JAK OTWORZYĆ KONTO W BANKU W USA

Otwarcie konta bankowego w banku w USA. Informacje, niezbędne dokumenty i zasady dla obcokrajowców obowiązujące w USA. Aktualne informacje dla obcokrajowców jak otworzyć konto w banku na terenie Stanów Zjednoczonych. Już na samym początku, ważna informacja dla Was, iż dla klientów naszego biura nieruchomości otwieramy konto w banku w USA. A dokładniej, otworzymy konto dla Ciebie w banku na Florydzie. W lokalnym oddziale banku, w lokalizacji, gdzie działa nasze biuro nieruchomości, zlokalizowane kilkanaście km (albo mil) od Miami.

Konto w amerykańskim banku

Osoby które były w USA i próbowały otworzyć konto w amerykańskim banku na własną rękę na pewno wiedzą, iż nie jest to łatwy proces. A często się zdarza, iż odejdziesz z banku z kwitkiem i nie otworzysz konta w amerykańskim banku. Poniższe informacje odnoszą się do systemu bankowego i zasad amerykańskich banków na Florydzie. Także, poniższe informacje w większości pokrywają się z zasadami banków w innych stanach USA. Zasady otwarcia konta w banku mniej więcej są te same. Warto je poznać zanim wyruszysz samotnie do banku w USA.

Zasady, regulacje i dokumenty potrzebne do otwarcia konta w USA. Zdobądź teoretyczną wiedzę czytając poniższe informacje. Ewentualnie skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie i skonsultuj się z nami telefonicznie w tej sprawie. Pamiętaj iż nasze biuro otwiera konta bankowe w USA dla naszych klientów.

Jak otworzyć rachunek bankowy w USA

Jak otworzyć konto w banku w USA
Bank Wells Fargo to jeden z największych banków w USA

Zainteresuje Cię także: 10 największych banków w USA

Proces otwarcia rachunku bankowego w USA nie jest prosty i łatwy. A dla obcokrajowca, „nowego” w Ameryce, nawet z biegłą znajomością języka angielskiego, wizyta w banku w USA, nie zawsze kończy się powodzeniem. Przekonało się o tym wielu naszych klientów i osób ktre nawiązały współpracę z naszym biurem nieruchomości. Skoro trafiliście na naszą stronę internetową z tymi informacjami, z pewnością także poszukujecie realnego wsparcia w USA.

Ale przejdźmy do rzeczy! Dlaczego tak trudno otworzyć jest konto w banku w USA? Przede wszystkim wydaje się iż amerykański system bankowy jest skostniały i może trochę przestarzały – może powiedzą niektórzy Europejczycy. Ale na pewno jest KOMPLETNIE inny niż w Polsce lub system bankowy na terenie Unii Europejskiej. W Ameryce to wszystko zupełnie inaczej wygląda, funkcjonuje i rządzi się swoimi prawami.

Dokumenty potrzebne do otwarcia konta bankowego w USA

Aby otworzyć konto w banku w USA będziesz potrzebował następujących dokumentów:

  • adres zamieszkania w USA
  • SSN – Social Security Number
  • prawo jazdy
  • dowód tożsamości (paszport)

I już na samym początku pojawiają się problemy dla obcokrajowca w USA, który jest „zdesperowany” aby otworzyć sobie konto w banku na własną rękę. Nie posiadasz stałego adresu w Stanach Zjednoczonych i aby to udokumentować będziesz potrzebował przedstawić utility bill czyli np. rachunek za prąd z Twoim nazwiskiem i imieniem, lub kontrakt na wynajem nieruchomości, ewentualnie akt własności nieruchomości.
I tu uwaga! Nawet akt własności nieruchomości w niektórych bankach nie wystarcza dla urzędnika bankowego, dlatego iż system danego banku nie będzie akceptował tego rodzaju dokumentu.

Dlatego często nasi klienci i osoby np. zainteresowane wprowadzeniem firmy na rynek amerykański, korzystają z profesjonalnych firm lub polskich prawników, wyspecjalizowanych w wprowadzaniu polskich firm na rynek amerykański. Wtedy taka firma pomoże Ci przebrnąć przez wszystkie meandry amerykańskiego systemu bankowego i otworzyć konto w banku w USA. 

Osoba indywidualna będzie miała naprawdę „pod górkę” w procedurze otwarcia konta bankowego w USA. System bankowy w USA nie jest przyjazny dla indywidualnych obcokrajowców i jest bardzo hermetyczny. Upraszczając tok myślenia: musisz już mieć jakiś „punk zaczepienia” w USA aby bez problemu otworzyć konto w banku w USA. Trzeba to zaakceptować i po prostu przez to przejść. A może taki system jest lepszy ….

