HONOLULU

Honolulu na Hawajach. Miasto w Stanach Zjednoczonych, kojarzone ze słonecznymi Hawajami, gorącymi plażami i amerykańską miejscowością wypoczynkową, plażą Waikiki i bazą wojskową Pearl Harbor. Oto przewodnik po Honolulu na Hawajach. Przeczytaj zanim wyjedziesz na wakacje na Hawaje.

Honolulu
Honolulu na Hawajach

Honolulu największe miasto na Hawajach

Honolulu jest stolicą i największym miastem amerykańskiego stanu Hawaje. Położone jest na wyspie O`ahu. Posiada populację 377,2 tysiąca ludzi i zajmuje powierzchnię 177 km2, co daje gęstość zaludnienia 2152 os./km2. Hawaje ogółem natomiast liczą sobie 1,43 miliona mieszkańców, żyjących na powierzchni 28311 km2, co daje średnią 82,6 os./km2.

Hawaje rozpościerają się na długości około 2,5 tys. km, na Oceanie Spokojnym, na zachód od kontynentu amerykańskiego. Hawaje są archipelagiem o pochodzeniu wulkanicznym i najmłodszym spośród 50 stanów USA. Składa się na nie 137 wysp, 8 głównych i dużych, z których tylko 7 jest zamieszkałych. Pośród nich O`hau, która jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, zamieszkałą przez nieco ponad 900 tys. ludzi i mającą 1545 km2. Zobacz mapę Hawajów

Honolulu jest też główną miejscowością hrabstwa o tej samej nazwie. To ważny port morski na Oceanie Spokojnym. Ponad połowa jego mieszkańców jest pochodzenia azjatyckiego. Jest też ważnym ośrodkiem turystycznym.
Honolulu określane jest jako najbardziej oddalone od wszystkich innych, duże i ważne miasto świata.

Honolulu
Honolulu panorama

Najbliższym dla niego miejscem na kontynencie jest Point Arena Lighthouse w Kalifornii, a miejsca te dzieli odległość 3787 kilometrów. To w linii prostej, bo statki muszą jeszcze opłynąć Półwysep Makapu`u. Najważniejsze dzielnice miasta, to: Downtown Honolulu – centrum finansowe i handlowe.

The Arts Honolulu – centrum kulturalne i artystyczne. Capitol – centrum administracyjne, Ako Kaka – centrum przemysłowa, Hughes Corporation, Ala Moana – największe centrum handlowe na wolnym powietrzu na Hawajach.

Waikiki – dzielnica turystyczna ze znaną plażą, Moana i Maikiki – dzielnica osiedli mieszkaniowych, East Honolulu – dzielnica mieszkaniowa klasy średniej, Kalihi i Palama – dzielnice robotnicze.
Etnicznie ponad połowę populacji miasta stanowią Azjaci. Japończycy, Filipińczycy, Chińczycy. Prawie 10% jest rdzennych Hawajczyków, 18% ludności rasy białej.

Klimat Honolulu czyli o jakiej porze roku jechać na Hawaje

Archipelag Hawajów położony jest w klimacie gorącym, półpustynnym. Oznacza to przede wszystkim gorący i suchy okres letni. Nie zaznaczają się pory roku pod względem temperatury. Ich średnia z całego roku, to 27 stopni. Większość dni w roku jest tam ponad 30 stopni. Najniższą zanotowaną temperaturą było 11 stopni w 1902 roku. Opady występują głównie od października do kwietnia.

Plaże na Hawajach
Plaże na Hawajach

Bardzo mało ich jest w miesiącach letnich, podobnie jak w klimacie śródziemnomorskim Kalifornii. W okresie letnim deszcze są lekkie, przelotne, w zimie bywają większe opady. Ogólnie dni deszczowych bywa 80 rocznie. Pomimo strefy tropikalnej, rzadko w mieście występują huragany. Ostatni miał miejsce w 1992 roku. Nieczęsto bywają też tam tornada, raz na piętnaście lat.

Historia Honolulu

Wykopaliska archeologiczne i przekazy ustne świadczą, że pierwszymi osadnikami zakładającymi kolonie na wyspach byli żeglarze z Polinezji. Osada istniała tam już w XII wieku. W bitwie o Nu`uanu przywódca wysp hawajskich, Kamehameha I podbił O`ahu. W 1804 roku przeniósł tam swój dwór królewski z jednej z sąsiednich wysp do podmiejskiej dziś dzielnicy plażowej, Waikiki, a potem do samego Honolulu.

Wiadomo też, że pierwszym Europejczykiem, który wpłynął do miejsca, gdzie dziś znajduje się port, był w 1795 roku kapitan angielski William Brown. Niedługo potem, wraz z wzrastającą ilością dopływających statków, utworzono tam punkt handlowy. Koncentrował on pływających pomiędzy Ameryką Północną, a Azją.

