ESTA ELECTRONIC SYSTEM TRAVEL AUTHORIZATION

Esta to Electronic System Travel Authorization. Wszystko o systemie ESTA. Przez wiele lat, wizyta w Stanach Zjednoczonych dla mieszkańców Polski wiązała się z przymusowym zdobyciem wizy do USA. Polacy mieli wiele przygód z tym wymogiem, jednym się udawało zdobyć wizę, innym było nieco trudniej, nikt wtedy, nawet w najpiękniejszych snach, nie przypuszczał, że Polska zostanie formalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego. Co stało się w roku 2019.

Polska w Visa Waiver Program

W ważnym dla Polaków dniu, 11 listopada 2009 roku, w dniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, nasz kraj został oficjalnie włączony do Visa Waiver Program, czyli Programu Ruchu Bezwizowego w Stanach Zjednoczonych. Był to efekt wieloletnich starań rządu polskiego, a ogłoszenie tego faktu w tak ważnym dla Polaków dniu, było jednocześnie symbolicznym gestem administracji USA, świadczącym o bliskich relacjach polsko-amerykańskich. Od tej pory podróżujący do Stanów Zjednoczonych, Polacy nie potrzebują amerykańskiej wizy, wokół której narosło już wiele legend i opowieści.

Esta

Ruch bezwizowy do USA

Wizyta w USA opiera się jednak o Visa Waiver Program, czyli Program Ruchu Bezwizowego, który również ma swoje zasady, choć można śmiało powiedzieć, że teraz wizyta w USA dla obywateli naszego kraju to sprawa dużo prostsza. Chętni wyjazdu do Stanów Zjednoczonych powinni zapoznać się z terminem ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization. Jest to komputerowy, elektroniczny system autoryzacji podróży, dzięki któremu obywatele z 40 krajów uczestniczących w Programie Bezwizowym mogą otrzymać 90-dniowe pozwolenie na pobyt w Stanach Zjednoczonych. W przypadku takich krótkich wyjazdów, uczestnicy Programu Bezwizowego, w tym Polacy, nie potrzebują wiz. Co jest bardzo ważne, podróżujący z systemem ESTA powinni mieć paszport z chipem.

Ile czasu mogę przebywać w USA Z ESTĄ

Przebywanie w USA za pośrednictwem ESTA nie może przekroczyć 90 dni, a przedłużenie pobytu nie jest możliwe. W ramach systemu ESTA uczestnicy mogą wybrać podróż rekreacyjną – spędzić wakacje w USA, odwiedzić przyjaciół lub krewnych, wybrać podróż w ramach działalności zawodowej lub szkoleń – można spotkać się z partnerami biznesowymi, negocjować umowy, uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach, można również skorzystać z sytemu ESTA w celu poddania się leczeniu medycznemu w USA lub potraktować Stany Zjednoczone jako kraj transferowy do innego kraju.

Powiązany temat: legalny pobyt w USA

Z systemu ESTA nie można korzystać w celu pobierania edukacji, uczęszczania do szkół i podejmowania pracy zawodowej. Studenci nadal muszą posiadać wizę J-1, nawet jeśli korzystają z programu Summer Work Travel Program czy Camp Counselor. Z systemu ESTA nie mogą skorzystać osoby, które chcą przebywać w kraju w charakterze przedstawiciela telewizji, radia, prasy lub innych mediów informacyjnych.

ESTA do USA wiza

Wyjątki kiedy nie obowiązuje ESTA

Co jest ważne, system ESTA dotyczy tych przewoźników, którzy wyrazili zgodę na udział programie Visa Waiver Program, oznacza to, że jeśli przylecicie do USA prywatnym odrzutowcem lub przypłyniecie prywatnym statkiem, nadal musicie ubiegać się o wizę, ESTA nie jest dla Was. Jednak większość linii lotniczych i firm spedycyjnych za których pomocą możecie przybyć do USA, bierze udział w ESTA.

Ile kosztuje wypełnienie wniosku ESTA

Uzyskanie zezwolenia w systemie ESTA kosztuje 21 dolarów, choć jeszcze niedawno ta kwota była o jedną trzecią niższa, jest to jednak wciąż znacznie niższa kwota od 160 dolarów, które uiszczało się ubiegając o wizę turystyczną lub biznesową. O zezwolenie w ESTA można ubiegać się online na oficjalnej stronie internetowej Electronic System for Travel Authorization, która jest dostępna również w języku polskim.

