OHIO

Stan Ohio. Przewodnik i atrakcje stanu Ohio w USA. Ohio jest stanem leżącym w północno – wschodniej części USA. Jego nazwa wywodzi się od rzeki Ohio, która tworzy jego naturalną, południową granicę. Ohio dołączyło do Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. w 1803 roku, jako jej 17. stan. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara graniczy ze stanami: Pensylwania, Wirginia Zachodnia, Kentucky, Indiana i Michigan. Na północ od Ohio rozciąga się jezioro Eire – jedno z pięciu w kompleksie Wielkich Jezior amerykańskich.

Stan Ohio w Stanach Zjednoczonych

Stolica stanu Ohio jest miasto Columbus, położone w jego centralnej części. Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy Ameryki, Krzysztofowi Kolumbowi. Powierzchnia Ohio to 116 096 km², co daje mu 34. miejsce na liście największych, amerykańskich stanów. Natomiast według liczny ludności Ohio zajmuje 7. Miejsce – zgodnie ze spisem powszechnym z 2010 roku stan ten zamieszkuje ok. 11,5 mln ludzi. Daje to gęstość zaludnienia równą 107,05 os./km².

Ohio stan USA
Cincinnati w Ohio

Podstawowe informacje o stanie Ohio

Stan Ohio dzieli się na 88 hrabstw. Wśród największych miast tego stanu należy wymienić: Akron, Bellbrook, Bellefontaine, Canton, Cincinnati, Cleveland, Columbus, Dayton, Hamilton, Kettering, Lakewood, Parmę, Sandusky, Springfield, Toledo i Youngstown. 
Podstawowym językiem stanu Ohio jest język angielki, którym posługuje się ponad 93% jego mieszkańców. Blisko 2% posługuje się językiem hiszpańskim, pozostałe 5% to inne języki.

Symbole Ohio

Jedynie stan Ohio ma flagę, której kształt nie jest czworokątem, co ma symbolizować wzgórza i doliny tego regionu USA. Flaga została oficjalnie przyjęta w 1902 roku. Jest utrzymana w barwach narodowych Stanów Zjednoczonych. Pasy stanowią symbol dróg lądowych i wodnych, biały okręg to wielkie „O” – inicjał nazwy stanu, natomiast czerwone koło symbolizuje kasztanowiec gładki. Siedemnaście białych gwiazd na granatowym tle ma przypominać, że Ohio jako siedemnasty stan przyłączyło się do USA.

Pierwszym, co rzuca się w oczy na Wielkiej Pieczęci Stanu Ohio są słońce i snopy pszenicy. Zboże symbolizuje rolnictwo i bogactwo stanu. Słońce ma trzynaście długich promieni, co odnosi się do pierwszych kolonii.
Poza oficjalnymi symbolami, z Ohio nierozerwalnie wiążą się także elementy. Mottem stanu jest: “With God all things are possible” (“Z Bogiem wszystkie rzeczy są możliwe”), za zwierzę stanu uznano jelenia wirginijskiego, za drzewo kasztanowiec gładki, a owada biedronkę. Ohio symbolizuje także goździk ogrodowy, ptak kardynał szkarłatny oraz…. Sok pomidorowy.

Columbus Ohio
Columbus w Ohio

Geografia i klimat Ohio

Stan Ohio to kraina równinna lub lekko falista, wzniesiona średnio 120 – 420 metrów nad poziomem morza. Na zachodzie stanu występują skały syluryjskie i dewońskie. Na wschód karbońskie i stanowiące przedłużenie appalachijskiego zagłębia węglowego. Gleby stanu, zwłaszcza te nad rzekami słyną z urodzajności i żyzności. Panuje tam klimat kontynentalny, ale złagodzony przez wpływ Wielkich Jezior. Zobacz stan Ohio na mapie Stanów Zjednoczonych.

Gospodarka Ohio

Pod względem gospodarczym i kulturalnym stan Ohio należy do najbardziej rozwiniętych ze wszystkich stanów USA. Uprawa ziemi dostarcza głównie kukurydzy, owsa, pszenicy, ziemniaków i tytoniu.
Kwitnie tam też ogrodnictwo i hodowla bydła. 
W Ohio znajdują się bogate złoża żelaza, węgla i oleju skalnego. Świetnie rozwinięty przemysł obejmuje swoim zasięgiem liczne gałęzie, od hut żelaza i stali, po budownictwo maszyn i aut.

