ZATOKA MEKSYKAŃSKA

Zatoka Meksykańska czyli Gulf of Mexico. Jednym z głównych akwenów wodnych Stanów Zjednoczonych, poza okalającymi USA, Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym jest Zatoka Meksykańska. Zatoka zlokalizowana jest u południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych na zachód od Oceanu Atlantyckiego.

Leży ona na wschód od Meksyku i oblewa całe jego wschodnie wybrzeże, stąd też nazwa zatoki. Zatoka Meksykańska leży pomiędzy półwyspami Floryda i Jukatan, ten drugi przynależny jest pod względem politycznym do Meksyku, Gwatemali i Belize. Od Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego na południu zatokę oddziela wyspa Kuba.

Zatoka Meksykańska

Zatoka Meksykańska

Zatoka Meksykańska, po angielsku zwana Gulf of Mexico, zaś po hiszpańsku Golfo de Mexico, ma powierzchnię około 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, jej maksymalna głębokość to 5203 metrów, natomiast średnia głębokość całego akwenu to 1522 metry.

Nad zatoką leżą trzy kraje Kuba, Meksyk i oczywiście Stany Zjednoczone, natomiast większe miasta nad Zatoką Meksykańską to między innymi Meksykańskie Tampico, Tuxpan, Veracruz i Merida.

Kubańska Hawana, oraz Amerykańskie miasta takie jak między innymi Tampa, St. Petersburg, Pensacola i Tallahassee na Florydzie, Mobile w Alabamie, oraz Nowy Orlean w Luizjanie, a także Beaumont i Houston w Teksasie.

Kto pierwszy odkrył wody Zatoki Meksykańskiej

Odkrycie Ameryki przypisuje się Krzysztofowi Kolumbowi, jednak to nie on był pierwszym Europejczykiem, który wpłynął do Zatoki Meksykańskiej. Podczas swoich rejsów, najbliżej Zatoki Meksykańskiej był podczas podróży w kierunku Karaibów płynąć wokół wyspy Kuba i Hispaniola. Jednak pierwszym Europejczykiem, który dokonał eksploracji Zatoki Meksykańskiej był, inny podróżnik i odkrywca Amerigo Vespucci. 


Był to jednocześnie włoski kupiec, nawigator, kartograf i podróżnik morski jednocześnie, pracujący na usługach Hiszpanów i Portugalczyków. Wpłynął on do Zatoki Meksykańskiej w 1497 roku, jednak spisane historie i jego własne relacje nie są na tyle spójne, by potwierdzić ten fakt. Przyjęło się jednak, że wracając z Ameryki Środkowej przepłynął przez Cieśninę Florydzką opływając Kubę, przekonując się jednocześnie, że to odrębna wyspa.

Gulf of Mexico

W 1517 roku Franciso Hernandes de Córdoba, hiszpański konkwistador, podczas wyprawy odkrył Półwysep Jukatan. W 1518 roku nastąpiła kolejna wyprawa pod przywództwem hiszpańskiego konkwistadora Juana de Grijalva, w 1519 roku kolejna, tym razem pod przywództwem kolejnego hiszpańskiego konkwistadora, Hernana Cortesa, która zakończyła się osiedleniem i kolonizacją Meksyku.

Kilka lat później, w 1523 roku kolejny konkwistador, Angel de Villafane wypłynął w kierunku Meksyku, jednak jego statek uległ uszkodzeniom, a z lądu wysłano ekspedycję, która miała na celu odzyskać drogocenny ładunek, który był przez niego przewożony. W konsekwencji tej katastrofy, oraz innych katastrof statków, aby szybciej ratować rozbitków i tonący majątek postanowiono zbudować osady na północnej części Zatoki Meksykańskiej w okolicy Zatoki Pensacola.

Wspaniałe miejsce do nurkowania

Zatoka Meksykańska, tak samo jak przybrzeżne wody Oceanu Atlantyckiego to nie lada gratka dla płetwonurków. Naturalne i sztuczne rafy koralowe, oraz podwodne życie przyciągają amatorów podziwiania bajecznego, bogatego podwodnego życia. Nurkując w wodach Zatoki Meksykańskiej można podziwiać w naturalnym środowisku, manty florydzkie, zwane syrenami, rekiny wielorybie, setki gatunków ryb i bezkręgowców.

Jednym z takich miejsc jest Alabama Pinacles, składające się z wielu reliktowych raf. Rafy te obejmują wiele gatunków miękkich korali, gąbek, korali twardych i czarnych, oraz zamieszkuje ten obszar wiele drapieżnych gatunków ryb. Inne rafy koralowe można obejrzeć miedzy innymi w Diaphus Bank, Flower Garden Banks, Pulley`s Ridge, Florida Middle Grounds i wielu wielu innych miejscach.
To ostatnie miejsce, czyli Florida Middle Grounds znajduje się około 135 kilometrów na południe od Apalachicola i około 130 kilometrów na północny zachód od Tarpoon Springs i zajmuje około 1200 kilometrów kwadratowych podwodnej powierzchni.

