TENNESSEE

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych położony jest stan Tennessee. Powierzchnia stanu to. 109.2 tys. km2. Liczba ludności to 6 495 978 co przekłada się na gęstość zaludnienia na poziomie 65 osób na kilometr kwadratowy według ostatnich badań z 2020 roku.

Na północy Tennessee graniczy ze stanem Wirginią i stanem Kentucky, na wschodzie z Karoliną Północną, na zachodzie z Arkansas i Missouri. Natomiast na południu ze stanem Georgia, Mississipi, oraz Alabamą. Stolicą stanu Tennessee jest miasto Nashville (494 tysiące mieszkańców). Główne miasta Tennessee to: Memphis, Chattanooga, oraz Knoxville. Na terenie Stanu znajduje się 95 hrabstw z największym o nazwie – Shelby county.

Stan Tennessee USA
Stan Tennessee USA

Stan Tennessee w USA

Stan ten wyróżnia się pięknymi okolicami, bogatą historią a przede wszystkim muzyką. Tennessee to miejsce narodzin rock’n’n rolla, bluesa i muzyki country czarującej pięknymi melodiami. Król Presley odszedł dawno temu, ale w Memphis największym mieście i miejscu narodzin bluesa, jego legenda jest wciąż żywa.

W mieście Nashville, uważaną natomiast za stolicę muzyki country stoi kopia greckiego Partenonu, a na krańcu stanu rozciągają się dzikie Smoky Mountains (Zadymione Góry), nazwane tak od spowijającej jej bardzo często mgły, która przypomina dym.

Nazwa Teennesse pochodzi najprawdopodobniej od słowa “Tanasi” którym Indianie z plemienia Cherokee ochrzcili wioskę nad rzeką Little Tenessee River. Inne często używane określenie to “Stan Ochotników”, w dowód uznania zasług pochodzących stąd żołnierzy w wojnach na przełomie XVIII i XIX wieku.

Stan jest podzielony na dwie strefy czasowe, co skłania do częstego sprawdzania zegarka lub telefonu komórkowego (smartfonu). We wschodniej części używa się czasu wschodniego, w centralnej i zachodniej – czasu centralnego. Inna sprawa, że dla wielu osób czas w Tennessee zatrzymał się w miejscu.

Występuje tutaj bardzo rozwinięta energetyka (liczne elektrownie wodne, cieplne i jądrowe). Wysoko rozwinięte są gałęzie przemysłu chemicznego, metalowego, spożywczego. Rolnictwo oparte jest tutaj na uprawie soi, bawełny, kukurydzy, tytoniu, roślin pastewnych, oraz hodowli bydła i trzody chlewnej.
 Największe porty lotnicze tego stanu znajdują się w miastach Memphis i Nashville.

Nashville miasto
Ulice Nashville w Tennessee

Miłośnicy muzyki country, oraz rock and rolla, obowiązkowo powinni udać się na tereny tego stanu, bowiem położone jest tutaj miasto Nashville, uznane jako kulturowe centrum muzyki country. Nie daleko też swoje miejsce ma miasto Memphis w którym natomiast narodził się uwielbiany przez wielu Amerykanów Rock and Roll.

Stan Tennessee słynie jeszcze z jednej, tym razem mniej chwalebnej rzeczy. Na granicach Fortu Pulaskiego w roku 1866 Ku-Klux-Klan założył tutaj swoją organizacje, która zrzeszała propagatorów dyskryminacji rasowych. Z racji tego temat dyskryminacji rasowej przez wiele lat był tutaj powszechny, dopiero w latach 50 – tych i 60 – XX wieku, światopogląd tutejszych mieszkańców zmienił się nieco, co doprowadziło do zniesienia dyskryminacji.

Historia Tennessee

Obszar pierwotnie zamieszkały przez Indian. W pierwszej połowie XVI wieku eksploatowany przez Hiszpanów pod wpływem udanej ekspedycji Hernando de Soto, następnie w czasie XVII wieku przejęty przez Francuzów a następnie Anglików.

