IDAHO

Stan Idaho jest jednym ze stanów USA, który znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Graniczy on z Kanadą na północy, z Nevadą i Utah na południu, z Wyoming i stanem Montana na wschodzie i z Waszyngtonem i Oregonem na zachodzie. Idaho to przede wszystkim ziemia bogata w hektary puszczy i pięknych krajobrazów, które rozciągają się od pustyni, aż po górskie tereny.

Obszar ten nazywany jest „klejnotem gór”, a także „ziemniaczanym stanem” z uwagi na to, że jest on największym producentem ziemniaków w USA. A z czym nam się kojarzy Idaho? … oczywiście filmem – dramatem psychologicznym Gusa Van Santa “Moje własne Idaho” z lubianym aktorem Keanu Reeves …

Idaho
Idaho Payette National Forest

Idaho – ziemniaczany stan

Stan Idaho jest dość specyficznym stanem, który nie przypadnie do gustu turystom lubującym się w hucznych imprezach i maratonie po klubach. Stan oferuje dużo dzikich terenów, na których można doskonale wypocząć, a także podziwiać w ciszy i spokoju piękno natury, które nie do końca zaznało ingerencji człowieka. Takie też obszary cieszą się w Idaho największą popularnością. Rozmaite pustkowia, czarne i wulkaniczne ziemie, a także błogość zielonych terenów wokół wodospadów i wielkich jezior – to wspaniała wizytówka, jaką może poszczycić się Idaho.

Stan Idaho znajduje się w północnych Górach Skalistych, w obrębie granic państwowych, które stanowią ponad 80 mniejszych pasm górskich. Najwyższy szczyt Idaho to Borah Peak (3859 m.). W południowo-wschodniej części stanu znajduje się dolina rzeki Snake stanowiąca część Parku Narodowego Craters of the Moon, który znany jest z uroczych wulkanicznych krajobrazów, przypominających powierzchnię Księżyca. Zobacz także mapę stanu Idaho i dokładne położenie stanu w USA.

Złote Idaho

Rdzenni mieszkańcy Idaho – Szoszoni, nazywali go “ee-da-how”, co oznacza „klejnot gór”. Indianie bardzo długo korzystali z dobrodziejstw jakie dawał im obszar. W roku 1804 roku na polecenie Tomasa Jeffersona, Wiliam Clark i Meriwether Lewis odbyli podróż ze stanu Missouri, aż do Oregonu w poszukiwaniu nowych, przejezdnych tras ze wschodu aż do Oceanu Spokojnego.

Podczas tej podróży, napotkano bowiem pierwszy raz na Idaho, które do dziś stanowi jeden z punktów słynnego szlaku oregońskiego. Wytyczona trasa była bardzo atrakcyjna i tym samym otwierała nowe możliwości przepraw w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, podczas wielkich eksploracji napotykano na wcześniej nieodkryte bogactwa, które stawały się dobrem pożądanym.

Idaho Potato
Amerykańskie ziemniaki z Idaho

Długie i męczące przeprawy przez wąwozy stawały się prostsze, a to wpływało na swobodny przepływ osadników. Idaho było „królestwem złota”, do którego przybywano tłumnie w jego poszukiwaniu. Oprócz tego odkryto także, że obszar obfituje w bardzo żyzne gleby, które idealnie nadają się pod uprawę.

Obecnie rolnictwo nie stanowi już głównego źródła dochodu, jednak stanowi on w dalszym ciągu ważną rolę w przemyśle. Oprócz znanych na całym świecie regionalnych ziemniaków Idaho, teren ten przoduje w uprawie pszenicy, buraków, jęczmienia i jabłek.

Leśnictwo i górnictwo to tuż obok turystyki, dwa główne przemysły, które napędzają gospodarkę Idaho. Lasy zajmują, aż 2/5 gruntów, a górnictwo, które głównie rozwinięte jest na północy stanu może poszczycić się ogromną skalą wydobywczą ołowiu, srebra, cynku, miedzi oraz niekwestionowanego lidera – złota. Idaho produkuje, aż 72 rodzaje kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Niektóre z tych kamieni można znaleźć nigdzie indziej na świecie jak w królestwie stanu Idaho.

Klimat Idaho

Klimat w stanie Idaho jest bardzo zróżnicowany i zależy on w głównej mierze od typu pogody na Oceanie Spokojnym. Ogólnie rzecz biorąc, w północnej części stanu występuje więcej opadów niż w południowym regionie Idaho, który ma cieplejsze temperatury latem. Poza tym jest on bardzo przyjazny dla mieszkańców.

