Początek listopada 2022r. To już oficjalne! Spadają ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Nie będziemy się tu wdawać w dokładne analizy rynku nieruchomości w USA w czwartym kwartale 2022, tylko po krótce opiszę Wam jak przedstawia się sytuacja na rynku nieruchomości w USA z uwzględnieniem florydzkiego rynku nieruchomości.
Gdzie w USA odnotowano najwyższe spadki cen nieruchomości
Największe spadki cen nieruchomości odnotowała Kalifornia (jak zwykle) i zona San Francisco, oraz Los Angeles, także Arizona i Idaho odnotowały największe spadki cen nieruchomości – to już cyfry w okolicy 9%. Phoenix w Arizonie to taki “indykator” – od lat – co “najpierw” dzieje się na amerykańskim rynku nieruchomości. Dlaczego?
W ostatnich latach ponad 64% wszystkich transakcji zakupu nieruchomości w Phoenix i okolicach, to były zakupy inwestorskie nieruchomości. Co to oznacza? Czyli firmy, olbrzymie korporacje, wśród nich “sławny” Black Rock, inwestowały w nieruchomości pod wynajem. Masowo kupowały całe osiedla i urbanizacje! To niesamowicie (i sztucznie) windowało ceny sprzedaży nieruchomości i windowało ceny. Niesamowita sprawa – ponad 60% wszystkich sprzedaży w tej okolicy to były inwestycje i zakupy pod wynajem. do generowania dochodu i cash flow, a nie zakupy przez osoby, które szukały domu dla siebie w Arizonie.
A jak wygląda sytuacja na Florydzie
Spadki niewielkie, według Redfina, to niecałe 1% spadku cen nieruchomości na Florydzie w ostatnim miesiącu. To oficjalne dane, których z resztą, z rożnych źródeł troche się różnią. Ale co my obserwujemy? Wystawione “listingi” są dłużej na rynku. Czas, kiedy trzeba było składać wyższą ofertę, aby kupić dom lub mieszkanie minęły.
Już jest “rynek kupującego”. Czyli możemy złożyć niższa ofertę i mieć szanse na kupno danej nieruchomości. Właściciele jednak bardzo “skąpo” (i niechętnie) obniżają ceny wystawionych nieruchomości. Rzadko się zdarza że dom w cenie powiedzmy 800.000USD jest obniżony o 50.000USD. Nie, to jest raczej z 800.000 na 780.000 albo na 790.000 USD.
Oferty są dłużej na rynku
Oferty także są dłużej na rynku, trzeba dłużej czekać aby sprzedać. W głównej mierze zdecydowała o tym aktualna polityka FED, kto się interesuje ten wie. Podwyższone stopy procentowe powyżej 7% w USA uniemożliwiają potencjalnym klientom uzyskać kredytowanie na nieruchomość. Do tego ciągle wysokie ceny nieruchomości. Oczywiście są kupujący. Teraz warto starać się o kredyt ze zmienną stopą oprocentowania i za kilka lat zrefinansować swój kredyt hipoteczny, kiedy oprocentowanie spadnie.
Dla kupujących za gotówkę to teraz okazja, aby złożyć niższa ofertę i zakupić nieruchomość w niższej cenie niż wystawiona w “listingu”.