RICHMOND

Richmond w stanie Virginia o ciekawej historii. Posiada status miasta niezależnego, czyli nie będącego częścią większej jednostki samorządowej, coś na kształt polskiego miasta na prawach powiatu. Richmond posiada dosyć długą, jak na Stany Zjednoczone, historię. Szczególnie na jej kartach zapisało się jedno z najistotniejszych dla Stanów Zjednoczonych w ich wewnętrznych dziejach, wydarzeń krajowych – wojna secesyjna.

Richmond było jednym z pierwszych miast, które wprowadziły na swoje ulice tramwaje elektryczne. Miasto zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko stolicy państwa – Waszyngtonu oraz wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Takie usytuowanie znacząco odbiło się na jego dziejach i charakterze. Richmond jest głównym miastem i siedzibą władz stanu Wirginia.

Richmond
Richmond

Richmond stolica stanu Wirginia

Richmond liczy sobie 220 tys. obywateli, którzy żyją na obszarze 62 km kw. Wynika z tego średnia gęstość zaludnienia 1400 os./km kw. Warto zauważyć, że nie jest największym miastem stanu Wirginia. Bardziej zaludnionymi, choć nieznacznie, są: Virginia Beach, Norfolk i Chesepeake. Jeśli mamy na uwadze Wirginię, to stan w USA, na terenie którego nie leży żadne ze znanych amerykańskich wielkich miast, którego liczba ludności przekraczałaby 500 tys. osób.

Richmond jest centralnym punktem obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, który z liczbą ludności 1,2 mln również nie jest największym tego typu regionem w stanie Wirginia. Inne miasta metropolii to: Colonial Heights, Hopewell i Petersburg.
Jeśli chodzi o sam stan, Richmond zlokalizowane jest w jego wschodniej części. Do ważnych punktów regionu i kraju dzielą miasto następujące odległości:

  • Waszyngton – 160 km.

  • Virginia Beach (wybrzeże Atlantyku) – 220 km.

  • Baltimore – 240 km.

  • Filadelfia – 370 km.


Richmond posiada tylko sześć miast partnerskich na całym świecie. Jednym z nich jest polski Olsztyn.

Geografia, klimat, demografia miasta Richmond

Richmond leży nad rzeką James, która tuż za miastem wyraźnie poszerza swoje koryto, zaczynając tworzyć deltę ujścia do oceanu. Geograficznie to region Piemont. Charakteryzują go głównie niskie wzgórza o płaskich szczytach. Piemont przecinają rzeki James, Appomatox i Chickahominy.


Wirginia znajduje się w strefie oddziaływania klimatu wilgotnego subtropikalnego. Charakteryzują go gorące i wilgotne lata oraz chłodne zimy. Wpływ na taki stan rzeczy mają masy powietrza znad oceanu.
Średnia temperatura stycznia wynosi 3 stopnie Celsjusza, a lipca 26 stopni w tej samej skali. Ilość opadów jest mniej więcej równo rozłożona w ciągu całego roku.

Za najprzyjemniejszą porę uznaje się wczesną jesień, kiedy temperatury nie są już bardzo wysokie, ilość opadów też nie, bywa stosunkowo słonecznie, a dzień jest jeszcze odpowiednio długi.
Połowę populacji miasta stanowi ludność afroamerykańska.

Miasto Richmond
Panorama Richmond

Historia Richmond

W miejscu dzisiejszego Richmond, zamieszkałego kiedyś przez indiańskie plemię Powhatan, pierwsza osada kolonizatorów powstała w 1607 roku. W 1737 roku zlecone zostało rozpoczęcie budowy miasta, które otrzymało nazwę dzielnicy Londynu – Richmond. Powód był prosty – ówczesnemu decydentowi Williamowi Byrdowi rzeka James skojarzyła się z londyńską Tamizą.

Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 1781 roku, wojska brytyjskie podpaliły miasto, a gubernator Thomas Jefferson musiał się ratować ucieczką. Po wojnie Richmond szybko się rozwijało, stając się ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym tej części kraju. Rzeka James okazała się doskonałą do towarowego transportu wodnego.
Podczas amerykańskiej wojny domowej Wirginia przystąpiła do Konfederacji, czyli opowiedziała się za „Południem”.

Richmond uczyniono stolicą nowego państwa. Spowodowało to, że miasto stało się głównym celem ataków wojsk Unii w kampaniach z lat 1862 i 1866 – 65. W okolicy miasta miało miejsce wiele znaczących bitew i potyczek. Oprócz siedziby rządu i głównych szpitali, węzła kolejowego, największego targu niewolników, miasto posiadało wówczas największą fabrykę zaopatrującą wojsko w wyroby hutnicze.