Citibank USA
Citibank w USA

Konto w amerykańskim banku przez internet

W ostatnich latach pojawiło się na rynku mnóstwo portali internetowych, aplikacji i internetowych banków w których możesz otworzyć konto w banku w USA przez internet bez odwiedzania „prawdziwego banku” na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie mamy dokładnej wiedzy jak to dokładnie działa, ale prawda jest taka, iż kiedy inwestujesz i np. kupujesz nieruchomość w USA, będziesz musiał posiadać konto w banku w USA. I to w realnym, prawdziwym banku z adresem na Florydzie lub w innym stanie w USA.

To właśnie oferujemy naszym klientom w ramach usług sprzedaży nieruchomości w Miami i okolicach południowo wschodniego wybrzeża Florydy, gdzie działamy i sprzedajemy nieruchomości dla zagranicznych inwestorów i osób szukających luksusowych domów i apartamentów na Florydzie.

Ile trwa otwarcie konta w banku w USA

Pytanie w nagłówku może wydawać się trochę naiwne i może banalne. Ale rzeczywistość jest taka iż przygotujcie się na minimum 1,5h do 2h na całą procedurę otwarcia konta w banku. Zarezerwujcie sobie ten czas. Wierzcie nam – to trwa!

Urzędniczka (lub urzędnik) w banku musi wprowadzić wszystkie Wasze dane do systemu. Skrupulatnie sprawdzić wszystkie Wasze dane. Bardzo przydaje się karta kredytowa z Polski i wyciąg z karty kredytowej w Polsce. Nie zapomnijcie przywieźć tych dwóch rzeczy na Florydę. O wiele łatwiej jest otworzyć konto w banku dla Was z kartą kredytową z Polski.

Jeżeli masz jeszcze starą wizę amerykańską w paszporcie, także przynieś go ze sobą. Czasami urzędnicy bankowi sprawdzają czy dana osoba jest legalnie w USA i czy ma ważną wizę/promesę wizową w paszporcie.

Wszystkie powyższe informacje obowiązują dla osób bez amerykańskiego obywatelstwa, oraz dla osób bez zielonej karty w USA, oraz dla osób bez stałego zameldowania w USA. Jeżeli chcesz otworzyć konto bankowe  w USA i nie posiadasz SSN, czasami banki wymagają ITIN number. Czyli Individual Taxpayer Identification Number. Ale to też nie we wszystkich bankach. Jeżeli np. posiadasz już nieruchomość w USA musisz indywidualnie wystąpić z wnioskiem o nadanie ITIN number. Ale to oddzielna sprawa.

Aby uzyskać numer ITIN czyli Individual Taxpayer’s Identification Number, należy złożyć pisemny wniosek W-7 w Amerykańskim Urzędzie Skarbowym – IRS (Inland Revenue Service). Musisz przede wszystkim potwierdzić swoje dane personalne, które umieściłeś we wniosku. Najprościej zrobić to za pomocą polskiego paszportu. Wypełniony formularz należy wysłać na adres podany w instrukcjach do druku w formularzu W-7. Czas rozpatrywania takiego wniosku może wynieść nawet kilka miesięcy. W czasach „cowida” było to nawet do roku.

O uzyskanie numeru ITIN można się również ubiegać w amerykańskiej ambasadzie w Polsce lub w innych krajach. Przed wizytą należy telefonicznie lub internetowo umówić nasze spotkanie w ambasadzie USA.

Numery kont bankowych w USA
Na amerykańskim czeku widnieje "routing number" oraz "account number". Nie możesz sie pomylić.

Jak wygląda rachunek bankowy w USA

Konto amerykańskie składa się z dwóch głównych elementów:

  1. Account number
  2. Routing number

Amerykański system bankowy różni się diametralnie od systemu który obowiązuje w Polsce i w Unii Europejskiej. Do przelania pieniędzy z polskiego banku do amerykańskiego banku będziesz potrzebował tych dwóch numerów, oraz będziesz potrzebował numer SWIFT do przelewów międzynarodowych.

Natomiast do przelewów na terenie USA pomiędzy tutejszymi bankami, będziesz potrzebował tylko routing number i account number aby wykonać np. wire transfer na konto np. do dewelopera sprzedającego nieruchomości czy do TITLE COMPANY, która dokonuje transakcji sprzedaży nieruchomości i przepisania tytułu własności nieruchomości w USA.

