EMIGRACJA DO USA

Przekroczenie granicy USA – przylot, odprawa paszportowa, odprawa celna i imigracyjna

Emigracja do USA? Czy tylko wycieczka albo wyjazd na poszukiwanie inwestycji w USA? Być może chcecie przylecieć na Florydę nie tylko w celach turystycznych? Może chcecie skorzystać z ofert na rynku nieruchomości i zamieszkać tutaj na stałe? Nic nie stoi na przeszkodzie. Pozostaje tylko kwestia jak legalnie dostać się do Stanów Zjednoczonych i móc tutaj przebywać lub nawet zamieszkać i podjąć pracę, bo niestety Polaków nadal obowiązuje obowiązek wizowy przy wjeździe do USA.
AKTUALIZACJA-Od 2019 Polacy nie potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych.

Powiązany temat: system bezwizowy ESTA do USA

Nie wiecie jak to zrobić? Z pomocą przychodzi wiele stron internetowych stworzonych dla turystów i przyszłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Strony te prowadzone są głównie przez firmy specjalizujące się w pomocy imigrantom, którzy postanowią przylecieć do USA. Pomoc ta koncentruje się głównie na rozwiązywaniu zagadek związanych z biurokracją, której, nie ukrywajmy, czeka Was dużo.

Zobacz także: jak wziąć udział w loterii zielonych kart do USA

Emigracja do USA

Interesują Was Stany Zjednoczone i jego przepiękny słoneczny stan Floryda? Chcielibyście zwiedzić te wszystkie miejsca związane z historią Stanów Zjednoczonych lub skorzystać z dobrodziejstw turystyki jakie daje Floryda? Być może nurkowanie, aktywny wypoczynek u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego lub Zatoki Meksykańskiej lub po prostu odpoczynek i zażywanie kąpieli słonecznych już w samych myślach przyciąga Was w to magiczne miejsce.

Powiązany temat: formularz wizowy do USA

Nic dziwnego, temperatury istnie letnie, latem nieprzekraczające 35 stopni Celsjusza, zimą, nie spadające poniżej 15 stopni Celsjusza to pogoda, jaką możecie sobie tylko wymarzyć, szczególnie gdy w Europie panuje mroźna zima i co rano trzeba odśnieżać, skrobać i walczyć z wiatrem i deszczem.

Uwaga na strony internetowe oferujące wyjazdy do Stanów Zjednoczonych

Pamiętajcie jednak, że firmy te nie gwarantują Wam sukcesu w dostaniu się na ląd Stanów Zjednoczonych i nie są związane z instytucjami rządowymi. Na wstępie należy zaznaczyć, że jedynym oficjalnym źródłem informacji na temat promesy wizowej, loterii wizowej, odprawy celnej czy emigracyjnej, może być jedynie ambasada i oficjalne źródła rządowe Stanów Zjednoczonych. Poniższe opracowanie ma na celu przedstawić krótko interesujący Was temat.

Zainteresuje Cię również: emigracja do Stanów Zjednoczonych

Przyjazd od Stanów Zjednoczonych

Więc jak wygląda wjazd do Stanów Zjednoczonych? Najpierw trzeba tu przylecieć. Nie ma niestety bezpośrednich lotów z Polski na Florydę i trzeba korzystać z przelotów z przesiadkami. (Uaktualnienie – jesień 2021 – są już loty z Warszawy do Miami bezpośrednie).

Zainteresuje Cie także: wizy do USA wniosek wizowy jak wypełnić

Bezpośrednie loty z Polski do USA są dość drogie i czasem warto przeliczyć sobie czas i koszt podróży zanim wybierzemy trasę i linie lotnicze. Przed wylotem jednak powinniście zadbać o promesę wizową, o którą należy ubiegać się w konsulacie USA w Polsce. Potocznie mawia się o wizach do USA, praktycznie powinno mówić się na nie promesy wizowe, ponieważ właściwą wizę, dostaje się dopiero po wylądowaniu na lotnisku w Stanach.

