OKLAHOMA

Oklahoma położona jest na południu Stanów Zjednoczonych. Na północy graniczy z Kansas i Kolorado, na wschodzie z Missouri i Arkansas, na zachodzie Nowym Meksykiem i południową z Kalifornią, Stolicą tego stanu jest Oklahoma City. Ważną rolę odgrywają także miasta takie jak: Edmont, Tulsa, Midwest City, czy Norman. Ten piękny region Stanów Zjednoczonych podzielony jest na 77 hrabstw.

Oklahoma
Oklahoma City

Powierzchnia Oklahomy wynosi 181 196 km2. Jest to 20 stan w Ameryce pod względem wielkości. Teren ten zamieszkuje ponad 3 900 000 ludzi. Przeważającym wyznaniem jest tam ewangelizm, deklarowany przez około 50% ludności. Inne odłamy protestantyzmu wyznaje 20% mieszkańców. Oklahoma cechuje się stosunkowo niewielką liczbą katolików, którzy stanowią zaledwie 10% populacji regionu.

Oklahoma w USA

Krajobraz Oklahomy zdominowany jest przez rozległe równiny wyżynne. Jedynie na wschodzie rejonu występuje niewysokie pasma górskie, nazywane Krainą Ozark. Stan ten znajduje się w strefie przejściowej, między wilgotnym klimatem kontynentalnym, a wilgotnym klimatem subtropikalnym.

Oddziaływanie na siebie prądów klimatycznych sprawia, że na tym terytorium panują ciężkie warunki atmosferyczne. Większa część Oklahomy znajduje się w tak zwanym obszarze Tornado Alley. Częstym zjawiskiem są tam gwałtowne burze, a także niebezpieczne opady gradu. Oklahoma to jeden z najczęściej nawiedzanych przez tornada rejonów na świecie. Każdego roku przez jej teren przechodzi około 60 cyklonów.
Zobacz mapę Oklahomy i jej położenie na mapie USA.

Historia Oklahomy w paru zdaniach

Pierwszymi europejczykami, którzy przybyli na teren dzisiejszej Oklahomy byli w XV wieku Hiszpanie. Od 1682 roku tereny te wchodziły w skład francuskiej Luizjany, odkupionej przez Amerykanów w 1803 roku. W 1818 zdecydowano, że tereny dzisiejszego stanu zostaną przeznaczeni dla Indian. Od 1830 roku rozpoczęło się przesiedlanie tubylczej ludności z całego kraju na te tereny.

W 1837 proklamowano powstanie Terytorium Indiańskiego. Sytuacja ta trwała do roku 1889, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Benjamin Harrison zdecydował, że południowe tereny stanu zostaną otwarte dla białych osadników. Oklahoma była 46 stanem, który został przyjęty do Unii. Miało to miejsce 16 listopada 1907 roku.

Widoki Oklahoma
W Oklahomie

Największe atrakcje turystyczne Oklahomy

Niewątpliwie głównym centrum turystycznym stanu jest jego stolica, Oklahoma City. Będąc w tym mieście warto zwrócić szczególną uwagę na:

Infantry Division Museum

W Oklahoma City to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Muzeum poświęcone jest 45 dywizji piechoty, która wsławiła się w czasie operacji na Sycylii i walczyła w wojnie koreańskiej. W placówce znajduje się kolekcja broni piechoty i kawalerii, używanej przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Dodatkową atrakcją jest uzbrojenie konfederatów z czasów wojny secesyjnej. Jednym z najważniejszych eksponatów muzeum jest armata Mosby Canon, biorąca udział w walkach 43 batalionu Wirginii.

Oprócz unikatowej broni, muzeum posiada także wiele innych ciekawych okazów. Należy do nich na pewno zaliczyć kolekcje dwustu oryginalnych wojennych karykatur Billa Mauldina z okresu 1944-1945. Ich autor był członkiem 45 dywizji od 1940. Autorskie prace Mauldina to cenna pamiątka z czasów wojny.
Odwiedzając Infantry Division Museum, na pewno należy zwrócić uwagę na Thunberding Park. Jest to liczący 1500 m2 plac spacerowy, na którym znajduje się 60 urządzeń, używanych przez jednostkę.

Podczas przechadzki jego alejkami można podziwiać między innymi czołgi, samochody wojskowe, samoloty oraz ciężkie karabiny maszynowe. Znajduje się tam także pomnik 45 dywizji piechoty. Turyści odwiedzający muzeum mogą liczyć na cenną lekcję historii. Niewątpliwym autem tej placówki jest na to, że jej zwiedzanie jest bezpłatne. Infarty Division Museum to jedno z tych miejsc, do których powinien udać się każdy miłośnik militarystyki.