Konta bankowe a amerykańskie prawo

Możemy zadać sobie pytanie. Dlaczego amerykański system bankowy nie jest – nazwijmy to – „przyjazny ” dla obcokrajowców. Odpowiedź jest dość prosta. Wszystko w Ameryce zmieniło się po 11 września 2001 roku, po atakach na wieże w Nowym Jorku.

Wszystko reguluje Patriot Act. Najprościej tłumacząc – nakazuje on bankom na drobiazgowe sprawdzenie tożsamości danej osoby spoza USA.  Wszyscy obcokrajowcy w zasadzie „wpadają do jednego worka”. Chodzi o sprawdzenie czy dana osoba, która chce otworzyć konto w banku w USA nie jest w żaden sposób powiązana z organizacjami terrorystycznymi, praniem brudnych pieniędzy czy powiązana z kartelami narkotykowymi. Dodatkowo wszystkie banki w USA są zobowiązana do przetrzymywanie kopii dokumentów swoich klientów.

Więc nawet gdy otworzyłeś konto w banku w USA 20 czy 15 lat temu w Chicago stanie Illinois, błyskawicznie Twoje dane bedą dostępne w banku na Florydzie, gdzie próbujesz otworzyć nowe konto w banku.

Jeżeli masz zielona kartę, lub SSN (Social Security Number) nie powinieneś mieć większych problemów z otwarciem konta w USA. „Schody” zaczynają się dopiero, kiedy jesteś po raz pierwszy w banku w USA i nie masz tych dokumentów a chcesz otworzyć konto w banku.

Chase Bank Stany Zjednoczone
Chase Bank to kolejny ogromny bank w USA

Ile kosztuje utrzymanie konta w USA

Utrzymanie konta bankowego w USA wiąże się z kosztami. To znaczy jakimi? Jest to uzależnione ile środków pieniężnych przetrzymujesz na swoim koncie w USA. Np. w większości banków na Florydzie nie będziesz płacił nic za utrzymanie konta jeżeli twój „balance” na koncie przewyższa 2.000 USD miesięcznie. Jeżeli na koncie pojawi się mniejsza kwota, poniżej 2.000 USD – bank pobierze od Ciebie opłatę 15 lub 20 USD w zależności od banku. To informacje z początku roku 2023. Te rzeczy zmieniają się, ale podajemy te informacje, gwoli ogólnej Waszej świadomości ile kosztuje utrzymanie konta bankowego w USA.

Ile kosztuje wire transfer w USA

Niektóre przelewy bankowe w USA są płatne. Np. basic wire transfer kosztuje 50 USD w Citibank. W innych bankach też są pobierane opłaty za takie przelewy. Nie będziemy się tu wdawać w szczegóły jaki bank ile pobiera za przelewy, ale te rzeczy w USA są płatne. Ale są także inne formy przelewów bankowych – bezpłatne. Po otwarciu konta w banku w USA dostaniesz dokładną tabelę z dokładnie wyszczególnionymi kosztami za przelewy i rodzaje przelewów dostępnych w danym banku. Zobacz także rozdział jak robi się przelewy pieniędzy z Polski do USA.

Jak założyć konto firmowe w banku w USA

Inaczej prezentuje się procedura otwarcia konta bankowego w USA na firmę. Aby otworzyć konto firmowe w USA trzeba się osobiście stawić w banku na terenie USA. Z tego co nam wiadomo nie ma możliwości otwarcia konta na firmę bez wizyty banku na terenie USA.
Do otworzenia konta bankowego firmowego w USA wymagane są następujące dokumenty:

  •  Certificate of Incorporation lub Certificate of Formation czyli dokumenty założycielskie naszej firmy w USA z informacją gdzie firma jest zarejestrowana i rodzaj firmy
  • Numer EIN czyli Employer Identification Number czyli numer podatkowy firmy na podstawie którego rozliczasz się z podatków w USA w IRS. Inne nazewnictwo tego dokumentu to numer FEIN czyli Federal Tax Identification Number
  • Paszport
  • Prawo jazdy
  • Dane osobowe właściciela firmy
Bank of America w USA

Często zadawane pytania odnośnie otwarcia konta bankowego w USA

W stanach Zjednoczonych nie istnieje numer IBAN jako międzynarodowy standard numeracji bankowych. W USA obowiązuje inny system. Podczas wykonywania przelewu międzynarodowego z np. banku w Polsce do banku w USA zostaniesz poproszony o podanie Routing Number oraz Account Number. Czasami wymagane też jest podanie adresu banku w USA.

