Anchorage na Alasce. Łosie i niedźwiedzie na ulicy? W Anchorage na Alasce to możliwe! Zwierzęta często opuszczają rezerwat i odwiedzają miasto stając się atrakcją dla turystów. Nie tylko przyroda przyciąga do Anchorage. Miasto to słynie z centrum sztuki The Alaska Center for Performing, w którym odbywają się liczne koncerty, m.in. zimowy festiwal Fur Randezvous Festival.
Anchorage na Alasce
To właśnie tym festiwalem mieszkańcy Anchorage żegnają zimę i witają wiosnę. Anchorage to miasto, należące do stanu Alaska. Usytuowane jest na południu stanu u podnóża gór Chugach. Od północy graniczy z gminą Matanuska – Susitna Borough, od południa z gminą Kenai Peninsula Borough, a na wschodzie z okręgiem Valdez – Cordova.
Prestiżowe wyróżnienie
Anchorage zamieszkuje ponad 299 tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi 55 osób na kilometr kwadratowy – Anchorage jest najbardziej zaludnionym miastem stanu Alaska – skupia ponad 40 procent wszystkich jej obywateli. Co ciekawe, Anchorage już kilka razy otrzymało prestiżową nagrodę All-America City Award. Nagrody te przyznawane są przez organizację National Civic League dziesięciu amerykańskim społecznościom za umiejętność współpracy obywateli i za osiągnięcia w różnych dziedzinach.
Poza tym Anchorage znalazło się na pierwszym miejscu listy miast, które oferują najbardziej korzystne podatki dla mieszkańców, ogłoszonej przez magazyn finansowy „Kiplinger”. W Anchorage nie płaci się np. podatku od sprzedaży.
Teren od Rosjan
Początkowo teren Anchorage był własnością Rosji. W 1967 r. amerykański sekretarz stanu William H. Seward wykupił ten obszar od Rosjan. W 1912 r. Alaska oficjalnie została włączona do Terytorium Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do innych miast Alaski Anchorage nie było ośrodkiem wędkarskim ani górniczym.
W 1915 r. gubernator John Franklin Alexander Strong zaproponował nadanie obszaru Anchorage nazwy, która podkreśliłaby lokalność tego miejsca. Odbyły się wybory, w wyniku których miasto nazwano „City”. Rząd postanowił jednak zmienić to miano. W 1920 r. miasto oficjalnie nazwano „Anchorage”. Nazwa ta oznacza „kotwiczenie”. W 1920 r. miasto Anchorage otrzymało miejskie prawa.
Centrum wojskowe
W okresie II wojny światowej w mieście swoje bazy miały wojskowe jednostki powietrzne, w Anchorage zlokalizowane było lotnisko. Stacjonowały tam amerykańskie i europejskie samoloty. Wiosną 1964 r. w mieście doszło do trzęsienia ziemi. Śmierć poniosło ponad 130 osób. Z kolei w 1968 r. na północnych zboczach Alaski odkryto duże złoża ropy. To odkrycie przyczyniło się do przemysłowego rozwoju obszaru stanu.
W 1975 r. miasto Anchorage połączyło się z okolicznymi terenami tworząc jedną, większą gminę. Wciąż się rozwijało. Prowadzono tam również coraz więcej różnych inwestycji. Z czasem rozpoczęto starania o przeniesienie stolicy stanu Alaska z Juneau do Anchorage lub w jego bliskie okolice. W efekcie w 1976 r. opracowano plan zlokalizowania stolicy niedaleko Willow, mieszczącego się ponad 100 km od Anchorage. W 2005 r. amerykańska komisja zadecydowała o utworzeniu ośrodka wojskowego w Anchorage o nazwie Joint Base Elmendorf – Richardson. Zobacz też mapę Alaski na kontynencie północnoamerykańskim.
Pogoda jak na Alasce
W Anchorage na Alasce panuje umiarkowany klimat. Okres letni jest krótki i zimny. Temperatury latem wahają się od 13 do 26 stopni Celsjusza, a w zimie wynoszą od -15 do -1 stopnia Celsjusza. Najniższą temperaturę w Anchorage odnotowano w 1947 r., wyniosła -38 stopni Celsjusza.
