AUSTIN

Austin w Teksasie. Przewodnik po miastach w USA. Austin – krzem i muzyka
Nie ma drugiego takiego miasta jak Austin. Tak różnorodny i nowoczesny przemysł, bogata kultura, dbałość o poziom edukacji, mnóstwo muzyki (Austin zwane jest światową stolicą muzyki na żywo), sportu i innych sfer życia sprawia, że w Austin mieszka się atrakcyjnie, dużo się zarabia i intensywnie wypoczywa. Krzemowe wzgórza, biurowiec Facebooka i obecność Google, oraz jedno z najbezpieczniejszych miast w USA – to za mało, by oddać charakter teksańskiego Austin.

Krzem, muzyka i klimat Austin

Austin w Teksasie
Austin w Teksasie

Świat flory całego stanu Teksas to przede wszystkim prerie, zdominowane przez roślinność półpustynną na południowym zachodzie i lasy dębowe na północnym wschodzie. W dolinie rzeki Rio Grande dominują sawanny subtropikalne, a ukształtowanie terenu to przeważnie wyżyny i równiny.

Centralna część Teksasu to przede wszystkim rozległa Wyżyna Edwardsa będąca częścią Wielkich Równin. Południowy Zachód stanu Teksas dotyka skrawka Gór Skalistych, których największy szczyt wznoszący się na wysokość 2667 m n.p.m. zwany jest Guadelupe Peak.
Panuje tu, szczególnie na wybrzeżach, klimat podzwrotnikowy, dosyć wilgotny, a na zachodzie i północy przeważnie suchy.

Średnia temperatura ma dosyć wysoką amplitudę – w styczniu od zera stopni Celsjusza na północy do 15 stopni Celsjusza na południu, a lipiec charakteryzuje się temperaturami na poziomie 25-29 stopni Celsjusza. Wśród głównych rzek przepływających przez Teksas należy wymienić: Rio Grande del Norte (z dopływem Pecos), Colorado, Brazos, Trinity, Red River.

Niezwykle rozwinięta stolica Teksasu

Austin, stolica stanu Teksas, to miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, położone nad rzeką Colorado, u stóp góry Texas Hill. Utworzone zostało w 1839 roku z osady Waterloo i jest obecnie centrum Hrabstwa Travis. Nowa nazwa nadana została miejscowości na cześć Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu – był niezwykle zasłużonym dla swojego rodzinnego stanu politykiem i działaczem.

Ta nizinna miejscowość, położona na wysokości 149 m n.p.m., zajmuje aż 704 km kw., zamieszkiwane przez 930 tys. (oficjalne statystyki) osób, co daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie blisko 1100 obywateli na 1 km kw. Jest to zatem 11. najbardziej zaludnione miasto w Stanach Zjednoczonych i czwarte w całym Teksasie.

Austin charakteryzuje najszybszy rozwój na tle innych miast całej Ameryki Północnej. Ostatnie lata to także niezwykle dynamiczny rozwój sektora nieruchomości. Mnóstwo nowych budynków, osiedli mieszkaniowych, domów i apartamentów. Mnóstwo osób z innych stanów i z innych krajów na przestrzeni lat 2018-2021 przeprowadziło się do Austin w Teksasie.

Przeprowadzka do Austin i Teksasu
Przeprowadzka do Austin

Samo miasto to wiele jezior, takich jak Lady Bird czy Walter E. Long oraz Travis, to również rzeki i cieki wodne. Austin stanowi centrum kulturalne i gospodarcze obszaru metropolitalnego Austin-Round Rock, którego liczba według stanu na dzień 1 czerwca 2016 osiągnęła poziom ponad 2 milionów mieszkańców.

Dawne dzieje

Początki osadnictwa w tym rejonie są bardzo odległe. Odnotowane jest natomiast, że w początkach XIX wieku wzdłuż rzeki Kolorado zaczęli się osiedlać pierwsi pionierzy. Ludność szybko zwiększała swoją liczebność, hodowano tu bydło (do tej pory region przoduje w pogłowiu tych zwierząt w całych Stanach Zjednoczonych), uprawiano bawełnę, orzeszki ziemne i kukurydzę. Waterloo w 1839 r. zostało oficjalnie wskazane jako na nową stolicę Republiki Teksasu w miejsce Houston.

