SEATTLE

Seattle przewodnik – zwiedzanie miasta w stanie Washington. Seattle atrakcje zwiedzanie. Zwiedzanie, atrakcje i turystyka w tym mieście zachodniego wybrzeża USA i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Seattle to miasto portów morskich na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, oraz siedziba hrabstwa King w Waszyngtonie. Seattle jest największym miastem zarówno w stanie Waszyngton, jak i północno-zachodnim regionie Pacyfiku w Ameryce Północnej.

Według statystyk w lipcu 2013 r. było to najszybciej rozwijające się miasto w Stanach Zjednoczonych i stan ten utrzymywał się permanentnie aż do pierwszej połowy maja 2015 r. – roczna stopa wzrostu wynosiła wówczas 2,1% . Od lipca 2016 roku Seattle ponownie stało się najszybciej rozwijającym się miastem w USA, z tym razem z roczną stopą wzrostu wynoszącą 3,1%.

Seattle USA
Panorama Seattle

Seattle historia i ekonomia miasta

Miasto położone jest pomiędzy kanałem Puget Sound (wlotem Pacyfiku) a jeziorem Waszyngton, około 100 mil (160 km) na południe od granicy z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Seattle to niezwykle ważny w kwestii prowadzenia handlu z Azją port morski oraz lotniczy.

Pierwszymi ludźmi zamieszkującymi tereny dzisiejszego Seattle byli Indianie, którzy pojawili się na tamtejszych terenach blisko 4000 lat przed pierwszym stałym osadnikiem europejskim. Pierwszym białym człowiekiem, który zawitał na obszar dzisiejszego Seattle był Arthur A. Denny ze swoja grupą podróżnych zwaną „Denny Party”, którzy przybyli z stanu Illinois przez Portland, oraz Oregon, na okręcie o nazwie „Exact” w dniu 13 listopada 1851 r.

Powstała wówczas osada, która w 1852 roku otrzymała nazwę „Seattle” na cześć wodza plemion Duwamish i Suquamish. Jednak w oficjalnych gazetach nazwa „Saattle” zaczęła się pojawiać dopiero w od maja 1853 roku, a dwa lata później zaczęła funkcjonować jako właściwa, nominalna osada gruntowa. 
Transport był pierwszym poważnym przemysłem w Seattle, ale pod koniec XIX wieku miasto stało się centrum handlowym i stoczniowym.

Jak również najpopularniejszą baza wypadową na Alaskę w czasach „gorączki złota” nad Klondike (1896-1900). Wzrost potencjału ekonomicznego Seattle po II wojnie światowej był częściowo spowodowany działalnością firmy Boeing, która uczyniła Seattle swoistym centrum produkcji samolotów.

Seattle historia miasta w USA
Seattle

Seattle w latach 80-tych XX wieku

Obszar Seattle, począwszy od lat osiemdziesiątych, rozwijał się jako ośrodek technologiczny, a firmy takie jak Microsoft stały się ważnymi filarami tamtejszej gospodarki. W 1994 roku w Seattle powstała firma Amazon zajmująca się handlem internetowym. Opracowanie w stosunkowo krótkim czasie nowatorskich programów internetowych, intensywny rozwój biotechnologii i wzrost powodzenia firm internetowych doprowadziły do ożywienia gospodarczego, które zwiększyło liczbę mieszkańców miasta o blisko 50 000 w latach 1990-2000.


Seattle pełniło również w swoim czasie rolę mekki artystów muzycznych. W latach 1918-1951 na Dzielnicy Centralnej istniało prawie dwadzieścia klubów jazzowych przy Jackson Street. Tamtejsza scena jazzowa miała duży wpływ na rozwój wczesnej kariery Ray Charles’a, Quincy Jonesa, Ernesta Andersona i innych. Seattle jest również miejscem narodzin rockowych muzyków, wśród których warto wymienić tak wielkie sławy, jak Jimi Hendrix czy członkowie zespołów: Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains.

Stare komputery

Geografia Seattle

Teren Seattle liczy 83,9 mil kwadratowych (217,3 km²), jest to najbardziej wysunięte na północ miasto w Stanach Zjednoczonych zamieszkałe przez co najmniej 500 000 osób. Topografia Seattle jest pagórkowata. Miasto leży na kilku wzgórzach, w tym na Wzgórzu Kapitolu, First Hill, West Seattle, Beacon Hill, Magnolia, Denny Hill i Queen Anne. Kitsap, oraz półwyspie olimpijskim wraz z Górami Olimpijskimi.

Główny port miasta, Elliott Bay, jest częścią Puget Sound, co sprawia, że miasto jest portem oceanicznym. Na zachodzie, poza Puget Sound, znajdują się Półwysep Kitsap i Góry Olimpijskie na Półwyspie Olimpijskim. Na wschodzie, poza jeziorem Waszyngton i wschodnim przedmieściami, znajdują się jezioro Sammamish i pasmo kaskadowe.