Odprawa emigracyjna na lotnisku w USA
Na lotnisku w USA

Trzeba najpierw iść po amerykańską wizę

Wizy do USA można podzielić na dwie kategorie, wizy nieimigracyjne i wizy imigracyjne. Te pierwsze to wizy dla dyplomatów, inwestorów, przedsiębiorców, studentów którzy zamierzają uczyć się w USA, dziennikarzy, pracowników z zezwoleniami tymczasowymi i oczywiście turystów.
Te drugie pozwalają na stałe zamieszkanie w USA, są to wizy loteryjne, narzeczeńskie i karta stałego pobytu czyli „Permanent Resident Card”.

Loteria wizowa i losowanie Green Card

Najbardziej popularną możliwością zdobycia stałej wizy, jest skorzystanie z loterii wizowej. Jest to coroczne losowanie 50 tysięcy wiz wśród setek tysięcy zgłoszeń. Jeśli kraj w którym urodziliście się jest na liście krajów, które mogą brać udział w loterii wizowej, nic nie stoi na przeszkodzie aby wziąć w niej udział. Zobacz wszystko o loterii wizowej do USA.

Green Card lottery

Należy jednak bardzo skupić się na uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego, ponieważ zgłoszenie przed wylosowaniem może zostać odrzucone, ze względu nawet na pozornie błahe błędy w formularzu który należy wypełnić on-line.
Warto poszukać informacji, oraz dokładnych instrukcji na ten temat i postępować zgodnie z nimi. Staranie się o wizy imigracyjne to jednak długa i często monotonna droga przez zawiłości biurokracji. Potem wystarczy uiścić odpowiednie opłaty, uzupełnić odpowiednie wnioski wizowe i umówić się na rozmowę z konsulem Stanów Zjednoczonych i liczyć na szczęście.

Wiza turystyczna do USA

Wizy nieimigracyjne jest trochę łatwiej zdobyć, ponieważ można je dostać w ramach wyjazdów służbowych, na potrzeby dalszej nauki lub aby udać się do Stanów Zjednoczonych turystycznie, na określony, krótki czas. 
Będzie Wam łatwiej uzyskać promesę wizową jeśli Wasza wiza może należeć do tych sponsorowanych przez najbliższą rodzinę, czy pracodawcę, czyli jeśli w Stanach Zjednoczonych znajdzie się ktoś, kto za Was poręczy i w razie potrzeby wyłoży odpowiednie fundusze na Wasze utrzymanie za oceanem.

Wiza do USA

Jeśli możemy założyć, że macie już promesę wizową, wybraliście i opłaciliście odpowiedni lot, dostaliście się na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego i bezpiecznie wylądowaliście na lotnisku w Fort Lauderdale, Miami, Orlando lub innym na terenie Florydy lub Stanów Zjednoczonych, to czy jest to już powód do świętowania?

Po części na pewno tak, jednak pamiętajcie, że przekroczenie granicy USA składa się z dwóch etapów – uzyskania promesy wizowej i inspekcji granicznej. Czym jest ta inspekcja graniczna, na czym polega i co może ona zmienić w Waszej podróży? Najprościej mówiąc jest to rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym. Zanim odbędziecie taka rozmowę czeka Was jeszcze odprawa celna w Stanach Zjednoczonych.

Decyduje urzędnik emigracyjny

Jeszcze w samolocie do USA, tuż po sprawdzeniu biletu i promesy wizowej, okazaniu karty pokładowej i paszportu dostaniecie do wypełnienia formularz wizowy I-94 (nie obowiązuje od 2012) – Record of Nonimmigrant Arrival Departure, który składa się z dwóch części. Pierwsza jest formularzem, który zabierze obsługa, drugi wręczycie urzędnikowi podczas odprawy imigracyjnej.

W ten sposób odprawę paszportową będziecie mieli za sobą. Dodatkowo dostaniecie dokument, który powinniście uzupełnić pod względem produktów i dewiz, które chcecie wwieźć na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Powiązany temat: wiza amerykańska a wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych

Pamiętajcie, nie wolno wwozić do USA produktów mięsnych i wędliniarskich, owoców i warzyw, roślin, a także produktów mlecznych. Jeśli nie posiadacie stosownych zaświadczeń od lekarza, nie wwieziecie też leków. Jeśli chodzi o produkty nie będące spożywczymi, to celnik na pewno nie pozwoli nam wwieźć dzieł sztuki, pornografii, oraz broni.

