Aligator to symbol Florydy. Ale także Luizjany i mokradeł południowych Stanów Zjednoczonych. Floryda może się Wam zapewne kojarzyć przede wszystkim z genialną pogodą na wakacje i bardzo fajnym miejscem na aktywny wypoczynek, ale stan ten ma o wiele, wiele więcej do zaoferowania turyście i osobie zainteresowanej południem USA. Temperatury latem sięgają tutaj 35 stopni Celsjusza i z reguły tej wartości nie przekraczają, zimą natomiast temperatury maksymalne sięgają 25 stopni Celsjusza, ale nie spadają poniżej 15 stopni Celsjusza.
Taka temperatura przyciąga nie tylko turystów, ale także przyszłych mieszkańców, którzy przeglądają oferty sprzedaży nieruchomości, głównie ze względu na słoneczną pogodę i idealny mikroklimat tego regionu. W końcu nazwa „Sunshine State” zobowiązuje – słoneczny stan, bo tak nazywana potocznie nazywana jest Floryda jest bardzo pięknym, malowniczym i bogatym w atrakcje stanem i wspaniałym miejscem na tym wielkim kontynencie.
Aligatory na Florydzie
Floryda może zainteresować Was swoją historią, zabytkowymi budynkami wpisanymi w krajowy rejestr miejsc o znaczeniu historycznym, a także, a może przede wszystkim, otaczającą miasta i miasteczka fauną i florą. Główne symbole stanu Floryda zarówno te oficjalne jak i te, które potocznie kojarzą się z Sunshine State. Nie wspominając o plażach Florydy tak osławionych w folderach turystycznych na całym świecie.
Nierozłącznie związane są z przyrodą, są to miedzy innymi kwiat pomarańczy, palma sabalowa, manat karaibski, pantera florydzka, aligator, żółwie na Florydzie, a także inne. Właśnie ten ostatni gad jest jednym z najliczniej występujących dużych i drapieżnych zwierząt na Półwyspie Florydzkim i warto przyjrzeć się bliżej temu jakże ciekawemu zwierzęciu. Aligator to jednak gad.
Aligator amerykański
Aligator, inaczej mówiąc aligator amerykański, to gatunek krokodyla z rodziny aligatorowatych. Gady z tej rodziny zamieszkują nie tylko Florydę, ale po prostu większość południowo wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Aligatory zamieszkują głównie takie stany jak Alabama, Arkansas, Karolina Północna i Karolina Południowa, Georgia, Luizjana, Missisipi, stan Teksas, stan Oklahoma i oczywiście Floryda. Aligatorowate zamieszkują także Kajmany, Amerykę Południową, aż do samego Meksyku, a także wschodnie Chiny.
Są one gadami uwielbiającymi nocny tryb życia i są to wyłącznie zwierzęta słodkowodne. Nasz aligator zamieszkuje rzeki, stawy, jeziora, a także mokradła i błota i właśnie dlatego tak świetnie czuje się na wilgotnej Florydzie. Aligatory świetnie się dostosowują do panujących warunków i potrafią przeżyć nawet w temperaturze trochę poniżej 0 stopni Celsjusza, co im co prawda na Florydzie nie grozi, ale w przypadku anomalii pogodowych byłoby możliwe.
Jak wyglądają aligatory
Aligatory amerykańskie są ogromne, samce mierzą od 3,4 metra do 4,4 metra, a samice od 2,5 do 3 metrów. Masa ciała dorosłego osobnika sięga do 300 kilogramów. Aligatory mają grzbiet ciemny, oliwkowozielony, natomiast brzuch jasnożółty. Pyski mają krótkie i szerokie, górna szczęka zachodzi na zęby dolnej szczęki.
Aligatory potrafią zacisnąć szczęki z siłą ponad 9400 niutonów, co daje wartość największą spośród wszystkich współczesnych zwierząt. Przeciętne wymiary aligatorów potrafią zadziwiać, a co dopiero można powiedzieć o rekordowych rozmiarach aligatora, który nie mieści się w zakresie rozmiarów dorosłego samca – ma na przykład 6 metrów długości?
Zainteresuje Cię także: Big Cypress National Preserve
A takie egzemplarze tych zwierząt można łatwo spotkać przemierzając namorzynowe, inaczej mangrowe mokradła i bagna Florydy. Aligatory są również doskonałymi, szybkimi i zwinnymi pływakami. Co jakiś czas w wiadomościach TV na Florydzie słyszymy jak jakiś np. rowerzysta wpadł do kanału i został zaatakowany przez aligatora. Lub pani z pieskiem na spacerze została zaatakowana. W tym akurat przypadku, piesek padł ofiarą aligatora. Pani cudem ocalała. To informacje z wiadomości w telewizji na Florydzie. Nie jakieś “fake news”.
Jak się rozmnażają aligatory?
