Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych – która jest godzina w USA. Jeśli planujecie wyjazd za Ocean Atlantycki, do Stanów Zjednoczonych Ameryki, być może na gorące wakacje na Florydzie, czy na turystyczne zwiedzanie Stanów Zjednoczonych od zachodniego do wschodniego wybrzeża lub po prostu chcecie zamieszkać tam na stałe z całą rodziną to na pewno czeka Was przygoda z amerykańskimi wizami. Ich zdobycie to główna przeszkoda w podróży do Stanów Zjednoczonych. Jak już tutaj dotrzecie pozostaną inne bariery do pokonania.
Która godzina w USA
Nie musimy mówić o barierze językowej, która nie powinna w większym stopniu Wam doskwierać, skoro przeszliście rozmowę z konsulem i dostaliście wizę do USA lub zarejestrowaliście się w systemie ESTA. Bariery finansowe i kwestie utrzymania to też drugoplanowy problem, ponieważ aby dostać wizę musieliście wykazać się odpowiednią kwotą na swoje utrzymanie przez pierwsze miesiące w USA.
Pozostaje więc bariera psychologiczna, związana z nowym miejscem, nowymi ludźmi i komfortem związanym przekraczaniem kilku stref czasowych w całych Stanach Zjednoczonych.
W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do zmian stref czasu podczas podróżowania z miasta do miasta lub z województwa do województwa.
W Stanach Zjednoczonych może się zdarzyć, że podróż do miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów lub mil, będzie wiązała się ze zmianą czasu o całą godzinę.
Oczywiście mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, kiedy oba miasta leżą w stanach leżących w różnych strefach czasowych, a jednocześnie dzieli je krótka droga. Warto pamiętać o strefach czasowych w Stanach Zjednoczonych, aby uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień, niepotrzebnych spóźnień lub zbyt długiego oczekiwania.
Strefy czasowe i ich geneza
Być może warto przypomnieć, czym są strefy czasowe? Są to wytyczone obszary na ziemi, rozciągające się południkowo między północnym, a południowym biegunem Ziemi. Strefy układają się średnio co 15 stopni szerokości geograficznej, co wynika z podziału na 24 godziny całej kuli ziemskiej.
Czas w konkretnej strefie jest z reguły średnim czasem słonecznym środkowego południka danej strefy i różni się on o wielokrotność pełnej godziny od czasu uniwersalnego, czyli Greenwich Mean Time, UTC+0. Żeby nie było tak łatwo, są również wyjątki, gdzie urzędowo wprowadzono różnice o niepełną godzinę.
Czas uniwersalny i podział kuli ziemskiej na strefy czasowe zostały zaproponowane przez Sandforda Fleminga, kanadyjskiego wynalazcę w 1878 roku. Propozycja wynikała z postępu cywilizacyjnego, ludzie, którzy podróżowali, robili to coraz szybciej i dotychczasowy pomiar czasu stał się bardzo niewygodny. Strefy czasowe wprowadzono w 1884 roku.
Warto zwrócić uwagę, że czas obowiązujący między jednym południkiem, a drugim, obowiązuje jedynie na morzach i oceanach. Ponieważ państwa leżące w strefach czasowych, mają nieregularne kształty, więc ich strefa czasowa dopasowywana jest tak, aby obowiązywała w nich ta strefa czasowa, w których południkach w większości mieści się państwo.
Mniejsze i średnie państwa mają jedną strefę czasową, duże państwa takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Rosja czy Brazylia mają kilka stref czasowych. Wyjątkiem dużych państw, które mimo swojej dużej powierzchni, mają jedną strefę czasową są Chiny. Stan Floryda ma czas “eastern”.
Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych
Jeśli przylecicie do Stanów Zjednoczonych, będziecie musieli ustawić sobie zegarki zgodnie z zegarkami na lotnisku, na którym wylądujecie. Główne terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych dzieli się na cztery strefy czasowe i dodatkowo dochodzą do tego dwie strefy obowiązujące między innymi na Alasce i Hawajach.
Eastern Daylight Time
Jeśli bierzemy pod uwagę czas letni, to wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to czas Eastern Daylight Time – EDT, UTC-4, czyli jeśli według czasu Greenwich, UTC+0 jest 21:00, to w UTC-4 jest godzina 16:00.
