WISCONSIN

Wisconsin położony jest na północy Stanów Zjednoczonych. Na zachodzie graniczy z Minnesotą, na południowym zachodzie z Iowa, na południu z Illinois, a na północnym wschodzie z Michigan.
 W skład tego stanu wchodzą 72 hrabstwa. Jego stolicą jest Madison, a największym miastem Milwaukee. Wisconsin zajmuje powierzchnię ok. 169, 6 tys. m2, co daje mu 21 w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości.

Witamy w Wisconsin

Obszar ten zamieszkuje ok. 5,71 miliona ludzi, wśród nich znajduje się wielu potomków polskich emigrantów. Szacuje się, że ludzi polskiego pochodzenia jest około 500 tysięcy. Najwięcej z nich przebywa w Milwaukee. Ciekawostką jest to, że burmistrzem Madison był posiadający polskie korzenie Paul Ciechanowski.

Trzeba tu jednak pamiętać, że tylko niewielka część tych ludzi zna język polski.
Wśród mieszkańców Winconsin dominują protestanci różnych odłamów, których jest 50%. Ważną rolę odgrywa też katolicyzm, wyznawany przez 29% mieszkańców stanu.

Wisconsin Stany Zjednoczone
Wisconsin River

Geografia stanu Wisconsin

Wisconsin położony jest w regionie Midwest, który jest określany mianem Wielkich Jezior. Stan ten znajduje się między jeziorem Górnym na północy i jeziorem Michigan na wschodzie. Na tym terytorium dominuje krajobraz nizinny, z licznymi jeziora polodowcowymi. W pejzażu rejonu występuje wiele pól uprawnych. Uprawia się tam kukurydzę, rośliny strączkowe, czy buraki. To także ważny ośrodek hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu.

Klimat Wisconsin można określić jako umiarkowany kontynentalny. Panują tu gorące lata, oraz mroźne zimy. Nieco wyższą temperaturę roczną odnotowuje się na południu stanu. Przebywając w tym regionie zimą należy liczyć się z częstymi opadami śniegu.

Najwyższą temperatura w historii rejonu wyniosła 46 0 C. Tak gorąco było 13 lipca 1936 roku w Wisconsin Dells. Z kolei najmroźniejszymi dniami w tym stanie był 2 i 4 lutego 1991 we wsi Couderay. Termometry wskazały wówczas -48 O C.

Historia Wisconsin

Wisconsin w swojej historii należało do trzech różnych krajów. W 1672 roku region ten został kolonią Francuską. Sytuacja ta utrzymywała się do roku 1763, kiedy to terytorium to przeszło pod panowanie Anglików.

Już 10 lat później zostało one przyłączony do Stanów Zjednoczonych. Stan Wisconsin oficjalnie powstał 29 maja 1848 roku. W czasie wojny secesyjnej jego żołnierze walczyli po stronie północnej Unii.

Wisconsin USA
Krajobrazy Wisconsin

Atrakcje turystyczne stanu Wisconsin

Ważnym centrum turystycznym stanu jest miasto Wisconsin Dells. Często określa się je mianem “światową stolicą parków wodnych”. Ta niewielka miejscowość każdego roku odwiedzana jest przez około 3 miliony turystów. 
Noah’s Ark Water Park – w tym miejscu odnajdzie się każdy miłośnik szybkiej jazdy. Park wodny oferuje ogromny wybór zjeżdżalni. Jedną z nich jest Ogon Skorpiona. Mierzy ona 121 metrów i posyła śmiałków w dół prędkością sięgającą 55 km/h.

Znajdują się tam także zjeżdżalnie, z których może korzystać jednocześnie kilka osób. Kogo zmęczy wodne szaleństwo, może zwrócić uwagę na inne atrakcje Noah’s Ark Water Park. Na terenie parku znajduje się także kino w technologii 4D oraz specjalne stoisko z różnymi zabawami dla dzieci. Najmłodsi mogą tam odpocząć od upału i wziąć udział w konkursach. W Noah’s Ark Water Park na każdym kroku można też natknąć się na stoiska gastronomiczne.

Będąc w Winsconsin Dells warto wstąpić także do Rick Wilcox Magic Theater. Jest to najwyżej oceniana atrakcja w mieście, według użytkowników portalu podróżniczego tripadvisor. Widowisko przeprowadzane przez Ricka i Suzan Wilcox to nie tylko przekraczające ludzką wyobraźnie popisy iluzjonistyczne.