Czas wojny secesyjnej

W kwietniu 1865 roku Richmond poddało się władzy Unii, a skutkiem długotrwałej wojny było między innymi kolejne jego duże zniszczenie. Przez ponad dziesięć lat Richmond dźwigało się po zniszczeniach i regresie spowodowanym wojna secesyjną. Minął też szczyt atrakcyjności ruchu handlowego na rzece James. Kraj powoli i skutecznie przestawiał się na transport kolejowy. Ta transformacja udała się również w Richmond, stolicy Wirginii. Na ulice wyjechały elektryczne tramwaje, a miasto stało się amerykańskim pionierem elektryfikacji.

Richmond
Richmond

Z początkiem XX. wieku Richmond liczyło sobie 85 tys. mieszkańców i było wtedy najgęściej zaludnionym miastem południa Stanów Zjednoczonych – dużą grupę wśród rozwojowej grupy biznesowej stanowili potomkowie niedawno wyzwolonych Afroamerykanów. Richmond zasłynęło z wyzwolenia nie tylko rasowego, ale i równouprawnienia. W 1903 roku Maggie L. Walker została tam pierwszym w historii żeńskim prezesem banku.

Powiązany temat: największe amerykańskie banki

Od 1914 roku Richmond jest siedzibą piątego oddziału Banku Rezerw Federalnych. Lata XX. ubiegłego wieku to z kolei czas wybudowania wielu ważnych i atrakcyjnych dziś obiektów architektonicznych. Warto wspomnieć, że już od 1925 roku nadawało tam pierwsze radio, a nieco potem telewizja, pierwsza i długo jedyna na południe od Waszyngtonu. W latach 1963 – 65 nastąpił boom inwestycyjny i budowlany. Powstało wówczas ponad 700 nowych obiektów w mieście, które to z uwagi na zmiany administracyjne znacząco się rozrosło.

Gospodarka i prawo w Richmond

Od samego momentu powstania Richmond było miastem o szybko rozwijającej się gospodarce. Wpływ na taki stan rzeczy miała bliskość oceanu i spławność rzeki James, dzięki czemu kwitł handel morski. Do tego dochodziły bliskość stolicy i położenie na ważnym trakcie handlowym wzdłuż wschodniego wybrzeża. Obecnie istotną siłę napędową dla miasta stanowi przyjazne inwestycjom prawo finanse. Znajduje się tam wiele sądów apelacyjnych oraz jeden z oddziałów Banku Rezerw Federalnych.

W Richmond zlokalizowane są biura wielu znaczących instytucji finansowych i kancelarii prawniczych. Od lat 60-tych ubiegłego wieku to także wyraźne skupisko znanych agencji reklamowych. Zaznaczają się też ważne branże: biotechnologiczna, spożywcza i filmowa.
Branżowe pisma uznały aglomerację Richmond za trzecie najatrakcyjniejsze dla biznesu miasto w USA. Siedzibę ma tu sześć firm z listy 500 największych na świecie: Dominion Resources, Carmax, Owens&Minor, Genworth Financial, Westrock, oraz Markel Corporation.

Richmond ulice
Ulice Richmond

Transport w Richmond

Aglomerację Richmond obsługuje lotnisko Richmond International Airport. Znajduje się w pobliżu miejscowości Sandson, około 11 kilometrów od centrum miasta. Działa tam obecnie dziewięć linii lotniczych. Międzymiastową komunikację autobusową, w tym z Waszyngtonem czy Nowym Jorkiem, zapewnia firma Greyhound Lines. Oprócz tego działa oczywiście kolej – korporacja AMTRAK – czy posiadająca długą historię komunikacja tramwajowa. Okolicę miasta okalają najważniejsze w tej części kraju autostrady.

Dzielnice, krajobraz i architektura miasta

Richmond posiada zabytkowe dzielnice ze starą siatką ulic oraz rejony bardziej nowoczesne. Do tych pierwszych należą głównie: Board Street, Boulevard, Monument Avenue, Hampton i West Franklin Street. Z kolei drugą grupę reprezentują Schockoe Bottom i Monroe Ward. Wyróżniają się też regiony podmiejskie, o zabudowaniu zarówno mniej, jak i bardziej ekskluzywnym.

W związku z długą jak na Amerykę historią, w Richmond odnajdziemy wiele interesujących budowli, skonstruowanych w ciekawym stylu architektonicznym. Richmond to też popularne miejsce na inwestycję w amerykańskie nieruchomości. Wiodą prym trendy europejskie sprzed kilku wieków: klasycyzm, neoklasycyzm, włoski neogotyk, modernizm i art-deco. Znaczna część pierwotnej architektury Richmond została zniszczona przez pożar, który miał miejsce w 1865 roku. Destrukcji uległo wówczas 25 procent budynków miasta, z czego większość zlokalizowana w centrum.