Polskie banki w większości mają już te systemy wprowadzone do swoich procedur przelewów. Czyli w momencie kiedy zaczniesz dokonywać internetowego przelewu pieniędzy do USA, automatycznie w Twoim polskim banku (w Twojej aplikacji bankowej) powinny pojawić się „okienka” w których należy wpisać Account Number i Routing Number amerykańskiego banku.

Teoretycznie tak, zakładając konto internetowe przez wiele portali/aplikacji do przelewów on-line. Ale pamiętajcie że nie będzie to „prawdziwe” konto w banku w USA. Aby funkcjonować w USA będziesz potrzebował konta w amerykańskim banku, otwartym na miejscu, gdzie dostaniesz kartę debetową, książeczkę czekową, oraz internetowy akces do Twojego konta. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami powyżej.

W praktyce, aby mieszkać, żyć, „funkcjonować” w USA, kupować nieruchomości, wynajmować nieruchomości, otwierać biznesy, płacić rachunki za prąd, opłaty HOA, bezproblematycznie podróżować i tankować benzynę na stacji paliw i wykonywać wszelkie inne aktywności, będziesz potrzebował amerykańskiego konta, otwartego w fizycznym banku w USA.

W Stanach Zjednoczonych czeków bankowych używamy na co dzień. To bardzo powszechna i ogólnie przyjęta forma płatności w USA.  Bardzo praktyczna, oraz popularna. Wszyscy w USA są do tego przyzwyczajeni. Szczególnie w transakcjach nieruchomościowych. Czyli np. podczas zawierania każdej transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w USA. Podczas wynajmu nieruchomości. Kiedy zakupisz nieruchomość w USA, prawdopodobnie Twój lokator będzie wpłacał czek na Twoje konto bankowe w USA. A Ty dostaniesz security deposit za wynajem nieruchomości w czeku bankowym.

W tej chwili większość amerykańskich banków pozwala „cashować” czeki poprzez aplikacje internetowe. Nie musisz chodzić z czekiem do banku. Po prostu robisz zdjęcie czeku w aplikacji bankowej i czek automatycznie „ląduje” na Twoim koncie.

Tak. Amerykański system prawny dopuszcza założenie konta w banku amerykańskim przez obcokrajowca. Nie jest to łatwy proces o którym dokładnie przeczytasz powyżej, ale dla naszych klientów otwieramy konto bankowe na Florydzie.

Także w innych przypadkach jest możliwość otwarcia konta w banku w USA. Np. na wymianie studenckiej w Stanach Zjednoczonych, na kontrakcje z firmy w USA, pobyt w USA na wizie studenckiej, założenie firmy w USA.

Dziś wysyłanie pieniędzy z Polski do USA jest proste. Twój bank w Polsce z pewnością ma funkcję przelewów do Stanów Zjednoczonych, który różni się od europejskiego systemu bankowego. Patrz informacje powyżej. Co do opłat za taki przelew, kosztów przewalutowania i innych opłat musisz je uzyskać od Twojego banku lub szukać innych opcji tanich przelewów międzynarodowych z Polski do USA.

Musisz wziąć pod uwagę koszty jakie pobiera dany bank za przelew do USA, oraz koszt wymiany złotówki lub innej waluty na dolary amerykańskie. Chyba iż posiadasz konto dolarowe w Polsce lub w Europie i z takiego konta dokonujesz przelewu do amerykańskiego banku.

Do wykonania przelewu z Polski do USA będziesz potrzebował:

  • Routing Number
  • Account Number
  • w niektórych przypadkach wymagane jest podanie fizycznego adresu banku w USA

W zależności od banku w Stanach Zjednoczonych może być to od 6 do 16 cyfr. Nie zapominajmy także, iż oprócz numeru konta do wykonania przelewu, będzie Ci potrzebny Routing Number. Zwykle do przelewu z amerykańskiego banku do innego amerykańskiego banku, będziesz musiał dwukrotnie wpisać Account Number.

Tak, każdy obywatel polski może otworzyć konto w banku w Stanach Zjednoczonych. Aczkolwiek bez ważnego SSN (Social Security Number) i stałego adresu na terenie USA jest to dość skomplikowane i większość banków w USA nie otworzy Ci konta. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA. Czytaj informacje powyżej.

