OŚRODKI I INSTYTUCJE POLONIJNE W SARASOTA

Floryda – Sarasota – to miasto które posiada największą ilośc polskiej Polonii na terenie stanu Floryda. W czasie pandemii i po pandemii koronawirusa w 2022 roku, do Sarasoty przyjechało jeszcze więcej Polonii z Chicago i mnóstwo Polaków z New Jersey, oraz z Nowego Jorku. Są także Polacy z Oregonu, oraz Polacy z Kalifornii którzy postanowili zamienić Kalifornię na Florydę. Sa także Ukraińcy z Chicago i Kanady.

Sarasota od dawna jest miejscem w którym osiedlają się Polacy i kupują lub wynajmują tutaj nieruchomości, głównie aby zostać na Florydzie na stałe. Są także polscy inwestorzy w nieruchomości zagraniczne którzy w Sarasocie posiadają swoje inwestycje w conda lub domy. W związku z tak dużą ilością Polaków w Sarasocie, w mieście, jest sporo polskich akcentów i istnieją polskie ośrodki, oraz wszelkiego rodzaju polskie instytucje jednoczące polską Polonię na zachodniej Florydzie.

Ośrodki polonijne w Sarasota

Sarasota na Florydzie
Sarasota na zachodniej Florydzie

Jednym z najważniejszych ośrodków polonijnych w Sarasocie jest Polski Klub Sarasota (Polish Club of Sarasota). Jest to organizacja, która działa na rzecz kultywowania polskiej tradycji i kultury wśród Polonii oraz mieszkańców Sarasoty. W klubie organizowane są liczne imprezy i wydarzenia, takie jak bale, festyny, koncerty, spotkania autorskie, wykłady i prelekcje na temat historii, kultury i tradycji Polski.

Ponadto, w Sarasocie działa również Koło Pań im. Jana Pawła II (Circle of Ladies named after St. John Paul II), które skupia kobiety polskiego pochodzenia oraz miłośniczki kultury i sztuki polskiej. Koło organizuje spotkania, wycieczki, wystawy i koncerty.

W mieście działa także Polska Szkoła Sobotnia (Polish Saturday School), która zapewnia edukację językową i kulturową dzieciom polskiego pochodzenia. W ramach zajęć uczniowie uczą się języka polskiego, historii Polski, geografii, kultury i tradycji.

W Sarasocie można również znaleźć biblioteki, w których dostępne są książki, czasopisma i filmy związane z Polską i polską kulturą. Jedną z takich instytucji jest Sarasota County Library, która ma w swojej kolekcji wiele pozycji dotyczących historii, literatury i sztuki polskiej.

Sarasota Floryda

Nieruchomości w Sarasota

Sprawdź informacje o zakupie nieruchomosci w Sarasocie. Polskie biura sprzedaży, polscy agenci nieruchomości i ważne informacje związane z zakupem condo lub domu w Sarasocie na zachodniej Florydzie.

W Sarasocie znajduje się również polska parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego (St. Maximilian Kolbe Polish Mission), która działa przy kościele katolickim św. Józefa (St. Joseph’s Catholic Church). W parafii organizowane są msze święte w języku polskim oraz spotkania i wydarzenia dla Polonii.

Warto również wspomnieć o Polskim Centrum w Venice (Polish American Association of Sarasota County), które jest organizacją non-profit, skupiającą Polaków i osoby zainteresowane kulturą polską z całego hrabstwa Sarasota. W centrum organizowane są imprezy, warsztaty, spotkania i wykłady, a także prowadzone są różne projekty związane z promocją kultury i historii Polski.

Zainteresuje Cię także: polskie kościoły na Florydzie

Oprócz wymienionych instytucji, w Sarasocie działa również wiele innych organizacji i stowarzyszeń, które skupiają Polonię i propagują polską kulturę i tradycję. Można wśród nich wymienić m.in. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (Polish Combatants Association), Polski Klub Kulturalny (Polish Cultural Club), czy Towarzystwo Polsko-Amerykańskie (Polish American Society).

Przeprowadzka do Sarasoty

Polonia Sarasota

Najbliższe lotnisko z którego najszybciej dostaniesz się do Sarasoty jest międzynarodowe lotnisko w Tampa, skąd jest dużo lotów na północ USA, na Karaiby, do Ameryki Południowej i do Europy. W grę wchodzi także międzynarodowe lotnisko w Orlando z którego Polacy z Sarasoty głównie latają do Europy, do Niemiec lub do Wielkiej Brytanii.

Natomiast jeżeli chcesz bezpośrednio dolecieć do Polski z Sarasoty to w grę wchodzi tylko dojazd samochodem lub wypożyczoną limuzyną na lotnisko w Miami i bezpośredni lot na trasie Miami Warszawa.

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Sarasoty, warto wiedzieć, że jest to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Florydy, w regionie znanym jako Zatoka Meksykańska. Jest to popularny cel turystyczny, ale także miejsce, w którym wiele osób decyduje się na osiedlenie na stałe. Mnóstwo osób decyduje się tutaj na spędzenie emerytury zarówno z Polski jak i emerytury z USA.

W Sarasocie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak piękne plaże, parki i ogrody, muzea, galerie sztuki i wiele innych miejsc, które przyciągają mieszkańców i turystów. Miasto oferuje także szeroką gamę restauracji, sklepów i innych miejsc rozrywki.