Centennial Land Run Monument

Jest jednym z najpiękniejszych pomników z brązu na świecie. Monument ten jest pamiątką słynnego “wyścigu o ziemię”, rozpoczętego w 1889, kiedy to biali osadnicy zostali wpuszczeni na terytorium Oklahomy. Pomnik przedstawia jeźdźców oraz wozy zaprzęgnięte w konie. Warto podkreślić, że postacie zarówno ludzi, jak i zwierząt zostały uwiecznione w ruchu. Paul Moore twórca dzieła, dopracował go w najmniejszych szczegółach.

Oklahoma-Oklahoma-City-Oklahoma-Centennial-Land-Run-Monument-USA
Oklahoma City Oklahoma Centennial Land Run Monument

Efektem jego pracy jest niezwykle realistyczne dzieło , która sprawia wrażenie, jakby ludzie i konie zaklęci w brązie.
Monument mieści się w parku miejskim Oklahomy. Jego oglądanie jest całkowicie bezpłatne. Park jest otwarty przez 24 godziny, jednakże pomnik najlepiej podziwiać w ciągu dnia.

National Cowboy & Western Heritage Museum

To bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów klasycznych westernów. Placówka w Oklahoma City jest jednym z najsłynniejszych miejsc, opowiadających o historii słynnego “Dzikiego Zachodu”. Znajdują się tam eksponaty, które uczą o wszystkich najważniejszych wydarzeniach z tamtego okresu. Zgromadzone w muzeum przedmioty pokazują jak wyglądało codzienne życie kowbojów, ich praca oraz spędzanie czasu wolnego. W National Cowboy & western Heritage Museum odbywają się także warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Mają za zadanie przybliżyć realia życia na Dzikim Zachodzie. Biorący w nich udział mają możliwość samodzielnego stworzenia skórzanych koszy. Mogą też poznać także tajniki rysowania na skórze. I wiele, wiele więcej. W miejscu tym odbywają się też specjalne wykłady i rozmowy, przybliżające najważniejsze aspekty zachodniego życia.

To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś o indiańskiej kulturze oraz historii budowy pierwszej transkontynentalnej linii kolejowej. Wszystko to sprawia, że muzeum zapewnia turystą kompleksową wiedzę na temat Dzikiego Zachodu.

Tulsa
Tulsa Oklahoma

Wiele ciekawych miejsc znajduje się także poza stolicą stanu. Do najciekawszych z nich należy zaliczyć:

Woolaroc Museum & Wildlife Preserve w mieście Bartlesville

Muzeum, w którym można poznać historię i kulturę zachodnich Stanów Zjednoczonych. Znajdują się tam artefakty indiańskiej kultury, takie jak : ceramika, koce, i dzieła sztuki. W muzeum można nauczyć się o historii i kulturze rdzennej amerykańskiej ludności, a także zrozumieć ich styl życia oraz wierzenia.

To miejsce prezentuje też jakże typowe dla amerykanów przywiązanie do broni. Znajduje się tam jedna z największych kolekcji Coltów, chyba najsłynniejszych pistoletów w historii. Odwiedzający muzeum goście mogą także poczuć ducha klasycznych westernów. W jego zbiorach jest kolekcja siodeł oraz innego kowbojskiego ekwipunku.

Oprócz muzeum, w skład kompleksu wchodzi także rezerwat przyrody. Na obszarze 32 km2 dom znalazło 30 gatunków zwierząt, zarówno z Ameryki Północnej, jak i innych kontynentów. Pracownicy rezerwatu dołożyli wszelkich starań, by przebywające tam stworzenia żyły w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, które panują w ich naturalnym środowisku. Turyści mogą zobaczyć tam takie gatunki zwierząt jak: bizon, wapiti, daniele, jelenie australijskie czy karłowate osły.

Tiger Safari w Tuttle

To miejsce, w którym turyści mogą obejrzeć dzikie zwierzęta z całego świata. Lwy, leopardy, pytony birmańskie, dromadery – można by wymieniać i wymieniać. Jednak oglądanie tych zwierząt to zaledwie początek atrakcji, przygotowanych dla zwiedzających safari. Klienci Zoo mogą brać aktywny udział w opiece nad nimi. Park ten oferuje swoim klientom między innymi możliwość karmienia tygrysów.

