WIRGINIA ZACHODNIA

Wirginia Zachodnia położona jest we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Graniczy ze stanem Ohio, Pensylwanią, Marylandem, Wirginią i Kentucky. Stan ten podzielony jest na 55 hrabstw. Jego stolicą jest Charleston. Inne ważne miasta Wirginii Zachodniej to : Huntington, Parkersburg oraz Morgarwton.
Wirginia Zachodnia jest jednym z najmniejszych stanów w USA – jej powierzchnia to około 62, 8 tys. km2. ( 41 miejsce w Stanach Zjednoczonych). Teren ten zamieszkuje ok. 1,8 mln ludzi (37 miejsce w USA).

Zachodnia Wirginia
Zachodnia Wirginia

Wirginia Zachodnia jest jednym z najważniejszych ośrodków protestantyzmu w Stanach Zjednoczonych. Wyznaje go około 70% ludności rejonu. Największą grupę stanowią baptyści, metodyści oraz zielonoświątkowcy.

Geografia i klimat w Wirginii

W Wirginii Zachodniej dominuje wyżynno- górski krajobraz. Znaczną część rejonu stanowią góry Appalachy, przebiegające z północnego wschodu na południowy zachód. W stanie tym znajduje się także Wyżyna Appalachijska, leżąca na zachód od Appalachów. Najwyższym szczytem Wirginii Zachodniej jest góra Spruce Knob. Jej wysokość wynosi 1482 m.n.p.m.

Klimat Wirginii Zachodniej można określić jako wilgotny subtropikalny. Charakterystyczną cechą tego regionu są ciepłe, wilgotne lata oraz mroźne zimy. Na niektórych południowych obszarach stanu można zaobserwować występowanie klimatu umiarkowanego.

Panują tam nieco chłodniejsze lata oraz łagodniejsze zimy. Najwyższa odnotowana w Wirginii Zachodniej temperatura wyniosła 440C. Tak gorąco było 10 lipca 1936 roku w miejscowości Martinsburg. Z kolei najzimniejszym dnie w historii stanu był 30 grudnia 1917 roku. Termometry w Lewisburg pokazały wówczas -37 0C.

Specyficzny klimat występujący w Wirginii Zachodniej sprawia, że rośnie tam wiele rzadkich gatunków roślin, takich jak Magnolia południowa i Albicja jedwabista. W żadnym innym stanie nie panują tak sprzyjające warunki do rozwoju tych kwiatów.

West Virginia stan USA
Charleston w Zachodniej Wirginii

Historia stanu Wirginia w kilku zdaniach

Pierwsi angielscy osadnicy przybyli na teren Wirginii Zachodniej w 1730 roku. Region ten był jednym z 13 stanów, które zbuntowały się przeciwko angielskiemu panowaniu w Ameryce. 25 czerwca 1788 roku Wirginia ratyfikowała konstytucję.

Po wybuchu wojny secesyjnej stan ten przyłączył się do konfederatów, jednak północno -zachodnia część odłączyła się od niego i przystąpiła do Unii. Dało to początek obecnej Wirginii Zachodniej, która oficjalnie powstała w 1863 roku, jako 35 stan w USA.

Atrakcje turystyczne w Wirginii

5/5

West Virginia Penitentiary w Moundsville

Jest to jedno z najsłynniejszych więzień w Wirginii Zachodniej. Zostało oddane do użytku w 1876 roku, a swoją rolę pełniło aż do roku 1995. Jego wygląd może być bardzo mylący – z zewnątrz przypomina piękną rezydencję, wzniesioną w stylu gotyckim. Ale wystarczy przekroczyć próg budowli, by dostrzec jej prawdziwe przeznaczenie. Zwiedzający muzeum turyści mogą przechadzać się miedzy celami, w których przebywali skazańcy, penetrować podziemia więzienia, a także zobaczyć krzesło elektryczne, na którym od 1965 roku dokonywano egzekucji.

Muzeum cieszy się także sporą popularnością wśród poszukiwaczy zjawisk paranormalnych. W murach West Virginia Penitentiary w Moundsville wykonano około 100 egzekucji. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do odwiedzania przez potępione dusze…

W dawnym więzieniu organizowane są także imprezy okolicznościowe, takie jak Hallowen oraz specjalne wydarzenia tematyczne. Jednym z nich jest Zombie Walk. Przez jedeń dzień całe miasto zostaje opanowane przez powoli poruszające się trupy.