Jezioro Waszyngton wpływa do kanału Puget Sound przez kanał Lake Washington Ship Canal. Od południa Seattle jest ograniczone przez Elliott Bay, Broadway, South Dearborn Street i Denny Way.

Dobre miejsce na zamieszkanie w USA

W Seattle nie sposób zaznać braku rozrywek, znajdują się tam port lotniczy, szlaki narciarskie oraz rowerowe, a także trakty do jazdy konnej.

W terenach górzystych miasta atrakcji dostarczają turystom takie miejsca, jak: Wallingford, Delridge, Mount Baker, Seward Park, Washington Park, Broadmoor, Madrona, Phinney Ridge, Sunset Hill, Blue Ridge, Broadview, Laurelhurst, Hawthorne Hills, Maple Leaf i Crown Hill. W Seattle znajduja się także cztery naturalne zbiorniki wodne. Cztery naturalne obszary wodne: Lake Union, Zatoka Salmon, Zatoka Portage i Zatoka Union.

Seattle centrum miasta
Centrum Seattle

Ale są trzęsienia ziemi

Ze względu na swoją lokalizację w pobliżu Pacyfiku Pierścień Ognia, Seattle znajduje się w strefie trzęsień ziemi. Przykładowo w dniu 28 lutego 2001 r. nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 6.8 stopnia w Skali Richtera. Spowodowało ono znaczne szkody architektoniczne, zwłaszcza na placu Pioneer Square (na terenach zrekultywowanych, podobnie jak dzielnica przemysłowa i część centrum).

Inne mocne trzęsienia ziemi miały miejsce: 26 stycznia 1700 r. (szacowane na 9 stopni), 14 grudnia 1872 r. ( 7.4 stopnia), 13 kwietnia 1949 r. (7.1 stopnia) i 29 kwietnia 1965 r. (6.5 stopnia).
Według amerykańskiego Biura Spisu Obywatelskiego, miasto posiada łączną powierzchnię 142,5 mil kwadratowych (369 km2), w tym woda zajmuje 41,16% całkowitej powierzchni.

Klimat i pogoda w Seattle – nie zawsze tu pada

W Seattle występuje średnio 71 całkowicie słonecznych dni w roku, przy czym większość tych dni przypada na okres od maja do września. Klimat Seattle jest klasyfikowany jako oceaniczny lub umiarkowany morski, z chłodnymi, mroźnymi zimami i łagodnymi, stosunkowo suchymi latami.

Seattle przewodnik po mieście. Obszar Seattle jest najbardziej mroźnym regionem Stanów Zjednoczonych. Statystycznie jest tu najzimniej, nie licząc oczywiście stanu Alaska. Seattle charakteryzuje dość niewielka ilość opadów w porównaniu do innych miast w Stanach Zjednoczonych, takich jak Chicago czy Nowy Jork. Jednak w przeciwieństwie do owych miast, w Seattle występuje dużo więcej „dni deszczowych”, niewielkie opady są w stanie utrzymywać się tam nawet przez kilka dni. Znamy to doskonale z tylu amerykańskich filmów.

Pogoda Seattle
Pogoda w Seattle

Wydarzenia kulturalne w Seattle

Jak już wcześniej było to wspominane, Seattle ma dość dobrze rozwinięty przemysł muzyczny. Stąd też przykłada się w nim ogromną wagę do imprez związanych ze światem muzyków, jak National Poetry Slam – miejsca narodzin wielu gwiazd: Buddy Wakefield, Anis Mojgani, i Danny Sherrard.

W Seattle również odbył się Krajowy Turniej Poezji w Slamie, miało to miejsce w 2001 roku.
Festiwal Poezji w Seattle to z kolei święto poezji, które ma swój początek w 1997 r. W mieście znajdują się również domy filmowe pokazujące zarówno produkcje Hollywood, jak i prace niezależnych filmowców. W Seattle znajduje się również kilka interesujących muzeów oraz galerii.

Wśród najważniejszych dorocznych targów i festiwali odbywających się w Seattle wymienić można 24-dniowy Seattle International Film Festival, Northwest Folklife, Day Memorial Day, liczne imprezy Seafair organizowane w lipcu i sierpniu, Bite of Seattle (jeden z największych festiwali Gay Pride w Stanach Zjednoczonych) oraz festiwal sztuki i muzyki Bumbershoot, który promuje muzykę, a także inne sztuki.