Wschodnie wybrzeże czasu Eastern Daylight Time to stany Michigan, Indiana, Ohio, Pensylwania, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Connecticut, Delaware, Zachodnia Virginia, Północna Virginia, New York, stan Floryda, New Jersey, Maine, Georgia, Południowa Karolina, Północna Karolina oraz Washington D.C.
Oprócz tych licznych stanów, UTC-4 obowiązuje również w Boliwii, części Brazylii, a także między innymi w Gujanie, Anguilli, Antigua i Barbuda, na Antylach Holenderskich, na wyspach Aruba, Barbados, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, na Dominikanie, w Gwadelupa, na Grenadzie, Portoryko, na Bahamach i na Kubie. A to oznacza, że można odwiedzić te kraje, nie zmieniając czasu w swoim zegarku. Strefy czasowe w USA.
Mountain Daylight Time
Kolejną strefą czasową na wschód jest Mountain Daylight Time – MDT, UTC-5, jeśli według Greenwich jest 21:00, to w czasie MDT jest godzina 15:00. Strefa czasowa obowiązuje w stanach Minnesota, Wisconsin, Illinois, Tennesse, Mississipi, Oklahoma, Texas, Kansas, Iowa, Louisiana, a także w większości w stanach Północna Dakota, Południowa Dakota i Nebraska, a także w większości Alabama i Kentucky. Strefa czasowa UTC-5 to również państwa jak Ekwador, Kolumbia, Peru, Haiti, Jamajka, Kajmany i Panama, a także kanadyjska wyspa Southampton.
Central Daylight Time
Centralną strefą czasową w Stanach Zjednoczonych jest UTC-6, czyli Central Daylight Time – CDT, co oznacza, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, to w UTC-6 jest godzina 14:00. Ta strefa czasowa obowiązuje częściowo w stanach Alabama, Kentucky, Północna Dakota, Południowa Dakota i Nebraska, oraz w stanach Montana, Idaho, Wyoming, Utah, Colorado i Nowy Meksyk.
Strefa UTC-6 to również takie państwa jak Ekwador, Belize, Gwatemala, Kostaryka, Nikaragua, Salwador, Chile, a także środkowa i wschodnia część Meksyku i kanadyjskie prowincje Manitoba, oraz części prowincji Nunavut i Ontario.
Pacyfic Daylight Time
Zachodnia część Stanów Zjednoczonych, Pacyfic Daylight Time, czyli PDT, to UTC-7. Jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na w tej strefie czasowej jest godzina 13:00. Ta strefa czasowa to stany California, Washington, Nevada i Oregon. UTC-7 to również kanadyjska prowincja Alberta, terytoria północno – zachodniej Kanady. Strefy czasowe USA.
Zachodnia część Nunaut i miasto Lloydminster, a także meksykańskie stany Chihuahua, Kalifornia Dolna Południowa, Nayarit i Sinaloa.
Idąc dalej na wschód pozostają nam jeszcze strefy poza głównymi czterema. Pierwsza będzie Alaska, na której obowiązuje UTC-8, letni czas alaskański. Oznacza to, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na Alasce jest godzina 12:00.
Ta sama strefa czasowa obowiązuje poza USA na Wyspach Clippertona, Pitcarin, w kanadyjskim terytorium Jukon, w większości prowincji Kolumbii Brytyjskiej oraz w Meksyku stan Kalifornii Dolnej. Na sam koniec Hawaje, jest to UTC-10, czas hawajsko – aleucki. Oznacza to, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na Hawajach jest godzina 11:00. Poza Stanami Zjednoczonymi tą samą strefę czasową mają Polinezja Francuska, oraz Wyspy Cooka.
Czas zimowy w Stanach Zjednoczonych
Sprawa nieco bardziej komplikuje się podczas zmiany na czas zimowy. Nie wszędzie obowiązuje czas letni, w niektórych krajach zaniechano zmiany z czasu letniego na zimowy i odwrotnie, ze względu na rzekome oszczędności, wówczas obowiązuje czas zimowy. Czas zimowy stosuje się w 79 krajach na świecie, w niektórych większych krajach obowiązuje tylko w wybranych częściach.
Czas zimowy zaczyna się w pierwszą niedzielę listopada i kończy w drugą niedzielę marca i jego zmiana obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych, jednak z wyłączeniem niektórych regionów.