Kontrola lotnisko w USA

Kontrola paszportowa na granicy USA

Jak już przejdziecie odprawę celną, która może zakończyć się konfiskatą mienia, pozostaje Wam inspekcja graniczna – rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym. Urzędnik ten zweryfikuje Wasze dokumenty i dane osobowe. Sprawdzi, czy nie jesteście na liście osób niepożądanych w Stanach Zjednoczonych. Sprawdzi otrzymany formularz I-94 (nie obowiązuje od 2012) i dane które otrzyma w komputerze.

Pytania dotyczące celu podróży do USA

Urzędnik imigracyjny ma prawo zadać kilka pytań dotyczących wizyty. Trzeba odpowiadać na wszystkie pytania, nawet takie, które mogą wydać się dziwne. W końcu to od niego zależy czy posiadając promesę wizową, otrzymacie upragnioną wizę do USA. To będzie pierwsza inspekcja, tak zwana „primary inspection”, która dla większości podróżnych jest jedyną inspekcją dzielącą ich od otrzymania wizy i wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jesteś niewiarygodny? Zapraszamy do dokładniejszej kontroli ...

Jeśli jednak urzędnikowi coś się nie spodoba, będzie miał jakieś wątpliwości co do Waszej osoby lub Waszej podróży, skieruje Was na drugą inspekcję – „secondary inspection”, która odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, na osobności z oficerem imigracyjnym.

Oficer taki jest często lepiej przeszkolony niż zwykły urzędnik. Wysłani na drugą inspekcję możecie być także dlatego, że urzędnik nie ma odpowiedniego doświadczenia, żeby ocenić czy możecie wjechać do Stanów i prosi o pomoc doświadczonego oficera, więc jeszcze nic nie jest przekreślone. Oficer ma dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat Waszej historii imigracyjnej i Waszej osoby.

Secondary inspection na lotnisku w USA po wylądowaniu emigracyjne sprawy

Władze imigracyjne w Stanach Zjednoczonych mają prawo przeszukać i przeprowadzić rewizję osobistą każdego podróżnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba mogą aresztować lub zawrócić podejrzaną dla nich osobę do kraju.

Jeśli dostaniecie odmowę wjazdu do USA, prawdopodobnie stanie się to dlatego, że urzędnicy obawiają się, że cel podróży, który podaliście, nie jest prawdziwy i prawdopodobnie przyjechaliście w celach zarobkowych lub osiąść tu na stałe, nielegalnie. Pamiętajcie jednak, podczas napotkanych trudności przy przekroczeniu granicy z USA, możecie prosić o kontakt z placówkami polskich konsulatów, do czego macie pełne prawo.

Udało się .... jestem w Stanach ....

Jak już przejdziecie całą tę biurokrację i stres na lotnisku, pozostaje Wam wyjść z lotniska, zapalić pierwszego papierosa w USA, odetchnąć głęboko i pójść w obranym kierunku. Być może przylecieliście tu turystycznie i macie już wybrany hotel, w którym spędzicie swój urlop, a być może jedziecie do rodziny lub znajomych.

Powiązany temat: mieszkać na Florydzie

Łatwiej za drugim razem?

Teraz już bez względu na wszystko, pozostaje Wam cieszyć się, że przeszliście pomyślnie cały łańcuszek biurokracji emigracyjnej w USA. Na pocieszenie warto dodać, że mawia się, że jak już raz byliście w Stanach, wrócicie do kraju, będziecie mieli łatwiej następnym razem. Ile w tym prawdy? Pozostaje następnym razem przekonać się na własnej skórze. I już zarezerwować następny wyjazd do Stanów, nawet w coronavirusie.

Kontrola emigracyjna USA

Jeszcze do niedawna posiadanie zielonej karty gwarantowało wjazd z powrotem do USA, jeśli postanowiliście z nich chwilowo wyjechać. Jednak z czasem wiele rzeczy się zmieniło, głównie ze względów na bezpieczeństwo.

