Strach przed lotem samolotem

Strach przed lataniem

Strach przed lataniem i metody jego zapobiegania

Marzą Wam się wakacje na Florydzie? Jeśli tak, to nieunikniona będzie wyprawa samolotem. Odczuwacie lęk przed lataniem i podróżą samolotem? To całkiem normalne i bardzo popularne zjawisko, odczuwa go wielu ludzi, ale najważniejszą wiadomością jest to, że da się ten lęk przezwyciężyć lub chociaż trochę oswoić i złagodzić jego objawy.

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystkie odległe zakątki świata są na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, dzięki szybkim i licznym połączeniom lotniczym. Obecnie latanie stało się czymś normalnym i dostępnym prawie dla wszystkich, nie jest to już środek transportu zarezerwowany dla elit.

Powiązany temat: jak przylecieć do Stanów Zjednoczonych w czasie pandemii

Kiedy dla jednych latanie w przestworzach jest pewnego rodzaju pasją, dla innych może być ogromnym utrapieniem, przeżyciem niezwykle traumatycznym i wielce stresującym. Lęk przed lataniem ma swoje specjalistyczne, medyczne nazwy. Możecie spotkać różne określenia tej niemiłej przypadłości, takie jak aerofobia, awiofobia, awiatofobia, aerodromofobia.

Strach przed lotem samolotem

Lęk przed podróżą samolotem z reguły pojawia się już kilka tygodni przed planowanym wylotem i jeśli w odpowiednim czasie nie zadbamy o swoje poczucie komfortu, może urosnąć do rangi największego problemu w dniu wylotu i dosłownie sparaliżować przed wejściem do samolotu.

Sam strach przed lataniem nie jest czymś niezwyczajnym, wielu ludzi boi się latania, tylko wstydzi się do tego przyznać, często topią swój strach w alkoholu lub uspokajają silnymi lekami dostępnymi na receptę, jednak nie trzeba chyba mówić, że nie tędy droga. Wracając jednak do teoretycznego podejścia do aerofobii, może być ona odrębną fobią lub połączoną z inną fobią, przez co jej zwalczenie może być dużo trudniejsze.

Strach przed lataniem może być połączony ze strachem przed podróżowaniem ogólnie, z lękiem wysokości, który jak wiadomo połączony z fobią latania może tworzyć mieszankę nie do pokonania, z klaustrofobią, czyli strachem przed zamknięciem w małym pomieszczeniu, z agorafobią, czyli strachem przed przebywaniem w bezpośredniej bliskości z dużą ilością ludzi, przed którymi ucieczka była by utrudniona albo wręcz niemożliwa.

Połączeń może być wiele, tak samo jak wiele może być przyczyn samego strachu przed lataniem. Należy tylko zwrócić uwagę na jeden fakt, strach przed lataniem nie jest chorobą tylko objawem i mogą do niego doprowadzić różne przyczyny.

Strach przed lataniem, wbrew pozorom może być bardziej dekoncentrujący i krzyżujący życiowe plany, niż inne fobie, nie umniejszając niczego innym fobiom. Lęk przed lataniem może paraliżować karierę nie jednego pracownika, który musi odbyć podróż służbową do klienta lub na obowiązkowe szkolenie, może zabrać jakąkolwiek przyjemność ze zbliżającego się urlopu czy planowanej wizyty u ukochanej rodziny lub ulubionych znajomych, a nawet uniemożliwić przedsiębiorcy karierę, paraliżując go przed każdym służbowym lotem.

Strach przed lataniem

Strach przed lataniem może objawiać się różnie, z bardzo różnym natężeniem. Jedna osoba czuje delikatny dyskomfort, który musi umiejętnie zagłuszać podczas podróży, inna osoba może postanowić nie wsiadać do samolotu, tracąc pieniądze, a jeszcze inni, w ekstremalnych wypadkach mogą wpadać w nieopanowany atak paniki i często nieprzyjemne wymioty, na sam widok samolotu lub lotniska, nie mówiąc już o fizycznym zbliżeniu się do niego.

Co powoduje strach przed lataniem? Bardzo różne elementy, jak już wspomniano, strach przed lataniem może być połączony z innymi fobiami, więc to i one mogą go wywoływać, klaustrofobia, lęk wysokości, lęk przed podróżowaniem.