Warunki pogodowe, podobnie jak wiele udogodnień, które znajdują się w obrębie Idaho wpływają także na wzrost populacji, która osiedla się na danym obszarze. Z roku na rok, przybywa także nowych inwestorów i mieszkańców niemal z całej Europy (mieszkańcy polskiego pochodzenia stanowią ok. 2% ludności stanu Idaho), którzy to wpływają na ewoluowanie stanu.

Największą liczbą mieszkańców może poszczycić się Boise, które jest stolicą i największym miastem stanu Idaho, leżącym nad rzeką Boise, u stóp Gór Skalistych. To właśnie w centrum znajduje się największe zaplecze gastronomiczne i usługowo-handlowe. W przypadku muzeów, obiektów sportowych i rekreacyjnych, to są one dostępne we wszystkich innych, większych miasta stanu.

Boise Idaho
Boise w Idaho

Szlakiem smaków Idaho

Podróż po Idaho, nie kończy się na szlakach turystycznych, bowiem są to także wspaniałe ścieżki po rozmaitej kuchni i jej wyjątkowych smakach. Dostępne restauracje specjalizują się w kuchni lokalnej, ale posiadają także w swojej ofercie wiele dań z różnych zakątków kulinarnego świata. Największą popularnością cieszą się potrawy podawane w sąsiedztwie wybornych mięs, lokalnych ziemniaków oraz warzyw.

Sun Valley Harvest Festival to dożynki, które odbywają się we wrześniu w Idaho. Jest to niezastąpiona okazja, aby spróbować kuchni lokalnej. Jak sami mieszkańcy określają te święto: jest to najpiękniejszy czas w roku, kiedy można delektować się wyśmienitym jedzeniem, poznać nowe trendy i techniki produkcji żywności, a także możliwość skosztowania wspaniałych win i regionalnego piwa, a co najważniejsze – poznać nowych i ciekawych ludzi po drodze.


Emmett Cherry Festiwal to kolejne wielkie święto ucztowania w stan Idaho. W czerwcu świętuje się bowiem dzień wiśni, podczas którego organizowane są parady, konkursy gastronomiczne, stoiska producentów żywności. Całej zabawie przyświeca muzyka na żywo i świetna atmosfera uczestników.

Zakątki stanu Idaho
Zakątki Idaho w USA

Idaho oprócz imponujących rzek, jezior i przepięknych górskich krajobrazów, zostało uznane w dziedzinie winiarstwa. Lokalne wina to przede wszystkim mieszanka klimatu, geografii i żyznych gleb, które zostały wykorzystane do produkcji wybitnych, regionalnych winogron. Dolina rzeki Snake jest domem dla ponad 50 winnic na ponad 1600 hektarach. Będąc w Idaho, warto podpytać lokalnych mieszkańców o szlaki lokalnych winnic.

Największe atrakcje Idaho

Niekończące się swobodnie płynącej rzeki, wulkaniczne pola lawy, urzekające pasma górskie – to jedynie część tego, co czeka na podróżników w Idaho. Stan ten posiada bowiem liczne parki narodowe, które w ciągu roku generują duży ruch turystyczny w sezonie, jak i poza nim. Tereny, zwłaszcza wokół Lowell i Craters of the Moon cieszą się zawsze największym zainteresowaniem. Jednak ciekawemu podróżnikowi, nie powinno umknąć wiele ciekawych miejsc, jakie oferuje mu Idaho.

Prócz sezonu letniego i tego, że można rozkoszować się wspaniałymi wędrówkami po rozmaitych terenach, jak i uprawiać wspinaczkę, czy oddać się przyjemnej podróży na rowerze, na turystów czeka wiele ośrodków narciarskich w zimie. Jest to kolejny powód, dla którego Idaho jest popularne wśród narciarzy. Idealne warunki, rozmaite ośrodki narciarskie i bogata oferta wypożyczalni sprzętu zapewnia wszelkie udogodnienia miłośnikom, aby zjazd był udany. Sąsiedztwo niebanalnych krajobrazów i wspaniałych tras jest godna podziwu i pozazdroszczenia, które pozostawiają o sobie wspominania na długie chwile.