Wkrótce potem Waterloo, na cześć Stephena F. Austina, pierwszego sekretarza stanu w Teksasie, przemianowane zostało właśnie na Austin. XIX wiek to szybki rozkwit Austin, które stało się miastem rządowym oraz centrum edukacyjnym. Wybudowano wtedy teksański kapitol, ówcześnie największy budynek stanowy w całej Ameryce, oraz Uniwersytet Teksaski.

Wielki Kryzys, tak jak w przypadku innych szybko rozwijających się regionów w USA, spowolnił tempo wzrostu miasta, ale Austin szybko się podniósł i wrócił do prędkości rozwoju sprzed trudnych ekonomicznie lat. W latach 80-tych ub. wieku stał się głównym ośrodkiem technologii i biznesu.

Ulice Austin
Ulice Austin w Teksasie

Wiele firm z listy 500 najlepszych ma tu swoje siedziby lub oddziały regionalne. Są wśród nich takie znane podmioty, jak Amazon.com, Apple Inc., Cisco, eBay, Google, IBM, Intel, Oracle Corporation, Texas Instruments, 3M i Whole Foods Market. W niedalekiej odległości od Austin znajduje się również siedziba komputerowej firmy Dell, jednego z największych pracodawców w regionie.

Kto tu mieszka?

Mieszkańcy Austin wyodrębnili u siebie z czasem trzy grupy społeczne, jakimi byli Amerykanie, Afroamerykanie i Meksykanie. Ich zwyczaje i prawa na początku XX. wieku różniły się od siebie, zwłaszcza w takich obszarach jak edukacja, mieszkalnictwo czy ochrona zdrowia. Wzrosła, co za tym idzie, segregacja rasowa, a Meksykanie i Afroamerykanie spychani na margines doświadczali dosyć ostrej dyskryminacji.

Austinites – tak miejscowi określają siebie, mieszkańców Austin.
To cały tygiel osób, reprezentujących różne zawody, poglądy i pochodzenie – od studentów, pracowników administracji, korporacji, bankierów, przemysłowców, pracowników wysoko rozwiniętych technologii, po pracowników fizycznych, artystów, a szczególnie muzyków – Austin promowane jest jako „światowa stolica muzyki na żywo”.

Szybki napływ technologii IT i przemysłu z branży komputerowej nadał również miastu przydomek „Krzemowych wzgórz”. Niektórzy znają miejscowość pod innym określeniem, które jeszcze pamięta większość z Austinites – Austin jako miasto fioletowej korony. Odnosi się to do barwy światła, które obserwowane jest, gdy słońce zachodzi za wzgórzami.

Bary w Austin
Bary w Austin

Od początku

Austin i całe hrabstwo Travis są obszarem obecności człowieka od co najmniej 9200 roku p. n. e. Już 11200 lat temu żyli tu ludzie z epoki lodowcowej, wiemy to na podstawie wielu namacalnych dowodów oraz dokumentacji z archeologicznie przebadanej pod tym kątem części Teksasu zwanej Gault Site.

Pierwszymi z plemion, jakie zastali tu europejscy osadnicy, byli Komancze, plemiona Tonkawa oraz Lipan Apacze. Hiszpańscy koloniści i hiszpańscy konkwistadorzy, w tym ekspedycja Espinosa-Olivaresa-Aguirre, przez wieki przemierzali przez ten obszar wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu bogactw, co w międzyczasie dało kilka stałych osad. Powstawały również misje.

Hiszpanie na początku XIX wieku zbudowali tutaj dwa forty o nazwach Bastrop i San Marcos.
Po odzyskaniu niepodległości Meksyku, w środkowym Teksasie powstały nowe osiedla. Niestety region trawiły konflikty z rdzennymi Amerykanami, co uniemożliwiało rozwój osad. W latach 1835-1836 Teksas zaciekle walczył o swoją niepodległość. Stał się w związku z tym niezależną republiką z własnym prezydentem, kongresem i systemem monetarnym.

Nieruchomości w Austin
Nieruchomości w Austin

Kilka lat później konflikty między Indianami a strażnikami Teksasu uruchomiły krwawe potyczki znane jako Battle House Fight, oraz Bitwa o Plum Creek. Mężczyźni i kobiety, którzy głównie podróżowali w te okolice, aby prowadzić tu swoje firmy, byli bardzo rozczarowani. Do 1840 r. liczba mieszkańców Austin wzrosła do 856, z czego nieco później prawie połowa uciekła, a Kongres został zamknięty.

