PLEMIĘ INDIAN SEMINOLE

Plemię Indian Seminole – niezwykle interesujące plemię Indian Ameryki. Stany Zjednoczone Ameryki i ich historia przywodzą na myśl wielkie odkrycia geograficzne, bitwy i wojny o nowe terytoria, oraz bogatą historię plemion rdzennych mieszkańców kontynentu, czyli Indian. Myśląc o historii Stanów Zjednoczonych, w tym także samego Stanu Floryda, nie można zapominać o jego rdzennych mieszkańcach. Indianie Seminole byli i nadal są dużą częścią historii Florydy, nawet jeśli nie stanowią licznej grupy w społeczeństwie.

Seminole to rdzenni Amerykanie, których znaczny rozwój na Florydzie nastąpił w XVIII wieku. Aktualnie zamieszkują nie tylko tereny Florydy, ale również Oklahomy. Społeczność Seminole składa się z trzech uznanych przez władze federalne plemion – Seminole Nation of Oklahoma, Seminole Tribe of Florida oraz Miccosukee Tribe of Indians of Florida, a także kilku niezależnych grup.

Indianie USA Seminole

Seminole na Florydzie

Nazwa „Seminole” pochodzi od „simano-li”, w języku Muscogee oznaczającego „pogranicznika”, „wyrzutka” lub „separatystę”, słowa prawdopodobnie zapożyczonego z języka hiszpańskiego „cimarron”, oznaczającego kogoś uciekającego lub dzikiego. Przodkowie Indian Seminole wywodzą się z grupy Indian, którzy opuścili swoje plemię lub zostali wygnani. Wtedy termin „wyrzutek” czy „renegat” był używany do ich opisywania, jednak z biegiem czasu wyszedł z obiegu, ze względu na negatywne skojarzenia. Seminole identyfikują się jako yat`simnoli, czyli „wolni ludzie”, których przodkowie opierali się próbom nawrócenia na katolicyzm, czy podporządkowania ich sobie przez kolonizatorów.

Pierwsi Seminole zasiedlili Florydę w drugiej połowie XVIII wieku, odłączając się od swoich poprzednich plemion lub uciekając przed kolonizatorami z północy. Uciekając osiedlili się na terenach bagiennych Everglades. Ich kontakty z przybyszami z Europy nie należały do najłatwiejszych. Zatargi z nimi nabrały wyraźnego natężenia w latach 1817 – 1818, podczas tak zwanej pierwszej wojny z Seminolami, znanej również jako pierwsza wojna florydzka, czy pierwsza wojna seminolska. 

Ta wojna rozpoczęła się od oskarżenia Seminolów o ochronę i ukrywanie zbiegłych ciemnoskórych niewolników, co wtedy było wbrew prawu. Armia amerykańska dowodzona przez generała Andrew Jacksona, który później został siódmym prezydentem USA, dokonała napaści zbrojnej na Indian, podczas której zginęło ponad 300 Seminolów, a pozostali członkowie plemienia ewakuowali się na południe Florydy. Ciemnoskórzy niewolnicy, którzy asymilowali się z Seminolami, do dziś zwani są jako Black Seminoles – czyli Czarni Seminole.

Kiedy Hiszpanie sprzedali Florydę Amerykanom

Kiedy w 1819 roku Hiszpania zrzekła się praw do terenów Florydy na rzecz Stanów Zjednoczonych, te zobowiązały się do humanitarnego traktowania Indian, zgodnie z prawem USA. Jednak powyższe postanowienie nie zostało dotrzymane przez ówczesnych, ani kolejnych rządzących. W 1834 roku postanowiono w Stanach Zjednoczonych zamknąć wszystkich przedstawicieli Indian Seminole w specjalnych rezerwatach, co wywołało drugą wojnę z Seminolami.

Indianie USA Seminole
Indianie Seminole

Obcieli mu głowę

Druga wojna z Seminolami trwała prawie osiem lat, w ciągu których plemię Indian skutecznie odpierało ataki armii Stanów Zjednoczonych. Amerykanie byli zdziwieni skutecznością obrony Seminolów do tego stopnia, że postanowili skorzystać z podstępu. Amerykanie zaprosili wodza Semonoli – Osceolę, do rozmów pokojowych. Kiedy wyruszył na rozmowy pokojowe, pod białą flagą, został pojmany i aresztowany pod pretekstem łamania prawa USA.