Idaho stanowi także prawdziwą mekkę dla miłośników gry w golfa. Stan może poszczycić się wieloma, wspaniałymi klubami golfowymi, które znane są niemal na całym świecie. Oprócz doskonałych warunków, pole ta położone są w sąsiedztwie malowniczych krajobrazów, co tylko dodaje uroku i niebanalnej przyjemności podczas gry.

My own private Idaho movie film
My own Private Idaho film

Będąc w Idaho, koniecznie trzeba zaplanować podróż po najważniejszych miejscach stanu, jako że nie jest to proste, poniżej znajdują się najbardziej znane atrakcje:

Craters of the Moon National Monument

est to imponujący rezerwat przyrody, na obszarze którego można zaobserwować wiele zjawisk tektonicznych i wulkanicznych. Znajdują się tu między innymi rozległe pola lawy oraz jedne z najgłębszych znanych ryftów tektonicznych na Ziemi. Park został założony w 1924 roku, w celu zachowania unikalnych form wulkanicznych.

Na terenie parku znajdują się także obiekty noclegowe w tym kempingi, pola namiotowe, które pozwalają na kilkudniowe eksploracje wyjątkowego terenu. Ja mawiają mieszkańcy oraz turyści Craters of the Moon National Monument to teren, na którym człowiek czuje się gościem.

Craters of the Moon National Monument
Craters of the Moon National Monument

Hells Canyon

To najgłębszy kanion w Ameryce Północnej, który powstał na wskutek wyrzeźbienia wód rzeki Snake. Kanion ten jest głębszy, niż znany Wielki Kanion Kolorado.

Boise River Greenbelt

To wspaniały ponad 32 km szlak  wzdłuż rzeki Boise, który usłany jest wspaniałym pasem zieleni w towarzystwie wyjątkowych krajobrazów. Szlak w stan Idaho ten posiada doskonałe ścieżki rowerowe i piesze, a na jego trasie powstały wszelkie udogodnienia, by móc cieszy się panoramą parku krajobrazowego.

Boise River Greenbelt
Boise River Greenbelt

Coeur d'Alene Lake

To wspaniałe, naturalne jezioro w zachodniej części Idaho. Jezioro Coeur d’Alene jest popularnym miejscem turystycznym dla wielu ludzi w okresie letnim, ze względu na wspaniałe plaże i malownicze widoki. Miejsce to to także wymarzony raj dla wędkarzy i obserwatorów dzikiej przyrody.

Coeur d'Alene Lake
Coeur d'Alene Lake

Mesa Falls

To imponujący wodospad, który należy do rzeki Snake. Obszar wodospadu jest idealnie przygotowany na odwiedziny turystów, przy czym zapewnia w pobliżu bazy noclegowe, a także specjalne platformy widokowe z których można obserwować piękno wodospadu i okalających panoram.

Mesa Falls Idaho
Mesa Falls

Perrine Bridge

pierwotnie nazwany Twin Falls-Jerome Intercounty Bridge. Ten spektakularny most został zbudowany i oddany do użytku we wrześniu 1927 roku i w tym też to czasie, był najwyższym mostem na świecie. Miejsce to jest także ważnym obiektem, znanym wśród miłośników tzw. base jumping – czyli spadochroniarstwo z konstrukcji stałych lub urwisk.

Base jumping Perrine Bridge Idaho USA
Base jumping Perrine Bridge Idaho USA

Boise w Idaho

Stolica stanu i zarazem najbardziej zaludnione miasto Idaho, jak i trzeci najbardziej zaludniony obszar metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak większość dużych miast, składa się ono z wielu dzielnic, a także centrum biznesowego zwanego Downtown Boise. W stolicy znajduje się wiele sklepów, lokali gastronomicznych, a także szkół, ośrodków kulturalnych i rozrywkowych.

Jest to dobre miejsce na dłuższą wizytę, aby odwiedzić wszelkie atrakcje oraz pobliskie tereny w obrębie stanu Idaho. W Boise znajduje się także park wodny, hyde park oraz wiele rozrywek przeznaczonych dla podróżujących rodzin z dziećmi. W stolicy znajduje się także boisko do hokeja na lodzie, gdzie można podziwiać i zapoznać się z historią chluby Idaho Steelheads, zawodowej ligi amerykańskiego hokeja.

Land of the Yankee Fork State Park

To niesamowity teren, który dostarczy wszystkim podróżnikom wielu ciekawostek związanych z historią górnictwa w Idaho. Park zapewnia niezapomniane atrakcje i krajobrazy.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?