WYOMING

Wyoming znajduje się w sekcji gór Skalistych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest on ograniczony od północy przez stan Montana, na wschodzie Południową Dakotą i Nebraską, na południu Kolorado, Utah. Od zachodu przez Utah, Idaho i Montanę. Wyoming jest dziewiątym co do wielkości państwem w USA i tworzą go aż 23 powiaty-hrabstwa.

Wyoming - kraina westernu

Wyoming posiada rozległe równiny, które zapewniają spektakularne widoki na pastwiska dla owiec i bydła. 
Mówi się, że Wyoming to kraina dla prawdziwych twardzieli. Jego ogromna przestrzeń i spektakularne opustoszałe krajobrazy budzą zew natury prawdziwego kowboja. Stan posiadając pokaźny teren jest także obszarem najmniej zaludnionym w Stanach Zjednoczonych.

Wyoming
Wyoming dzisiaj

Mogłoby się wydawać, że obszar ten nie zyskał wielu mieszkańców ze względu na swoją małą atrakcyjność pod względem skarbów wydobywczych. Wielu sąsiadów obfitujących w złoża ukrytego złota i innych szlachetnych minerałów ściągnęła ich bowiem na sąsiednie tereny, a Wyoming pozostał nieodkrytą twierdzą dla innych szlachetności, a mianowicie węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej, w których to jest niewątpliwie liderem.

Rozległe pastwiska trzody chlewnej i bydła, to kolejny sektor którym może poszczycić się Wyoming. Do tego dochodzi także niezwykle bogata produkcja pszenicy, owsa, buraków cukrowych, kukurydzy oraz lucerny. Jednak to z czego najbardziej słynie stan, to prawdziwa perła nad perłami – Park Narodowy Yellowstone.

Stan równych praw

Pierwotnie obszar stanu zamieszkiwany był przez Indian – Szoszonów. Z biegiem eksploracji terenów, w poszukiwaniu szlachetnych minerałów i przecierania szlaków w celu zakładania nowych osad teren ten był w posiadaniu francuskiej Luizjany. Oficjalnie Wyoming został włączony do Stanów Zjednoczonych jako 44 stan w 1890 roku.

Nieco wcześniej, bo w roku 1869 Wyoming zasłynął u boku sąsiadów jako stan równych praw, na wzgląd przyznania kobietom praw wyborczych jako pierwszy stan w USA. Idąc za ciosem Esther Moris została w 1870 roku sędzią pokoju, a w roku 1925 Wyoming miało już swojego gubernatora płci pięknej – Nellie Ross. Dowodzi to temu, że oprócz mężnych śmiałków, stan posiada także chlubę dzielnych kobiet.

Kowboje Wyoming

Wyoming jest wymarzonym miejscem dla tych, którzy uwielbiają błogie tereny pastwisk, popisy rodeo i zadymione lokalne knajpy niczym z kultowych westernów. Sielska atmosfera spodoba się także tym, którzy nie muszą być w wielkiej zażyłości z metropolią i udogodnieniami jakie dała im nowoczesność oraz skupisko ludzi. Atmosfera jest przyjazna, aczkolwiek lekko indywidualna.

Stan Wyoming
Stan Wyoming

Domy ulokowane są komfortowych odległościach, gdzie każdy ma możliwość posiadania swojego „kawałka ziemi”. Być może właśnie i to rozmieszczenie wpłynęło na to, że teren ten jest najmniej zaludnionym stanem w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie ze spisem ludności jaki wykonano w roku 2012, stan Wyoming zamieszkiwało ponad 576 tys ludzi. Odnotowano także, iż ok. 3% ludności to mieszkańcy pochodzenia polskiego. W Wyoming populacja w 94% posługuje się językiem angielskim, a 4% językiem hiszpańskim.

Będąc w Wyoming oprócz rozległych terenów warto także odwiedzić stolicę i zarazem najbardziej zaludnione i największe miasto stanu – Cheyenne. Najdalej wysunięta część stanu, jaką jest stolica posiada w swym obrębie największy kompleks usługowo-handlowy, a także biurowce, które to w znacznym stopniu wpływają na wzrost gospodarczy miasta. Warto dodać,że region Wyoming to najlepszy teren do tego, aby „obłowić” się w cuda stylu rustykalnego, lokalnego rękodzieła i oryginalnej biżuterii z turkusem.