Samica aligatora amerykańskiego składa od 20 do 50 małych jaj w dosyć twardej skorupce, które zasypuje w gnieździe, które może mieć metr wysokości i około dwóch metrów szerokości. Samica pozostaje w pobliżu gniazda, żeby chronić swoje młode, a te wylęgają się po około 65 dniach. Samica pilnuje swojego nienarodzonego potomstwa i nie należy jej wówczas niepokoić.
Młode aligatory oswajają się łatwo. Nowonarodzone młode aligatora mają trochę inne ubarwienie, posiadają jasnożółte poprzeczne paski na czarnej skórze, co ma zapewnić im kamuflaż, poza tym można spokojnie stwierdzić, że są one miniaturkami okazów dorosłych.
Uwaga na aligatory tylko w wyznaczonych miejscach
Gady te postrzegane są jako dzikie i bardzo niebezpieczne, w dodatku szybkie i bardzo zwinne, co tym bardziej ma wpływ na poziom lęku, który mogą wzbudzać w turystach. Jeśli będziecie na Florydzie możecie niejednokrotnie usłyszeć komunikaty z informacjami, jak powinniście się zachować podczas spotkania w cztery oczy z tym budzącym strach i respekt zwierzęciem.
Wbrew pozorom, aligatory same z siebie nie bywają niebezpieczne, starają się unikać obecności ludzi, ale rozdrażnione, postawione w sytuacji potencjalnego dla nich zagrożenia, mogą stawać się agresywne i nieobliczalne – stąd prawdopodobnie uproszczona i uogólniona opinia o tym, że są to zwierzęta niebezpieczne na które trzeba uważać.
Aligator może być groźny jeśli poczuje, że coś zagraża jego małym lub jest głodny, wtedy rzeczywiście lepiej unikać tego amerykańskiego gada. Nie zdziwcie się również kiedy spotkacie aligatora po prostu na ulicy w pobliży zbiorników wodnych, to nie jest jakiś ewenement, ale lepiej nie wchodzić mu wówczas w drogę i zawiadomić odpowiednie służby. Aligatora można także czasami spotkać na polach golfowych Florydy.
Krokodyle amerykańskie występujące na Florydzie
Floryda słynie ze swoich rezerwatów przyrody. Przede wszystkim należy wspomnieć o najbardziej znanych i najciekawszych rezerwatach czyli parku Everglades i Big Cypress Swamp. Te podmokłe tereny Everglades na Florydzie to ostatnia niezmodyfikowana przez człowieka kraina i ostoja endemicznej fauny i flory.
To właśnie tutaj, około 80 kilometrów na zachód od wielkiego Miami, na ponad 3 tysiącach kilometrów kwadratowych, możecie spotkać potężne aligatory. Nie są to oczywiście jedyne zwierzęta w Everglades, spotkacie tu również liczne węże, które mogą być tak samo niebezpieczne jeśli będziecie je niepokoić lub podejdziecie zbyt blisko, ponad 350 gatunków ptaków, 300 gatunków ryb słodkowodnych i morskich, 40 gatunków ssaków i 50 gatunków gadów.
Spotkacie tu także żbiki, wydry, jaszczurki, żółwie, szopy pracze i inne zwierzęta, a także będące pod ścisłą ochroną zagrożone gatunki pantery florydzkiej i manata karaibskiego. Everglades pozwala turystom na oglądanie aligatorów w ich naturalnym środowisku. Jeśli tylko znajdziecie się przy Visitor Center, możecie zacząć swoją podróż w głąb Everglades, po ściśle wyznaczonych szlakach. Możecie to robić w pojedynkę, w grupie, z przewodnikiem, który opowie Wam o rezerwacie i zwierzętach w nim żyjącym lub bez takiego przewodnika na własną rękę.
Na szlaku wyznaczone są specjalne miejsca – platformy widokowe, które pozwalają na obserwację aligatorów z takiej odległości, którą można uznać za bezpieczną. Ale uwaga, mimo, że możecie iść po wyznaczonym szlaku i korzystać tylko z powyższych platform, może się zdarzyć, że aligatory wyjdą Wam naprzeciw. Dlatego też natkniecie się na liczne ostrzeżenia, aby zachować szczególną ostrożność i jak przystało na takie miejsce, obowiązuje tu całkowity zakaz dokarmiania nawet tych najmniej groźnie wyglądających zwierząt.
Wycieczki po największych rezerwatach przyrody na Florydzie
Jeśli interesują Was ciekawe wycieczki z przewodnikiem, które często odbywają się specjalnie przygotowaną łodzią, możecie popytać o taką możliwość. Wynajęcie takiego przewodnika z łodzią kosztuje około 100 dolarów i jest to niezapomniana przygoda na cały dzień, zahaczająca o rezerwat plemienia Indian Seminole.
