DRY TORTUGAS

Wysepki Dry Tortugas przy Key West Florida

Na pewno zastanawialiście się nieraz, jakby to było zamieszkać na Florydzie, w modnym, słonecznym Miami, gdzie lato panuje cały rok. To właśnie przez te słoneczne dni Floryda nazywana jest Sunshine State, czyli Słonecznym Stanem. Jeśli macie plany zamieszkania na Półwyspie Florydzkim, wszystko wskazuje na to, że wystarczyłoby, żebyście wybrali miejsce nowego zamieszkania i po prostu się sprowadzili.

Warto jednak pamiętać, że Floryda jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanów w Stanach Zjednoczonych, przez turystów z USA, a także spoza granic tego kraju.
Właśnie od tego można zacząć przygodę z Florydą. Turyści, którzy mają w planach zwiedzanie Florydy, na pewno nie mają łatwo, podczas wyboru miejsca docelowego w Sunshine State.

Dry Tortugas
Dry Tortugas

Warta odwiedzenia Floryda

Wielo kulturowość Florydy, wspaniałe warunki atmosferyczne, cudowne parki narodowe, a także przepiękne plaże, woda i to co pod wodą, przyciągają tysiące turystów. Każdy znajdzie dla siebie coś fajnego, jeśli chcielibyście obcować z przyrodą, czeka na Was wiele parków narodowych.

Jeśli oprócz zwiedzania, preferujecie leniwy wypoczynek na plażach i pluskanie w krystalicznych wodach Oceanu Atlantyckiego, Floryda może pochwalić się wieloma kurortami, które oferują tego typu rozrywki. Jeśli chcielibyście poczuć odrobinę egzotyki, przeżyć wspaniała przygodę, biorąc udział w licznych rejsach, nurkować na Florydzie, czy również wypoczywać na pięknych plażach, też nie powinniście być zawiedzeni.

W tym ostatnim wypadku prawdopodobnie jednym z lepszych rozwiązań będzie odwiedzenie archipelagu wysp Florida Keys. Archipelag ten obejmuje około 1700 wysp koralowych, które tworzą łańcuch wysp i wysepek o długości około 240 kilometrów, rozciągając się od południowo wschodniej Florydy, aż po wyspy Dry Tortugas, w większości są to wysypy niezamieszkałe. Każda z wysp i wysepek Florida Keys jest warta odwiedzenia. Na pewno słyszeliście o wyspach Key Largo, czy Key West, czy wspomnianej już Dry Tortugas.

Wyspy Dry Tortugas

Każda z wysp ma swój urok, turyści często odwiedzają najdalej wysunięty na południe punkt Stanów Zjednoczonych, wyspę Key West. Jednak około 110 kilometrów na zachód, nie połączone drogą lądową z pozostałymi wyspami Florida Keys, znajdują się Dry Tortugas, prawdopodobnie najpiękniejszy zakątek Stanów Zjednoczonych, a na pewno archipelagu Florida Keys.

Wyspy Dry Tortugas na mapie Florydy
Wyspy Dry Tortugas na mapie Florydy

Dry Tortugas odkrył hiszpański odkrywca Ponce de León w 1513 roku. Nazwa wyspy pochodzi od żółwi, które zamieszkują wyspę, ponieważ „Las Tortugas” oznacza „żółwie”, które zamieszkują wyspy. W 1935 roku władze Stanów Zjednoczonych ustanowiły na tym obszarze park narodowy, który nazwano Dry Tortugas National Park i to on przyciąga najwięcej turystów.

Park to siedem wysepek otoczonych wodami Zatoki Meksykańskiej. Dry Tortugas to takie wyspy jak Loggerhead Key, Garden Key, Bush Key, Long Key, Hospital Key, Middle Key, oraz wysepka East Key.

Trzeba przyznać, że dostać się tutaj nie jest tak łatwo, jak w różne inne piękne miejsca na Florydzie i być może właśnie dlatego do dzisiejszego dnia park jest w idealnym stanie, niezadeptywany przez tysiące turystów. Jak już wicie Park Narodowy Dry Tortugas tworzy archipelag siedmiu wysepek koralowych, jak spojrzycie na trzy z nich, Garden Key, Bush Key czy Long Key, które są połączone ze sobą wąskimi przesmykami, zrozumiecie wówczas, czemu właśnie te trzy wyspy uznano za centralny punkt parku narodowego.