W całym show ważną rolę odgrywa także poczucie humoru artystów. To połączenie sprawia, że od czasu założenia teatru w 1990 roku, magicy nieprzerwanie zachwycają rzesze turystów.
Turystyka stanu nie opiera się wyłącznie na Winconsin Dell. Odwiedzając ten region warto także zwrócić uwagę na następujące miejsca:

Olbrich Botanical Gardens w Madison

Ogród ten podzielony jest na dwie części – znajdującą się na świeżym powietrzu i mieszczącą się w specjalnie przystosowanej szklarni. Spacer po otwartym ogrodzie to licząca 1600 m2 wędrówka wśród pięknych, pachnących kwiatów Z kolei w Bolz Conservatory, w jego zamkniętej części, można ujrzeć ponad 650 egzotycznych gatunków roślin.

Olbrich Botanical Gardens w Madison
Olbrich Botanical Gardens w Madison

Swój dom znalazły tam także zwierzęta. W szklarni można podziwiać kanarki, złote rybki, karpie, żaby, gekony oraz owady. Placówka organizuje także warsztaty, które mają za zadanie uczyć o roślinach. W tym miejscu można również zaplanować ślub – na terenie kompleksu znajduje się specjalny, weselny pokój. Oprócz tego mogą się tam odbywać imprezy okolicznościowe, urodziny, czy jubileusze.

Milwaukee Public Museum

To wielkie muzeum jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Znajduje się w nim ponad 4,5 miliona eksponatów, z różnych dziedzin wiedzy. Placówka posiada ogromną kolekcję okazów z takich specjalizacji jak: historia, antropologia, zoologia, botanika, czy geologia. Muzeum organizuje także warsztaty, i ćwiczenia, które mają na celu łączenie nauki z zabawą. Kompleks muzealny powstał w 1882 roku i przez cały czas swojego istnienia edukuje kolejne pokolenia.

Milwaukee Public Museum
Milwaukee Public Museum

Bazylika Świętego Jozafata

To kolejne miejsce w Milwaukee na które należy zwrócić uwagę. Tym bardziej, że w jej powstanie ogromny udział mieli polscy emigranci, którzy w 1888 roku założyli Kongregację (wspólnotę duchowną osób świeckich) świętego Jozafata. Na tym jednak nie kończy się udział naszych rodaków w tworzeniu historii kościoła. Gdy budowa katedry została ukończona w 1901 roku, pierwszym obrazem, jaki się w niej znalazł było dzieło ” Męczeństwo Świętego Jozafata”, autorstwa polskiego malarza, Tadeusza Żukotyńskiego.

Gmach katedry wzorowany był na słynnej Bazylice Świętego Piotra Dekoracja wnętrza została ukończona w 1926 roku. Ściany i wewnętrzną kopułę ozdabiają obrazy, przedstawiające sceny biblijne. Bazylika świętego Jozafata to jedno z miejsc w Stanach Zjednoczonych które należy odwiedzić, szukając śladów naszych rodaków.

Riverside Park w La Cross

To jeden z najpiękniejszych miejskich parków w Winsconsin. Został on otwarty w 1911 i od tego czasu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji La Cross. Znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy rzecze Missisipi. W parku ustawiono wiele ławek, z których można obserwować płynącą Missisipi.

Spacer po licznych i zadbanych szlakach umilą pięknie wykonane rzeźby. Znajduje się tam także duża alejka kwietna. W każde święto niepodległości w parku odbywa się pokaz fajerwerków.

Riverside Park w La Cross
Riverside Park w La Cross

Green Bay Packer Hall of Fame

Jest wymarzonym miejscem dla wszystkich pasjonatów futbolu amerykańskiego. To unikatowe muzeum powstało w roku 1967 i zbiera pamiątki związane z drużyną Green Bay Packer. Znajdują się tam podpisane koszulki legendarnych zawodników klubu oraz inne wartościowe przedmioty. To miejsce jest prawdziwą świątynią sportu i dowodem na to, jak wielką rolę w życiu Amerykanów pełni futbol.

Green Bay Packer Hall of Fame
Green Bay Packer Hall of Fame

Bay Beach Wildlife Sanctuary

Green Bay to piękny rezerwat przyrody, który zajmuje się pomocą i rehabilitacją osieroconych i rannych zwierząt Każdego roku trafia tam 4,5 tysiąca potrzebujących pomocy stworzeń. Do tego miejsca tłumnie ściągają ornitolodzy, by móc obserwować zamieszkujące park ptaki. Cechą charakterystyczną parku jest to, że zapewnia turystom możliwość bliskiego obcowania z naturą. W ramach swojej działalności rezerwat organizuje wiele programów, które zachęcają ludzi do kontaktu z przyrodą.