Temperatura wody nawet zimą nie spada tu poniżej 15 stopni Celsjusza, co powoduje, że można spotkać tu dziesiątki ryb, bezkręgowców i innych ciekawych podwodnych stworzeń. 
Jeśli chcecie poznać to miejsce w zestawieniu liczbowym to można tu spotkać ponad 170 gatunków ryb, 20 gatunków korali twardych, około 100 gatunków glonów, 40 gatunków gąbek, 75 gatunków mięczaków, 56 gatunków skorupiaków. Około 40 gatunków wieloszczetów i ponad 20 gatunków szkarłupni. Mawia się, że cechy tej rafy koralowej są porównywalne do, sławnej nie tylko wśród miłośników nurkowania, Florida Keys, czy wspomnianej Flower Garden Banks w okolicy Teksasu.

Nurkowanie w Zatoce Meksykańskiej

Co ciekawsze nurkowie odkryli, że pod wodą w Zatoce Meksykańskiej w okolicach wybrzeży Alabamy znajdują się drzewa, które przetrwały tam ponad 50 tysięcy lat. Osady oceaniczne, które pokryły ponad 50 tysięcy lat temu las cyprysowy, skutecznie zablokowały dostęp tlenu znajdującego się w wodzie Zatoki Meksykańskiej i zakonserwowały w ten sposób pradawny las.

Las został częściowo odsłonięty w 2005 roku przez huragan Katrina. Specjaliści, którzy po huraganie zbadali drzewa, stwierdzili, że po przecięciu pni, nadal było czuć ich świeży zapach. Podwodny las przez lata pełnił funkcję rafy i przyciągał wodne stworzenia, które osiedliły się między konarami i korzeniami drzew. Badanie izotopów wskazują, że niektóre rośliny mają około 52 tysiące lat.

Gulf Of Mexico Foundation

Jeśli interesujecie się Zatoką Meksykańską, pomocna może być fundacja Gulf Of Mexico Foundation. Jest to społeczne zgrupowanie, którego celem jest ochrona Zatoki Meksykańskiej na poziomie lokalnym. Finansują oni również, a może nawet przede wszystkim projekty odnowy siedlisk fauny i flory w zatoce. Fundacja skupia wokół kwestii związanych z ochroną zatoki, kilku partnerów, głównie są to podmioty państwowe i federalne, a także liczne pozarządowe organizacje non-profit.

Fundacja zarządza około osiemdziesięcioma projektami restaurowania i przywracania świetności i bogactwa przyrodniczego zarówno Zatoki Meksykańskiej jak i okolic Karaibów. Przy licznych projektach realizowanych przez Gulf of Mexico pomagają wolontariusze. Fundacja pomaga również osobom chętnym w „zwiedzaniu” Zatoki Meksykańskiej, pozwala na zaznajomienie się z jej historią, oraz jej geologią i tektoniką. Główne projekty do tej pory zrealizowane przez fundację to przywrócenie świetności i konserwacja konkretnych siedlisk, plaż i raf koralowych, oraz ochrona środowiska tego akwenu wodnego w Ameryce Północnej.

ZÓŁW nurkowanie

Turystyka nad Zatoką Meksykańską

Jeśli chcecie prawdziwie poznać Zatokę Meksykańską, możecie pokusić się o wynajęcie łodzi lub barki, gotowych do wypłynięcia z odpowiednia grupą osób w dowolnej chwili. Takim rejsem można wypłynąć w celach turystycznych, po to aby dostać się w idealne miejsce do nurkowania lub na połów.

Można wypłynąć samemu jeśli ma się odpowiednie uprawnienia i pozwolenia lub z wynajętą ekipą statku lub barki. Nie będziemy tu podawać nazw konkretnych portów czy miast, z których wypływają takie rejsy, ponieważ jest ich na tyle dużo, że można je znaleźć prawie w każdy mniejszym i większym mieście wzdłuż brzegów Zatoki Meksykańskiej. Także w praktycznie wszystkich miastach zachodniej Florydy

A może Meksyk ....

Zatoka Meksykańska to także liczne plaże i kurorty nadmorskie, zarówno na kontynencie jak i na wyspach. Jeśli interesuje Was Kuba, na pewno skusicie się na odwiedzenie jednego z nadmorskich kurortów jak na przykład Varadero, lub którejś z maleńkich wysepek jak Cayo Coco, Cayo Largo, Cayo Guillermo lub po prostu odwiedźcie stolicę Kuby. Malowniczą, piękną i tajemniczą i ciągle komunistyczną Hawanę.