Innymi przyczynami aerofobii może być strach przed upadkiem, strach przed turbulencjami, a od kilku lat strach przed terroryzmem, uprowadzeniem samolotu, którym się leci. Wielu ludzi uważa, że sam strach przed lataniem napędzany jest przez media, ponieważ to z nich można się dowiedzieć o wielu wypadkach lotniczych, problemach z lądowaniem, czy terroryzmem, bez względu na to, jak minimalnego ułamka wszystkich lotów problem ten mógłby dotyczyć.

Strach w samolocie

Jeszcze inną przyczyną strachu przed lataniem może być niezrozumienie zasad latania i tak na przykład wiele osób uważa, że w przypadku ewentualnie zgaszonego silnika odrzutowego samolot w tym samym momencie zaczyna on spadać pionowo w dół, a faktycznie silniki służą głównie do utrzymania wysokości, więc w wypadku ich awarii bardzo prawdopodobne jest powolne zniżanie się.

Awaria jednego silnika nie oznacza od razu katastrofy, często leci się z wyłączonymi niektórymi silnikami, aby zapobiec ich przegrzaniu, w wypadku awarii pozostaje zawsze ten wyłączony, bo wówczas można go włączyć. Tak samo przyczyną strachu przed lataniem może być fakt, że ludzie nie rozumiejący nauki i zasad latania nie rozumieją tego jak taka ogromna maszyna może utrzymywać się w powietrzu i nie spadać.

Jak zwalczyć strach przed lataniem samolotami

Spytacie jak zwalczać strach przed lataniem? Wszystko zależy od wielkości tego strachu. Najlepiej zacząć od metod nie farmakologicznych. Najłatwiej będzie zabrać się za czytanie statystyk, z których wynika, że katastrofy lotnicze zdarzają się dużo rzadziej niż wypadki samochodowe, a przecież na te drugie jesteśmy dużo częściej narażeni, a nie rezygnujemy przecież z tego powodu z podróży samochodami czy komunikacją miejską?

Statystyki pokazują, ze ryzyko zdarzenia się katastrofy lotniczej jest dwieście razy mniejsze od prawdopodobieństwa zdarzenia się wypadku samochodowego.
Inna porada brzmi następująco – nie lataj w pojedynkę. Zabierz ze sobą kogoś znajomego, kogoś kogo lubisz, kogo złapiesz za rękę lub kogoś kto po prostu zagada Cię w momentach zwątpienia. Wielu ludzi odczuwa największy strach podczas startowania i lądowania, być może towarzystwo miłej osoby sprawi, że te elementy lotu zostaną prawie nie zauważone.

Jeśli nie lecisz z kimś znajomym warto zastanowić się nad poznaniem swojego współpasażera, może okazać się, że będzie to bardzo sympatyczna osoba, przy której nie pomyślisz o strachu dotyczącym latania, jednak równie dobrze może to być osoba tak samo bojąca się i wówczas jak jedna osoba zacznie nakręcać drugą, może być tylko gorzej.

Jeśli lecicie sami zapytajcie się o możliwość włączenia muzyki na słuchawkach lub sami zadbajcie o to, by mieć przy sobie muzykę na przykład w Mp4 lub innym urządzeniu przenośnym. Dodatkowo możecie pomyśleć o wzięciu książki lub gazet na pokład, aby móc się nimi posiłkować i zająć myśli.

Latanie samolotem podczas pandemii covid 19
Podróżowanie samolotem podczas pandemii

Kolejna zasada to nie oglądaj wiadomości przed wylotem, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że pojawią się w nich jakieś złe wieści, niekoniecznie na temat latania, ale mogą one mocno spotęgować strach. To samo dotyczy czytania książek, czy oglądania filmów katastroficznych, szczerze, takie samonakręcanie byłoby najgorszą rzeczą, jaką można zrobić przed planowanym lotem.

Można wręcz odwrotnie, zamówić dostępne w Internecie płyty DVD, które pozwalają opanować strach przed lataniem.
Jeśli jesteśmy już przy produktach, które mogą pomóc w opanowaniu strachu, to zarówno w hipermarketach, księgarniach, sklepach linii lotniczych na lotniskach czy w Internecie dostępne są dziesiątki książek, które traktują o tym, jak poradzić sobie ze strachem przed lataniem.