Sam Kamehameha I, król archipelagu, był zresztą gorącym orędownikiem intensywnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi. 
Stolicą, zgodnie z decyzją potomka, Kamehameha III, Honolulu zostało w 1845 roku. Zaczęło się przekształcanie miasta w nowoczesną stolicę.

Wzniesiono ważne dla miasta budynki: Katedrę Św. Andrzeja, Pałac `lolani. Miasto stało się największym punktem handlowym na Hawajach. Największe przedsiębiorstwa w Honolulu zakładali misjonarze amerykańscy.

Hawaje USA

Burzliwym dla regionu okazał się przełom XIX i XX wieku. Obalono wówczas monarchę hawajską, archipelag przejęły Stany Zjednoczone, dochodziło też do inwazji ze strony Japonii, która od dawna i przez następne dziesięciolecia zgłaszała swoje pretensje do Hawajów. Mimo tych wydarzeń Honolulu zachowało status stolicy. Pozostało też najważniejszym portem i lotniczym regionu.

Obecnie to nowoczesne miasto posiadające swoje bardzo wysokie budynki, szeroką infrastrukturę turystyczną i hotelową, edukację i politykę społeczną. Atrakcyjność turystyczna była powodem szybkiego rozkwitu wysp. Dzięki stojącej na wysokim poziomie komunikacji lotniczej, przybywają tam rokrocznie miliony gości.

Gospodarka Honolulu

Już w 2009 roku, w jednym z rankingów, Honolulu zajęło 29 miejsce na świecie pod względem jakości życia na świecie. Na jego gospodarkę w głównej części składa się przemysł turystyczny i wszystko, co pod niego podlega. Hotelarstwo, gastronomia, transport, działalność biur podróży i ich rezydentów.

Lotnisko przynosi lokalnemu budżetowi około 10 miliardów dolarów rocznie.
 W Honolulu stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę, nawet osobom które bardzo słabo znają język angielski.
Zaznaczają się w Honolulu takie dziedziny gospodarki, jak wojskowość, nowe technologie, produkcja przemysłowa.

Siedzibę w mieście mają następujące z większych firm: Alexander & Baldwin, Bank of Hawaii, Central Pacific Bank, First Hawaiian Bank, Hawai Medical Service Association, Hawaiian Electric Industries, Matson Navigation Company. Oczywiście koncern Coca Cola i inne tuzy amerykańskich korporacji i globalnych brandów.

Honolulu miasto Hawajów
Honolulu na Hawajach

Transport w Honolulu

Kluczowym dla wysp i miasta jest ruch samolotowy. Obsługuje go głównie Honolulu International Airport. Jego przepustowość przekracza 21 milionów pasażerów rocznie. Znajduje się około 5 kilometrów na północny zachód od centrum biznesowego miasta.

Głównymi są tam Hawiian Airlines. Obsługują loty przede wszystkim do Ameryki Północnej, Australii, Japonii, Chin, Korei Południowej. Dla komunikacji wewnętrznej przeznaczony jest Port Lotniczy Kaleola.

Honolulu, wbrew pozorom, jest miastem o dużym natężeniu ruchu samochodowego, bardziej zakorkowane, niż nawet Los Angeles. Kierowcy tracą w korkach średnio 58 godzin rocznie. Funkcjonują tam dwie autostrady i 4 drogi szybkiego ruchu, okalające miasto. Jeżdżą też busy, buduje się dopiero sieć kolejowa.

Honolulu lotnisko
Lotnisko w Honolulu

Kultura i atrakcje turystyczne Honolulu

Największą galerią w Honolulu jest Bishop Museum. Prezentuje się tam okazy historii naturalnej i artefakty Pacyfiku, czyli zabytki funkcjonowania starożytnych ludów. Licznie odwiedzane są też Zoo i Waikiki Aquarium, gdzie podziwiać można faunę i florę morza. Istnieje też kilka ogrodów botanicznych: Foster Botanical Garden, Ogród Botaniczny Lili`uokalani, Walker Estate.

Długie tradycje posiada założona w 1900 roku Honolulu Symphony, która jest drugą najstarszą w USA, na zachód od Gór Skalistych, orkiestrą symfoniczną. Honolulu jest też oczywiście centrum muzyki hawajskiej. Jest tam też teatr i hala koncertowa.
 Muzeum Sztuki Honolulu prezentuje największą kolekcję sztuki na archipelagu. Posiada też największą kolekcję sztuki islamskiej. W mieście odbywa się coroczny festiwal filmowy, który prezentuje i nagradza najlepszych twórców tej dziedziny z obszaru Pacyfiku.

Lili`uokalani
Lili`uokalani ogród botaniczny

Waikiki Beach ... witamy na najsławniejszej plaży na świecie ...?

