Morzu Martwym jezioro na świecie, od 3 do 5 razy bardziej słone niż oceany. Jego początki mają miejsce w plejstocenie. Dziś jest również popularnym miejscem turystycznych eskapad.

Kąpiel w wodach jeziora jest przyjemna, gdyż głębokie zasolenie sprawia, iż kąpiący się unoszą się na jego powierzchni bez większego wysiłku. Co ciekawe, na jeziorze zlokalizowanych jest aż 11 wysp, ale ta liczba się zmienia w zależności od poziomu wody w zbiorniku. Największa z wysp jest Antelope Island, w całości objęta ochroną w formie parku stanowego.

Współpraca miasta na szerszej arenie

Salt Lake City dba o stosunki międzynarodowe, zarówno na płaszczyźnie przemysłowej i gospodarczej, jak i edukacyjnej czy kulturowej oraz oczywiście sportowej – boom na nawiązywanie współpracy z miastami świata nastąpił już po Igrzyskach Olimpijskich w 2002 roku. Dotychczas podpisało porozumienia o współpracy i partnerstwie z wieloma miastami w krajach na całym świecie.

Salt Lake City nocą
Nocna panorama Salt Lake City

Wśród ciekawszych relacji międzynarodowych Salt Lake City Utah warto wymienić współpracę z takimi miastami, jak: Oruro w Boliwii, Sarajewo w Bośni i Hercegowinie, Manaus w Brazylii, Thurles w Irlandii, Turyn we Włoszech, Matsumoto w Japonii. Quezon City na Filipinach, Keelung w Republice Chińskiej, czy z Czerniowcami w Ukrainie.

Miasto Salt Lake City podzielone jest na dzielnice

 • Bountiful
 • Central City
 • City of South Salt Lake

 • Downtown

 • Draper

 • Midvale

 • Millcreek

 • Murray

 • Peoples Freeway

 • Salt Lake City
 • Sandy

 • South Jordan
 • Sugar House

 • Taylorsville

 • West Jordan
 • West Valley City

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?