Obawy związane z postrzeganiem Austin jako własnej ziemi przez Indian i Meksykanów sprawiły, że ponowny, trzeci prezydent Republiki przeniósł stolicę z Houston do Washington-on-the-Brazos. Czwarty Prezydent Republiki, Anson Jones wraz z kongresem, który ponownie zaczął obradować w Austin w 1845 r., rozstrzygnął, aby Austin stał się siedzibą rządu, a także zaakceptował Republikę Teksasu w Stanach Zjednoczonych.

Po wojnie secesyjnej

Pod koniec XIX wieku czarnoskórzy stanowili blisko 1/3 populacji Austin. Po wojnie secesyjnej, w której Austin stanęło po stronie Konfederacji, liczba ludności miasta zaczęła dramatycznie wzrastać. W 1871 roku uruchomiono centralną linię kolejową Houston i Texas, co sprawiło, że Austin stało się centrum handlowym całego regionu. Koleją transportowano bydło, bawełnę i wszelkie inne towary.

Warto dodać, że uprawiana tu bawełna była jednym z nielicznych towarów eksportowych, to jednak niezwykle silnie wpłynęło na dalszy rozwój sieci kolejowej i połączeń międzystanowych. Z czasem ulegało to zmianie. Produkcja bawełny przesunęła się z centrum regionu na jej wschód od Austin (m.in. w Hutto i Taylor, gdzie występowały bogate gleby do jej uprawy). W porównaniu ze swoimi początkami pod koniec XIX wieku Austin zajmowało już obszar ponad trzykrotnie większy.

Pierwsza połowa XX. wieku to dla Austin kolejne lata rozwoju. Wdrożono tu kompleksowy program rewitalizacji miasta, co dało rozwój zarówno infrastrukturze drogowej, budownictwu, jak i rekreacji. Powstało mnóstwo parków i skwerków, a dodatkowo na rzece Kolorado zbudowano kolejne zapory. Tak powstało m.in. jezioro Highland.

Austin miasto przewodnik
Austin

Trwała zapora i rozwój

Zagrożenie ze strony rzeki Kolorado wywołało potrzebę budowy zapory. Postawiono ją z granitu, co umożliwiło bezpieczną rozbudowę kolei, jednak już w 1900 roku zaporę zniszczyła wielka powódź. W miejsce zniszczonej wcześniej granitowej zapory postawiono w 1940 roku nową, betonową tamę, która sprawiła, iż powstało jezioro McDonald.

Inna zapora na rzece – Mansfield – dała początek dla Jeziora Travis. Początek XX. wieku to dla Teksasu również wybuch “gorączki ropy naftowej”, który niezwykle intensywnie wpłynął na rozwój Teksasu, w tym Austin.
Już na początku drugiej połowy XX. wieku Austin stał się jedną z największych metropolii w całym stanie Teksas. Skupiało obywateli wielu narodowości, w tym Austriaków, Hiszpanów i Afroamerykanów. 73 proc. ludności nie było Hiszpanami.

Koniec XX. wieku to rozwój nowoczesnych technologii, a dla Austin miano centrum high-tech dla sprzętu i oprogramowania. W tym czasie miejscowy Uniwersytet zdobywa swoją ważną rangę na tle innych krajowych uczelni.

Muzyka - to jest to

Willie Nelson, Steve Ray Vaughan czy Asleep at the Weel, to zespoły, które w latach 70.tych XX. wieku zaczęły rozsławiać Austin na scenie krajowej i międzynarodowej. Pojawiają się w mieście słynne miejsca muzyczne i festiwale – Austin City Limits, oraz South by Southwest dały miastu trwałe miejsce w przemyśle muzycznym. Austin to miasto głównie bluesa, rocka i jazzu. Performerzy prezentują ją głównie na żywo, w knajpach i barach, a także skwerach, placach i w parkach. W sezonie letnim całe miasto tętni muzyką.

Austin życie nocne
Austin życie nocne

Kara śmierci

Teksas to region typowo republikański. Tutaj swoje korzenie miało trzech prezydentów USA – Lyndon Baines Johnson, George H.W. Bush i George Walker Bush. W stanie obowiązują niskie podatki, a co za tym idzie, stosunkowo niskie są nakłady na opiekę społeczną. Legislacją stanu Teksas zajmuje się Izba Reprezentantów (150 członków) oraz Senat, składający się z 31 senatorów. Ustawodawstwo znajduje się jednak na ograniczonym poziomie.

