PRZYLĄDEK CANAVERAL

Przylądek Canaveral na Florydzie. Każdy z Was słyszał zapewne o Przylądku Canaveral na Florydzie w USA. To tutaj mieści się baza statków kosmicznych i centrum NASA, ale miasto oferuje o wiele więcej atrakcji niż tylko kosmiczne historie i rzeczy związane z podbojem kosmosu przez Amerykanów.

Cape Canaveral

Przylądek Canaveral znajduje się w hrabstwie Brevard County, na Florydzie, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. W połowie XVI wieku został on pierwszy raz odnotowany przez hiszpańskich odkrywców jako „Cabo Cañaveral”, co po hiszpańsku oznacza trzcinowy przylądek. W latach 1963-1973 przylądek nosił nazwę Cape Kennedy.

Przylądek Canaveral na Florydzie. NASA skafander kosmiczny

W 1848 roku, ze względu na bezpieczeństwo wybrzeży i statków płynących w ich kierunku, zbudowano tu latarnię morską. Wówczas liczne rodziny zaczęły osiedlać się w okolicy, gdzie jako społeczność czuli się bezpieczniej i mogli lepiej bronić się przed licznymi atakami Indian Seminole. Mała, aczkolwiek zgrana społeczność zaczęła budować tutaj swoje osiedla. Miasto znalazło swoje miejsce na wyspie barierowej odseparowanej od kontynentu rzekami Banana River, Indian River, oraz półwyspem Merritt Island.

Przylądek Canaveral na Florydzie

Cape Canaveral Lighthouse to latarnia morska, której pierwsza wieża mierzyła 46 metrów wysokości. Została ona wybudowana w styczniu 1848 roku, a włączona została w 1868 roku. Powstała ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa statków pływających przy wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego.

W roku 1893 ze względu na erozję linii brzegowej postanowiono przenieść latarnię bardziej w głąb lądu. Latarnia została przewieziona na platformach w nowe miejsce. Podmurówka, czyli stara wieża została wysadzona w powietrze, a gruz wykorzystany został do przygotowania wieży w nowym miejscu.

Latarnia została zautomatyzowana w 1967 roku. Latarnia usytuowana jest aktualnie w Cape Canaveral Air Force Station i jest w pełni działającą latarnią, własnością United States Air Force. Goście mogą odwiedzić latarnię, ale niestety maksymalnie do piątego piętra, na samej górze ze „światełkiem” niestety nie staniecie. Zobacz mapę Cape Canaveral na Florydzie.

Platforma startowa na Cape Canaveral na Florydzie
Platforma startowa na Cape Canaveral na Florydzie

Port Canaveral

Skoro jesteśmy przy oceanie, nie sposób nie wspomnieć o Port Canaveral. Jest to rejsowy i przeładunkowy port w hrabstwie Brevard County, oraz najbardziej ruchliwy port wycieczkowy na świecie. Pierwsza idea powstania portu pojawiła się już w 1880 roku, kiedy na wybrzeżu znajdował się urząd pocztowy i była potrzeba przeładunku przesyłek.

Następnie został pogłębiony i ponownie otworzony w 1953 roku. Jest to port, który ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarki hrabstwa. Przez ten port eksportuje się mrożone soki cytrusowe i materiały budowlane, a importuje głównie samochody, blachę stalową i płyty.

Port odwiedza średnio dziesięć statków dziennie, codziennie z portu można wypłynąć w rejsy turystyczne po okolicznych wodach, lub „dalekobieżne”, korzystając z operatorów linii takich jak Carnival, Disney, Norwegian i Royal Caribbean International.

Czekasz na start promu kosmicznego? Sprawdź aktualną pogodę na Cape Canaveral na Florydzie.

Port Canaveral dla statkow wycieczkowych
Port Canaveral

Cape Canaveral centrum lotów kosmicznych NASA

Nie ukrywajmy jednak, że jeśli tylko pomyślimy o Cape Canaveral, od razu na myśl przychodzi jedno – loty promów kosmicznych NASA. Cape Canaveral należy do tak zwanego Space Coast, czyli obszaru wokół Cape Canaveral Air Force Station – zamkniętej dla cywili bazy wojskowej, oraz Kennedy Space Center.

Skąd NASA wystrzeliwuje promy w loty kosmiczne. Kennedy Space Center, utworzony został w 1962 roku i jest położony na wyspie Merritt Island. Jest to centrum lotów kosmicznych, wykorzystywane do nadzorowania każdego załogowego lotu kosmicznego od 1968 roku, monitoruje się tu także wiele lotów bezzałogowych. Częścią która powinna zainteresować turystów, jest Kennedy Space Center Visitor Complex.