W amerykańskim systemie bankowym Routing Number jest to 9-cyfrowy numer rozliczeniowy, stosowany przez wszystkie banki na terenie USA. Każdy bank w USA posiada swój indywidualny Routing Number. Kod Routing Number określa konkretny bank położony w USA.
Ważne do przelewów! Routing number jest też znany jako numer ABA (często stosowany) numer RTN lub numer FW. 

Numer ABA w amerykańskim systemie bankowym to jest to samo, co Routing Number. Patrz na informacje powyżej.

Karta debetowa w amerykańskim banku

Karta debetowa którą otrzymasz po otwarciu konta bankowego w Stanach Zjednoczonych nie różni się w zasadzie od kart debetowych wydawanych przez banki w innych krajach świata w Europie i w Polsce. Zwykle karta debetowa jest wydawana bezpłatnie przez amerykański bank jako akces do Twojego amerykańskiego konta bankowego. Amerykańską kartę debetową można używać w każdym bankomacie na terenie USA, oraz płacić ją we wszelkich establiszmentach typu restauracje, bary, sklepy, supermarkety, oraz płacić nią w sklepach internetowych.

Aby uzyskać akces np. do amerykańskiego Apple Store, także będziesz potrzebował amerykańskiej karty bankowej z Twoim adresem na terenie USA.

Karta kredytowa w amerykańskim banku

Generalnie, aby zakwalifikować się do uzyskania karty kredytowej na terenie Stanów Zjednoczonych będziesz musiał spełnić określone kryteria wyznaczane przez dany bank. Jeżeli dopiero zaczynasz swoje życie w Stanach lub po raz pierwszy otworzyłeś konto w banku w USA, najprawdopodobniej nie dostaniesz od razu żadnej karty kredytowej. Dostaniesz tylko kartę debetową.

W Ameryce, bardzo ważnym kryterium kwalifikującym daną osobę do uzyskania kredytu, w tym wypadku to karta kredytowa, jest system CREDIT SCORE. Czyli system wypracowany w ostatnich kilkudziesięciu latach w USA przeznaczony do oceny zdolności kredytowej danej osoby aby uzyskać kredyt w banku. W zależności jak wysoki jest Twój credit score takie oprocentowanie dostaniesz na pożyczkę lub inny kredyt z banku. Np. kredyt na zakup nieruchomości czy kredyt na zakup samochodu. Zobacz także rozdział ubezpieczenia samochodu w USA na Florydzie.

Bez SSN czyli Social Security Number nie uzyskasz informacji o swoim Credit Score czyli nie zakwalifikujesz się do uzyskania karty kredytowej. Są od tego wyjątki i niektóre banki w USA mają „specjalne produkty” (specjalne karty kredytowe) dla osób, które nie kwalifikują się do systemu Credit Score ani nie posiadają SSN.

Najpopularniejszy bank w USA

Rodzaje kont bankowych w USA

W Stanach Zjednoczonych dostępne jest kilka rodzajów kont bankowych dla osoby indywidualnej. Aby swobodnie mieszkać, pracować i poruszać się po Stanach Zjednoczonych, będziesz potrzebował „prawdziwego” konta bankowego otwartego w amerykańskim banku na miejscu. Po przyjeździe do Stanów szybko przekonasz się iż amerykańskie konto internetowe otwarte na jednym z portali oferujących tanie przelewy zagraniczne, nie wystarczy.

  • Savings Account – konto oszczędnościowe
  • Checking Account – konto bieżące
  • Investment Account – konto inwestycyjne
  • Retirement Account – konto emerytalne
  • Credit Union Account – konto podobne do polskich instytucji, typu SKOK
  • Speciality Account – konto specjalne

Jaki bank wybrać na otwarcie konta w USA

W Stanach Zjednoczonych istnieje kilkanaście tysięcy banków. Ale radzimy skoncentrować swoje wysiłki w kierunku otwarcia konta w USA w kilku najważniejszych i największych banków w Stanach Zjednoczonych. I tak, jako nowo przyjezdny, nie będziesz mial zbyt wielkiego wyboru i szybko przekonasz się że otwarcie konta w banku w USA to „nie przelewki”. I jest to niewykonalne zadanie dla osoby „świeżo przybyłej” z Europy.
Przypominamy iż dla naszych klientów otwieramy konto bankowe w banku na Florydzie.

  • CHASE bank
  • CITIBANK
  • Bank of America
  • Wells Fargo
  • PNC Financial Services
  • TRUIST Bank
  • Goldman Sachs

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?