Manaty na Florydzie. Wielu osobom Floryda zapewne kojarzy się z blichtrem, luksusem, hucznymi imprezami i wiecznymi wakacjami, jednak bardziej wtajemniczonym może kojarzyć się z piękną historią Florydy i tego regionu USA, w końcu wiele obiektów jest wpisanych na krajową listę miejsc o znaczeniu historycznym.
Jeszcze innym osobom kojarzy się z piękną przyrodą, parkami krajobrazowymi, rezerwatami i przede wszystkim rezerwatem Everglades i zwierzętami go zamieszkującymi. Jeśli chodzi o zwierzęta, to jednym z symboli Florydy jest aligator, jeszcze inne zwierzęta kojarzące się z Sunshine State, bo tak mawia się potocznie o Florydzie, to żółwie morskie i pantery florydzkie, ale również zagrożony gatunek manata karaibskiego.
Manaty na Florydzie
Wielu osobom Floryda może kojarzyć się z przyjemną, ciepłą pogodą, która sprzyja turystycznym wycieczkom, a także chęciom osiedlenia się na niej. Gorące, ale bez przesady, lata, ciepłe – co nam się chyba najbardziej spodoba, zimy, to pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy jeśli myślimy o Florydzie. Nic dziwnego, ponieważ zimą temperatura nie spada tu poniżej 15 stopni Celsjusza, latem nie wzrasta powyżej 35 stopni Celsjusza, ale często utrzymuje się na poziomie 25 stopni Celsjusza.
Pogoda jest jedną z rzeczy kojarzących się z Florydą. Jeśli jesteśmy przy pięknej pogodzie, na pewno nie sposób myśląc o Florydzie, nie pomyśleć o pięknych plażach na brzegach wód Oceanu Atlantyckiego lub Zatoki Meksykańskiej. Pozostając w wodnym temacie, zostaje jeszcze jeden symbol Florydy, a dokładniej mówiąc florydzkiej fauny – manat, syrena z Florydy.
Jak wyglądają manaty?
Manaty to ssaki morskie, ogromne, często nazywane syrenami z Florydy. Należą one do rodziny manatowatych, wodnych ssaków łożyskowych z rzędu syren. Manatowate występują w ciepłych wodach otaczających Florydę, oraz na terenach tropikalnych i subtropikalnych, od Afryki do Florydy.
Do rodziny manatowatych należą takie gatunki jak manat rzeczny, występujący w okolicach dorzecza Amazonki, manat afrykański, zamieszkujący okolice zachodniej Afryki, oraz manat karaibski inaczej zwany florydzkim, zamieszkujący rejon Karaibów i Florydy. Manaty florydzkie są ogromnymi zwierzętami morskimi, które mogą mieć nawet kilka metrów długości i ważyć tonę, a nawet półtorej.
Ciężko więc nawet częściowo z wyglądu porównać je do syren, które znamy z bajek, legend czy starożytnych mitów, w których syreny występowały jako piękne, smukłe i zgrabne stworzenia, a w rzeczywistości to ogromne, zwaliste i powolne zwierzęta. Skąd wzięła się zatem ta zadziwiająca na pierwszy rzut oka nazwa? Ciężko powiedzieć, ponieważ manaty nie są pięknymi pół kobietami, pół rybami, które wabiły żeglarzy swoimi pięknymi, hipnotycznymi głosami.
Niektórzy w przeciwieństwie do nazwy syreny florydzkiej, używają nazwy krowa morska, co nie do końca jest poprawne, ponieważ te były osobnym gatunkiem, występującym co prawda w tym samym rzędzie. A obecnie nigdzie nie występują, gdyż zostały wytępione pod koniec XVII wieku. Nie są to również lwy morskie, jak wiele osób mawia, ponieważ lwy morskie zamieszkują zimne i arktyczne wody, a nie te ciepłe u wybrzeży Florydy, bo zdecydowanie manaty to zwierzęta ciepłolubne.
Łagodne grubasy ...
Manaty, jeśliby tylko mogły, ponarzekałyby nie tylko na swoje rozmiary, ale również na kiepski wzrok, ponieważ często zderzają się z innymi stworzeniami lub obiektami w wodzie. Manaty mają płetwę ogonową, zaokrągloną i płaską, wspaniale przystosowaną do pływania, oraz przednie kończyny.
