JEFFERSON CITY

Jefferson City jest miastem w środkowej części USA i stolicą stanu Missouri. Nazwę swoją nosi dla upamiętnienia jednego z pierwszych prezydentów Stanów Zjednoczonych, Thomasa Jeffersona. To także miasto słynące z wielkiego piękna.

Jefferson City
Jefferson City (foto from website: www.visitjeffersoncity.com)

Przynależność

Jefferson City – często określane jako Jeff – to stolica i piętnaste najbardziej zaludnione miasto w stanie Missouri. To także siedziba władz hrabstwa Cole, do którego należy i centrum obszaru metropolitalnego miasta Jefferson City.

Liczby i odległości

Jeff liczy sobie 40,7 tys. mieszkańców. Położone jest na powierzchni 73 km kw. Daje to gęstość zaludnienia 560 os./km kw. Odległości ze stolicy stanu Missouri do pobliskich wielkich lub ważnych miast Ameryki Północnej to:


 • Saint Louis – 200 km

 • Kansas City – 240 km

 • Chicago – 600 km

 • Dallas – 800 km

 • Nowy Jork – 2,2 tys. km

Najpiękniejsze

Według rankingu amerykańskiego koncernu wydawniczego Rand McNally Jefferson City posiada tytuł “Najpiękniejszego małego miasteczka w Ameryce”.

Jefferson City
Jefferson City (photo from website www.jeffersoncitymag.com)

Geografia i klimat

Jefferson City położone jest na północnym skraju płaskowyżu Ozark, na południowym brzegu rzeki Missouri, w regionie znanym jako Mid-Missouri (Środkowa Missouri). Jest również na zachodnim skraju jednego z głównych regionów winiarskich na Środkowym Zachodzie , w stanie Missouri. 
Jeff leży w strefie klimatu przejściowego pomiędzy klimatem wilgotnym podzwrotnikowym , a wilgotnym kontynentalnym.

Cechują ten obszar gorące i deszczowe lata oraz mroźne zimy. Burze są powszechne zarówno wiosną, jak i latem. W okresie zimowym często pada lekki śnieg.

Historia miasta Jefferson City

W czasach prekolumbijskich region ten zamieszkiwały starożytne plemiona, znane obecnie jedynie jako “budowniczowie kopca”, który wznosi się nad miastem . Nie byli już obecni w czasie, kiedy dotarli tam pierwsi biali osadnicy, zastąpieni potem przez Indian Osage .Kiedy ustanowiono terytorium stanu Missouri w 1812 roku, St Louis zostało siedzibą władz stanowych. Następną stolicą było St. Carol.

Jefferson City, założone w środku stanu, zostało wybrane na nową stolicę w 1821 roku, kiedy to mieszkał w nim Thomas Jefferson. Pierwsza osada na tym miejscu nazywała się “Lochman’s Landing”. Kiedy władze stanowe zdecydowały się tam przenieść, zaproponowano nazwę “Missouriopolis”.

Wcześniej na tą wioskę składało się niewiele więcej niż punkt handlowy znajdujący się na pustyni w połowie drogi między St. Louis i Kansas City. W 1825 r. osada została ustanowiona miastem, a rok później władze Missouri po raz pierwszy spotkały się w miejscu nazwanym właśnie Jefferson City.

Jefferson City protesty
Jefferson City protesty (foto from website themissouritimes.com)

Władza i niesława

W Jefferson City zostało wybrane też miejscem dla więzienia stanowego. To więzienie, nazwane Penitencją Stanu Missouri , zostało otwarte w 1836 roku. Zsyłano tam wielu niesławnych Amerykanów, w tym byłego mistrza wagi ciężkiej Sonny’ego Listona , zabójcę Jamesa Earla Raya i rabusia z banku Charlesa “Pretty Boy” Floyda.

W czasie wojny domowej miasto Jefferson City było okupowane przez wojska Unii, a wybrana legislatura stanowa została wywieziona z Jefferson City przez generała Unii Nathaniela Lyona. 
Niektórzy ustawodawcy wrócili później do Neosho w stanie Missouri i wydali zarządzenie o secesji. Missouri było podbite zarówno przez Konfederację, jak i Unię.

Podobnie jak sąsiedni stan, Kentucky. Obywatele Missouri byli silnie podzieleni, a wiele osób w stanie – zwłaszcza w St. Louis – wspierało Unię, podczas gdy inne obszary (takie jak np. Little Dixie) były silnie ukierunkowane w stronę Konfederacji.