Wówczas Czas Pacyfic Daylight Time UTC-7 zmienia się w Pacyfic Standard Time UTC-8. Czas Mountain Daylight Time UTC-6 zmienia się w Mountain Standard Time, UTC-7. Central Daylight Time UTC-5 zmienia się w Central Standard Time, UTC-6, natomiast Eastern Daylight Time, UTC-4 zmienia się w Eastern Standard Time, UTC-5. Czas Alaski z UTC-8 zmienia się na UTC-9.
Zamorskie terytoria USA
Czas nie jest zmieniany w zamorskich terytoriach Stanów Zjednoczonych, takich jak Hawaje, Puerto Rico, American Samoa, Guam, Northern Mariana Island oraz United States Virgin Islands, a także w Arizonie, z wyłączeniem półautonomicznego Navajo Nation, zajmującego część północno wschodniej Arizony, południowo wschodniej Utah, oraz północno zachodniego Nowego Meksyku.
Ciekawostki związane ze zmianą czasu
Sama zmiana czasu z zimowego na letni została wprowadzona ze względu na oszczędności energii, głównie ze względu na światło dzienne, które dzięki temu zostało wydłużone dzięki wprowadzeniu czasu zimowego.
To właśnie rzekome oszczędności były powodem wprowadzania czasu letniego, wielu ekspertów jednak uważa, że zmiana czasu zimowego na letni to wątpliwe oszczędności. Więcej światła naturalnego wieczorem po zmianie czasu wynika z zabrania tego czasu z samego rana. Strefy czasowe w USA.
Jaśniejsze popołudnia są oczywiście bardziej korzystne jeśli myślimy o sprzedaży, uprawianiu sportów, zabawie, czy późniejszych powrotach z pracy lub szkoły, rano jednak więcej światła przydałoby się choćby w rolnictwie.
Zmiana czasu a aspekt zdrowotny
Zmiana czasu letniego na zimowy jest zmianą często lubianą, ponieważ dostajemy dodatkową godzinę snu, którego tak często nam brakuje. Zmiana w druga stronę, już jednak mniej. W wyniku niektórych badań stwierdzono, że zmiana czasu z zimowego na letni ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Nie określono jeszcze dokładnych powodów, ale zaobserwowano powiększenie ryzyka zawałów serca o całe 10 procent kilka dni po wprowadzeniu zmian. Co ciekawsze, zmiana w drugą stronę, sprawia, że notuje się mniej zawałów. Zmiany czasu mogą mieć również negatywny wpływ na produktywność pracowników.
Pobyt w Stanach Zjednoczonych, zmiana czasu i jet-lag
Bez względu na zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, czas spędzony w Stanach Zjednoczonych może być dla nas początkowo drobną przeszkodą, aby zacząć normalnie funkcjonować. Jeśli się odpowiednio przystosujecie do zmiany czasu po wylocie z Polski i wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych, wszystko pójdzie gładko i nawet cztery strefy czasowe nie powinny być Wam straszne.
Przylot do Stanów Zjednoczonych może wiązać się początkowo z syndromem nagłej zmiany strefy czasowej, co prawda przebiega ona stosunkowo łagodniej niż w wypadku przelotu w drugą stronę. Lądując w Stanach Zjednoczonych około godziny 12:00, w Polsce zaczyna się już noc, przez co organizm przystosowany do strefy czasowej w naszym kraju, może zrobić się niedługo senny. Strefy czasowe USA.
Jeśli nie przezwyciężycie zmęczenia, możecie tylko pogłębić rozregulowanie zewnętrznego zegara. Najważniejszą i w zasadzie jedyną radą, która może zniwelować syndrom nagłej zmiany strefy czasowej, jest przystosowanie swojego życia do czasu lokalnego, jedzenie posiłków, codzienne czynności i położenie się spać, według nowego czasu.
Jak już się przystosujecie do lokalnego czasu w Stanach Zjednoczonych, powinno być już łatwiej. Nawet podróże z zachodniego wybrzeża na wschodnie i z wybrzeża wschodniego na zachodnie, powinny przebiegać bez problemów, ze względu na mniejszą różnicę czasową między skrajnymi strefami czasowymi Stanów Zjednoczonych.