Dzielnica plażowa Honolulu, którą należy uznać za główną atrakcję turystyczną miasta. Wzdłuż niej rozciąga się cała sieć ekskluzywnych hoteli oraz lokali gastronomicznych. Z plaży rozciąga się widok na położony niedaleko, na morzu, stożek wygasłego wulkanu Diamond Head. Na plaży natomiast, stoi między innymi pomnik lokalnego sportowca, Duke`a Kahanamoku.

Był pływakiem, wielokrotnym medalistą olimpijskim. Uznawany jest za wynalazcę surfingu. Tam też znaleźć można idealne warunki do surfowania, z czego wielu turystów korzysta. Jest płytka dno zalegają skały. Połowa plaży wydzielona jest właśnie specjalnie dla surferów.

Fale przybrzeżne Waikiki długo się toczą, z czego korzystają miłośnicy wodnej deski, zwłaszcza ci, o zaawansowanych umiejętnościach. To też miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, takich jak plenerowe popisy tancerzy hula, koncerty muzyki hawajskiej, zawody surfingu i kajaków.

Plaża Waikiki zagrożona jest ze strony oceanu ciągłą erozją. Stworzono więc projekt uzupełniania jej. W latach 20-stych i 30-stych poprzedniego wieku piasek przywożono aż z Kalifornii, statkami i barkami. Zaniechano tego dopiero w latach 70-tych. Od początku nowego stulecia, na plaży urządzanie są darmowe pokazy filmów. W ciągu sezonu można ich obejrzeć nawet ponad 30. Zyskało to nazwę Sunset on the Beach – „Zachód słońca na plaży”.

Waikiki Hawaje

Pearl Harbour symbol II wojny światowej

Związana z dziejami i charakterystyką Honolulu, położona niedaleko niego, na zachód, na wyspie O`ahu, amerykańska baza wojskowa. Jest bazą Floty Pacyfiku USA. 7 grudnia 1941 roku, atak Japonii na tą bazę stał się przyczyną włączenia się Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej i rozpoczęcia wojny z Japonią właśnie.

Nazwa bazy związana jest z laguną, pierwotnie oznaczała perłowe wody.
Już w XIX wieku funkcjonowała jako baza amerykańska handlowa. W 1899 roku zaczęła być bazą wojskową, jaką jest do dzisiaj.

W 1941 zaatakowana była przez lotnictwo japońskie i jeden mniejszy okręt. Inwazja ta, okazała się dla Amerykanów dużym zaskoczeniem. W ataku tym zatopione były najpierw okręty USA, skutkiem czego niemożliwe była szybka odsiecz dla wojska amerykańskiego w tej wojnie.

Była to największa inwazja w wojnie na Pacyfiku, okrywająca niesławą wojskowość USA, a skutkiem której wielu oficerów armii amerykańskiej zostało zdegradowanych. Wody okolicy bazy, w latach 30-stych XX wieku, były specjalnie pogłębiane, aby zmieścić się tam mogły większe jednostki pływające, w tym pancerniki.

Pearl Harbour na Hwajach
Pearl Harbour na Hawajach

Sport w Honolulu ... nie tylko dla zawodowców triatlonu

Ciepły klimat okolic Honolulu powoduje, że letnie sporty amatorskie i zawodowe można tam uprawiać przez cały rok. Jedno z amerykańskich pism branżowych nazwało go „najsilniejszym miastem USA”, z uwagi na panującą tam modę na uprawianie fitness. Na sport amatorski składają się tam przede wszystkim imprezy biegowe: Wielki Bieg Aloha, Maraton Honolulu i Triathlon Honolulu.

Odbywają się tam też zawody siłowo wytrzymałościowe Ironman, uprawia się przywoływany już surfing. Ze względu na duże odległości i ocean, oddzielający od stałego kontynentu, Honolulu nie posiada swoich reprezentantów we wielkich ligach USA. Są tam jednak lokalne drużyny piłki nożnej, baseballa, czy futbolu amerykańskiego.

Triathlon

Kuchnia Honolulu ... wooow ...

Gastronomia Honolulu i całych Hawajów opiera się na egzotycznych składnikach i daniach. Wiele w niej „produktów słońca”, czyli owoców, ryżu. Od kilkudziesięciu lat silny wpływ na tamtejsze jedzenie wywiera kuchnia japońska. W efekcie ryż jest tam zasadniczym składnikiem dań, na którym opiera się większość potraw i dań.

Mocno zaznaczają się też owoce morza. To na nich opiera się potrawa, zwana lokalnie „poke”. Surowa ryba lub małże, doprawione i uzupełnione wodorostami. Typową jest też „poi” – pasta z taro, które można nazwać odpowiednikiem europejskiego ziemniaka. Jada się też „kalua pork” – pieczoną wieprzowinę, „lau lau” – potrawę podobną do polskich „gołąbków” shave ice, „musubi”.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?