Znajdują się tu wszelkie udogodnienia dla potencjalnego mieszkańca, takie jak szkoły, sklepy, restauracje, apteki, czy banki. Lokalizacja Cheyenne jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów energii wietrznej, bowiem jej wysokość nad poziomem morza i odpowiednie wysunięcie ponad przyległy teren wpływa na wzmożoną wietrzność terenu.

Yellowstone
Yellowstone

Regionalna kuchnia Wyoming

Kuchnia regionu w głównej mierze opiera się na mięsie. Jako, że pastwiska wręcz roją się od hodowlanej zwierzyny tym samym na stołach królują dania z ich udziałem. Do szlachetnych potraw należą wszelkie kombinacje z mięsem wieprzowym, wołowym, i kozim. Do najpopularniejszych należą steki, podawane w towarzystwie pieczonych ziemniaków lub frytek i pikantnych sosów.

Najczęściej do posiłku podawane jest lokalne piwo na wyostrzenie smaku i złagodzenia pikantnych przypraw. Oczywiście w Wyoming można liczyć na przydrożne bary gastronomiczne, jak i luksusowe restauracje, w których to podawane są oprócz lokalnych specjałów, wszelkie rozmaitości kuchni światowej.

Perła w koronie

Należący do Wyoming Park Narodowy Yellowstone, zasługuje na szczególną uwagę w jej dziejach. Bowiem obszar dotychczasowego parku, był atrakcyjną częścią stanu, która masowo przyciągała eksploratorów. Teren posiadał wiele bogactw naturalnych, a także pokaźną liczbę czynnych gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych i wodospadów.

Z każdym zakątkiem odkrywano nowe możliwości i złoża cennych minerałów. Możliwie najcenniejszy obszar uznano za zjawisko godne wyróżnienia i tym samym w 1872 roku powołano do życia Park Narodowy Yellowstone, który był pierwszym tego typu obiektem na świecie. Początkowo park był chroniony przez regularny oddział wojska stacjonujący w północnej części parku w Mammoth Hot Springs. W 1978 Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Gejzery w Yellowstone
Gejzery w Yellowstone

Obecnie teren parku jest najbardziej atrakcyjnym miejscem w obrębie stanu Wyoming i przyciąga on wielu turystów każdego roku. Park został dostosowany do potrzeb turystycznych, a w związku z tym na jego terenie powstały liczne restauracje, muzea i centra badań. Największy ekosystem na świecie posiada aktywne gejzery, które dzięki wielu obserwacjom posiadają regularne erupcje, które można podziwiać bez najmniejszych obaw.

Oprócz tego w Parku Narodowym żyje na co dzień tysiące gatunków flory i fauny, której nie można spotkać nigdzie indziej, jak właśnie tutaj. Zdecydowanie jest to miejsce, które trzeba odwiedzić i poczuć piękno otaczającego świata natury. Yellowstone to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w całych Stanach Zjednoczonych

Klimat i pogoda w Wyoming

W odróżnieniu do sąsiadujących stanów, Wyoming posiada bardzo zróżnicowany klimat, który odbija swoje piętno w skrajnych temperaturach oraz częstych wiatrach. Najgorętszy okres Wyoming przypada na lipiec, kiedy to można liczyć na temperatury sięgające nawet 35°C. Jednak trzeba liczyć się także z tym, iż nocą może nastąpić dość odczuwalny ich spadek.

Stanowe zimy to czas, kiedy różnorodność jest „w modzie”, a mianowicie występują tu bardzo mroźne okresy zimowe z odczuwalnymi temperaturami, jak i łagodnymi i przyjemnymi dla otoczenia. Ze względu na panujący klimat półpustynny i kontynentalny, teren ten nie obfituje w burze i częste opady. Największa ich aktywność występuje w lipcu, na wzgląd mieszania się mas powietrza. Południowo-wschodni region stanu jest najbardziej narażony na występowanie tornada. Jako, że z roku na rok pojawiają się one coraz rzadziej zwykle są krótkie i bezpiecznie.

Yellowstone Park Narodowy USA

Atrakcje stanu Wyoming

Tak wielkie jak jest Wyoming, tak wiele atrakcji czeka na turystów. Nie sposób spędzić tu dnia czy dwóch, by móc zaznać wszystkiego co ma do zaoferowania stan. Oprócz kowbojskiego stylu życia, podróżnicy mogą tu liczyć na atrakcje związane z wędkarstwem, raftingiem, jazdą konną, wspinaczką, a także narciarstwem. 


