OŚRODKI I INSTYTUCJE POLONIJNE W SARASOTA

Floryda – Sarasota – to miasto które posiada największą ilośc polskiej Polonii na terenie stanu Floryda. W czasie pandemii i po pandemii koronawirusa w 2022 roku, do Sarasoty przyjechało jeszcze więcej Polonii z Chicago i mnóstwo Polaków z New Jersey, oraz z Nowego Jorku. Są także Polacy z Oregonu, oraz Polacy z Kalifornii którzy postanowili zamienić Kalifornię na Florydę. Sa także Ukraińcy z Chicago i Kanady.

Sarasota od dawna jest miejscem w którym osiedlają się Polacy i kupują lub wynajmują tutaj nieruchomości, głównie aby zostać na Florydzie na stałe. Są także polscy inwestorzy w nieruchomości zagraniczne którzy w Sarasocie posiadają swoje inwestycje w conda lub domy. W związku z tak dużą ilością Polaków w Sarasocie, w mieście, jest sporo polskich akcentów i istnieją polskie ośrodki, oraz wszelkiego rodzaju polskie instytucje jednoczące polską Polonię na zachodniej Florydzie.

Ośrodki polonijne w Sarasota

Sarasota na Florydzie
Sarasota na zachodniej Florydzie

Jednym z najważniejszych ośrodków polonijnych w Sarasocie jest Polski Klub Sarasota (Polish Club of Sarasota). Jest to organizacja, która działa na rzecz kultywowania polskiej tradycji i kultury wśród Polonii oraz mieszkańców Sarasoty. W klubie organizowane są liczne imprezy i wydarzenia, takie jak bale, festyny, koncerty, spotkania autorskie, wykłady i prelekcje na temat historii, kultury i tradycji Polski.

Ponadto, w Sarasocie działa również Koło Pań im. Jana Pawła II (Circle of Ladies named after St. John Paul II), które skupia kobiety polskiego pochodzenia oraz miłośniczki kultury i sztuki polskiej. Koło organizuje spotkania, wycieczki, wystawy i koncerty.

W mieście działa także Polska Szkoła Sobotnia (Polish Saturday School), która zapewnia edukację językową i kulturową dzieciom polskiego pochodzenia. W ramach zajęć uczniowie uczą się języka polskiego, historii Polski, geografii, kultury i tradycji.

W Sarasocie można również znaleźć biblioteki, w których dostępne są książki, czasopisma i filmy związane z Polską i polską kulturą. Jedną z takich instytucji jest Sarasota County Library, która ma w swojej kolekcji wiele pozycji dotyczących historii, literatury i sztuki polskiej.

Sarasota Floryda

Nieruchomości w Sarasota

Sprawdź informacje o zakupie nieruchomosci w Sarasocie. Polskie biura sprzedaży, polscy agenci nieruchomości i ważne informacje związane z zakupem condo lub domu w Sarasocie na zachodniej Florydzie.

W Sarasocie znajduje się również polska parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego (St. Maximilian Kolbe Polish Mission), która działa przy kościele katolickim św. Józefa (St. Joseph’s Catholic Church). W parafii organizowane są msze święte w języku polskim oraz spotkania i wydarzenia dla Polonii.

Warto również wspomnieć o Polskim Centrum w Venice (Polish American Association of Sarasota County), które jest organizacją non-profit, skupiającą Polaków i osoby zainteresowane kulturą polską z całego hrabstwa Sarasota. W centrum organizowane są imprezy, warsztaty, spotkania i wykłady, a także prowadzone są różne projekty związane z promocją kultury i historii Polski.

Zainteresuje Cię także: polskie kościoły na Florydzie

Oprócz wymienionych instytucji, w Sarasocie działa również wiele innych organizacji i stowarzyszeń, które skupiają Polonię i propagują polską kulturę i tradycję. Można wśród nich wymienić m.in. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (Polish Combatants Association), Polski Klub Kulturalny (Polish Cultural Club), czy Towarzystwo Polsko-Amerykańskie (Polish American Society).

Przeprowadzka do Sarasoty

Polonia Sarasota

Najbliższe lotnisko z którego najszybciej dostaniesz się do Sarasoty jest międzynarodowe lotnisko w Tampa, skąd jest dużo lotów na północ USA, na Karaiby, do Ameryki Południowej i do Europy. W grę wchodzi także międzynarodowe lotnisko w Orlando z którego Polacy z Sarasoty głównie latają do Europy, do Niemiec lub do Wielkiej Brytanii.

Natomiast jeżeli chcesz bezpośrednio dolecieć do Polski z Sarasoty to w grę wchodzi tylko dojazd samochodem lub wypożyczoną limuzyną na lotnisko w Miami i bezpośredni lot na trasie Miami Warszawa.

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Sarasoty, warto wiedzieć, że jest to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Florydy, w regionie znanym jako Zatoka Meksykańska. Jest to popularny cel turystyczny, ale także miejsce, w którym wiele osób decyduje się na osiedlenie na stałe. Mnóstwo osób decyduje się tutaj na spędzenie emerytury zarówno z Polski jak i emerytury z USA.

