KALIFORNIA

Kalifornia … w USA. Czy zastanawialiście się, aby zwiedzić Stany Zjednoczone zaczynając od jej zachodniego wybrzeża? Pomijając gorącą i słoneczną Florydę udać się na wypoczynek na słoneczne zachodnie wybrzeże tego malowniczego kraju? Spróbujcie!

Kalifornia w USA przewodnik po stanie
Symbole Kalifornii. Most Golden Bridge w San Francisco

Złoty stan na zachodzie USA

Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki leży jeden z trzech największych jej stanów – Kalifornia. Jest to nie tylko trzeci pod względem wielkości, po Alasce i Teksasie, ale również najbogatszy stan USA. Położenie Kalifornii nie jest bez znaczenia dla turystów, na północy graniczy on z Oregonem, na wschodzie z Nevadą, na południowym wschodzie z przepiękną Arizoną natomiast od południa z Meksykiem i jego stanem Kalifornią Dolną. Na zachodzie Kalifornii rozciąga się Ocean Spokojny i ponad 900 mil wybrzeża.


Historia Kalifornii w kilku akapitach

Tereny Kalifornii były zamieszkiwane przez plemiona Indian. W XVII wieku tereny zostały podbite przez ekspedycje hiszpańskich konkwistadorów na czele z João Rodrigues Cabrilho. W 1821 roku Kalifornia została oddana w ręce Meksyku. Amerykańscy osadnicy Kalifornii postanowili jednak z czasem zbuntować się meksykańskim władzom, w 1846 roku wybucha Rewolta Niedźwiedziej Flagi i w konsekwencji powstała Republika Kalifornii.

W tym samym czasie trwała wojna amerykańsko – meksykańska, mieszkańcy Kalifornii liczyli na amerykańskie wsparcie, po 25 dniach istnienia Republiki Kalifornii, została ona zajęta przez siły Stanów Zjednoczonych. Oficjalnie na zakończenie wojny na mocy traktatu z Guadalupe Hidalgo Meksyk oddał USA dużą część swoich terenów, Kalifornia została podzielona między Meksyk a Stany Zjednoczone. Kalifornia stała się częścią Stanów Zjednoczonych w 1848 roku.

Zdjęcie miasta Los Angeles w Kalifornii w USA
Los Angeles w Kalifornii

Najciekawsze miasta stanu Kalifornia

Największymi miastami tego stanu są Los Angeles, San Diego, San Jose i San Francisco, ale warto wiedzieć, że w Kalifornii znajduje się osiem z pięćdziesięciu największych miast Stanów Zjednoczonych. Wszystkie te miasta są warte zwiedzenia, ale podczas krótkiego urlopu nie starczyłoby czasu na nie wszystkie.
Waerto odwiedzić stolicę stanu – Sacramento.

Wbrew pozorom stolicą Kalifornii nie jest Los Angeles jak wielu sądzi, tylko Sacramento, założone w 1848 roku. Miasto prawa miejskie uzyskało w 1850 roku, aktualnie zamieszkuje je około pół miliona ludzi. Najstarszą dzielnicą Sacramento jest Sutter`s Fort, niegdyś handlowa i rolnicza kolonia.

Poza Sutter`s Fort najstarszą częścią Sacramento jest Old Sacramento, gdzie znajdziecie wiele zabytkowych, historycznych budynków, które pamiętają lata 50 i 60 XIX wieku. Old Sacramento ma status parku stanowego, a jego odwiedzenie jest na obowiązkowej liście każdego turysty. Turyści mogą się tutaj przejechać pociągiem parowym czy napędzanymi kołowo statkami. Jednym ze znanych, zabytkowych budynków jest tutaj Lady Adams Building, który przetrwał wielki pożar w listopadzie 1852 roku.

Miasto Sacramento w Kalifornii to również kilka teatrów, w Sacramento Convenction Center Complex znajduje się Community Center Theatre, w którym występuje The Sacramento Ballet, Sacramento Opera czy Sacramento Philharmonic Orchestra. Jeszcze innym teatrem jest Wells Fargo Pavilon. Sacramento to również miasto, w którym spragnieni wiedzy turyści mogą odwiedzić niejedno muzeum.