Fort Jefferson

Jedną ze wspaniałych atrakcji Dry Tortugas jest obronna fortyfikacja Fort Jefferson. Ogromna budowla zajmująca niemalże całą wyspę, potrafi wywrzeć na nas wrażenie, jeśli tylko oglądamy ją na zdjęciach, co dopiero będzie, jeśli osobiście tu przypłyniecie? Wyspa z fortem, czyli Garden Key, udostępniona jest zwiedzającym. Taka wizyta naprawdę może zapaść w pamięć. Aby się tutaj dostać należy przylecieć prywatnym, wynajętym samolotem, co może być dość drogim rozwiązaniem lub po prostu przypłynąć tutaj statkiem, wypływającym z oddalonej o 110 kilometrów na wschód, wyspy Key West. Fort Jefferson stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych nie tylko Dry Tortugas, ale całego archipelagu Florida Keys.

Fortecę wzniesiono w 1846 roku, a miała być ona główną siedzibą floty amerykańskiej, która miała bronić Stany Zjednoczone przed atakami piratów, pływających z Morza Karaibskiego przez Zatokę Meksykańską do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Fort Jefferson to pokaz najwyższych osiągnięć XIX wiecznej architektury militarnej Stanów Zjednoczonych. To właśnie tutaj pierwszy raz wykorzystano żelazne okiennice, mające chronić działa armatnie w forcie przed zniszczeniem ich z wrogich statków pirackich.

Fort Jefferson
Fort Jefferson

Jednak dość wysokie koszty utrzymania, ale również koszty budowy, sprawiły, że budowa nigdy nie została całkowicie dokończona. Problemy zapoczątkował materiał na wspomniane okiennice, żelazo, które było wówczas dość drogie. Kropkę nad przysłowiowym „i” postawiły huragany, nawiedzające te tereny.

W 1874 roku armia amerykańska całkowicie opuściła tereny Fort Jefferson na Dry Tortugas.
Administracja Dry Tortugas nie odnawia Fortu Jefferson, aby nie uszkodzić zabytkowej fortyfikacji, ale robi wszystko, aby jego fortyfikacja nadszarpnięta zębem czasu, wytrzymała jak najdłużej i mogła służyć kolejnym pokoleniom jako wspaniała wizytówka przeszłości Stanów Zjednoczonych na Florida Keys.

Latarnia morska na Loggerhead Key

Sąsiednia wyspa, na którą możecie dopłynąć, to Loggerhead Key. Na wyspie znajdziecie latarnię morską o wysokości 46 metrów. Latarnię wybudowano w 1858 roku, elektryczność doprowadzono do niej w 1931 roku, zautomatyzowano natomiast w 1988 roku. Latarnia ma fundamenty z kamienia, oraz ceglaną wieżyczkę. Ściany latarni w najgrubszym miejscu mają około 1,8 metra, w najwęższym natomiast około 1,2 m. Sprawdź także Fort Jefferson na Dry Tortugas.

Aktywne spędzenie czasu na wyspach

Oprócz na majestatyczną budowlę, warto zwrócić uwagę na piękne plaże Dry Tortugas, wysepki mogą pochwalić się cudownie białym piaskiem. Jeśli już tu jesteście, warto wybrać się na spacer po plażach. Wasze stopy mogą być jednymi z niewielu stóp odciśniętych na tym śnieżnobiałym piasku, gdyż wyspy Dry Tortugas są bezludne, a jak już wspomniano wcześniej, jej położenie sprawia, że nie znajdziecie się tutaj wśród tłumu turystów. Spacer po trzech wysepkach nie zajmie Wam jednak więcej niż godzinę.

Dojazd na Dry Tortugas

Nie można nie wspomnieć o pięknych, krystalicznie czystych, przezroczystych wodach otaczających wyspy. Błękit wody zlewający się tutaj u horyzontu z błękitem nieba, to magiczny widok. Nie trzeba chyba wspominać, że widoki zapierają dech w piersiach nie tylko spacerowiczom, ale również amatorom podwodnego zwiedzania i nurkowania na Florydzie. Płetwonurkowie mogą zapamiętać na całe życie wizytę w Dry Tortugas. Cudowne rafy koralowe, podwodna fauna i flora potrafią zapaść w pamięć. Warto zauważyć również, że w 1742 roku zatonął tutaj HMS Tyger, biorący udział w Rewolucji Angielskiej.

Czy można zwiedzać Dry Tortugas cały rok?