Pamiętajcie, że po pierwsze utrudnione jest podróżowanie po długotrwałej nieobecności w USA, jeśli podczas poprzedniej wizyty w Stanach Zjednoczonych wpadliście w konflikt z prawem, możecie mieć teraz większe problemy z powrotem. Nie stoicie na przegranej pozycji, ale z obu wymienionych faktów trzeba się będzie szczegółowo wytłumaczyć podczas odprawy imigracyjnej.

Ważny paszport

Pamiętajcie też, że przy przekraczaniu granic powinniście mieć aktualny paszport, a to oznacza, że jego ważność musi być aktualna co najmniej pół roku od momentu przylotu. Jeśli kończy się Wam termin ważności paszportu, wystąpcie zawczasu o nowy. Pamiętajcie jednak, że w starym macie aktualną wizę amerykańską, nie pozwólcie jej sobie przedziurkować razem z całym paszportem.

Powiązany temat: ambasady i konsulaty amerykańskie w Polsce

Stare paszporty w celu unieważnienia są dziurkowane, jeśli to samo stanie się z Waszą wizą, jest wielce prawdopodobne, że już z niej nie skorzystacie. Jeśli zachowacie swój stary paszport z wizą, do USA powinniście podróżować zarówno z tym starym, w którym jest wiza i z nowym, który jest aktualny.
Oba paszporty będą potrzebne przy odprawie paszportowej i odprawie imigracyjnej.

Usa emigracja

Złota zasada numer 1 - nie przebywaj w USA dłużej niż pozwala na to wiza

Pamiętajcie też, jeśli kiedykolwiek przekroczyliście czas swojej wizyty w USA, możecie mieć problem z wpuszczeniem ponownie. Jeśli ten termin przekroczyliście choćby o jeden dzień, urzędnik imigracyjny unieważnia Waszą wizę, nawet jeśli miała być długo ważna. Warto o tym pamiętać, ponieważ będąc zawróconym z powrotem do Polski, należałoby się znowu starać o wizę i cała ścieżka biurokracji będzie ponownie do pokonania.

Zdobycie wizy amerykańskiej i finalnie przybycie legalnie na terytorium Stanów Zjednoczonych nie należy do najłatwiejszych. Jednak nie będziecie pierwsi ani ostatni, którzy muszą przejść tę drogę, jeśli dopełnicie wszelkich formalności i uczciwie podejdziecie zarówno do swojej wizyty jak i odprawy imigracyjnej, jest duża szansa, że niedługo będziecie cieszyć się wspaniała pogodą „Sunshine State”.

Problemy z przekroczeniem granicy amerykańskiej

Tutaj dla niektórych zaczyna się zły sen. Po odprawie celnej na lotnisku w USA czeka Was odprawa imigracyjna, czyli spotkanie z urzędnikiem imigracyjnym, któremu wręczacie pozostałą część formularza I-94. Urzędnik po krótkiej lekturze formularza, sprawdzeniu wszystkiego co potrzebuje w komputerze i krótkiej rozmowie, chwilę się zastanowi i wtedy zdecyduje, czy może Was wpuścić do Stanów Zjednoczonych.

Czy mimo posiadania promesy wizowej, powinniście jednak wrócić do kraju. Jest to tak zwana pierwsza inspekcja – primary inspection, która dla większości podróżnych jest pierwszą, ale i jedyną inspekcją przed przejściem na terytorium USA lub powrotem do kraju. Jednak istnieje też coś takiego jak druga inspekcja – secondary inspection, na którą mogą być kierowani podróżni, co do których urzędnik nie ma całkowitej pewności.

Przekraczanie granicy USA

Druga inspekcja na granicy

Przy drugiej inspekcji możecie zostać zaproszeni na indywidualną rozmowę na osobności z oficerem imigracyjnym. Oficerowie imigracyjni różnią się od urzędników głównie swoim doświadczeniem, wiedzą, a także dostępem do większej ilości informacji na Wasz temat. Jeśli znajdziecie się na drugiej inspekcji, nie oznacza to, że wszystko stracone, urzędnik po prostu mógł mieć mniej wiedzy i doświadczenia i wolał skierować sprawę do bardziej doświadczonego oficera, zamiast być może niepotrzebnie Was odprawić z powrotem lub niechcący zezwolić na Wasze przejście przez granicę USA.