Powiązany temat: informacje o lotach na całym świecie

Trzeba przyznać, że większość produktów w Internecie lub w sklepach zlokalizowanych na lotniskach mogą być obcojęzyczne, ale te dostępne w sklepach poza lotniskiem czy księgarniach, powinny być już przetłumaczone i często napisane przez naszych rodzimych specjalistów. Na rynku dostępne są też specjalne opaski, uciskające odpowiednie punkty ciała, co wielu osobom niweluje stres i pozwala utrzymać kontrolę nad swoimi emocjami.

Dobre metody aby opanować panikę przed lotem samolotem

Inną ciekawą poradą jest bardzo przyjemna porada – przed wylotem najedz się, ale jednocześnie nie przejadaj. Tak, to prawdziwa porada. Niski poziom cukru we krwi może powodować zmęczenie i stres, które mogą przyczyniać się do powiększania strachu przed lataniem. Należy unikać też napojów z kofeiną, które mogą powodować rozdrażnienie.

Warto też pomyśleć o kupnie biletu na konkretne miejsce – takie z przodu samolotu, gdzie turbulencje są mniej odczuwalne i koniecznie z dala od okna. Widoki co prawda mogą być piękne, jednak wyglądanie przez okno w tym wypadku może nie być wskazane, może powodować powiększenie się lęku, a także zawroty głowy i mdłości.


Jeśli macie wolną chwilę, pojedźcie na lotnisko, zanim wylecicie, oswójcie się z samolotami. Stańcie na wprost płyty lotniska, jeśli to możliwe, popatrzcie, wypowiedzcie w myślach słowo „Missisipi”, minie równo sekunda podczas której na całym świecie wystartowało właśnie 9 samolotów i nic się nie stało.

Przed wylotem pojawcie się wcześniej na terminalu odlotów, aby oswoić myśli, jeśli jednak jesteście pewni, że jeszcze bardziej będziecie się stresować, nie starajcie się przybyć na lotnisko zbyt wcześnie.

Panika pasażera samolotu

Twój pierwszy raz ...

Strach przed lataniem często dotyczy osób, które jeszcze nigdy nie latały i boją się swojego pierwszego doświadczenia z powietrznymi podróżami. W takim wypadku, jeśli macie odbyć samotną, długą podróż samolotem, odważcie się skorzystać wcześniej z tanich linii lotniczych, na krótszych dystansach.

Tańszy bilet spowoduje, że będziecie mogli polecieć z osobą towarzyszącą, przy której poczujecie się lepiej, a krótki dystans zapewni Wam dość szybkie lądowanie, jeśli okazałoby się, że czujecie się jednak niekomfortowo.

Często okazuje się, że po przełamaniu strachu związanego z pierwszą podróżą lotniczą, ogólny strach przed lataniem więcej się nie pojawi. Przy okazji odwiedzicie jakieś miasto i spędzicie w nim prawdopodobnie miłe chwile z osobą, która Wam towarzyszy. Przyjemne z pożytecznym.

A może pranie mózgu ...?

Jeśli jednak strach przed lataniem osiąga stan ekstremalny, warto zastanowić się nad hipnoterapią dla ludzi z aerofobią, czyli hipnozą przeprowadzoną przez specjalistę, który spróbuje wyplenić z Waszej głowy lęki związane z lataniem. Inną podobną metodą jest rozmowa z psychologiem, przed którym możecie się otworzyć i jest bardzo prawdopodobne, że zaradzi on Waszym fobiom.

Metodą często, choć do końca świadomie, stosowną, pośrednią między metodami nie farmakologicznymi, a farmakologicznymi jest dość skuteczny, ale niebezpieczny sposób – spożycie alkoholu, które często dodaje odwagi i trochę zobojętnia. Należy jednak pamiętać, że jego nadużywanie nie jest wskazane ze względów zdrowotnych, ale także prawnych, gdyż jeśli pasażer przesadzi z drinkami, może mieć problemy natury prawnej i zamiast polecieć, zostanie na lotnisku lub spotka się z nieprzyjemnościami po wylądowaniu.

Dodatkowo należy pamiętać, że przy różnicy ciśnień i zmniejszonej ilości tlenu można się szybciej upić, a w stanie upojenia wszelkie paranoje i fobie mogą osiągać jeszcze gorszy stan, połączony z agresywnym zachowaniem, nie dający się opanować już przez nikogo. 
Dodatkowo pamiętajcie że wypicie kieliszka przed lotem sprawdzi się jedynie na krótkich trasach, ponieważ na długich może Was zacząć męczyć kac, a to w połączeniu z fobią dotyczącą latania daje piorunującą mieszankę.