Od 1763 roku należał do Wielkiej Brytanii, od 1783 do USA.
1784 terytorium zostało ogłoszone stanem “Franklina”. 
W roku 1790 dochodzi do ciekawego wydarzenia, z części ziem należących do Karoliny Północnej wyodrębniono osobne terytorium Południowo – Zachodnie.


1 czerwca 1796 datuje się jako przyjęcie stanu do Unii.
Do roku 1833 usunięto ze stanu Indian (wojny, wykupywanie ziemi, przymusowe przesiedlenia).
 W wyżej wymienionym czasie wojny secesyjnej przystąpił do Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Tennessee mapa stanu

Jako pierwszy stan południa ponownie został przyjęty do Unii.
 Dyskryminację rasową zniesiono w latach 50 i 60 XX w. 
Pod wpływem polityki New Deal, której zadaniem, było przełamanie wielkiego kryzysu w USA. Tennessee na początku XX wieku pod wpływem tych wydarzeń stało się stanem rolniczym, ale także i przemysł zaczął się tutaj dynamicznie rozwijać.

Geografia i klimat stanu Tennessee

Wzdłuż wschodniej granicy ciągną się góry Great Smoky Mountains (najwyższy szczyt to Clingmas Dome, 2024 metry wysokości), należące do systemu Appalachów. Znajdujący się na ich obszarze Park Narodowy jest warty odwiedzenia o każdej porze roku. Malowniczość krajobrazów Great Smoky możemy podziwiać wędrując po licznie stworzonych tutaj pieszych szlakach, natomiast przejażdżka samochodem nie przeszkadza nam także w podziwianiu tych widoków.

Zachodnie tereny stanu znajdują się w dolinie rzeki Mississipi, przesuwając się dalej na zachód dolina rzeczna Tennesee ulega ograniczeniu wyżyną Cumberland, oraz obniżeniem basenu Nashville. 
Klimat stanu to klimat podzwrotnikowy, na wschodzie wilgotny, średnia temperatura w styczniu to około 4-5 C, w lipcu 25 – 27 C. Roczna suma opadów w Tennessee wynosi tutaj około 1100 mm na zachodzie do ponad 1300 mm na wschodzie.

Główną rzeką jest tutaj rzeka Tennessee, roślinność stanowią głównie lasy liściaste, dębowo – hikorowe na zachodzie i wielogat na wschodzie, w górach – jodłowo – świerkowe i mieszane.

Atrakcje turystyczne i rekraacja stanu Tennesse

Great Smoky Mountains

Nashville w Tennessee

Miasto Nashville, stolica stanu Tennessee jest typowym przykładem miasta Amerykańskiego południa. W tragicznych w skutkach latach Wojny Secesyjnej mieszkańcy miasta jak i cały stan opowiedział się po stronie Konfederacji. Po ogromnych zniszczeniach spowodowanych wojną miasto ponownie odżyło pod koniec XIX wieku. Wybudowano w tamtym czasie z pierwotnym przeznaczeniem na kościół – Ryman Audytorium.

Co bardzo ciekawe, w tym słynnym budynku, pierwotnie przeznaczonym pod obrzędy duchowe, nigdy nie usłyszano nabożeństwa, lecz następne 100 lat istnienia Audytorium przekształciło się w placówkę muzyki country.

To tutaj występowały największe gwiazdy tej muzyki, choć nie tylko. W roku 1921 wystąpił tutaj nasz słynny rodak Ignacy Paderewski, który szybko zdobył rzesze fanów w Ameryce. Rzeczy które spowodowały okrzyknięcie Nashville stolicą country to częste koncerty mające swoje transmisje w lokalnych radiach.

Także atmosfera miasta, czy przywiązanie do tradycji muzycznych. Mimo przegrania wojny secesyjnej przez stronę Konfederacji, swoje miejsce mają tutaj dość okazałe rzeźby bohaterów powiązanych z tą stroną konfliktu, które zdobią budynek miejskiego Kapitolu.

Nashville
Nashville z lotu ptaka

Biorąc pod uwagę muzyczny klimat miast, nie dziwi fakt powstania bardzo nowoczesnych sal koncertowych, takich jak rozpoznawany na całym świecie Grand Ole Opry. Wszystko to spowodowało przyjęcie przez miasta szczytnego przydomka (Music City USA).