Opady deszczu w Anchorage występują często, ale są przelotne i niewielkie. W okresie letnim słońca w Anchorage jest sporo, a zimą niestety rzadko świeci. Co bardzo ciekawe, latem 1992 r. w Anchorage doszło do wybuchu wulkanu Spurr. W wyniku erupcji w mieście osiadł pył grubości około trzech centymetrów. Do podobnego zdarzenia w regionie, lecz o mniejszej skali, doszło w 2009 r. – wybuchł wtedy wulkan Mount Redoubt.
Łosie i niedźwiedzie
Na terenie środkowej Alaski znajduje się rezerwat Chugach National Forest, obejmujący rzeki i lasy. Na obszarze tym spotkać można wiele gatunków zwierząt, m.in. łabędzie, niedźwiedzie, wilki, łosie, jelenie czy wydry. Co ciekawe, zwierzęta spotkać można nie tylko w rezerwacie.
Często wędrują one również po mieście Anchorage. Na ulicach spotkać można m.in. łosie. Zwierzęta to duża atrakcja dla turystów podróżujących po Anchorage. Należy pamiętać jednak o tym, że mogą być niebezpieczne.
Łosie są dużym utrudnieniem dla kierowców poruszających się po mieście, często przyczyniają się do wypadków drogowych. Wiele zwierząt ginie pod kołami samochodów. Poza tym łosie nie zawsze są przyjaźnie nastawione do ludzi.
Bywają agresywne, dlatego co roku Alaska Department of Fish and Game podejmuje decyzję o zabiciu kilku najbardziej niebezpiecznych. Warto wspomnieć, że wybrzeże Anchorage to teren bagienny w Stanach Zjednoczonych. Turystom radzi się, by nie planowali spacerów po wybrzeżu, ponieważ mogą ugrzęznąć w błocie.
Spacer po ogrodach
Odwiedzających Anchorage zachęca się natomiast do odwiedzenia ogrodu botanicznego Alaska Botanical Garden. Można w nim podziwiać ponad tysiąc gatunków roślinnych. Ogród powstał w 1993 r. i do dziś jest wielką atrakcją zarówno dla przyjezdnych, jak i dla mieszkańców regionu. Ogród wyłożony jest drewnem brzozowym i świerkowym. Teren ogrodzono, by chronić rośliny przed łosiami.
Alaska Botanical Garden podzielony jest na części. Poszczególne ogrody pokazowe mają swoje nazwy. Wśród nich można wyróżnić m.in. ogród Lile. To spokojne miejsce, które nazwano „Lile” na cześć Lile Bernard Rasmuson, pionierki ogrodnictwa. Zaprojektował go słynny architekt Carol R. Johnson we współpracy z firmą Earthscape. W ogrodzie Lile podziwiać można m.in. piękne piwonie i pierwiosnki.
Zioła i tufu
Z kolei w ogrodzie Herb Garden można zobaczyć różne rodzaje ziół zarówno leczniczych, jak i tych dodawanych do potraw. Kolejna część – Rock Garden to królestwo alpejskich roślin. Atrakcją tego fragmentu ogrodu są również koryta stworzone z tufu (skały wulkanicznej).
Wypełnione roślinami prezentują się bardzo efektownie. Równie ciekawie jak Rock Garden wygląda Heritage Garden. Ten ogród utrzymany w starodawnej stylistyce zachwyca swoim klimatem. Rosną tam najpopularniejsze w Anchorage warzywa i byliny.
Strefa dla najmłodszych
Warto zaznaczyć, że na zwiedzanie ogrodu botanicznego Alaska Botanical Garden spokojnie można wybrać się z najmłodszymi członkami rodziny. Dzieci będą miały tam swoje zajęcia. Specjalnie z myślą o nich stworzono dziecięcą strefę dla małych ogrodników. Pociechy mogą tam spróbować własnej uprawy roślin. Z pomocą doświadczonych ogrodników poznają poszczególne gatunki roślin oraz zasady odpowiedniej uprawy.
Dodatkową atrakcją będzie dla nich z pewnością mały owocowy sad z porzeczkami, jagodami czy truskawkami.