Winny rodowód

Około 1800 roku pojawili się w tym regionie niemieccy imigranci, kładąc podwaliny pod dzisiejsze centrum winiarskie, jakim jest region wokół Jefferson City. Stworzyli winnice w małych miasteczkach po obu stronach rzeki Missouri. szczególnie na północ od miasta i na wschód do Marthasville, położonego poza St. Louis. Obszar ten znany jest do dziś jako “Missouri Rhineland “, stał się częścią gospodarki rolnej i turystycznej.

Jefferson City nieruchomości
Jefferson City nieruchomości (foto from website loopnet.com)

Władze federalne

W Jefferson City siedzibę ma i działa wiele instytucji o randze krajowej. Poczta USA obsługuje w nim kilka obiektów pocztowych, w tym Pocztę Główną w Jefferson City. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych znajdował się w tym samym budynku co Urząd Pocztowy Stanów Zjednoczonych, który został oddany do użytku w listopadzie 1934 r.

Urząd pocztowy nadal zajmuje budynek, ale sąd przeprowadził się do domu sądowego Christopher S. Bond, po jego oddaniu we wrześniu 2011 roku.
Obiekt o powierzchni 118 000 stóp kwadratowych z widokiem na rzekę Missouri został nazwany na cześć byłego amerykańskiego senatora z Missouri i mieści Centralę Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych i Sądów Bankructw dla Zachodniego Dystryktu Missouri.

Budynek został zaprojektowany tak, aby uzyskać rekomendację Złotej Budowli Stanów Zjednoczonych w dziedzinie energii i projektowania środowiskowego. Zrównoważone funkcje projektowe wpływają na zmniejszenie zużycia wody o 44 procent, wykorzystanie 13 procent materiałów z recyklingu, odwrócenie 80 procent odpadów budowlanych z wysypisk śmieci. Jest o 36 procent bardziej wydajne niż obecne budynki o innych standardach energetycznych.

Gospodarka – raj dla firm prywatnych

W 2017 r. Jefferson City zajęła piąte miejsce w rankingu “Najlepsze małe miasto do założenia firmy” (spośród 1261 miast zbadanych w kraju). Ranking opierały się na piętnastu czynnikach, w tym: średnim wzroście liczby małych przedsiębiorstw, promocji inwestorów, przystępności powierzchni biurowej i podatkach od przedsiębiorstw.

Rok wcześniej natomiast Jefferson City znalazł się na 13. miejscu w kraju (i drugim w stanie, obok Columbii) w kategorii najlepszych miast dla kariery. SmartAsset zbadał 355 obszarów metropolitalnych i opierał się na takich wskaźnikach: jak stopa bezrobocia, średni dochód, mediana rocznych kosztów mieszkaniowych i stopa wzrostu zatrudnienia.

Najwięksi pracodawcy

Według rocznego raportu finansowego miasta z 2016 roku najlepszymi pracodawcami w mieście są: 
Urząd Stanu Missouri, Centrum Medyczne Regionu Stołecznego Szkoły Publiczne Jefferson City, Szpital SSM Health-St. Mary’s, Bank Centralny, ABB Power T & D Company, Jefferson City Medical Group, Wal-Mart Supercenter, Unilever.

Centrum jefferson City
Centrum Jefferson City (foto from website mcmichaelrealty.net)

Transport

Jefferson City obsługiwane jest przez przez JeffTran – system transportu publicznego, który zapewnia całoroczną komunikację autobusową w godzinach pracy, w dni powszednie.
Stacja Jefferson City, znajdująca się w byłym hotelu Union, przy Jefferson Landing State Historic Site.

Jest jednym z wielu przystanków, na których ruch zapewnia Amtrak, jedyna międzymiastowa linia kolejowa pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych.
Przystanek autobusowy Greyhound w pobliżu Eastland Drive Convenient Food Mart , zapewnia również tranzyt międzymiastowy. Jefferson City Memorial Airport , które znajduje się w granicach miasta Jefferson City, obsługuje lotnictwo ogólne, ale nie oferuje regularnych komercyjnych usług lotniczych.