Tutaj też sprawdzicie status swojego wniosku. Taką aplikację można również składać na stronach internetowych pośredników, ale wówczas opłata ta może wynosić nawet 50 dolarów. Pośrednicy często jednak „poprowadzą Was za rękę” i będą znali odpowiedzi na wszelkie nurtujące Was pytania i dodatkowo również mogą zwrócić uwagę na potencjalne błędy, składając wniosek bezpośrednio nie macie tego ułatwienia. 

Jak poprawnie wypełnić formularz ESTA

Do złożenia wniosku ESTA powinniście przygotować, oczywiście swoje dane osobowe, ważny paszport i jego zdjęcie, adres e-mail i numer telefonu. We wniosku będziecie podawać imię i nazwisko, adres domowy, e-mail, numer telefonu, swój pseudonim lub inne używane przez siebie nazwy, krajowy numer identyfikacyjny, adres i numer telefonu pracodawcy, planowe nazwy miejsc i adres miejsca  zamieszkania w USA, o ile nie będzie to tranzyt. Jeśli podacie swoje konta w mediach społecznościowych, zwiększacie szansę zatwierdzenia swojej aplikacji.

Pamiętajcie jednak, że Wasze konto na Facebooku czy Twitterze zostanie sprawdzone i rzeczy które tam publikujecie mogą być wzięte jako argument za odrzuceniem wniosku. W związku z wnioskiem ESTA zostaniecie zapytani o wiele rzeczy, na podstawie odpowiedzi zostanie wydana decyzja. Zostaniecie zapytani o to, czy cierpicie na niepełnosprawność fizyczną lub umysłową, która może sprawić, że będziecie zagrożeniem dla siebie lub innych? Czy cierpicie na choroby, które są zaraźliwe i mogą być śmiertelne?

Zobacz także informacje: wizy do USA

Czy nadużywacie narkotyków?  Czy planowaliście lub kiedykolwiek braliście udział w działaniach terrorystycznych, szpiegostwie, sabotażu lub ludobójstwie? Czy szukacie pracy w USA lub czy kiedyś pracowaliście nielegalnie w USA? Czy przebywaliście kiedyś na ternie USA dłużej niż było to dozwolone? Czy jesteście notowani w rejestrze karnym? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiecie twierdząco, możecie być pewni odrzucenia wniosku. Będą również pytania historyczne o dotychczasowe wnioski w ESTA lub wnioski o wizę oraz o kraje, które dotychczas odwiedziliście.

ESTA formularz do USA

Odmówili Ci amerykańskiej wizy?

W związku z powyższym warto wiedzieć, że z reguły każda osoba, która miała już odmowę wydania amerykańskiej wizy, nie dostanie zezwolenia wjazdu w ramach systemu ESTA. W takim wypadku pozostaje jedynie powalczyć o wizę, dowiedzieć się o konkretny powód odrzucenia i złożenie wniosku o wizę ponownie. Zezwolenia w systemie ESTA nie dostaniecie również jeżeli nie macie ważnego paszportu z chipem, jeśli już raz złożyliście wniosek o ESTA i otrzymaliście odmowę, po 1 marca 2011 roku podróżowaliście do Korei Północnej, Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Powiązany temat: loteria wizowa do USA

Wpisu do systemu ESTA nie dostaniecie również, jeżeli macie ważną wizę turystyczną do USA. Po odrzuceniu aplikacji ESTA będziecie mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych na dotychczasowych warunkach, czyli zdobywając wizę, co jest bardziej skomplikowane i kosztowne, ale dzięki temu system ESTA nie zamyka przed Wami wejścia do Stanów Zjednoczonych.

Na ile dni przed wyjazdem do USA wypełnić ESTĘ

Wniosek ESTA należy wypełnić za każdego podróżującego, bez względu na wiek. Wniosek ESTA zaleca się złożyć co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą do USA. Jeśli jesteście posiadaczami podwójnego obywatelstwa i podczas podróży będziecie korzystać z dwóch paszportów, ESTA musicie mieć dla obu paszportów.

Warto również wiedzieć, że ESTA, tak samo jak wiza, nie stanowi gwarantowanego pozwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Na granicy to urzędnik podejmuje ostateczną decyzję o przekroczeniu granicy USA. ESTA ograniczyła papierkowe formalności, nie musicie już uzupełniać  papierowej zielonej karty I-94W (Aririval/Departure Record), rozdawanej na pokładach pasażerom samolotów lub okrętów, pozostaje do uzupełnienia jedynie niebieska deklaracja celna. Sprawdź także rozdział Emigracja do USA.

Program Ruchu Bezwizowego w Stanach Zjednoczonych to krok w przód dla obywateli Polski. Podróżowanie po USA przez 90 dni nigdy wcześniej nie było tak łatwe, jak jest teraz.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?