A może melisa …?

Może lepiej napić się melisy lub innego napoju ziołowego, który może Was uspokoić? Specjaliści również polecają praktykowanie jogi lub innych ćwiczeń relaksacyjnych. Oprócz ćwiczeń można próbować też uspokoić swój umysł wytrenowanymi obrazami, które powinny przynieść miłe wspomnienia, a co za tym idzie ukojenie. Pamiętajcie też, żeby w razie ataku paniki głęboko oddychać, gdyż taki atak często powoduje płytki oddech, a brak powietrza powiększa stan niepokoju i sytuacja niestety nakręca się sama.

W samolocie

Tabletki i leki

Metody farmakologiczne są stosowane rzadziej, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Leki przeciwlękowe i antydepresanty, a także leki zwiotczające często zmniejszają lęk. Leki podawane są godzinę przed każdym lotem i jeśli lęk nie znika, kolejna dawka jest dozwolona tuż przed wystartowaniem.

Jedno jest pewne, jakkolwiek będziecie sobie chcieli poradzić ze swoimi lękami, warto poinformować o nich personel, to przecież nic wstydliwego, a taka informacja może pomóc nie tylko obsłudze, ale głównie Wam. Jeśli coś wywołuje Waszą niepewność, coś w samolocie przykuwa Wasza uwagę, dziwne dźwięki, migająca lampka lub właśnie usłyszeliście jak ktoś szeptał coś o samolocie, zapytajcie o to obsługę.

Jeśli stewardessy zajmują się pasażerami, rozdawaniem kanapek, napojów, podchodzą do Was na Waszą prośbę, na pewno odpowiedzą, że wszystko jest OK. Obsługa jako pierwsza wie, że coś jest nie tak, jeśli tak by miało być, zachowywali by się inaczej. Podanie kanapek nie jest najważniejszą rzeczą w momencie kiedy myśli się o tym, co może wydarzyć się za kilka minut.

W rękach profesjonalistów

Pamiętajcie też, że każdy samolot przed dopuszczeniem do latania musi przejść bardzo szczegółowy, skomplikowany proces certyfikacji i przeglądów technicznych.

Piloci są zawodowcami, którzy nie lecą pierwszy raz, ponieważ, żeby lecieć z pasażerami muszą najpierw spędzić kilka tysięcy godzin w samolotach bez pasażerów. Poza tym, żeby stać się pilotem takiego samolotu, trzeba ukończyć specjalne szkoły i kursy, które w porównaniu z kursami na prawo jazdy są dużo trudniejsze, a przecież wracając do tego stwierdzenia, nie boimy się wypadków samochodowych?

Awarie zdarzają się bardzo rzadko, a wszystko ma swoje zapasowe instalacje i jeśli dojdzie do choćby najmniejszego podejrzenia wystąpienia niebezpieczeństwa, prędzej nastąpi awaryjne lądowanie. Owiane złą sławą turbulencje dadzą się przewidzieć przez radary, w które wyposażona jest kabina pilotów, poza tym w większości są one lekkie i nie ma powodów ich się obawiać.

Naprawa samolotu

Celebryci też mają problem

Może podniesie Was trochę na duchu fakt, że znane osobistości też często obawiają się latania? Denis Bergkamp, były holenderski piłkarz, często miał pod górkę podczas zgrupowań, bo przecież nie mógł jako jedyny dojeżdżać pociągami lub autobusami, gdy cała kadra latała samolotem. Sprawy jeszcze bardziej skomplikowałyby się podczas meczy za oceanem, prawda?

Inną osobą ogarniętą aerofobią jest bardzo znana amerykańska wokalistka Aretha Franklin, aktorka Whoopie Goldberg, zmarły reżyser Stanley Kubrick, szwedzki muzyk podróżujący po całym świecie Eric Prydz, czy znany duński reżyser i scenarzysta Lars von Trier. Strach ma wielkie oczy, a w tym wypadku skrzydła, pomyślmy tylko, że to one właśnie pomagają w unoszeniu się w powietrzu maszyny, która pozwala na dalekie podróże, które otwierają przed Wami szerokie horyzonty.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?