Niemal każdy zakątek w Wyoming zasługuje na szczególną uwagę. Stan ten posiada bowiem bogactwo naturalne, jakie można spotkać wyłącznie w jego obrębie. Rozkoszując się podróżą po „dzikim zachodzie” koniecznie trzeba odwiedzić jedne z najważniejszych atrakcji:

Grand Teton National Park

to mniejszy park Wyoming, który znany jest na całym świecie ze swojej wyjątkowej urody. Park położony jest w północno-zachodniej części Wyoming, na południe od Parku Narodowego Yellowstone, a na północ od miasta Jackson.

Grand Teton National Park to niemal dziewiczy ekosystem i dom rozmaitych gatunków flory i fauny, które istniały już w czasach prehistorycznych, które być może i do dziś zamieszkują te tereny. Park jest jest popularnym miejscem wśród alpinistów, miłośników pieszych wędrówek, wędkowania, fotografii i innych form rekreacji. Na swoim terenie posiada wiele miejsc kempingowych i ponad 320 km szlaków turystycznych.

Grand Teton National Park Wyoming USA
Grand Teton National Park w Wyoming

Fossil Butte National Monument

To imponujący rezerwat, który powstał jako pomnik narodowy 23 października 1972. Obszar Fossil zachowuje najlepsze paleontologiczne zapisy kenozoiku, a w tym wodnych form życia w Ameryce Północnej i prawdopodobnie na całym świecie. Jego skamieniałości obiegły niemal wszystkie kontynenty i są prezentowane jako wyjątkowe i niepowtarzalne eksponaty dawnych form istnienia rozmaitych gatunków zwierząt wodnych.

Fossil Butte National Monument
Fossil Butte National Monument

Devils Tower National Monument

Pierwszy z amerykańskich pomników narodowych, ustanowiony 24 września 1906 roku przez prezydenta Roosevelta. Dawniej Indianie nazywali tę górę „niedźwiedzią”. Powstała do tego także legenda, która głosi o 7 uciekających niewiastach przed niedźwiedziami, które skryły się właśnie na owym wzniesieniu. Bogowie chcąc je uchronić, unieśli skałę ku górze, które dziś można zaobserwować jako siedem gwiazd – Plejada. Sfrustrowane niedźwiedzie zryły zbocza skały daremnie próbując dosięgnąć niewiasty. Dziś można bowiem podziwiać imponujące żłobienia, będące interpretacją indiańskich wierzeń.

Devils Tower National Monument
Devils Tower National Monument

Lander

jedno z ciekawszych obszarów turystycznych Wyoming, a zarazem miasto znajdujące się w centralnej części stanu. Lander odwiedzane jest tłumnie ze względu na swoją bogatą ofertę pobliskich rancz. To właśnie tutaj odbywają się popisowe rodea na wielką skalę. Każdego roku 3-4 lipca odbywa się wielkie święto Rodeo. Dodatkowo Lander jest domem dla wielu muzeów, a w tym Fremont County Pioneer Museum, który koncentruje się na historii miasta.

Rodeo w Wyoming
Rodeo w Wyoming

Bighorn Canyon National Recreation Area

to park znajdujący się między stanem Wyoming i Montana. Obszar ten to zróżnicowany krajobraz lasów, gór, głębokich kanionów i szerokich dolin, jezior, mokradeł i terenów pustynnych. National Recreation Area powstał w 1966 roku w związku z utworzeniem Jeziora Bighorn – zbiornika retencyjnego w USA. Jezior powstało w wyniku konstrukcji zapory Yellowtail na rzece Bighorn.

Bighorn Canyon National Recreation Area
Bighorn Canyon National Recreation Area

Teren ten cieszy się dużą popularnością wśród miłośników sportów wodnych i tym samym jest w głównej mierze do nich adresowany. Bighorn należy także do światowej klasy łowisk pstrąga, co przyciąga każdego roku w sezonie, jak i poza nim wielu zapaleńców wędkarstwa. Na terenie rekreacyjnym znajdują się także historyczne rancza, które do dziś są utrzymane w stanie pierwotnym i najlepiej sprawdzają się jako żywe historie Wyoming.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?