West-Virginia-Penitentiary-Moundsville
West Virginia Penitentiary Moundsville

Chyba największą atrakcję, jakie muzeum przygotowało dla turystów jest gra, polegająca na ucieczce z zamkniętego pokoju. Uczestnicy zabawy współpracują ze sobą, w poszukiwaniu wskazówek i kodów, które pomogą im opuścić pomieszczenie. Jeśli nie zrobią tego w godzinę ich los będzie marny…

West Virginia State Capitol w Charleston

Wybudowana w 1925 roku siedziba władz stanowych w mieście Charleston. Mierzy 89 metrów, co zapewnia mu status największego budynku w mieście. Jego wygląd do złudzenia przypomina rekonstrukcje antycznych świątyń. Kapitol posiada charakterystyczną kopułę ze złotym zwieńczeniem. 
Budynek wyróżniają także rzucające się w oczy kolumny, inspirowane starogreckimi wpływami.

Na placu otaczającym Kapitol znajdują się kilka z rzeźb. Najsławniejsze z nich przedstawiają dwie postaci historyczne, które wywarły wielki wpływ na historię Ameryki – prezydenta Abrahama Lincolna oraz najsłynniejszego generała konfederatów w czasie wojny secesyjnej, Jonathana Thomasa „Stonwela” Jacksona.

Zachodnia Wirginia Charleston
Zachodnia Wirginia Charleston

Kapitol w Charleston wyróżnia się także bogatym wnętrzem, które w 2/3 zostało wykonane z marmuru. Cały kompleks składa się z 333 pokoi. Krótko mówiąc, jego architekt nie był raczej zwolennikiem minimalizmu.

Trans Allegheny Lunatic Asylum w Weston

To kolejna obowiązkowa pozycja dla wszystkich domorosłych łowców duchów. W tym miejscu w 1858 roku powstał szpital psychiatryczny działający od 1865 do 1994. Zgodnie z założeniami miał pomieścić około 250 pacjentów, jednak w kulminacyjnym momencie jego działalności w roku 1950 było ich aż 2400. Jako ciekawostkę należy dodać, że jest to największy budynek z ręcznie ciosanego kamienia w Ameryce.

Odwiedzający to miejsce turyści mogą przechadzać się między celami pacjentów, a także zobaczyć sale, w których wykonywano zabiegi. Dla najzagorzalszych miłośników mocnych wrażeń, pracownicy Trans Allegheny Lunatic Asylum przygotowało specjalnie atrakcje. Chyba każdy z nas zna jeden z najbardziej oklepanych schematów horrorów- grupa ludzi spędza noc w byłym zakładzie psychiatrycznym. Odwiedzając to miejsce możesz tego doświadczyć na własnej skórze.

Trans Allegheny Lunatic Asylum w Weston
Trans Allegheny Lunatic Asylum w Weston

New River Gorge Bridge

To jeden z najbardziej spektakularnych mostów, jakie kiedykolwiek zostały wzniesione przed człowieka. Ten długi na 924 metry most, znajduje się na wysokości 124 metrów. Do 2003 roku był to najdłuższy most łukowy na świecie. Obecnie, zajmuje drugie miejsce pod względem wysokości, na jakiej zbudowano most w Ameryce.

Przejeżdżającym przez ten most ukazuje się wspaniały widok na górski krajobraz. Na jego północnej stronie znajduje się także centrum turystyczne. Miejsce to jest niezwykle popularne wśród skoczków spadochronowych i miłośników bungee.

Harpers Ferry National Historical Park

Park o powierzchni 9,26 km2, obejmujący miejscowość Harpens Ferry. Cechuje się ona niezwykle malowniczym położeniem u zbiegu rzek Potomac i Shenandoah. Miasteczko położone jest w niemal samym sercu wielkiego, gęstego lasu.

Obecnie, stanowi ono swoisty relikt przeszłości. Patrząc na zdjęcie tego klimatycznego miasteczka, trudno wyobrazić sobie, że to właśnie tam rozegrały się wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu wojny secesyjnej. W 1859 roku zwolennik zniesienia niewolnictwa John Brown dokonał najazdu na miasteczko i zajął fabrykę broni oraz arsenał. Za ten czyn został skazany i powieszony, co zaogniło konflikt między Północą a niewolniczymi stanami Południa.

New River Gorge Bridge
New River Gorge Bridge

Malownicze uliczki i staromodne domy to tylko część atrakcji tego miejsca. Park zapewnia także możliwość wędrówki szlakami, rozmieszczonymi wokół miasteczka. Przez ten teren prowadzi Szlak Appalachów. To miejsce, w którym będą się znakomicie czul zarówno wielbiciele historii, jak i miłośnicy leśnych spacerów.