Historia stanu Ohio

Zanim Ohio dołączyło do Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod koniec XVII w. osiedlili się tam imigranci z Francji i Wielkiej Brytanii. W 1788 roku wybudowano Mariettę, pierwszą stałą osadę w Ohio. Następną osadą było Cincinnati powstałe w 1789 oraz Cleveland, założone w 1796 i Columbus w 1812 roku.
Zanim Ohio ogłoszono w 1803 samodzielnym stanem, jego ziemie nazywano Krajem Ohio, które obejmowały obszar pomiędzy Appalachami, rzeką Ohio i Jeziorem Erie. Historycy uznają, że kwestia zasiedlenia tego regionu była główną przyczyna wybuchu wojny z Francuzami oraz Indianami.

W epoce kolonialnej stan Ohio zamieszkiwali liczni Indianie. W XVII wieku ziemie na północ od rzeki Ohio (dzisiejsza południowa granica stanu) zamieszkiwali mówiący po algonkińsku Szaunisi – jedno z największych i najważniejszych plemion Indian tamtych czasów. Około roku 1660, w trakcie trwania konfliktu tzw. „wojen bobrowych”, kontrolę nad Krajem Ohio przejęło plemię Indian nazywanych Irokezami, wypierając Szaunisów, a także podbijając i wchłaniając niewielki szczep plemienia Erie (nazwa od wielkiego jeziora). Przez wiele dziesięcioleci Kraj Ohio pozostawał w większości niezamieszkany, używany przez Irokezów jedynie jako tereny łowne.

Cleveland Ohio
Cleveland Ohio - West Side Market

Na początku XVIII wieku do Kraju Ohio zaczęły migrować coraz liczniejsze grupy Indian, które były wypierane z południowych rejonów Ameryki Północnej przez napływających tam imigrantów. 
W latach 1880-1914 ta zmienia przeżyła potężny napływ emigrantów z Europy Południowej i Wschodniej (m.in. dużych grup Polaków).

Do Ohio, które było wolne od niewolnictwa ściągały także rzesze czarnoskórych potomków niewolników przywiezionych do Stanów Zjednoczonych z Afryki. Proces osiedlania się Afroamerykanów, który rozpoczął się w początkach XX w., stał się przyczyną poważnych i krwawych konfliktów na tle rasowym.

Indianie z Kraju Ohio

Po tym jak Europejczycy zaczęli zasiedlać te ziemie, zaczęli wypierać jej rdzennych mieszkańców, którzy byli znacznie słabsi od nowych przybyszów. Nie znali m.in. prochu strzelniczego i broni palnej, co z automatu stawiało ich na słabszej pozycji. Ponadto indiańskich plemion było wiele. Niejednokrotnie konkurowały one za sobą, prowadząc między sobą wojny, co dodatkowo wpłynęło na ich niekorzystną sytuację.
Z powodu rosnącej liczby białych osadników do Kraju Ohio ściągnęły plemiona Delawarów, Szaunisów, Senekowie i inne plemiona irokeskie.

Delawarowie

Indianie, którzy sami siebie nazywali „Lenni Lenape”. Nazwa Delaware pochodzi od rzeki Delaware. Swego czasu byli jednym z najpotężniejszych plemion indiańskich. Kiedyś liczne i dumne plemię, dzisiaj jest jedynie cieniem. Podczas spisu powszechnego w 2000 roku 8.304 obywateli USA zadeklarowało, że jest pochodzenia Delaware, a 16.341 oświadczyło, że ma pochodzenie wyłącznie lub między innymi Delaware.

Irokezi

Nazwa Iroquois pochodzi od algonkińskiej nazwy Irinakhoiw, czyli „Prawdziwe Żmije”, lub „przerażający człowiek”. Nazwa własna Irokezów to Haudenosaunee, czyli „Lud Długiego Domu”. Swego czasu Irokezi byli jednym z najpotężniejszych plemion indiańskich Ameryki, stworzyli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur. Współcześnie znaczna część Irokezów zamieszkuje rezerwaty po obu stronach granicy USA i Kanady. Są to ludzie dumni ze swoich korzeni, którzy nadal kultywują tradycje swoich przodków.