Teksas to stan słynny z najsurowszego prawa w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nadal w teksańskim prawodawstwie istnieje kara śmierci, którą w II połowie ub. wieku wymierzano głównie za rozboje i gwałty. Teksas to również najbardziej liberalne prawo, jeśli chodzi o posiadanie broni. Co ciekawe, tu również wciąż legalna jest eutanazja.

Teksas dopiero w 2003 roku zniósł tzw. prawo o sodomii, które zabraniało stosunków seksualnych. Chyba nigdzie tak restrykcyjnie, jak w Austin, nie przestrzega się surowego zakazu palenia. Nie wolno tu palić praktycznie w żadnym z miejsc publicznych. Jest to również miasto niezwykle bezpieczne, w 2012 uznane przez GFBI za drugie najbezpieczniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku raport stworzony w Stanach Zjednoczonych wskazał Austin jako najlepsze na świecie miejsce do zamieszkania.

High technology

Pod względem nowoczesnych technologii mało które miasto dorównuje Austin, Jego mieszkańcy mają najlepszy dostęp do internetu w całych Stanach Zjednoczonych. Tu również prowadzonych jest najwięcej blogów. W 2012 r. miasto, m.in. właśnie z tych względów, zasłużyło sobie na miano jednego z najlepszych miejsc, gdzie warto spędzić emeryturę. Kilka lat temu gazeta Forbes wymieniła Austin jako numer jeden, jeśli chodzi o rozwijające się ośrodki miejskie.

Startups Austin

Uniwersytet w Austin co roku wypuszcza na rynek pracy tysiące wykształconych inżynierów w branży wysokich technologii. Zasilają oni właściwe swojemu wykształceniu sektory przemysłu. Do największych pracodawców w Austin należą Austin Independent School District, miasto Austin, Dell, Freescale Semiconductor (wydzielony z firmy Motorola w 2004 roku), IBM, St. David’s Healthcare Partnership, Seton Family of Hospitals i Texas State University.

Innymi zaawansowanymi technologicznie firmami, działającymi w Austin są: 3M, Apple, Amazon, AMD, Bioware, Blizzard Entertainment, Buffalo Technology, Cirrus Logic, Cisco Systems, Dropbox, eBay, PayPal, Electronic.  Flextronics, Hewlett-Packard, Hoover’s, HomeAway, Hostgator, Intel Corporation, National Instruments, Nvidia, Oracle, Polycom.

Qualcomm, Samsung Group, Silicon Laboratories, Spansion, Troux Technologies, United Devices i Xerox. Również Facebook i Google ma tu swoje biurowce. Koncentracja właśnie takich firm dała miastu przydomek “Wzgórza krzemowe”. Co ciekawe, Austin jest także wpisane na listę Centrów Biotechnologii.

Architektura Austin

Centrum Austin to przede wszystkim drapacze chmur. Najsłynniejszym jest obiekt o nazwie The Austonian – ten drapacz chmur zlokalizowany w śródmieściu jest obiektem mieszkalnym o 56 kondygnacjach i 208 metrach wysokości. To od 2009 roku najwyższy budynek w mieście, a także najwyższy budynek mieszkalny w całych Stanach Zjednoczonych.

Kolejny wysoki obiekt to tzw. 360 Condominiums – również obiekt mieszkalny, usytuowany w centrum Austin. Jego wysokość wynosi 177 metrów, a sam budynek ma 44 piętra i 430 mieszkań. To drugi pod względem budynek w Austin, jednak budowane obecnie drapacze The Independent i Fairmont Austin, których zakończenie planowane jest na rok 2017, znacznie go przewyższą.

Austin skyline
Panorama Austin

Innym wysokim budynkiem w Austin, o którym warto tutaj nadmienić, jest Frost Bank Tower. Ten wieżowiec ma 33 piętra i mierzy 157 metrów wysokości. Jest pierwszym drapaczem chmur wzniesionym w Stanach Zjednoczonych po tragicznych zamachach w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku.

Co ciekawe, na jego fasadzie znajduje się najwyżej położone logo w mieście, należące do Frost National Bank z San Antonio. W wieżowcu znajdują się siedziby znanych firm i biura wielu podmiotów gospodarczych. Tutaj funkcjonują korporacje, m.in. Ernst & Young czy Morgan Stanley.

Ciekawostki o Austin

 • Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w uruchomiono tu w 1989 roku.

 • Ok. 1,4 proc. ludności  Austin deklaruje pochodzenie polskie.

 • Od pięciu lat tor Circuit of the Americas jest miejscem wyścigów Grand Prix F1 Stanów Zjednoczonych. 

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?