Żółwie morskie na Florydzie. Floryda to bardzo pogodne, słoneczne i ciepłe miejsce na ziemi. Floryda nazywane potocznie słonecznym stanem – sunshine state – przyciąga turystów z całego świata głównie do swoich kurortów, gdzie można wypocząć w luksusowych warunkach lub do swoich bajecznych i magicznych rezerwatów przyrody i innych obiektów, gdzie można na co dzień obcować z naturą i dziką fauną i florą. Temperatury w południowej części Florydy latem sięgają 35 stopni Celsjusza, zimą natomiast często nie spadają poniżej 15 stopni Celsjusza, przez około 360 dni w roku świeci tutaj słońce.
Powiązany temat: gatunki żółwi na Florydzie
Przyczaj się na żółwia
Dużą atrakcją jest to, że przez całą wiosnę, lato i jesień można tutaj obserwować jak żółwie morskie składają swoje jaja na plażach Florydy, pamiętajcie, że nie wolno wtedy do nich podchodzić i zakłócać ich spokoju. Żółw morski, mimo, że dość popularny i często spotykany na Florydzie, nie jest jednym z symboli stanu Floryda.
Takimi symbolami są palma sabalowa, kamień księżycowy, wąż zbożowy, pantera florydzka czy manat. Żółw morski na Florydzie mimo to jest popularnym i lubianym gadem nie tylko wśród turystów, ale również wśród stałych mieszkańców.
Żółwie morskie zamieszkują rejony całego świata, wszystkie ciepłe oceany i morza naszego globu, w tym południowo wschodnią Florydę, czyli głównie okolice West Palm Beach, Fort Lauderdale i Miami. To właśnie okoliczne plaże między wiosną a jesienią mogą zapełnić się nie tylko turystami, ale także żółwiami morskimi zagrzebującymi w ciepłym piasku swoje jaja.
Trudne początki małych żółwi
Samice po bardzo długiej wędrówce, co ciekawsze, kierując się liniami sił pola magnetycznego naszej planety, trafiają do miejsca swojego urodzenia, gdzie chcą złożyć jaja. Wychodząc z wody poruszają się bardzo wolno i można powiedzieć wręcz niezdarnie. Jeśli samica wyjdzie już odpowiednio daleko, że jej jajom nie powinny zagrażać fale morskie zaczyna kopać dołek wspomagając się swoimi tylnymi kończynami.
W wykopanym dołku składa jednorazowo od pięćdziesięciu do stu pięćdziesięciu jaj, po czym z powrotem powoli zasypuje je piaskiem. Cała procedura składania jaj trwa dość długo, bo około ośmiu godzin, po czym samica wraca do wody. Po dwóch, trzech tygodniach samica znowu wędruje i wypływa na ląd, aby złożyć kolejne jaja i robi tak przez cały cykl lęgowy. Małe żółwie wykluwają się z zakopanych jaj, po około ośmiu tygodniach.
Do skutecznej inkubacji jaj potrzebne jest ciepło, które pochodzi od słońca nagrzewającego piasek, a przecież promieni słonecznych na Florydzie nie brakuje. Wystarczy popatrzyć na pogodę na Florydzie i klimat. Z ciekawostek warto wspomnieć, że jeśli temperatura osiągnie lub przekroczy 30 stopni Celsjusza, z jaj wylęgną się osobniki żeńskie, w przeciwnym wypadku, przy niskich temperaturach, wylęgają się żółwie płci męskiej.
Najwięcej małych wykluwa się w późnych godzinach wieczornych lub nawet nocą i muszą jak najszybciej przedostać się do swojego naturalnego środowiska, gdzie będą bezpieczniejsze niż na lądzie.
Dzięki późnej porze wyklucia wzrasta ich szansa na przeżycie, ponieważ w ciągu dnia czyha na nie więcej niebezpieczeństw, takich jak wygłodniałe drapieżne ptaki, kraby i inne drapieżniki.
Jednak w wodzie nie do końca jest tak bezpiecznie jakby się mogło wydawać, tutaj małe żółwie mogą stać się ofiarą drapieżnych ryb. Niestety do dojrzałości przeżyje jedynie nieliczna grupa żółwi, które przyszły na świat w jednym okresie lęgowym.
Samotne życie dorosłych żółwi
Żółwie morskie prawie całe życie spędzają w samotności, choć prawdą jest, że raz na jakiś czas zbierają się w większe grupy, ale głównie ze względu na większe pokłady pożywienia na konkretnym terytorium. Żółwie sypiają przy powierzchni wody, jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, potrafią ukryć się na dnie i tam spędzić noc. Żółwie morskie na Florydzie.
Natomiast małe osobniki podnoszą tylne kończyny na grzbiet i potrafią tak dryfować przy powierzchni i jednocześnie spać. Żółwie morskie mogą nurkować nawet poniżej kilometra głębokości i pozostać tam bez wypływania, na jednym oddechu do trzech godzin. Sprawdź także gdzie nurkować na Florydzie w przewodniku po najpiękniejszych zakątkach Florydy.
Żółwie morskie żywią się bezkręgowcami żyjącymi w wodach oceanu, w ich menu znajdują się meduzy, kraby, krewetki, ukwiały, skorupiaki, mięczaki, a także wodorosty, algi, gąbki i ryby. W związku z tym, że nie mają zębów, używają swoich szczęk do rwania i gniecenia pokarmu na drobne kawałki, aby łatwiej było je jeść.
Często zdarza się, że pokarm, jest na tyle mały, że połykany jest w całości. Poszczególne gatunki różnią się trochę swoim menu. Dorosłe osobniki mogą mierzyć od 70 do 140 centymetrów i mogą ważyć nawet pół tony.
Co nieco o budowie skorupy i nie tylko
Karapaks żółwi, czyli pancerz grzbietowy jest wykształcony normalnie, plastron, czyli część brzuszna pancerza, jest natomiast nieco zredukowany. Na końcu szczęki nie mają dziobu, natomiast pancerz pokryty jest rogowymi płytkami zbudowanymi z keratyny. Ich skorupa jest duża, spłaszczona i ma opływowe linie.
Kończyny, zarówno tylne jak i przednie są niczym szerokie i płaskie wiosła, podczas pływania tak zamaszyście machają przednimi kończynami, że może przypominać to machanie skrzydłami ptaka, tylne kończyny służą jak stery, do zmiany kierunku.
Ciekawostką jest fakt, że prawie wszystkie żółwie potrafią się schować w swojej skorupie, w tym wypadku jest wyjątek, żółwie morskie nie potrafią wciągnąć łba ani kończyn i ogona do swojej skorupy. Czytaj dalej o gatunkach żółwi morskich na Florydzie. Żółwie morskie na Florydzie.