Wiza amerykańska a pewność wjazdu na terytorium USA

Wiza amerykańska

Wiza amerykańska a pewność wjazdu na terytorium USA nie zawsze oznacza iż zostaniesz wpuszczony do Stanów Zjednoczonych. Jeśli postanowicie odbyć podróż do Stanów Zjednoczonych, na słoneczną Florydę, gdzie można nie tylko odpocząć w temperaturach prawdziwie letnich, bo latem temperatura może osiągać, ale nie przekraczać około 35 stopni Celsjusza, zimą natomiast, nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Kierunek Floryda!

Miło jest pomyśleć o takich warunkach pogodowych, szczególnie gdy w Polsce panuje mroźna zima i odśnieżanie ze skrobaniem to dla Was dzień powszedni, prawda? Aktywny wypoczynek u wybrzeży Florydy, gra w golfa na profesjonalnych polach, nurkowanie, pluskanie się w ciepłych, krystalicznych wodach Oceanu Atlantyckiego lub Zatoki Meksykańskiej lub po prostu zażywanie kąpieli słonecznych to miły, ale nie zawsze jedyny cel podróży na Florydę.

Możecie tutaj również starać się kupić dom lub mieszkanie i zamieszkać na stałe, delektując się tym co oferuje Wam Floryda przez okrągły rok. Jednak jaki by nie był cel Waszej podróży, nie obędzie się bez zdobycia promesy wizowej a następnie wizy uprawniającej do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.

Firmy pomagające w zdobyciu wizy do USA

W Internecie znajdziecie bardzo dużo stron internetowych i firm, które chętnie pomagają Polakom w zdobyciu wizy, w uzupełnianiu dokumentów i służą swoją wiedzą i doświadczeniem, aby każda kolejna osoba mogła zdobyć taką wizę bez większych problemów.

Jednak na wstępie należy zaznaczyć, że są to firmy nie związane z żadną z instytucji rządowych USA i nie mają one wpływu na decyzję konsulatu, czy urzędnika imigracyjnego. Dodatkowo warto wiedzieć, że jedynym oficjalnym źródłem informacji o wizach, promesach wizowych, loterii wizowej, może być konsulat Stanów Zjednoczonych, poniższe porady to jedynie krótka informacja o tym co może Was czekać i gdzie możecie szukać właściwej oficjalnej wiedzy.

Tak już jest, że Polacy wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych zobowiązani są posiadać aktualną wizę.

Uwaga! Wizy do USA dla Polaków zniesiono w 2019 roku. Zobacz w aktualnościach i rozdziale „Informator” dla inwestujących w Stanach Zjednoczonych.

Dla sprostowania warto dodać, że potocznie mówi się o wizach, ale w praktyce są to promesy wizowe, a właściwą wizę wbija Wam w paszport lub nie, urzędnik imigracyjny, po wylądowaniu na lotnisku w USA. Więc mimo wklejonej promesy wizowej do paszportu, nadal nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że dostaniemy się do USA.

Podział wiz amerykańskich

Wizy dzielimy na nieimigracyjne, oraz na imigracyjne. Te pierwsze, niemigracyjne, jest trochę łatwiej dostać, należą do nich wizy turystyczne, studenckie, służbowe, dyplomatyczne, tranzytowe, a także takie wydawane załogom samolotów, sportowcom i artystom, a także przedstawicielom organizacji religijnych.

Zainteresuje Cię także: wizy do USA wypełnianie formularza wizowego

Podstawową, najczęściej wydawaną wizą jest wiza turystyczna, wydawana przez ambasadę Stanów Zjednoczonych na okres od pół roku do maksymalnie dziesięciu lat. Wklejana jest ona w paszport i jest wielokrotnego użytku.

Wiza docelowa wstemplowana zostaje przez wspomnianego już urzędnika imigracyjnego tuż po wylądowaniu w USA. Wizy emigracyjne to wizy loteryjne, które można uzyskać poprzez wylosowanie w loterii wizowej, wiza narzeczeńska, oraz permanent resident card – karta stałego pobytu.