Jest to specjalnie przygotowana część centrum, w której można podziwiać wiele eksponatów i pokazów związanych tematycznie z historią lotów kosmicznych. Kompleks ten obejmuje również Apollo/Saturn V Center, centrum z licznymi eksponatami związanymi z lotami kosmicznymi. Jest tu też United States Astronaut Hall of Fame, wystawa mająca na celu zachowanie czci i pamięci sławnych astronautów, oraz Rocket Gardner, gdzie można obejrzeć wystawę rakiet.

Kennedy Space Center
Kennedy Space Center na Florydzie

Wiele poszczególnych obiektów Kennedy Space Center zalicza się do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym, między innymi takie jak ośrodek centralny, budynki dowództwa oraz kompleksy uruchamiania rakiet. Ostatnio uruchomioną atrakcją jest Angry Birds Space Encounter, bezpośrednio związane ze znaną grą komputerową, gdzie młodzi ludzie mogą zmierzyć się z matematyką i wiedzą ścisłą, oraz ich praktycznym i taktycznym wykorzystaniem.

Raj dla pasjonatów lotów kosmicznych

Przylądek Canaveral na Florydzie i jego okolice są tłumnie odwiedzane przez entuzjastów lotów kosmicznych, kiedy tylko opinia publiczna dowiaduje się o planowanym starcie. W okolicy przygotowane są parkingi, z których widać starty promów kosmicznych. Nie martwcie się, są one bezpiecznie oddalone od centrum wydarzeń, więc jeśli trafi Wam się okazja obejrzeć start na własne oczy, nie przegapcie tego momentu.

Prom kosmiczny Atlantis

Parki narodowe i inne atrakcje Cape Canaveral

Przylądek Canaveral, to nie tylko ośrodek NASA i loty promów kosmicznych. Jeśli interesuje Was przyroda, możecie odwiedzić wyspę barierową Merrit Island, na której znajduje się Merritt Island National Wildlife Refuge. Jest to jeden z ważniejszych rezerwatów dzikiego życia na Atlantyckim wybrzeżu Florydy.

Jest to 147 tysięcy akrów skupiających siedliska i ostoje dla ponad 117 gatunków ryb, 68 gatunków płazów i gadów w tym żółwi żyjących na Florydzie. 330 gatunków ptaków i ponad 30 gatunków ssaków.
Ponad 20 gatunków wszystkich żyjących tu zwierząt jest zagrożona wyginięciem.

Dodatkowo, możecie podziwiać tu ponad 1000 dziko rosnących gatunków roślin. Jeśli chcielibyście zobaczyć żółwie morskie, aligatory, tygrysa florydzkiego, czy wielu przedstawicieli morskiego ptactwa, to Merrit Island National Wildlife Refuge będzie dla Was odpowiednim miejscem.

W związku z bezpośrednią bliskością centrum NASA, dostęp do rezerwatu jest często częściowo ograniczony i dozwolony jedynie w ciągu dnia, więc sprawdźcie to dokładnie zanim się tam wybierzecie.

Canaveral National Seashore

Będąc na przylądku możecie też odwiedzić Canaveral National Seashore. Jest to park położony wzdłuż wybrzeża, na wyspie barierowej, który jest domem dla ponad 1000 gatunków roślin i 310 gatunków ptaków. Jest to bardzo długi pas, bo ciągnie się aż przez 24 mil wybrzeża. Został on podzielony na kilka plaż takich jak Playlinda Beach, Klondike Beach, oraz Apollo Beach.

Canaveral National Seashore Park
Canaveral National Seashore Park

Na jednym końcu wyspy barierowej znajduje się wspomniany, John F. Kennedy Space Center, więc w wypadku rozpoczęcia działań związanych z wystrzeleniem lotu kosmicznego, dostęp do parku jest mocno ograniczony. Playlinda Beach ma również kilka zorganizowanych parkingów, numerowanych od strony południa, wykorzystywanych podczas startów promów kosmicznych przez obserwujących je stąd turystów. Najlepszy widok jest z parkingu na samym południu.

Z drugiej strony granicą Canaveral National Seashore jest Mosquito Lagoon. Mosquito Lagoon jest uznanym, światowej sławy ośrodkiem wędkarskim, oraz bardzo znanym miejscem wśród obserwatorów ptaków oraz uczestników wycieczek przyrodniczych, położonym w bezpośredniej bliskości rezerwatu Merrit Island National Wildlife Refuge oraz Canaveral National Seashore.

Warto odwiedzić Przylądek Canaveral

Cape Canaveral to nie lada gratka dla entuzjastów promów i lotów kosmicznych, oraz technologii NASA. To również dobre miejsce dla osób lubiących obcowanie z przyrodą, oraz zwiedzanie historycznych obiektów, które z dzięki stałej konserwacji, działają i cieszą do tej pory każdego turystę odwiedzającego Florydę w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?