Można tu przyjechać przez cały rok i poszukać atrakcji dla siebie, egzotyki i tańca, ciesząc się smakiem kubańskiego rumu i aromatem hawańskich cygar. Jeśli zamierzacie zabawić trochę czasu w Meksyku, pewnie spodoba Wam się leniuchowanie na Szmaragdowym Wybrzeżu – Costa Esmeralda, którego piaszczyste plaże i piękna pogoda przyciągają turystów przez cały rok.

Jeśli wybierzecie to wybrzeże, zatrzymajcie się w okolicach miasta Tampico, Veracruz lub w którymś kurorcie na samym półwyspie Jukatan, jak na przykład w znajdującym się na jego południu mieście Ciuad del Carmen lub Merida. Jeśli chcielibyście jednak spędzić czas bardziej aktywnie, w chwilach między leniuchowaniem na plażach Zatoki Meksykańskiej, możecie zwiedzić między innymi El Tajin, znajdujące się na północny zachód od Veracruz. Jest to starożytne miasto, które było kiedyś stolicą państwa Totonaków. Znajdujące się tutaj zabytkowe ruiny miasta zapierają dech w piersiach.

Jukatan nad Zatoką Meksykańską
Wybrzeże Jukatan w Meksyku nad Zatoką Meksykańską

Kurorty na florydzkim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej

Jeśli zaś postanowicie spędzić wakacje w Stanach Zjednoczonych nad Zatoką Meksykańską, macie do wyboru dziesiątki dobrych kurortów wzdłuż całego wybrzeża na północy zatoki. Możecie wybrać na przykład Perido Beach Resort w Orange Beach w Alabamie lub inny kurort w Stanach Zjednoczonych. Jeśli jednak interesuje Was wypoczynek na półwyspie florydzkim, wybór będziecie mieli jeszcze większy, ponieważ to właśnie Floryda jest najbardziej turystycznie nastawionym stanem zlokalizowanym nad Zatoka Meksykańską.

Plaże Pensacola Beach, plaże Panama City Beach, Siesta Key Beach, Clearwater Beach, Bahia Honda State Park, zlokalizowane są w zasadzie przy ujściu Zatoki Meksykańskiej do Oceanu Atlantyckiego, tak samo jak Caladesi Island State Park. Każdy z tych kurortów ma do zaoferowania przepiękne, gorące plaże, ze wspaniałą infrastrukturą, barami, knajpkami, często z obsługą, która potrafi umilić wypoczynek niejednemu turyście.

Ten ostatni, Caladesi Island State Park to niekwestionowany lider w amerykańskich rankingach turystycznych. Jest to najczystsza, najwspanialsza i wciąż nieskażona przez człowieka plaża. Co ciekawsze do parku można dostać się tylko drogą morską, więc jeśli nie posiadacie swojej łódki, po prostu ją wynajmiecie, obsługa parku również oferuje usługi transportowe.

Caladesi wyspa
Plaża Caladesi na Florydzie

Nie tylko wakacje i piękne plaże

Niestety Zatoka Meksykańska to nie tylko piękne rafy koralowe, ciekawe podróże, piękne plaże i okoliczne miasta, ale również ta bardziej mroczna strona zatoki. Największe odkryte złoża ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych leżą w głębinach Zatoki Meksykańskiej, a jej odwierty są bardzo ryzykowne.

Ropę naftową wydobywa się z odwiertów znajdujących się około 300 metrów pod powierzchnią wody, jednych z najtrudniejszych miejsc do wiercenia. Astronomiczne koszty głębokich wierceń skutkowały dokonywaniem odwiertów nie specjalnie daleko od brzegu, natomiast kurczące się wciąż zasoby ropy sprawiają, że koncerny coraz chętniej szukają ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Wyciek ropy w 2010 roku, mimo że powstrzymany, był katastrofą ekologiczną, której skutki będziemy odczuwać jeszcze przez lata. Na szczęście ekosystem zatoki odradza się przy wsparciu organizacji ekologicznych i działań rządowych. Dziś nie ma śladu po ostatniej katastrofie ekologicznej w tym regionie świata.

Zachodnie wybrzeże Florydy
Zachodnie wybrzeże Florydy

Zatoka Meksykańska to największy akwen wodny obu Ameryk nie licząc Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Zatoka Meksykańska jest tak samo turystycznie ciekawa jak inne wybrzeża Stanów Zjednoczonych, można wypoczywać na plażach, nurkować w poszukiwaniu ciekawych naturalnych raf koralowych, oraz podziwiać urodę tych sztucznych stworzonych przez człowieka. Jednak należy pamiętać, że trzeba szanować środowisko, aby patrząc na historię zatoki, mogły z niej korzystać także kolejne pokolenia.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?