Pozostałych Indian pozbawionych wodza, szybko otoczono i siłą zmuszono do poddania się. Seminole bez Osceoli zostali zmuszeni do wycieńczającego marszu do Oklahomy, do wcześniej przygotowanych rezerwatów. Wódz Osceola został osadzony w Fort Marion, po udanej ucieczce części więźniów, został przeniesiony do Fort Moultrie w Karolinie Północnej, w którym pogorszył mu się stan zdrowia i 30 stycznia 1838 roku zmarł.

Amerykanie obcięli mu głowę i został pochowany w forcie, bez głowy. Osoba wodza Seminoli przeszła do legendy, inspirowała twórców. Jeszcze za życia był odwiedzany w więzieniu przez rysowników i malarzy, a Ci go prosili o pozowanie. Jego postać została uwieczniona nie tylko na obrazach, ale również w literaturze, sztuce, filmie i muzyce.

W mieście Silver Springs znajduje się jego pomnik. Pozostali wodzowie Indian kontynuowali opór przeciwko Amerykanom, a walki ostatecznie skończyły się w 1842 roku. Szacuje się, że USA wydało na wojnę około 40 milionów dolarów, co na tamte czasy było kwotą zatrważająco wielką.

Trzecia wojna Seminolska

W latach 1855 – 1858 doszło do trzeciej wojny seminolskiej, gdyż stale wzrastało napięcie między amerykańskimi mieszkańcami i Indianami Seminole mieszkającymi w okolicy. Armia amerykańska zniszczyła dużą plantację Seminole na zachód od Everglades, co miało sprowokować gwałtowne reakcje Indian. Doprowadziło to do serii odwetowych najazdów, ale bez potyczek czy bitew.

Strategia armii amerykańskiej polegała na atakowaniu cywilów, niszczeniu plantacji, oraz dostaw żywności. W 1858 roku pozostali przy życiu Seminole, stojący w obliczu głodu, zmęczeni wojną, zgodzili się na przeniesienie do specjalnego rezerwatu dla Indian, w zamian za obietnice bezpiecznego przejazdu i spokojnego życia. Szacuje się, że 200 – 500 Seminoli w małych grupach nadal odmawiało podporządkowania się Stanom Zjednoczonym i wycofali się w głąb Everglades i mokradeł Big Cypress.

Wojna seminolska

W efekcie tych działań Seminole, pod koniec XIX wieku żyli w izolacji w regionie jeziora Okeechobee i Everglades. Dziś Seminole z Florydy są dumni ze swojej historii, że nigdy nie zostali podbici. W XX wieku, przed II Wojną Światową Seminole podzielili się na dwie grupy, tych którzy tradycyjnie opierali się Stanom Zjednoczonym, oraz tych, którzy byli chętni do przystosowania się do nowych reguł. Ci którzy dokonali adaptacji, zostali przez władze oficjalnie uznani jako Plemię Seminole z Florydy. Formalnie zostali uznani przez stan w 1957 roku, a przez władze federalne w 1962. Zawarli umowy z rządem USA, potwierdzających swoją suwerenność.

Ciekawostki o Seminolach

Z ciekawostek dotyczących plemienia Seminole warto wspomnieć, że w latach 30 XX wieku, podczas Wielkiego Kryzysu, największego kryzysu gospodarczego, który dotknął niemal cały świat, plemię Seminole było właścicielem jednej z największych hodowli bydła na Florydzie i nie oddają pozycji lidera w tej branży do dziś. Natomiast w 1979 roku Seminole otworzyli pierwsze kasyno na rdzennych terenach, zapoczątkowując wielomiliardowy przemysł. Z czasem kasyna stały się sporym źródłem dochodów plemienia.

Jeśli interesują was rdzenni mieszkańcy Ameryki, warto pamiętać że Seminole związani są również z miastem Hollywood na Florydzie. Hollywood jest także domem dla plemienia Indian Seminole, znajduje się tutaj indiańska wioska Seminole Okalee, w której można zobaczyć pokazy aligatorów, demonstrację codziennego życia, historii czy też sztuki i rękodzieła Indian Seminole.

Rezerwat Seminoli na Florydzie

W rezerwacie turyści mogą napotkać niesamowite zwierzęta z bliska, będą to jelenie, bizony, bawoły wodne, a także jastrzębie i orły. Jeśli macie okazję, warto tu wstąpić. Bilet wstępu dla dorosłych wynosi około 12 dolarów, dla dzieci w wieku 5 do 12 lat 8 dolarów, seniorzy odwiedzą  wioskę za 10 dolarów, a dzieci 4 letnie lub mniejsze mają wstęp za darmo.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?