Ogród botaniczny Alaska Botanical Garden zajmuje dużą powierzchnię, dlatego łatwo się w nim zgubić. Warto wcześniej zapoznać się z ogrodową mapą. Co ważne, ogród można zwiedzać przez cały rok od godzin porannych do wieczornych. Organizowane są w nim również różne wydarzenia m.in. dzień żniwa.
Lotnisko w Anchorage
W mieście dobrze prosperuje przemysł i turystyka krajowa i zagraniczna. To właśnie w Anchorage zlokalizowany jest port lotniczy o międzynarodowym zasięgu Ted Stevens Anchorage International Airport. Wybudowano go w 1950 r. Co ciekawe, port został nazwany imieniem senatora, który był przedstawicielem stanu Alaska w Waszyngtonie. Dobra opinię senatorowi zepsuł jedynie zarzut korupcji, który postawiono mu w 2008 r.
Warto zaznaczyć, że port Ted Stevens Anchorage International Airport jest trzecim portem na świecie pod względem ruchliwości. Wyprzedzają go jedynie porty w Memphis i Hong Kongu. Władze miasta chcą unowocześnić lotnisko, dlatego przewidywana jest przebudowa obiektu.
Warto wspomnieć, że Anchorage pełni funkcję stanowego portu morskiego. Poza tym w mieście rozwija się kolej. Sieć kolejowa nosi nazwę Alaska Railroad oi obsługuje połączenia kolejowe między Fairbanks i Seward. Warto zaznaczyć, że kolej funkcjonuje głównie latem. W okolicach działają natomiast linie autobusowe. W Anchorage znajdują się dwie uczelnie: Alaska Pacific University i University of Alaska. Ta ostatnia, słynna uczelnia powstała w 1954 r.
Jedna autostrada
Anchorage z innymi częściami regionu połączone jest tylko jedną autostradą – Alaska Route 1. Z południem Alaski Anchorage połączone jest drogą Seward Highway, a z północą drogą Glenn Highway. W Anchorage rozwijają się transport, wojsko, turystyka i przemysł wydobywczy. Postęp techniczny cały czas był i jest tu widoczny. Jedyny kryzys gospodarczy pojawił się w 1980 r. Dotknął on firm zajmujących się finansami w Stanach Zjednoczonych.
Przemysłowe miasto Anchorage
W 2013 r. magazyn Forbes umieścił Anchorage na liście miejsc najlepszych na rozwój biznesu. Mimo, że stolicą Alaski jest Juneau, to jednak w Anchorage zatrudniona jest większa liczba pracowników. W Anchorage zlokalizowanych jest wiele dużych przedsiębiorstw. Jedną z takich firm jest Conoco Phillips Alaska, zajmująca się produkcją ropy naftowej i gazu. Zatrudnia około tysiąc osób. Siedziba Conoco Phillips Alaska w Anchorage jest najwyższym budynkiem stanu Alaska.
Festiwale i koncerty
Anchorage to miasto sztuki. W centrum The Alaska Center for Performing odbywają się różne kulturalne wydarzenia. W imponującym budynku może pomieścić się nawet ponad 3 tys. osób. To właśnie w tym obiekcie co roku w okresie zimowym odbywa się impreza Fur Randezvous Festival.
Na ten festiwal z niecierpliwością czekają mieszkańcy miasta. Fur Randevous Festival symbolizuje bowiem koniec męczącej zimy i początek wiosny. Oprócz tego ważnego festiwalu w The Alaska Center for Performing odbywają się też koncerty organizowane przez stowarzyszenie Anchorage Concert Association. W koncertach stowarzyszenia brały już udział takie gwiazdy, jak Bill Cosby, Suzanne Vega czy Lorene Harrison.
Obiekty na imprezy
W Anchorage istnieją jeszcze dwa większe obiekty, w których również często odbywają się masowe, duże wydarzenia. Są to: William A. Egan Civic and Convention Center oraz Dena’ina Civic and Convention Center. Na organizację większych imprez często wykorzystuje się też halę sportową Sullivan Arena.
Miłośnicy kulturalnych wydarzeń mogą też wybrać się na organizowaną co roku w styczniu w siedzibie University of Alaska Anchorage imprezę Anchorage Folk Festival. W programie wydarzenia znajdują się koncerty, występy taneczne i tematyczne warsztaty.