Co więcej, safari wyspecjalizowało się w organizacji imprez urodzinowych, w czasie których dzieci, pod okiem pracownika placówki, mogą bawić się ze zwierzętami. W ramach działalności rezerwatu odbywa się także akcja “Zoo to you”. W jej ramach w ekipa safari wraz ze zwierzętami, dojeżdża do klientów, obsługując szkoły, biblioteki i wiele, więcej miejsc.

Tiger Safari w Tuttle
Tiger Safari w Tuttle

Celem Tiger Safari jest nauka społeczeństwa o świecie zwierząt i przedstawienie sytuacji zagrożonych gatunków. Oferta firmy jest atrakcyjna zwłaszcza dla dzieci. Poprzez możliwość spędzenia czasu z egzotycznymi zwierzętami, najmłodsi mają szansę nauczyć się obcowania z naturą.

Chickasaw Cultural Center

To jedno z największych centrum kultury indiańskiej w Ameryce. Opowiada ono o historii i tradycjach plemienia Czikasawów, które zamieszkiwało tereny dzisiejszej Oklahomy. Miejsce to jest znakomitym przykładem łączenia indiańskiej kultury z nowoczesnością. Na obszarze chickasaw cultural center znajdują się :

 • Honor Garden- miejsce, które powstało, by uczcić dawnych przywódców i wojowników plemienia. Jest ko kamienna spirala, składająca się z ścieżek i murów, na których powieszono zdjęcia ważnych dla społeczności plemienia osób. W pobliżu tego miejsca mieści się także oczko wodne Aaabinili.
 • rzeźba z brązu upamiętniająca przybycie Czikasawów na teren dzisiejszej Oklahomy. Jej twórcą jest znany indiański artysta Mike Larsen
 • Replika rzeźby “Wojownk”. Rzeźba przypomina o czasach, sprzed przybycia Europejczyków do Ameryki.
 • Amfiteatr “Kochcha ‘Aabiniili”- mieści się w centrum całego ośrodka. To tam odbywają się występy, mówiące o historii plemienia, koncerty oraz prezentacje wyrobów kultury indiańskiej. W amfiteatrze może zasiąść łącznie około 320 osób.

W Chickasaw Cultural Center znajduje się wielu eksponatów kultury indiańskiej. Aby uatrakcyjnić jego zwiedzanie, stworzono wiele interaktywnych stanowisk. Ponadto, chcąc oddać ducha indiańskiej wioski, w placówce powstały obiekty, przypominające o tradycjach tego ludu. Przykładem tego jest wystawa Na Itti ‘Anonka’ Nannakat Oktani, czyli “duch lasu”. Prezentuje ona typowe dla indiańskich wierzeń miejsca przyrody, w której członkowie plemienia szukali harmonii ze światem i naturą.

Oklahoma Route 66 USA
Oklahoma Route 66 USA

Oklahoma Route 66 museum w Clinton

Placówka poświęcona jednej z najbardziej znanych jezdni na świecie – drodze 66. Została ona otwarta w 1926 roku. Obecnie łączy Chicago z Santa Monicą. Przechodzi przy tym przez jedenaście stanów, w tym także Oklahomę. Muzeum w Clinton w swoich zbiorach posiada dzieła kultury, których głównym bohaterem jest najsłynniejsza droga na świecie. W tym miejscu można na własnej skórze przekonać się o trudnościach, jakich dostarczało ukończenie budowy.

Pył unoszący się nad pustynią, hałas tysięcy pracujących maszyn – dzięki interaktywnym efektom można poczuć się jak budowniczy jezdni. Jeśli ktoś poczuje w głód może zasiąść w miejscach, które były stylizowane na przydrożne bary z lat 50- tych. Oklahoma Route 66 museum to prawdziwe sanktuarium najsłynniejszej drogi samochodowej na świecie.

Oklahoma jest bardzo zróżnicowanych turystycznie. Ważną rolę w tamtejszej turystyce pełnią atrakcje, związane ze wspomnieniami o Dzikim Zachodzie. Ten rejon powinien zobaczyć każdy miłośnik westernów. Cechą wyróżniającą ten region wśród innych stanów jest wiele pozostałości i pamiątek po indiańskiej kulturze. Oklahoma to najlepsze miejsce, do nauki o historii rdzennych mieszkańców Ameryki. W stanie tym znajduje się także znacznie więcej atrakcji – ciekawe muzea, oryginalne pomniki i ogromne rezerwaty przyrody tworzą niepowtarzalną atmosferę Oklahomy.

Ciekawostki związane z Oklahomą

– “Praca zwycięży wszystko” – te słowa są dewizą Oklahomy.
– Z języka Czoktawów, jednego z indiańskich plemion, Oklahoma to „kraina czerwonych ludzi”.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Szukaj
Inne elementy
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?