Memphis w Tennessee

Miasto Memphis jest największym miastem stanu, co ciekawe można je bezproblemowo zwiedzać na piechotę. Przynajmniej centrum miasta. Największą atrakcją turystyczną miasta jest oczywiście Graceland, posiadłość Elvisa Presleya, w której przez wiele lat mieszkał i prowadził codzienne życie.

Umarł tutaj jak i został pochowany, zgodnie z jego wolą. Obecnie jest to bardzo często wybierany cel “pielgrzymek” fanów “Króla Rocka” z całego świata. Działające tutaj od 1950 roku Sun Studio to wyjątkowe miejsce, gdzie Elvis nagrał swój debiutancki utwór “That’s all Wright Mamma”.

Przez wiele lat przewinęło się tutaj wielu artystów, którzy właśnie tutaj rozpoczęli swoją karierę, główni z nich to: B. B. King, Johnny Cash, Inna. Grono to było oczywiście znacznie większe. Wielką atrakcją jest tutaj ulica Beale, miejsce klubów bluesowych, często odwiedzanych przez turystów.

Według dawnych przekazów opowiadanych przez starszych mieszkańców, ulica Beale była miejscem spotkań wracających z pól bawełny robotników, skąd często dochodziły ich “nostalgiczne” piosenki, w ten sposób Memphis stawało się stolicą bluesa na całym świecie..

Memphis
Memphis w Tennessee

Najbardziej poruszającym miejscem, do którego trzeba tutaj zajrzeć jest Muzeum Praw Obywatelskich. Ten poruszający budynek mieści się w budynku, w którym w 1968 roku doszło do zabójstwa Martina Luthera Kinga, osoby przebywające tutaj szybko odczuwają sentymentalny, chwytający za serce klimat.

Do muzeum należy również dom, z którego padły strzały wymierzone w Martina. Miasto oferuje również mnóstwo muzycznych i około – muzycznych atrakcji. Na świat przyszły tutaj pierwsze bluesowe kompozycje “St Louis Blues” i “Memphis Blues” napisane przez ojca gatunku W. C Handy’ego które szybko stały się prawdziwa klasyką gatunku tej muzyki.

Knoxville w Tennessee

Knoxville jako jedno z kluczowych miast stanu, dzięki swojej sympatycznej i kameralnej atmosferze, stało się stolicą i centrum całego wschodniego Tennessee. Ważnym wydarzeniem dla miasta była odbywająca się światowa wystawa w 1982 roku.

Po dziś dzień zielone tereny znajdujące się nad sztucznymi jeziorami, oraz wybudowany piękny amfiteatr to następstwa tego wydarzenia. Wysoka wieża Sunspshere wyposażona w monumentalną złotą kulę na szczycie, stała się symbolem jak i znakiem rozpoznawczym tego przyjaznego turystom miasta. W kuli mieszczą się różne instytucje w tym bezpłatna widokowa galeria.

Ta budząca podziw wieża, na ramionach której umieszczone jest Sunsphere posiada zdumiewającą wysokość na poziomie 81 metrów. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie jej szczytu, mogą podziwiać z niej zielone szczyty okolicznych rejonów turystycznych Tennessee.

Knoxville Tennessee
Knoxville Tennessee

Po drugiej stronie stronie Knoxville, w jego górzystej okolicy leży Pigeon Forge. Należące do Dolly Parton wesołe miasteczko. Jest to miejsce narodzin Dalywood. Ten olbrzymi park rozrywki został stworzony dla całej rodziny, przez Dolly Parton, lokalną sławę muzyki country.

To wesołe miasteczko stanowi głównie atrakcje dla rodzin z dziećmi, ale każdy znajdzie tu coś zabawnego dla siebie.
Odwiedzający szybko skorzystają tutaj z szybkich kolejek górskich lub (kopalni strachów), ale będą mieli okazje również obejrzeć “koński schow” lub bitwę północ – południe.

Miejsce to przyciąga głównie miłośników zabawy i smakoszy. Podczas występów artystycznych grają lokalne zespoły, a w ich trakcie podawana jest kolacja, która je się tylko… rękoma, turyści świetnie się tu bawią korzystając z oferowanych atrakcji, przyjmują je z uśmiechem na twarzy.