W Sarasocie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak piękne plaże, parki i ogrody, muzea, galerie sztuki i wiele innych miejsc, które przyciągają mieszkańców i turystów. Miasto oferuje także szeroką gamę restauracji, sklepów i innych miejsc rozrywki.

Koszty życia w Sarasota

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, warto zwrócić uwagę na koszty życia w Sarasocie, które mogą być nieco wyższe niż w innych częściach Florydy. Wynajem mieszkania lub domu może być kosztowny, ale z drugiej strony, w Sarasocie znajdują się także obszary z bardziej przystępnymi cenami.

Podjęcie pracy w Sarasota

Jeśli planujesz pracować w Sarasocie, warto wcześniej poszukać ofert pracy w różnych branżach. Miasto ma dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, z centrami handlowymi, biurowcami i różnymi instytucjami. Przed przeprowadzką warto więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości zatrudnienia w danym miejscu.

Warto również pamiętać o kwestiach związanych z formalnościami związanymi z przeprowadzką do innego kraju, takimi jak wiza i pozwolenie na pracę. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce warto skontaktować się z odpowiednimi władzami i instytucjami w celu uzyskania informacji na temat wymaganych dokumentów i procedur.

Willa w Sarasota

Polskie restauracje w Sarasota

W Sarasocie znajduje się kilka polskich restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnych dań polskiej kuchni. Istnieje także kilka polskich sklepów z polską żywnością i z polskimi delikatesami i polskimi wypiekami. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich:

 • Pierogi Inn – Restauracja specjalizująca się w pierogach, oferuje szeroki wybór smaków, w tym klasyczne pierogi ruskie, kapuśniaki, mięsne i słodkie pierogi z owocami. W menu można znaleźć również zupy, sałatki i dania główne.
 • Polonia Polish Restaurant – Restauracja oferująca szeroki wybór dań polskiej kuchni, w tym pierogi, bigos, kiełbasę, kotlety schabowe i golonkę. W menu znajdują się także dania z mięsa wołowego, ryb i owoców morza.
 • Kasia’s Deli – Restauracja serwująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe i golonkę. W menu można znaleźć również polskie sery, wędliny i ciasta.
 • Old Europe Bistro – Restauracja oferująca autentyczne dania polskie i europejskie, w tym pierogi, gołąbki, bigos, kiełbasę, kotlety schabowe i krupnik. W menu znajdują się także dania z mięsa wołowego, ryb i owoców morza.
 • Taste of Europe – Restauracja serwująca autentyczne dania z Europy Wschodniej, w tym polskie pierogi, gołąbki, kotlety schabowe i zrazy. W menu można znaleźć także dania z kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i węgierskiej.
 • Anna’s Deli – Restauracja i sklep spożywczy, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, bigos i golonkę. W menu można znaleźć także polskie wędliny i sery.
 • Euro Bistro – Restauracja serwująca autentyczne dania z Europy Wschodniej, w tym polskie pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, golonkę i bigos. W menu znajdują się także dania z kuchni węgierskiej, czeskiej i rosyjskiej.
 • Taste of Poland – Restauracja specjalizująca się w polskiej kuchni, oferuje szeroki wybór pierogów, kotletów schabowych, kiełbas, gołąbków, zup i innych tradycyjnych dań.
 • Krystyna’s Polish Bakery & Deli – Restauracja i piekarnia, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, zrazy i golonkę. W menu znajdują się także polskie sery, wędliny, ciasta i chleby.
 • Polish-American Restaurant & Deli – Restauracja i sklep spożywczy, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, bigos i zrazy. W menu można znaleźć także polskie sery, wędliny i ciasta.

To tylko kilka przykładów polskich restauracji w Sarasocie, warto poszukać również innych, mniejszych lokali, gdzie również można spróbować tradycyjnych dań polskiej kuchni.

Polska restauracja Sarasota Floryda

Polskie sklepy w Sarasota

W Sarasocie istnieją sklepy, które oferują polskie produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, chleb, pierogi i inne. Czyli produkty “polonijne” w Sarasota. Oto kilka przykładów polskich sklepów w Sarasocie:

 • Krystyna’s Polish Bakery & Deli – Sklep spożywczy i piekarnia, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i wypieki, takie jak chleb, bułki, pączki, ciasta, pierogi, kiełbasy i wędliny.
 • Euro Food Mart – Sklep spożywczy, oferujący produkty z Europy Wschodniej, w tym polskie sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, napoje i inne produkty.
 • Anna’s Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, konserwy i napoje.
 • Polish-American Restaurant & Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, konserwy, napoje i inne produkty.
 • Kasia’s Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, konserwy, napoje i inne produkty.

W powyższych sklepach można znaleźć wiele produktów, które są trudno dostępne w innych sklepach. Warto odwiedzić kilka z nich, aby znaleźć swoje ulubione polskie produkty spożywcze.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?