Indianin

Senekowie

To szczep należący do Ligi Irokezów. W przeszłości zamieszkiwali tereny wokół Wielkich Jezior, najdalej na zachód ze wszystkich sześciu plemion konfederacji irokeskiej. Obecnie plemię liczy w granicach od 15 do 25 tys. członków, którzy zamieszkują rezerwaty.

Turystyka w Ohio

Jezioro Eire: Będąc w Ohio nie można nie zobaczyć wielkiego jeziora Eire. Jest to czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej – zajmuje powierzchnię 25 700 km². Przez jego środek biegnie granica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.

Crystal Cave: Miłośnicy geologii nie powinni ominąć tego miejsca przy okazji pobytu w Ohio – Crystal Cave; podróż do krainy kryształów. Kryształowa Jaskinia w Put-in-Bay na północy amerykańskiego stanu Ohio właściwie nie jest jaskinią. Jest to największa na świcie wolnostojąca skała, która wypełniona jest kryształami i mlecznobiałymi minerałami.

Rock and Roll Hall of Fame Museum: Miłośnicy muzyki nie mogą ominąć Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame. To instytucja honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój wyżej wymienionych gatunków muzyki. Mieszczą się tam ekspozycje ukazujące historię i teraźniejszość muzyki rockowej.

Park Rozrywki Cedar Point: Fani parków rozrywki powinni skierować swoje kroki w kierunku parku Rozrywki Cedar Point, który rozciąga się na powierzchni 147 hektarów. To drugi najstarszy wciąż działający park rozrywki w Stanach Zjednoczonych. Jego początki sięgają aż 1870 roku! Jako że roller coastery znajdują szczególne miejsce w tym parku rozrywki, Cedar Point reklamuje się jako „roller coaster-owa stolica świata” i ma ku temu podstawy. Jest to nie tylko miejsce szalonej zabawy na licznych karuzelach, ale także znajdziemy tam piaszczystą plażę oraz przystań, gdzie można wypożyczyć np. skutery wodne.

Cedar Poin Ohio
Cedar Point w Ohio

Znajdziemy tam piknik strefy, gdzie możemy zabrać ze sobą własne jedzenie i napoje, przez co nie nadszarpniemy rodzinnego budżetu przy takiej wycieczce. Do Cedar Park najlepiej jest się udać w środku tygodnia, kiedy dzieci są w szkole. Ominą nas wtedy kolejki. 
Park Narodowy Cuyahoga Valley:

Podstawowy punkt na liście miłośników przyrody i pięknych krajobrazów. Cuyahoga Valley to park mieszczący się w północno-wschodniej części stanu Ohio. Jego nazwa wywodzi się od nazwy rzeki – “Cuyahoga” w języku mohawk (język jednego z irokeskich plemion Indian) oznacza “krzywą rzekę”. Jest to jeden z najmłodszych parków narodowych USA, powstał w 2000 roku.

Ciekawostki związane z Ohio

Tak duży stan nie może nie mieć ciekawych faktów z nim związanych. Wśród nich jest kilka perełek. To właśnie z miasta Dayton pochodzili bracia Orville i Wilbur Wright, amerykańscy pionierzy lotnictwa, którzy uznawani są za konstruktorów pierwszego, sprawnego samolotu. 
Ze stanem Ohio wiąże się także postać, o której każde dziecko przeczyta w podręczniku do historii. Pierwszy człowiek, który stanął na księżycu Neil Armstrong urodził się w Wapakoneta, małym miasteczku o indiańskich korzeniach.

Cleveland – jedno z największych i najważniejszych miast Ohio – było pierwszym na świecie miastem oświetlonym elektrycznie. Sieć pojawiła się tam już w 1879 roku.
Zgodnie z rankingiem “Money Magazine” Solon w Ohio to jedno z najlepszych do życia miasteczek w całej Ameryce Północnej. Tytuł ten zawdzięcza m.in. obecności na swoim terenie wielu firm i potencjalnych pracodawców, takich jak Nestle, L’Oreal, Cleveland Clinic.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?