Great Smoky Mountains

Great Smoky Mountain jest to południowa część Appalachów, leżąca na granicy stanów Tennessee i Północna Karolina. Wyglądem przypominające nasze Polskie Bieszczady, stały się bardzo popularnym rejonem turystycznym. Ich szczyty i stoki leżą na terenie parku narodowego.

Jest to chyba jedyny taki park w USA, gdzie dzięki fundacji rodziny Rockeffelerów nie pobiera się opłat za wstęp.
Pigeon Forge to jednocześnie brama wjazdowa do Parku Narodowego The Great Smoky Mountains National Park, który został wpisany na listę UNESCO.

Ten fakt, nie powinien dziwić, ponieważ jest to jedne z najpiękniejszych miejsc na terenie USA. Jest jednym z największych chronionych obiektów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym, który corocznie przyciąga ponad 9 milionów turystów, praktycznie dwa razy więcej niż każdy inny park w Stanach Zjednoczonych.

Great Smoky Mountains
Great Smoky Mountains

Możemy tutaj na każdym kroku podziwiać, urokliwe górskie strumienie, czy bogatą faunę i florę regionu, ale także, przy odrobinie szczęścia, możemy podpatrzyć trochę dzikiej zwierzyny. Można tu spotkać wiele zagrożonych gatunków zwierząt takich jak: niedźwiedzie, jelenie i dzikie indyki w tym prawdopodobnie największą na świecie różnorodność salamander.

Występuje tu także ponad 3500 gatunków roślin, w tym prawie 130 naturalnych gatunków drzew (praktycznie tyle co w całej Europie), co stanowi imponujący naturalny zbiór różnorodnych gatunków.
Od zamierzchłych czasów pozostał on niemal nietknięty i daje wyobrażenie flory z gatunku strefy umiarkowanej, która nie uległa wpływom człowieka. Na terenie parku wytyczono 1400 km tras turystycznych. 


Ruby Falls – około 1120 metrów pod ziemią w sercu Lookout Mountain w pobliżu Chattanooga, leży najwyższy i najgłębszy wodospad w całych Stanach Zjednoczonych.
Potok zasilany jest przez wody opadowe i znajdujące się tu naturalne źródła. Spada on na głębokość 145 metrów w dół i zbiera się w basenie wydrążonej w podłodze jaskini, a następnie płynie przez góry, aż do rzeki Tennessee. Dla miłośników prehistorii, szalenie istotną informacją jest fakt istnienia Ruby Falls – datowany jest od około 30 milionów lat.

Ciekawostki o Tennessee

Dewizą stanu Tennessee jest: “Rolnictwo i handel” 
W Memphis w 1968 roku zginął od kuli zamachowca Martin Luther King, działacz na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej. Morderstwo to jest do dzisiaj jednym z najsmutniejszych wydarzeń historycznych w historii tego stanu. Także w całej Ameryce.

Graceland dom Elvisa Presleya
Graceland dom Elvisa Presleya

Nashville jest światową stolicą muzyki country, występuje tutaj wiele gwiazd światowego formatu. Jest to też świetne miejsce, do rozpoczęcia kariery związanej z tym typem muzyki, bogactwo wytwórni i producentów, zachęca tylko do tego.

Największą religią jest tutaj chrześcijaństwo, które według danych z 2014 obejmowało 81% ludności stanu. 
Park Narodowy Great Smoky Mountain National Park szczyci się wyjątkowo interesującymi i pięknymi miejscami. Jednym z takich miejsc jest Cades Cove, dzięki tej atrakcji poznamy życie pierwszych osadników, którzy dotarli tutaj na początku XIX wieku, tworząc bardzo ważne ośrodki, stanowiące podłoże dla przyszłych pokoleń.

Clingmans Dome, o imponującej wysokości 2024 metrów nad poziomem morza, jest oficjalnie uznanym najwyższym szczytem Great Smoky Mountains. Na samym szczycie góry, znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okoliczne tereny tego wspaniałego parku na terenie Stanów Zjednoczonych i jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?