Zachowaj spokój i poddaj się urzędnikom

Urzędnicy i oficerowie imigracyjni w Stanach Zjednoczonych mają prawo zrewidować Was, przeszukać cały bagaż i przeprowadzić rewizję osobistą. Mogą zadawać różne pytania, z których powinni ocenić, czy przyjeżdżacie na pewno w tym celu, w którym oficjalnie się tu znaleźliście, czy być może jadąc z wizą turystyczną, postanowiliście jednak przybyć tutaj i pracować na czarno.

Władze imigracyjne USA mogą zdecydować o Waszym powrocie do kraju lub pozwolić na wjazd do USA. 
W skrajnych wypadkach mogą Was aresztować. W razie wystąpienia problemów obywatele Polski mają prawo skorzystać z pomocy, którą oferują im polskie placówki konsularne.

Na lotnisku w USA

Dodatkowo warto pamiętać o jednej podstawowej rzeczy, oprócz aktualnej wizy potrzebujecie aktualnego paszportu, o czym w ferworze przygotowań i wielkiej radości z otrzymania wizy, niektórzy zapominają. Aktualny paszport to taki, którego ważność nie skończy się przez najbliższe pół roku. Jeśli macie paszport, którego ważność powoli wygasa, poproście o wyrobienie kolejnego dokumentu.

Granicę przekroczycie z dwoma, z tym aktualnym, oraz z tym starym, ponieważ macie tam wklejoną wizę – którą dopilnujcie, nie pozwólcie sobie przedziurkować z całym starym paszportem – bo tak właśnie się dziurkuje stare paszporty. Przedziurkowana wiza też może stracić ważność.

Uwaga na ważność wizy do USA

Kiedy wiza traci ważność jeśli nie tylko po upływie odpowiednio określonego czasu? Jeśli ze swoim powrotem ze Stanów Zjednoczonych spóźniliście się chociaż jeden dzień, wiza może zostać anulowana, nawet jeśli ma jeszcze długi okres ważności. Tutaj należy uważać, niektóre przepisy imigracyjne są bardzo restrykcyjne. Inną ważną rzeczą jest to, że jeśli podczas poprzedniej wizyty w USA popadliście w konflikt z prawem, możecie mieć utrudniony przylot do USA, nawet jeśli macie aktualną wizę.

Powiązany temat: polski konsulat w Nowym Jorku

Kiedyś najłatwiej miały osoby powracające do Stanów, dziś to się jednak trochę zmieniło. Nie ma już pewności, czy po powrocie ze Stanów do Polski i ponownym udaniu się do USA zostaniecie wpuszczeni. Najczęściej trzeba się tłumaczyć z długich nieobecności. Nawet posiadacze karty pobytu stałego, po dłużej nieobecności mogą mieć kłopot po powrocie do USA.

Lotnisko w USA

Jednak jeśli Wasza nieobecność trwała poniżej pół roku, nie powinna ona wzbudzić negatywnego zainteresowania służb, większość rezydentów przebywająca poza terenem Stanów Zjednoczonych dłużej, będzie proszona o złożenie wyjaśnień. Osoby, które planują dłuższe nieobecności powinny zadbać o złożenie aplikacji o pozwolenie ponownego wjazdu – re-entry permit, potocznie nazywane białym paszportem, ze względu na fakt, że kiedyś takie pozwolenie przypominało paszport w kolorze białym. Dzisiaj jest to już inny kolor – zielony, jednak potoczna nazwa została.

Podsumowując, nawet jeśli macie w paszporcie wklejoną promesę wizową do Stanów Zjednoczonych, ważną jeszcze przez długi czas, nigdy nie macie pewności, że uda Wam się wjechać na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki. 
Jak już wylądujecie na Florydzie na lotnisku w Fort Lauderdale, lotnisku w Miami, Orlando, czy na innym mniejszym lotnisku, posiadając aktualny paszport z wbitą wizą przez urzędnika imigracyjnego, pozostanie Wam cieszyć się każdą kolejną chwilą spędzoną w tym pięknym miejscu, gdzie letnia i wiosenna pogoda trwa w zasadzie cały rok. Natomiast historia i przyroda tego regionu zachęcają do aktywnego wypoczynku.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?