Festiwale w Seattle
Festiwale w Seattle

Polityka i rząd w Seattle

W Seattle obecnie za jedyne urzędy wyborcze uważa się sędziów miasta i adwokatów. Wszystkie urzędy miejskie są oficjalnie niepartyjne. Podobnie jak w innych częściach Stanów Zjednoczonych, ustawodawstwo ma charakter wyborczy, czyli taki, który umożliwia obywatelom przejęcie lub odrzucenie praw. Organizowane są referenda, w trakcie których możliwie jest odrzucanie ustawy czy też proponowanie nowych ustaw przez poszczególne agencje rządowe. Jenny Durkan jest obecnie burmistrzem miasta (jesień 2021).

Kultura polityczna w Stanach Zjednoczonych jest bardzo liberalna i postępowa, a ponad 80% populacji głosuje na Partię Demokratyczną. W wyborach prezydenckich z 2012 r. wszystkie prefektury w Seattle głosowały za kandydatem Partii Demokratycznej Barackiem Obamą. W wyborach parlamentarnych Waszyngtonu i Kongresu Stanów Zjednoczonych niemal wszystkie głosowania wygrali przedstawiciele demokratów.

W wyborach parlamentarnych Stanów Zjednoczonych w 2012 r. większość mieszkańców Seattle głosowała za legalizacją małżeństw homoseksualnych w stanie Waszyngton. W tych samych wyborach przeważająca większość wyborców z Seattle poparła również projekt zatwierdzenia legalizacji leczniczego wykorzystania marihuany w państwie.

Seattle
Seattle

Podobnie jak w przypadku większości stanów znad Pacyfiku Północno-Zachodniego, wpływ religijności mieszkańców Seattle oraz tamtejszych przedstawicieli religijnych na polityczne kwestie jest stosunkowo niewielki w porównaniu z innymi częściami Ameryki Północnej.

W Seattle funkcjonuje spora ilość wydawnictw alternatywnych czasopism, w tym internetowy dziennik Seattle Post-Intelligencer, kilka innych dzienników internetowych (Publicola, Crosscut), alternatywny, lewicowy tygodnik The Stranger oraz liczne publikacje skupiające się na różnych społecznie istotnych zagadnieniach, w tym dwa największe internetowe czasopisma poświęcone ochronie środowiska Worldchanging i Grist.org.

Społeczny oddźwięk czasopism jest dość znaczny. W lipcu 2012 r. Seattle zakazało używania plastikowych toreb na zakupy, zaś w czerwcu 2014 r. miasto przyjęło lokalne rozporządzenie zwiększenia płacy minimalnej do 15 USD na godzinę w fazie etapowej od 2015 r. do 2021 r. W przypadku pełnego wdrożenia stawka ta będzie najwyższą płacą minimalną w kraju W 2014 r., w Seattle oficjalnie zespolono Dzień Kolumba z Dniem Ludności Indiańskiej, honorując w ten sposób społeczność Indian i ucinając w ten sposób kontrowersje narosłe wokół dziedzictwa Krzysztofa Kolumba.

Space needle

Seattle - Space Needle

Zobacz największą atrakcję turystyczną w mieście. Wieżę widokową Space Needle. Zakup biletów i informacje o tej, jakże charakterystycznej, budowli w mieście. Znanej nam z wielu amerykańskich filmów. Dowiedz się wszystkiego o Space Needle.

Edukacja i służba zdrowia w Seattle

Seattle jest również miastem doskonale rozwiniętym w sferze edukacji, oraz lecznictwa. To właśnie w Seattle zlokalizowany jest University of Washington, publiczna uczelnia o charakterze badawczym. Jest to największy z uniwersytetów w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych, który w 2016 roku edukował 46 081 studentów.

Wiosna w Seattle
Wiosna w Seattle

Badania z 2008 roku przeprowadzone w oparciu o ankiety, wykazały, iż w Seattle istnieje największy odsetek absolwentów szkół wyższych, oraz wyższych uczelni w stosunku do pozostałych miast Stanów Zjednoczonych. System szkół publicznych w mieście został z kolei uzupełniony o pięć placówek o charakterze prywatnym.

Większość szpitali Seattle mieści się w dzielnicy First Hill. Sa to między innymi: Swedish Medical Center, Harborview Medical Center, Virginia Mason Medical Center, Providence Medical Center.
Seattle to jedno z najlepiej rozwiniętych miast Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Posiada prężną i dochodową gospodarkę, doskonale zaopatrzony system szkolnictwa i lecznictwa oraz szerokie spektrum zaplecza kulturowego.

To swoista mekka artystów i naukowców, która na stałe zapisała się na kartach historii w wielu ważnych dla rozwoju cywilizacyjnego dziedzinach. Jest ta także interesująca pod względem architektonicznym oraz historycznym miejscowość, gdzie każdy mieszkaniec oraz turysta jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?