Bay Beach Wildlife Sanctuary
Bay Beach Wildlife Sanctuary

Aby zaciekawić najmłodszych powstał specjalny kącik dla dzieci, który oferuje wiele różnych przyrodniczych zabaw. Dodatkową atrakcją parku jest przygotowanie specjalnych tras, przeznaczonych do narciarstwa biegowego. W Bay Beach Wildlife Sanctuary mogą sprawdzić się także zapaleni wędkarze. Rezerwat umożliwia korzystanie z łowiska, znajdującego się na jego terenie. Należy przy tym pamiętać, że po złapaniu ryby trzeba ponownie wpuścić ją do wody.

Memorial Union Tarras

To słynny, historyczny taras, który powstał przy Memorial Union, kampusie University of Winsconsin – Madison. Taras położony jest na brzegu jeziora Mendota. Jest to najpopularniejsze miejsce studenckich spotkań. Jego historia sięga roku 1928.

Niezbędnym elementem jego funkcjonowania były znajdujące się tam sławne ogrodowe krzesła. Można je zobaczyć na pamiątkowych zdjęciach z 1938 roku. Niestety, nie przetrwały one do naszych czasów. Miejsce upływy lat, taras nadal cieszy się ogromną popularnością. I nic dziwnego, bo niewiele jest miejsc, które są tak mocno przesiąknięte akademickim duchem.

Bookworm Garden w Shebyogan

To jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych w Wisconsin. Powstał on na bazie 60 książek dla dzieci, dobranych przez grono pedagogów, bibliotekarzy i rodziców. Celem jego istnienia jest rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Dodatkową zaletą jest to, że wstęp do ogrodu jest całkowicie darmowy. Bookworm Garden organizuje specjalne wydarzenia tematyczne dla ludzi w różnym wieku.

Jak można przeczytać na stronie internetowej ogrodu “czy masz trzy lata, czy dziewięćdziesiąt trzy, na pewno znajdziesz coś dla siebie”. 
Ogród w Shebyogan wydaje się idealnym miejscem do zorganizowania przyjęcia urodzinowego dla dziecka. Dlatego istnieje możliwość wynajęcia części kompleksu. Odbywają się tam także profesjonalne sesje fotograficzne.

Bookworm Garden w Shebyogan

Wisconsin Maritime Museum w Manitowoc

Jest to muzeum przedstawiające historię łodzi w Winsconsin i na całym obszarze Wielkich Jezior. Placówka pokazuje, jak kształtował się przemysł szkutniczy w tym rejonie. Można znaleźć tam wiele replik słynnych łodzi, które powstały na terenie stanu. Największą atrakcją jest możliwość zwiedzania okrętu podwodnego “USS Cobia”. Turyści mogą zwiedzać cały statek, zobaczyć jego centrum dowodzenia i kajuty członków załogi. Dużą popularnością cieszy się także specjalna wystawa, prezentująca jak wyglądało życie na tym okręcie.

Wprowadzono do niej wiele interaktywnych elementów, które pozwalają poczuć się marynarzem “USS Cobia” w czasie II wojny światowej. Wisconsin Maritime Museum przygotowało także specjalne atrakcje dla najmłodszych turystów. W specjalnym pokoju nazwanych Children’s Waterways Room przygotowano miniaturowy basen wodny. Dzieci mogą puszczać na nim małe statki, a potem obserwować jak płyną. Dzięki temu poznają podstawowe prawa fizyki. Muzeum jest znakomitym miejscem na rodzinny wypoczynek.

Wisconsin Maritime Museum w Manitowoc
Wisconsin Maritime Museum w Manitowoc

Wisconsin jest stanem bardzo zróżnicowanym pod względem turystycznym. Znajdują się w nim piękne rezerwaty przyrody, ciekawe muzea i wzbudzające podziw budynki. Położenie stanu w regionie Wielkich Jezior sprawia, że panują tam także idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Urozmaicone i ciekawe atrakcję zapewnią każdemu turyście odnalezienie interesujących go atrakcji.

Ciekawostki o Wisconsin

“Naprzód”- słowo to jest dewizą stanu Wisconsin. Pięknego miejsca na świecie – Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. I nie pomyl się w prawidłowej pisowni nazwy tego amerykańskiego stanu.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?