Jakby przekształcone płetwy ze szczątkowymi kopytkami, kończyny tylne są natomiast zredukowane, niewidoczne. Mają tylko sześć kręgów szyjnych i co ciekawe nie mogą się pochwalić zębami przednimi, ponieważ mają tylko zęby boczne. Zęby mają mocne, białe i zdrowe. Głównie dlatego, że pożerając duże ilości roślin, które posiadają krzemionkę.
Ciekawe fakty o manatach
Kolejną ciekawostka jest to, że zęby manatów ciągle przesuwają się do przodu, a kiedy stare zęby dosięgną skraju szczęki, wypadają, a na samym końcu szczęki, w głębi, wyrastają nowe – nie ma więc co się dziwić, że manaty mogą pochwalić się tak zdrowym i białym uzębieniem.
Manaty florydzkie mają widocznie wyodrębnioną głowę, szeroką i masywną, ich wydłużony pysk pokrywają wibrysy, czyli włosy czuciowe. Ich małe oczka są prawie niewidoczne, przez co prawdopodobnie same tak kiepsko widzą.
Manaty oddychają powietrzem, są dobrymi pływakami i potrafią pozostawać pod powierzchnią wody nawet przez kwadrans, choć najczęściej wynurzają się z wody aby nabrać powietrze co 5 – 10 minut. Żyją różnie, czasem samotnie, czasem w małych grupach lub dużych stadach liczących nawet do 200 osobników.
Powiązany temat: mokradła Everglades na Florydzie
Co jedzą manaty
Są to zwierzęta roślinożerne, którym wystarczy takie pożywienie głównie ze względu na ich powolne poruszanie się – nie potrzebują przez to dużych ilości jedzenia i kalorii, duża ilość węglowodanów w pędach wodnych roślin im wystarcza.
Manaty magazynują energię w postaci tłuszczyku – tranu, odkładanego od swoją grubą skórą. Dzięki takiej izolacji nie straszna im żadna pogoda, gdyż taki tłuszczyk może izolować od ciepła i ogrzewać, gdy temperatury są nieco niższe. Zapasy tego tranu pomagają też bez problemów przeżyć jeśli trafi się okres bez pokarmu.
Manaty wspaniałe ssaki Florydy
Gdzie żyją manaty? Manaty zamieszkują głównie płytkie wody przybrzeżne, najczęściej te cieplejsze, zarówno morskie jak i słodkie. Najciekawsze jest to, że manaty często wybierają wody przy elektrowniach, gdyż ogrzewają one okoliczne wody. Niektóre manaty już tak przyzwyczaiły się do takiego źródła ciepła, że przestały migrować w celu poszukiwaniu naturalnie cieplejszych wód.
Rozmnażanie manatów
Manaty średnio żyją 30 lat, ale niektóre osobniki mogą dożyć nawet 50 lat. Samiec osiąga dojrzałość w wieku od 4 do 8 lat, samice natomiast około 10 roku życia. Jeśli interesuje Was rozmnażanie tego bardzo interesującego gatunku, to samica sygnalizuje swoją obecność samcom, ocierając się o przedmioty zlokalizowane pod wodą, pozostawiając za sobą w ten sposób swój zapach.
W okresie rui, przy samicy może krążyć nawet kilkanaście samców, które prawdopodobnie ze sobą walczą o względy u samicy. Ciąża manata trwa około 13 miesięcy i na świat z reguły przychodzi jedno młode, nazywane cielęciem. Noworodek waży około 30 kilogramów i ma maksymalnie 140 cm długości. Młode podążają za matką i piją mleko matki do około półtora roku po urodzeniu, po dwóch latach stają się samodzielne.
Stan Floryda kocha i chroni manaty
Manaty uznawane są za urocze zwierzęta i widząc je, ciężko się do nich nie uśmiechnąć. Jednak wbrew pozorom manaty nie mają lekkiego życia, są często łowione przez ludzi ze względu na swoje smaczne mięso. Jako, że są bardzo dużymi i powolnymi zwierzętami i dlatego stanowią łatwy łup.
