Wojna na Ukrainie ma niewielki wpływ na amerykański rynek nieruchomości

Ukraina wojna USA ROSJA

Taką informację podała instytucja NAR w Stanach Zjednoczonych, czyli “National Association of REALTORS”. Również takie same informacje można znaleźć w “World Property Journal”. Co to oznacza i dlaczego są to ważne informacje dla inwestora w amerykańskie nieruchomości?
Floryda historycznie ma najwięcej Rosjan kupujących nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.
National Association of Realtors Senior Research Economist – Scholastica Gay Cororaton podała do wiadomości publicznej w ubiegłym tygodniu, że jakikolwiek spadek międzynarodowych transakcji na rynku nieruchomości w USA, spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę, będzie miał bardzo niewielki, bezpośredni wpływ na amerykański rynek mieszkaniowy.

Rosjanie mniej niż 1 %

Zgodnie z raportem NAR, dotyczącym międzynarodowych transakcji z 2021 r. w amerykańskim raporcie o nieruchomościach mieszkaniowych znalazła się informacja, iż rosyjscy nabywcy stanowią mniej niż 1%  zagranicznych kupujących, a ogółem, zagraniczni nabywcy stanowią około 2% sprzedaży istniejących domów i mieszkań w USA.
W tych 2% oczywiście, znajdują się także rosyjscy oligarchowie, którzy posiadają swoje nieruchomości w USA. Większość z nich posiada swoje rezydencje i inwestycje w stanie Floryda. I nie tylko na Sunny Isles w Miami, które to miejsce, od wielu lat, jest “hot spotem” dla bogatych Rosjan na terenie Florydy.

Powiązany temat: zobacz nieruchomości na Sunny Isles w Miami

Ponadto spadek popytu zagranicznego, złagodzi ograniczenia podażowe dla krajowych odbiorców. A w perspektywie krótkoterminowej, wraz z eskalacją napięć geopolitycznych, amerykańskie obligacje skarbowe i 30-letnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych, mogą nie iść w parze ze stopą funduszy federalnych, ponieważ inwestorzy “relokują” swoje portfele w kierunku amerykańskich obligacji skarbowych. Jak to miało miejsce w zeszłym miesiącu, kiedy roczna stała stopa oprocentowania kredytów hipotecznych spadła do 3,76%. W tej chwili oscyluje już na poziomie 5,75%.

Aktualna sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości

Jeśli jednak ceny ropy naftowej utrzymają się powyżej poziomu 100USD za baryłkę, będą głębsze skutki wyższej inflacji, oraz pojawią się większe, przyszłe korekty stóp procentowych, oraz waluty będą słabły w stosunku do amerykańskiego dolara, będzie wolniejszy, globalny wzrost gospodarczy, to stworzy to znaczne ryzyko do pogorszenia się sytuacji na amerykańskim rynku mieszkaniowym.

Ukraina wojna usa i Rosja

Pani Cororaton stwierdza ponadto, że Rosja ma niewielki, bezpośredni wpływ na amerykański rynek nieruchomości, ponieważ stanowiła mniej niż 1% (0,8%) wszystkich zagranicznych nabywców, którzy kupili nieruchomość mieszkalną w USA w okresie od kwietnia 2015 r. do marca 2022 r.
Zgodnie z danymi z badania NAR, dotyczącego zagranicznych nabywców transakcji jej członków z około 5.000 respondentów. Co więcej, łączne zakupy nabywców zagranicznych stanowią zaledwie 1,8% całkowitej sprzedaży istniejących domów w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie kupują Rosjanie

Według ankiety NAR, rosyjscy klienci kupowali nieruchomości w okresie od kwietnia 2015 do marca 2022 r.

  • na Florydzie (29%),
  • w Georgii (16%),
  • w Nowym Jorku (13%),
  • w Kalifornii (8%)
  • w Illinois (5%).

Nawet na Florydzie, która miała najwięcej rosyjskich kupujących nieruchomości, stanowili oni zaledwie 0,2% całkowitego rynku na Florydzie w okresie od lipca 2020 r. do czerwca 2022 r.

Kto kupuje najwięcej na Florydzie

Głównymi, zagranicznymi nabywcami nieruchomości na Florydzie są Kanadyjczycy, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej (Kolumbia, Argentyna, Brazylia, Wenezuela, Meksyk, Peru i Chile), oraz mieszkańcy Europy Zachodniej (Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy).
Rosyjscy nabywcy byli bardziej aktywni na obszarze Bradenton-Sarasota, stanowiąc 6% zakupów zagranicznych nabywców w tym obszarze w okresie od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.
Jednak obszar zachodniej Florydy, Bradenton-Sarasota stanowił zaledwie 4% zagranicznych nabywców na Florydzie, więc całkowite rosyjskie inwestycje szacuje się na zaledwie 0,2% rynku nieruchomości na Florydzie.

Jacy Rosjanie kupują nieruchomości

Według sondaży NAR, 41% rosyjskich zagranicznych nabywców, którzy kupili nieruchomość mieszkalną na Florydzie, mieszkało już za granicą, a większość mieszkała już w USA jako posiadacze wiz (np. do pracy, jako dyplomaci, studenci), kiedy kupowali nieruchomość. To mniej więcej taki sam udział, jak wszyscy zagraniczni nabywcy z USA. Ponieważ większość rosyjskich nabywców zagranicznych mieszka w Stanach Zjednoczonych, 54% kupiło nieruchomość do użytku jako główne miejsce zamieszkania, a tylko 36% kupiło nieruchomość na wakacje lub jako inwestycję na wynajem.

Nieco ponad połowa zakupów dokonywanych przez rosyjskich zagranicznych kupujących była gotówkowa, co jest częstsze w przypadku zagranicznych kupujących, którzy mieszkali za granicą. Ci, którzy uzyskali finansowanie hipoteczne, to nabywcy, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych i mieszkają tutaj. Wydaje się jednak, że rosyjscy nabywcy preferują mieszkania własnościowe (condos), przy czym 26% kupuje mieszkania w porównaniu do 17% wśród wszystkich nabywców zagranicznych.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?