Sacramento w stanie Kalifornia przewodnik po stanach USA
Sacramento w Kalifornii

Jednym z nich jest Crocker Art Museum, najstarsze muzeum sztuki na zachód od Missisipi. Inne muzea to The California Museum for History, Women and the Arts, Sacramento History Museum i California Automobile Museum. Warto wiedzieć, że co roku, w pierwszą sobotę w lutym w Sacramento odbywa się Dzień Muzeów, wówczas 28 muzeów z Sacramento znosi opłaty za wstęp i możecie je odwiedzić całkowicie za darmo.
Zobacz także mapę Kalifornii na tle innych stanów w zachodniej części USA.

Los Angeles w Kalifornii

Los Angeles to największe miasto stanu i drugie pod względem ludności w całych Stanach Zjednoczonych, zaraz po wielkim Nowym Jorku. Los Angeles zostało uznane za najbardziej zróżnicowane etnicznie miasto Stanów Zjednoczonych. Los Angeles, zwane często jako City of Angels.

Lub L.A., to nie tylko największe miasto stanu i idealny cel tysięcy turystów, ale również światowe centrum biznesu, mody, nauki, sportu, technologii, edukacji, handlu, rozrywki, kultury i mediów. Miasto założono w 1781 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1850 roku. Los Angeles dzieli się na 80 dzielnic, ale nie trzeba ukrywać, że najbardziej znane są Bel Air, Venice czy w końcu Hollywood.

Najpopularniejszymi atrakcjami w mieście są Walt Disney Concert Hall, czyli hala koncertowa, która jest siedzibą Los Angeles Philharmonic i Los Angeles Master Chorale, Dolby Theatre, znany szczególnie z corocznej ceremonii wręczenia Oscarów, Hollywood Boulevard, czyli Hollywoodzka aleja sław, Hollywood Sign.

Czyli chyba drugi najbardziej rozpoznawalny po alei sław symbol Hollywood – wielki napis na jego wzgórzach, a także Hollywood Bowl, czy Watts Towers. W Los Angeles możecie również udać się do Los Angeles County Museum of Art, Grauman`s Chinese Theatre, Los Angeles Memorial Coluseum.

Los Angeles Santa Monica fotografia USA
Santa Monica w Los Angeles

W Los Angeles znajduje się spore skupisko Polonii Amerykańskiej, znajduje się tutaj Ośrodek Polonijny im. Jana Pawła II i polski kościół – Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej, w którego wnętrzu można zaobserwować polską symbolikę. Wokół parafii skupia się życie Polonii z Los Angeles.

San Diego w Kalifornii

San Diego to drugie co do wielkości miasto w Kalifornii, a jednocześnie ósme w całych Stanach Zjednoczonych. Miasto założono w 1769 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1850 roku. Jak będziecie w tym pięknym mieście, na pewno odwiedzicie galerie i muzea, ponieważ tych w mieście nie brakuje. Są tutaj San Diego Museum of Art., Museum of Contemporary Art San Diego, The Timken Gallery, The Museum of Photographics Arts, The Museum of Man, The Mingei International Museum, , The San Diego Natural History Museum, The San Diego Air and Space Museum i wiele innych.

Znajdziecie tutaj również dwa bardzo ciekawe muzea, Star of India – muzeum żaglowiec i USS Midway – muzeum lotniskowiec. San Diego to również The San Diego Opera, w której działa między innymi orkiestra symfoniczna The San Diego Symphony i chór The San Diego Master Chorale. Jeśli będziecie chcieli, to w mieście znajdziecie również wiele teatrów, na przykład The Old Globe Theatre czy The La Jolla Playhouse.

San Diego oferuje również bardzo ciekawy wypoczynek na łonie natury, dziesiątki parków takich jak Balboa Park, Old Town San Diego State Historic Park i co ważniejsze plaże, które znajdują się w dzielnicach Pacific Beach, Ocean Beach, Mission Beach czy La Jolla.

San Diego Kalifornia USA zdjecie
San Diego w Kalifornii

Z ciekawostek związanych z San Diego warto dodać, że nakręcono tutaj dziesiątki filmów, a co roku odbywa się tutaj jeden z największych festiwali filmów latynoamerykańskich w Stanach Zjednoczonych – San Diego Latino Film Festival.

W San Diego również znajdziecie Amerykańską Polonię, której kilka organizacji działa w mieście, między innymi The House of Poland. Znajduje się tutaj kościół Polonii – Polska Misja Świętego Maksymiliana Kolbe. Warto również wspomnieć, że to właśnie tutaj, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, mieszkał polski piłkarz Kazimierz Deyna.