Symbol Florydy możecie podziwiać z pokładu łodzi także trochę taniej, bo nawet za cenę około 20 dolarów, jeśli wybierzecie się na grupowy rejs łodzią śmigłową. Każdy turysta na takim rejsie dostanie specjalne słuchawki, w których będzie słyszał co mówi oprowadzający go po bagnach i mokradłach Everglades kapitan, a jednocześnie uchronią Was one przed rykiem silnika.
Łódź w początkowej fazie zwiedzania może nie zachwycać prędkością, powoli rozpędzające się śmigło powoduje, że prędkość łodzi jest bardzo mała, trzeba jednak przyznać, że można doznać szoku, kiedy kapitan na otwartej wodzie postanowi dodać gazu i łódź wystrzeli wtedy jak z procy.
Zwiedzając Everglades natkniecie się nie tylko na aligatory, ale nie ukrywajmy, to one są tutaj wisienką na torcie – symbol Florydy może czaić się wszędzie, w chaszczach, za konarem pływającego drzewa lub po prostu wyglądając jak taki konar, wyłoni się nagle tuż przed Waszą łodzią.
Rozglądajcie się, a może wypatrzycie aligatora przed kapitanem, który na pewno Was o tym fakcie poinformuje i zatrzyma łódź, żebyście mogli przyjrzeć się z bliska, robiąc aligatorowi prawdziwą sesję fotograficzną. Dziś już nie potrzeba drogiego aparatu fotograficznego, a wystarczy solidny smartfon z dobrym aparatem fotograficznych i najlepsze foty aligatorów na Florydzie bedą Twoje.
Należy przyznać, że ogromnym zainteresowaniem turystów cieszą się małe aligatory, które jak już wiecie, są miniaturkami tych dorosłych. Nie jest to co prawda wskazane, mówiąc wprost wręcz zakazywane, ale kapitan może wyciągnąć z wody dla Was małego aligatora.
Namówi Was pewnie do jego pogłaskania, wzięcia na ręce, ale pamiętajcie, wszędzie odradza się takiej aktywności w stosunku do aligatorów, nawet tych małych.
W poszukiwaniu krokodyla - do Everglades
Everglades warto zwiedzać zimą. Jak już wiecie temperatury zimą nie spadają tu poniżej 15 stopni, więc nie ukrywajmy, jest ciepło, a na tle letniej pogody, kiedy bywa tu nieznośnie duszno, w połączeniu z temperaturą ponad 30 stopni Celsjusza i niezliczoną ilością owadów tnąco gryzących, jest to chyba najlepsze rozwiązanie.
Wszelkie specyfiki na odstraszanie komarów i innych owadów, prawdopodobnie działają, ale na krótki czas i nie sposób to ocenić, kiedy setki owadów mimo wszystko, próbuje szczęścia w kąsaniu i podgryzaniu wszystkiego co się rusza. Dlatego żeby w pełni cieszyć się tą wycieczką wybierzcie porę chłodniejszą.
Aligator żyje nie tylko na wolności. Zdarza się, że są hodowane, głównie ze względu na cenną skórę, która służy do wyrobu eleganckiej galanterii, a także obuwia. Kiedyś Indianie jadali mięso niektórych aligatorów, a z ich tłuszczu robiono różnego rodzaju smary. Aktualnie znajdziecie na południu Florydy liczne restauracje specjalizujące się w przyrządzaniu znakomitych steków z aligatora.
Aligatory żyją też bliżej miast, w ogrodach zoologicznych lub rodzinnych parkach rozrywki, będących jednocześnie takimi ZOO lub na farmach aligatorów, jak na przykład St. Augustine Alligator Farm Zoological Park w St Augustine, czy St. Petersburg Alligator Farm.
Spotkanie z aligatorem
Pamiętajcie, że dzika przyroda jest nieobliczalna i nieprzewidywalna, aligatora możecie spotkać nie tylko w Everglades, czy innych naturalnych środowiskach, ale także w mniej ruchliwych miejscach, ale mimo wszystko już zaludnionych, na przykład zatrzymując się na stacji benzynowej czy w knajpce przy trasie. Najważniejsze jest nie prowokować, nie podchodzić i nie wykonywać zbyt dynamicznych ruchów przy aligatorze, całe szczęście nie odnotowano wielu wypadków śmiertelnych z udziałem aligatora.
Powiązany temat: Zwierzęta występujące na Florydzie
Częściej zdarzają się ugryzienia i nieszczęśliwe odgryzienia kończyn u śmiałków próbujących dotykać i zaczepiać przestraszone aligatory. Najpewniejsze jest to, że te zwierzęta często bardziej boją się ludzi i to wtedy mogą być najbardziej niebezpieczne, unikając takich sytuacji, możecie wystrzec się nieprzyjemnego spotkania oko w oko z rozzłoszczonym aligatorem – przepięknym symbolem Florydy.