Droop Mountain Battlefield State Park

To miejsce, w którym rozegrała się ostatnia ważna bitwa wojny secesyjnej na terytorium Wirginii Zachodniej. Obecnie na terenie parku znajduje się muzeum, upamiętniające tamte wydarzenia. Wśród eksponatów można znaleźć armaty i inne wyposażenie konfederatów oraz żołnierzy Unii. Na terenie parku znajdują się także szlaki górskie, które prowadzą przez piękny las. Ozdobą tego miejsca jest wieża obserwacyjna, która zapewnia wspaniały punkt obserwacyjny na Appalachy.

Droop Mountain Battlefield State Park
Droop Mountain Battlefield State Park

Blennerhassett Island Historical State Park

To wierna reprodukcja domu Hermana Blaennershassetta, znajdującego się na niewielkiej wyspie na rzecze Ohio. Jego dawny właściciel był pochodzącym z Irlandii prawnikiem i politykiem. Wybudowana przez niego rezydencja była uważana za jedną z najpiękniejszych na Zachodzie Ameryki. Gościli w niej wybitni amerykańscy politycy, na czele z wiceprezydentem Aaronem Burr.

Obaj mężczyźni zostali oskarżeni z zdradę wojskową i aresztowani. Po procesie zostali uniewinnieni, jednak nigdy nie odzyskali utraconej pozycji. Oryginalny dom Hermana Blennerhassetta spłonął w pożarze w 1811 roku, jednak dzięki pracom archeologów udało się stworzyć jego wierną replikę. Na wyspie znajdują się także piękny park, który sprzyja spacerom. Turyści mogą też wynająć bryczkę, lub korzystać ze ścieżek rowerowych. Działa tam także wagonik turystyczny.

Blennerhassett Island Historical State Park
Blennerhassett Island Historical State Park

Pricketts Fort State Park w Fairmont

Ten znajdujący się na niewielkim wzniesieniu skansen powstał w 1976 roku. Jest to wierna reprodukcja fortu wzniesionego w 1774 roku przez kolonizatorów. Oryginalna budowa służyła za ochronę przez indiańskimi najazdami z zachodu. Placówka pokazuje, jak wyglądało życie kolonizatorów w XVIII wieku. Odbywają się tam pokazy rzemiosł, którymi parali się przybysze z Europy.

W skansenie możemy podziwiać pracę kowali, tkaczy czy innych rzemieślników z tego okresu. Pricketts Fort State Park oferuje swoim turystom wiele dodatkowych atrakcji. Na terenie skansenu dostępne są stoły piknikowe, przy których zwiedzający mogą wypocząć.

Znajduje się tam także amfiteatr, mogący pomieścić 400 widzów. W okresie letnim na scenie odbywają się przedstawienia, pokazy teatralne oraz koncerty. Co aktywniejsi turyści, mogą korzystać z akwenu wodnego i rzeki, znajdujących się w pobliżu. Pięć kilometrów od parku ciągną się także trasy rowerowe i spacerowe.

Pricketts Fort State Park w Fairmont
Pricketts Fort State Park w Fairmont

 West Virginia Coliseum w Morgantown

To jedna z najbardziej charakterystycznych aren sportowych na świecie. Swoim wyglądem nasuwa skojarzenia ze słynnym rzymskim Koloseum. Swoje mecze rozgrywają tam drużyny sportowe z West Virginia University. Odbywają się tam zawody w siatkówkę, koszykówkę, zapasy, oraz gimnastykę kobiet. W jego podziemiach mieści się także licząca 280 m2 siłownia. Oprócz niej w skład kompleksu wchodzą 13 sal wykładowych i konferencyjnych, studio tańca oraz korty do badmintona i squasha. Ta ogromna hala może pomieścić około 14 tysięcy widzów. Została ona oddana do użytku w 1970 roku.

Wirginia Zachodnia jest stanem pełnym atrakcji. Miłośnicy historii bez problemu znajdą tam wiele zabytków, pochodzących z czasów wojny secesyjnej. Wspaniałe widoki i starannie przygotowane trasy sprawię, że doskonale będą czuli się tam także pasjonaci długich spacerów. Wirginia Zachodnia to także wymarzone miejsce dla wszystkich fanów mocnych wrażeń. W tym miejscu każdy turysta na pewno znajdzie coś dla siebie.

West Virginia Coliseum w Morgawtown
West Virginia Coliseum w Morgawtown

Ciekawostki o Wirginii Zachodniej

 • Wirginia Zachodnia jest domem ludzi dumnych. Najlepszym tego dowodem jest dewiza stanu ” Ludzie gór zawsze wolni”
 • W Wirginii Zachodniej powstał jedyny na świecie budynek, w całości wykonany z węgla. Można go podziwiać w miejscowości White Sulphur Springs.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?