San Francisco w Kalifornii

The City by the Bay, miasto nad zatoką, taki nosi przydomek to piękne miasto, które na pewno kojarzycie chociażby ze zdjęć lub filmów. Miasto założono 29 czerwca 1776 roku, a prawa miejskie nadano 15 kwietnia 1850 roku. Ponad 18 procent powierzchni miasta stanowi 229 parków, skwerów i innych terenów rekreacyjnych, prawda, że to dużo? Największym parkiem w mieście jest Golden Gate Park, który rozciąga się od samych plaż Oceanu Spokojnego, w głąb miasta.

San Francisco ma również liczne plaże, na przykład Baker Beach. Największymi chyba jednak atrakcjami turystycznymi są Most Golden Gate, Coit Tower, wieża wybudowana na szczycie wzgórza w Telegraph Hill, więzienie Alcatraz nazywane często The Rock, czyli skałą, oraz tramwaje linowe, dość unikatowy system transportu.

Zdjęcia miasta San Francisco w Kalifornii Stany Zjednoczone Ameryki
San Francisco w Kalifornii

Inne atrakcje Kalifornii

Oczywiście Kalifornia to nie tylko te duże i piękne, warte odwiedzenia miasta, ale również inne atrakcje, których nie znajdziecie nigdzie indziej.
Kalifornia ma dostęp do Oceanu Spokojnego, a na jego wybrzeżu znajdziecie dziesiątki plaż, na których możecie spędzić każdą chwilę swojego urlopu. Nie sposób wymienić wszystkie plaże, ale na pewno nie pożałujecie wizyty w Santa Barbara, Santa Monica, Long Beach, Montrey, San Diego czy San Franscico.
Zobacz także rozdział podróżowanie samochodem po Stanach Zjednoczonych.

Skoro jesteśmy przy pięknym wybrzeżu, z miejsc, które warto odwiedzić na pewno trzeba wymienić też wybrzeże Big Sur. Skaliste wybrzeże, spienione fale i przepiękne sekwoje, których widok potrafi zapierać dech w piersiach i ukrócić wszystkie problemy, którymi zaprzątamy sobie na co dzień głowę.
Bardzo znaną atrakcją Kalifornii jest Dolina Śmierci, zapadlisko tektoniczne w Wielkiej Kotlinie. Dolina Śmierci jest najgłębszą depresją w Ameryce Północnej. Od 1994 roku ustanowiono tutaj Park Narodowy.

Przed wizytą w Dolinie Śmierci warto poznać warunki pogodowe i wybrać się tam z wykwalifikowaną ekipą, ponieważ to właśnie w tym miejscu odnotowano rekordowo wysoką temperaturę, 57 stopni Celsjusza. Dolina Śmierci ma kilka miejsc, które warto zaliczyć podczas swojej podróży, takie jak Zabriskie Point, słynne ze skalnych formacji erozyjnych, Badwater, najniżej położone miejsce w Ameryce Północnej, w której właśnie zanotowano rekordową temperaturę, a także Mesquite Sand Dunes, Artist Palette czy Titus Canyon.

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci w Kalifornii

Rodziny z dziećmi, będąc w Kalifornii nie mogą ominąć dwóch sztandarowych atrakcji tego regionu. Jedną z nich jest Disneyland w Kalifornii, do którego bilety możecie kupić już od 90 dolarów za dziecko poniżej 10 roku życia i 96 dolarów za pozostałych gości parku.

Możecie również skupić się nad zakupem kilkudniowych wejściówek, dzięki czemu będziecie mogli również uczestniczyć w magicznych porankach w Disneyland, które nie są dostępne dla gości, którzy nie wykupią minimum trzy dniowych wejściówek, wtedy koszt za jednodniową zabawę znacznie spada. Drugim rodzinnym parkiem rozrywki jest kalifornijski Legoland.

Bilet wstępu dla osoby powyżej 13 roku życia kosztuje 78 dolarów lub 68 dolarów za młodszych gości. Możecie skusić się na wykupienie jednocześnie wejściówki do Sea Life i Water Parku, wówczas bilety są nieco droższe odpowiednio 92 i 82 dolary, ale dostajecie wtedy możliwość wejścia następnego dnia całkiem za darmo. Jeśli jesteście w Kalifornii, macie pociechy, które mogłyby skorzystać z oferty Disneylandu lub Legolandu, nie wahajcie się ani minuty dłużej.

Z wizytą w Kalifornii

Wypoczynek w Kalifornii na pewno będziecie mogli zaliczyć do udanych. Coś dla siebie znajdą tu zarówno turyści spragnieni masowej rozrywki, jak również Ci, którzy woleli by odpocząć od zgiełku otaczającego ich świata.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?