Koszty życia w Sarasota

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, warto zwrócić uwagę na koszty życia w Sarasocie, które mogą być nieco wyższe niż w innych częściach Florydy. Wynajem mieszkania lub domu może być kosztowny, ale z drugiej strony, w Sarasocie znajdują się także obszary z bardziej przystępnymi cenami.

Podjęcie pracy w Sarasota

Jeśli planujesz pracować w Sarasocie, warto wcześniej poszukać ofert pracy w różnych branżach. Miasto ma dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, z centrami handlowymi, biurowcami i różnymi instytucjami. Przed przeprowadzką warto więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości zatrudnienia w danym miejscu.

Warto również pamiętać o kwestiach związanych z formalnościami związanymi z przeprowadzką do innego kraju, takimi jak wiza i pozwolenie na pracę. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce warto skontaktować się z odpowiednimi władzami i instytucjami w celu uzyskania informacji na temat wymaganych dokumentów i procedur.

Willa w Sarasota

Polskie restauracje w Sarasota

W Sarasocie znajduje się kilka polskich restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnych dań polskiej kuchni. Istnieje także kilka polskich sklepów z polską żywnością i z polskimi delikatesami i polskimi wypiekami. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich:

 • Pierogi Inn – Restauracja specjalizująca się w pierogach, oferuje szeroki wybór smaków, w tym klasyczne pierogi ruskie, kapuśniaki, mięsne i słodkie pierogi z owocami. W menu można znaleźć również zupy, sałatki i dania główne.
 • Polonia Polish Restaurant – Restauracja oferująca szeroki wybór dań polskiej kuchni, w tym pierogi, bigos, kiełbasę, kotlety schabowe i golonkę. W menu znajdują się także dania z mięsa wołowego, ryb i owoców morza.
 • Kasia’s Deli – Restauracja serwująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe i golonkę. W menu można znaleźć również polskie sery, wędliny i ciasta.
 • Old Europe Bistro – Restauracja oferująca autentyczne dania polskie i europejskie, w tym pierogi, gołąbki, bigos, kiełbasę, kotlety schabowe i krupnik. W menu znajdują się także dania z mięsa wołowego, ryb i owoców morza.
 • Taste of Europe – Restauracja serwująca autentyczne dania z Europy Wschodniej, w tym polskie pierogi, gołąbki, kotlety schabowe i zrazy. W menu można znaleźć także dania z kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i węgierskiej.
 • Anna’s Deli – Restauracja i sklep spożywczy, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, bigos i golonkę. W menu można znaleźć także polskie wędliny i sery.
 • Euro Bistro – Restauracja serwująca autentyczne dania z Europy Wschodniej, w tym polskie pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, golonkę i bigos. W menu znajdują się także dania z kuchni węgierskiej, czeskiej i rosyjskiej.
 • Taste of Poland – Restauracja specjalizująca się w polskiej kuchni, oferuje szeroki wybór pierogów, kotletów schabowych, kiełbas, gołąbków, zup i innych tradycyjnych dań.
 • Krystyna’s Polish Bakery & Deli – Restauracja i piekarnia, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, zrazy i golonkę. W menu znajdują się także polskie sery, wędliny, ciasta i chleby.
 • Polish-American Restaurant & Deli – Restauracja i sklep spożywczy, oferująca tradycyjne polskie jedzenie, w tym pierogi, kiełbasę, kotlety schabowe, bigos i zrazy. W menu można znaleźć także polskie sery, wędliny i ciasta.

To tylko kilka przykładów polskich restauracji w Sarasocie, warto poszukać również innych, mniejszych lokali, gdzie również można spróbować tradycyjnych dań polskiej kuchni.

Polska restauracja Sarasota Floryda

Polskie sklepy w Sarasota

W Sarasocie istnieją sklepy, które oferują polskie produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, chleb, pierogi i inne. Czyli produkty „polonijne” w Sarasota. Oto kilka przykładów polskich sklepów w Sarasocie:

 • Krystyna’s Polish Bakery & Deli – Sklep spożywczy i piekarnia, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i wypieki, takie jak chleb, bułki, pączki, ciasta, pierogi, kiełbasy i wędliny.
 • Euro Food Mart – Sklep spożywczy, oferujący produkty z Europy Wschodniej, w tym polskie sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, napoje i inne produkty.
 • Anna’s Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, konserwy i napoje.
 • Polish-American Restaurant & Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, konserwy, napoje i inne produkty.
 • Kasia’s Deli – Sklep spożywczy i restauracja, oferująca tradycyjne polskie jedzenie i produkty spożywcze, takie jak sery, wędliny, pierogi, chleb, ciasta, konserwy, napoje i inne produkty.

W powyższych sklepach można znaleźć wiele produktów, które są trudno dostępne w innych sklepach. Warto odwiedzić kilka z nich, aby znaleźć swoje ulubione polskie produkty spożywcze.

Oferta tygodnia! 400.000$ Apartament w Miami Aventura

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarząd i utrzymanie Państwa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji na świecie
 7. Najlepsze lokalizacje Florydy: Miami, Boca Raton, Palm Beach
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie

Nasza sugestia inwestycji na marzec 2023! Cena 700.000$. Dom w Parkland z 4 sypialniamiFirma współpracująca

Nieruchomości w USA
USA przewodnik

Szukaj nieruchomości

Reklama
Compare listings

Porównać