Dry Tortugas National Park otwarty jest przez cały rok. Części na zewnątrz zabudowań dostępne są przez całą dobę, czasem jednak należy poczekać na otwarcie głównych turystycznych atrakcji, takich jak Fort Jefferson ma Garden Key, otwartych od świtu do zachodu słońca, podobnie można powiedzieć o latarni morskiej na Loggerhead Key.

Należy jednak pamiętać, że Hospital Key i Long Key są zamknięte dla turystów przez cały rok, nie powinniście nawet zbliżać się do wyspy bliżej niż 100 metrów do brzegu. Wyspa Bush Key natomiast zaprasza zwiedzających od 15 października do 15 stycznia od wschodu do zachodu słońca, natomiast Middle Key i East Key, dostępne dla zwiedzających są od 16 października do 31 marca, również od wschodu do zachodu słońca.

Cennik

Wstęp do Dry Tortugas kosztuje zlewie 5 dolarów dla dorosłych i młodzieży od lat 16, młodsi, oraz seniorzy zapłacą połowę tej kwoty. (Uwaga: ceny po pandemii koronawirusa podwyższono). Opłata za wejście do Dry Tourtugas obowiązuje przez 7 kolejnych dni, dzięki czemu możecie sobie idealnie zaplanować taką wycieczkę.

Dry Tortugas przewodnik

Możecie również skorzystać z bardzo ciekawej oferty rozbicia campingu, za który zapłacicie 3 dolary za osobę. Przygotujcie gotówkę, ponieważ jest największa pewność, że taka płatność nie sprawi żadnych problemów. Bez względu na datę wizyty na Dry Tortugas, na pewno nie zaskoczy Was pogoda, która nie ukrywajmy, jest dość ważna przy takich wyjazdach. Latem, czyli w okresie od maja do października, zanotujecie tutaj około 30 stopni Celsjusza.

Warto zwrócić uwagę, że od 1 czerwca do 30 listopada występuje tutaj sezon huraganów, jednak ze względu na to, że nie są to groźne huragany, często trwające do 4 dni, wyspy nie są wówczas zamykane. W sezonie zimowym, od listopada do kwietnia, najczęściej zanotujecie tutaj temperatury między 15 a 20 stopni, co przy panującej wilgotności powietrza i ciągle świecącym słońcem, nie jest niską temperaturą. Pamiętajcie jednak, że to teoria, a w praktyce zawsze warto sprawdzić jakąś prognozę pogody.

Jak dotrzeć na Dry Tortugas?

Zastanawialiście się, jak dotrzeć na Dry Tortugas? Są dwie możliwości, drogą lądową lub morską. Kursy łodzią z Key West, trwają około dwóch godzin. Taka podróż kosztuje 165 dolarów, jeśli jesteście studentami lub seniorami 62+, za bilet zapłacicie 155 dolarów, dzieci i młodzież od 4 do 16 roku życia zapłacą 120 dolarów. Młodsze dzieci nie muszą posiadać biletu.

Na statku będziecie mogli się posilić, ponieważ w cenę biletu wliczone jest śniadanie oraz lunch. Po zacumowaniu przy Garden Key dostaniecie około dwóch godzin na zwiedzanie, w których powinniście dobrze zaplanować swoją wizytę w Forcie Jefferson, spacery po plaży, czy nurkowanie. 
Jeśli dwie godziny pobytu na Dry Tortugas to dla Was mało, możecie skusić się na trochę droższy rodzaj transportu, ale zapewniający Wam sześć godzin zwiedzania wysp.

Wyspy Dry Tortugas

Przylećcie tutaj samolotem, co może kosztować Was 495 dolarów. Jeśli natomiast macie swój jacht lub swoją łódź, własną lub wynajętą, możecie wystąpić do Garden Key Visitor Center o pozwolenie na zacumowanie własnych łodzi, które uzyskacie bezpłatnie. Dzięki tej możliwości transportu, będziecie zależni tylko i wyłącznie od siebie samych, ile czasu będziecie chcieli spędzić na zwiedzaniu.

Wizyta na Dry Tortugas na pewno będzie należała do niezapomnianych, w końcu to najpiękniejsze miejsce na Florydzie, jeśli nie w całych Stanach Zjednoczonych. Dry Tortugas to bezapelacyjnie bardzo piękne miejsce, bez względu na to, na którym miejscu prywatnego rankingu je ustawicie, na pewno zapamiętacie każdą spędzoną tutaj chwilę.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?