Chociaż Jefferson City jest jedną z czterech stolic państw, które nie są obsługiwane przez autostradę międzystanową , [27] Interstate 70 przechodzi przez miasto 30 mil (48 km) na północ w Kolumbii. Autostrady USA w mieście to trasy US 50, 54 i 63. Missouri Routes 179 i 94 również przebiegają przez miasto, dając cztery autostrady, które krzyżują się z I-70.

Media

Główną gazetą anglojęzyzną w tym obszarze jest Jefferson City News Tribune . Wychodzi też kilka miesięczników: Jefferson City Magazine, Her Magazine, Capital Lifestyles i Professional Day. Jefferson City, wraz z Columbia, jest częścią rynku telewizyjnego Mid Missouri . Licencję do nadawania na terenie miasta posiadają: KRCG , regionalny oddział CBS i KNLJ, stacja należąca do Christian Television Network (CTN).

Hotele Jefferson City
Jefferson City hotel (foto from www.ihg.com)

Ciekawe miejsca w Jefferson City

Katedra św. Józefa – jest kościołem diecezjalnym dla diecezji Jefferson City. Katedra służy jako kościół parafialny dla biskupa, który jest obecnie John R. Gaydos , trzeci biskup Jefferson City. Obiekt leży na terenie o powierzchni 25 akrów (100.000 m2 ), który obejmuje także klasztor karmelitów , Centrum Katolickie Pamięci Alphonse J. Schwartze, Szkołę Katedralną św. Józefa oraz katedry parafialne św. Józefa, które dawniej były klasztorami, w których rezydowały Siostry Miłosierdzia.

Obecnym proboszczem jest Robert A. Kurwicki. Diecezja Jefferson City była nową diecezją w stanie Missouri, która została utworzona w 1956 roku z terytorium pobranego z archidiecezji St. Louis , diecezji Kansas City i diecezji św . Józefa . Kościół katedralny zbudowany jest ze zbrojonego betonu i stali, z zewnętrzną fasadą wapienia Indiana. Wnętrze kościoła, które mieści 950 osób, ma 19 000 stóp kwadratowych (1800 m2) podłóg z lastryko.

Średnica kościoła wynosi 157 stóp (48 m), a jego główna nawa biegnie 88 stóp (27 m) od szklanych drzwi do ołtarza. Sufit katedry, na wysokości 72 stóp (22 m), wykonany jest z jodły Douglas, wspartej na szesnastu laminowanych belkach drewnianych o długości około 60 stóp (18 m). Belki spotykają się na stalowym pierścieniu, pośrodku, mającym około dziewięciu stóp średnicy.

Pierścień tworzy oculus , z którego iglica wznosi się na wysokość 29 stóp (8,8 m). Zewnętrzny dach jest wykonany z miedzi, z szesnastoma szczytami w projekcie, który oznacza koronę. 
Centrum Handlowe Capital Mall – zlokalizowane w Jefferson City, zostało otwarte w 1978 roku. Jego główne punkty, to: JCPenney i Dillard’s . Posiada również punkt gastronomiczny.

Budowa Jefferson City
Foto from phillipshardy.com

Okolice Jefferson City

Missouri Rhineland – to obszar geograficzny Missouri, który rozciąga się od zachodu St. Louis na wschód od Jefferson City , położonego głównie w dolinie rzeki Missouri po obu stronach rzeki. Nazwa pochodzi od jego podobieństw do regionu Nadrenii w Europie Środkowej , obszaru uprawy winorośli wokół Renu i od Amerykanów pochodzenia niemieckiego, którzy ustalili, że ta część Missouri będzie sprzyjała uprawie winorośli.

Gleby doliny rzeki Missouri i okolic to głównie skaliste gleby resztkowe, które doskonale nadają się do uprawy winorośli (uprawy winogron/winnice ). Użytkowanie sięga roku 1801. Pierwsza stała osada niemiecka w Missouri, została założona w 1832 roku przez barona von Bock.

Niemieccy osadnicy założyli pierwsze winiarnie w połowie XIX wieku, a później do przemysłu weszli także włoscy imigranci, zwłaszcza w pobliżu Rolli w hrabstwie Phelps.
Winnice odniosły sukces tak duży, że przed okresem słynnej prohibicji. Missouri było drugim co do wielkości stanem USA, produkującym wino. Zakaz zrujnował przemysł i dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku lokalni winiarze zaczęli go odbudowywać, będąc częścią ruchu na rzecz wina w całym kraju.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?