Mimo to pozostało lub zrekonstruowanych zostało wiele ciekawostek z dziedziny architektury. Siedziba władz stanowych – „kapitol” zaprojektowana została w stylu neoklasycystycznym przez samego Thomasa Jeffersona. Oddana do użytku w 1785 roku jest drugą najstarszą siedzibą władz w USA spośród funkcjonujących do dziś.

Warto wspomnieć o Muzeum Edgara Allana Poe – to niewielki dawny dom mieszkalny, datowany na 1750 rok. Jednym z najstarszych istniejących w mieście budynków jest Patteson – Schutte House, którego powstanie datuje się na lata 1725-1750. Budynek stacji kolejowej Broad Street – to oddany do użytku w 1917 roku w stylu neoklasycystycznym obiekt, w którym obecnie mieści się tam Muzeum Nauki Wirginii.

Edgar Allan Poe Muzeum

Muzea i pamięć wojny w Richmond

Miasto posiada szeroką ofertę kulturalną. Warto przybliżyć jej szczegóły, czyli atrakcyjne miejsca lub imprezy.


Muzea w dzielnicy Boulevard:


Muzeum Nauki Wirginii, Muzeum Dziecięce, Biblioteka stanu Wirginia, Valentine Musem – poświęcone historii miasta, wśród nich również Muzeum Holocaustu i Muzeum Kolejnictwa.


Park Narodowy Battlefield – łączy 13 miejsc w okolicy Richmond, które zapisały się w historii wojny secesyjnej.

Muzeum Wojny Secesyjnej – wielkie muzeum, upamiętniające wojnę domową, posiadające też liczne oddziały terenowe.
Na stałą wystawę składa się wielka ilość eksponatów z epoki, nie tylko o charakterze militarnym. 


Cmentarz Hollywood – nekropolia, miejsce pochówku wielu ofiar wojny domowej, a przede wszystkim dwóch prezydentów USA – Jamesa Monroe i Johna Tylera.


Monument Avenue – aleja pomników. Upamiętniają między innymi: Roberta E. Lee, Jeffersona Daviesa i Artura Ashe.

Dwór Tudorów – posiadłość podmiejska z końca XV wieku.

Bluegrass, street-art i Poe

Richmond od dawna określane jest mianem miasta literatury. Przede wszystkim w młodości mieszkał tam znany pisarz, Edgar Allan Poe. Dziś można zwiedzać jego muzeum, mieszczące się w granicach miasta. Inne znane nazwiska literackie to Dean King czy Joe Pineda. Funkcjonuje tam wiele czasopism i organizacji literackich. Richmond jest również ważnym ośrodkiem muzyki folkowej, w szczególności stylu bluegrass. Można ją usłyszeć w wielu lokalach i salach koncertowych oraz na corocznym festiwalu folklorystycznym.

Blue Grass

W wyniku działań organizacji Art Whino i pisma RVA Magazines, od 2015 roku w ramach Festiwalu Sztuki RVA, centrum Richmond zdobi wiele malowideł uznanych międzynarodowych artystów z dziedziny street-artu.
Sztuki sceniczne w mieście prezentują: Virginia Repetorium Theathre, Richmond Ballet, Richmond Symphony i Virginia Opera.

Parki i rekreacja w Richmond

W Richmond istnieje jeden z najstarszych systemów parków miejskich w kraju – można o jego obecności mówić od początku drugiej połowy XIX. wieku. Jest ich w na terenie miasta około 40 i zajmują powierzchnię 610 hektarów. Główne parki to Monroe Park, położony niedaleko budynku władz stanowych oraz m.in. Maymont czy Chimborazo Park.

Te zielone wyspy miejskie, oprócz kontaktu z ciekawą fauną i florą, oferują możliwość bardziej aktywnego wypoczynku i rekreacji. Znajdą się też bardziej wyjątkowe i ciekawe zieleńce. W Richmond znajdziemy np. park z obszarem przeznaczony specjalnie dla psów (Byrd Park).

Gastronomia i kuchnia Richmond

O mieście mówi się na różnorakie sposoby – Richmond posiada wiele przydomków i zupełnie miłych dookreśleń. To nie tylko miasto literatury, według powszechnego odczucia, ale i miasto smakoszy, jak również jest określane. Na uwagę zasługuje tam nowoczesne podejście do tradycyjnej kuchni południa USA, która zawiera w sobie nie tylko wpływy brytyjskie, ale i afrykańskie.

Restauracja Richmond

Co ciekawe, charakterystyczną dla Richmond jest również kuchnia morska, marynarska. Chętnie jada się „kanapki marynarskie”, których podstawowe składniki to: grillowana kiełbasa „knackwurst”, pastrami (wędlina wieprzowa), topiony ser szwajcarski, musztarda i chleb żytni.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Szukaj
Inne elementy
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?