Jak szybko Manaty pływają? Manaty pływają z prędkością około 5 kilometrów na godzinę, natomiast jeśli uciekają, potrafią rozwijając prędkość maksymalnie do 25 kilometrów na godzinę. Mimo, że manaty są prawnie chronione, to kłusownicy nie przejmują się zakazami i chętnie je odławiają, nie tylko ze względów na mięso, ale także cenne wyroby galanteryjne. Manaty zaliczane są obecnie do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Co zabija manaty
Jeszcze innym zmartwieniem ekologów jest zmniejszanie populacji manatów przez tak zwany czerwony zakwit, który powodowany jest przez toksyczne algi. Co roku przez czerwony zakwit ginie około 150 osobników tego gatunku. Jeśli chodzi o czerwony zakwit, jest to naturalne zjawisko kwitnięcia alg.
Czerwony zakwit, inaczej czerwony przypływ ma miejsce kiedy algi zaczynają rozmnażać się w takim tempie, że woda zaczyna zmieniać kolor. Manaty nabierając powietrza na przykład co 15 minut głęboko wdychają trujące toksyny, które paraliżują te ogromne ssaki, przez co nie mogą się wynurzyć i toną w męczarniach, dusząc się.
Algi oprócz wydzielania toksyn do wody, redukują zapasy tlenu w wodzie, blokują światło słoneczne, co ma wpływ także na mniejsze morskie stworzenia i cały łańcuch pokarmowy ekosystemów wodnych Florydy.
Głowa na powierzchni
Wracając do manatów, to co prawda ekolodzy robią wszystko co mogą, apelują do mieszkańców Florydy, jeśli zauważą dziwnie zachowujące się manaty, które mają problemy z poruszaniem się, o informowanie służb, które wówczas wyciągną manata z oceanu i zawiozą go do basenów przy ogrodach zoologicznych lub centrach weterynaryjnych.
Mimo, że prawo Florydy chroni manaty i zabrania nawet dotykania i niepokojenia manatów, ludzie wiedzą jednak, że jedyną szansą przeżycia tych zwierząt w sytuacji zagrożenia, jest podtrzymywania ich głów nad powierzchnią wody. Podtrzymują je więc, łamiąc częściowo prawo, bo nie mogą tego robić bezdotykowo, aż do przyjechania służb ratowniczych.
W centrach weterynaryjnych lub ogrodach zoologicznych na basenach przez całą dobę dostępni są ratownicy weterynaryjni, którzy w razie potrzeby pomogą utrzymać głowy manatów na powierzchni i podają im atropinę i antybiotyki w zastrzykach. Niestety, nawet jeśli zostaną wyleczone, często nie są wypuszczane na wolność, bo prawdopodobnie wróciły by w to samo miejsce, w którym nawdychały się toksyn i tego mogłyby już nie przeżyć.
Zderzenie z motorówką
W ogrodach zoologicznych przebywają też manaty, które doznały obrażeń przy zderzaniu się z łodziami motorowymi, które są mimo wszystko wrogiem numer jeden tych jakże powolnych zwierząt. Łodzie często kierowane są przez lekkomyślnych turystów, którzy mimo napisów ostrzegawczych wpływają do cichych i płytkich zatoczek, które często są zasiedlone przez syreny Florydy, a te ponieważ poruszają się wolno i kiepsko widza są prawie bez szans z końmi mechanicznymi motorówek.
Na wolności albo w ogrodzie zoologicznym na Florydzie
Jeśli będąc na Florydzie nie spotkacie osobiście manata, możecie je spotkać prawie w każdym florydzkim ogrodzie zoologicznym. W Tampa Lowry Park Zoo przygotowano specjalnie Florida Manatee and Aquatic Center Animal Fact Sheet, w którym można obserwować dziesiątki manatów w przygotowanym dla nich środowisku.
Podobnym parkiem będzie Miami Seaquarium, SeaWorld Orlando, Manatee Observation & Education Center w Fort Pierce, a także w wielu innych. Jeśli natomiast macie zamiar odwiedzić narodowy rezerwat Everglades, też możecie spodziewać się tu tych uroczych zwierząt.
Jeśli będziecie na Florydzie, musicie koniecznie zobaczyć manaty. Pamiętajcie, nie zbliżajcie się do nich, nie płoszcie i nie dotykajcie, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Jeśli zobaczycie coś podejrzanego, nie wahajcie się próbować pomóc i jednocześnie wzywać pomocy. Jeśli zobaczycie te ogromne, przesympatyczne olbrzymy zwane syrenami Florydy, sami przekonacie się czemu było warto.
Manat obok aligatora czy pantery florydzkiej i żółwia morskiego, jest symbolem Florydy i niejednokrotnie przychodzi na myśl, jeśli tylko myślicie o Sunshine State.