Powiązany temat: Formularz wizowy do USA

Visa USA

Wiza turystyczna, najbardziej popularna, uprawnia Was do podróżowania przez określony czas po Stanach Zjednoczonych. Nie możecie na jej podstawie pracować, uczyć się, czy wręcz osiedlić się w Stanach Zjednoczonych.

Ale możecie bez większego problemu oprócz zwiedzania i odpoczywania, dokonać zakupu samochodu czy też mieszkania, do którego możecie na podstawie wizy turystycznej wracać, a raczej podróżować wielokrotnie. Jeśli jednak zależy Wam na tym, żeby osiąść tutaj na stałe, powinniście zadbać o zieloną kartę lub wizę z pozwoleniem na pracę.

Powiązany temat: legany pobyt w USA

Wizę służbową, z pozwoleniem na pracę pomoże Wam zorganizować pracodawca amerykański lub międzynarodowy działający na terenie USA. Zieloną kartę natomiast można dostać posiadając rodzinę w USA, planując ślub z obywatelem USA lub, co ciekawsze, biorąc udział we wspomnianej loterii wizowej.

Loteria wizowa do USA - DV lottery

Loteria wizowa prowadzona jest co roku, z reguły w październiku lub listopadzie i ma na celu wydanie 50 tysięcy zielonych kart chętnym obywatelom z całego świata. Jeśli kraj w którym się urodziliście wpisany jest na listę krajów, które mogą brać udział w takiej loterii, nie pozostaje nic innego, niż zapoznać się ze szczegółami, regulaminem i wziąć w niej udział. Na liście tej znajdują się kraje, z których w ciągu ostatnich pięciu lat, nie osiedliło się w Stanach zbyt wielu imigrantów.

Polska aktualnie może brać udział w loterii, ale co roku warto sprawdzać, czy nic się nie zmieniło. Szanse na zdobycie wizy w loterii są bardzo małe, ale nikt nie mówi, że nie ma ich w ogóle, to trochę jak gra w lotto. Po dopełnieniu formalności, wniesieniu stosownych opłat i pozytywnym przejściu rozmowy z konsulem w Polsce, pozostaje tylko sprawdzić wyniki loterii na początku drugiego kwartału kolejnego roku. Wiza loteryjna uprawnia Was do stałego pobytu w USA.

Zobacz: jak zagrać w loterii wizowej do USA

Loteria wizowa

Wybór lotu do USA

Jak już znajdziecie swój lot, a raczej loty, bo bezpośrednich lotów na Florydę z Polski niestety nie znajdziecie, wsiądziecie do samolotu z biletem, paszportem i aktualną wizą, nie macie niestety pewności co do wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Podczas lotu uzupełnicie formularz imigracyjny I-94, którego część oddacie personelowi samolotu, drugą część zachowacie dla urzędnika imigracyjnego. Drugi formularz jaki musicie uzupełnić to taki dla celnika, w którym deklarujecie rzeczy i dewizy wwożone do USA.

Po wylądowaniu w Stanach po z reguły kilkunastu godzinach lotu z przerwą na przesiadkę, najpierw odbędziecie odprawę celną, którą w zasadzie przechodzi się bez większego problemu, w najgorszym wypadku, o ile nie przewozicie czegoś nielegalnego, zostanie Wam to po prostu skonfiskowane, a Wy wypuszczeni dalej.

Nie przewieziecie kiełbasy i wyrobów wędliniarskich, owoców i warzyw, a także leków, jeśli nie macie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza, że ich potrzebujecie. Nie przewieziecie też dużych ilości alkoholu, tylko określoną ilość, najczęściej win domowej roboty czy nalewek, a także niektórych dzieł sztuki i broni, nawet jeśli macie na nią zezwolenie. Po przejściu odprawy celnej nadchodzi czas na odprawę imigracyjną.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?